Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2015

Show all
  • Konkurencyjność w literaturze ekonomicznej – analiza bibliometryczna
    • Magdalena Olczyk
    2015 Full text PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    Celem artykułu jest zidentyfikowanie i zorganizowanie w jedną całość istniejących teoretycznych i empirycznych analiz w zakresie międzynarodowej konkurencyjności, w oparciu o dane bibliometryczne literatury opublikowanej w ciągu ostatnich 70-ciu lat w bazach ISI Web of Science oraz Econlit. W analizie wykorzystane zostały podstawowe metody bibliometryczne przy wsparciu oprogramowania HistCite. Przeprowadzona analiza umożliwiła ocenę w czasie rozwoju badań nad międzynarodową konkurencyjnością oraz identyfikację głównych autorów i publikacji, mających kluczowe znaczenie dla tego obszaru badań. Zidentyfikowana różnorodność podejść do definiowania i podnoszenia międzynarodowej konkurencyjności gospodarki/sektora/ przedsiębiorstwa potwierdza tezę o braku spójnych ram teoretycznych, umożliwiających jednoznaczną odpowiedź czym naprawdę jest międzynarodowa konkurencyjność.


  • Konkurs budowy mostów z papieru – wyKOMBinuj mOst 2015
    • Magdalena Rucka
    2015 Pismo PG

    W artykule opisano konkurs budowy mostów z papieru wyKOMBinuj mOst 2015 organizowany przez Koło Naukowe Mechaniki Budowli KOMBO działające na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska. Była to już ósma edycja tego ogólnopolskiego konkursu pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Politechniki Gdańskiej, Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, Prezydenta Miasta Gdańska, Akademii Młodych Uczonych PAN, Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.


  • Konstrukcja i transport separatorów przedmiotowych na docierarkach do płaszczyzn
    • Adam Barylski
    2015 Logistyka

    Przedstawiono wytyczne do konstruowania i opracowania technologii separatorów dla docierarek jedno- i dwutarczowych do obróbki powierzchni płaskich. Zamieszczono przykłady własnych konstrukcji separatorów jednolitych i modułowych.


  • Konstrukcja separatorów jednolitych i składanych do docierania powierzchni płaskich i walcowych
    • Adam Barylski
    2015 Technologia i Automatyzacja Montażu

    Podano wytyczne do konstruowania i opracowania technologii separatorów przedmiotowych dla docierarek jedno- i dwutarczowych do obróbki powierzchni płaskich i wałków. Zamieszczono przykłady własnych konstrukcji separatorów jednolitych i modułowych.


  • KONSTRUKCJE HYDRODYNAMICZNYCH ŁOŻYSK POPRZECZNYCH SMAROWANYCH WODĄ
    • Artur Olszewski
    • Michał Wodtke
    • Jacek Łubiński
    2015 Przegląd Mechaniczny

    Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych konstrukcji hydrodynamicznych łożysk ślizgowych smarowanych wodą wraz z określeniem ich podziału ze względu na cechy konstrukcyjne oraz funkcjonalne. Scharakteryzowano wady i zalety najczęściej spotykanych rozwiązań oraz przedstawiono własne, oryginalne konstrukcje łożysk zaprojektowane w Katedrze Konstrukcji Maszyn i Pojazdów Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej.


  • Kontrola jakości materiałów polimerowych wytwarzanych metodą wytłaczania: stan obecny i perspektywy rozwoju
    • Michał Gągol
    • Paulina Kosmela
    • Łukasz Piszczyk
    • Józef Haponiuk
    • Krzysztof Formela
    2015

    Niniejsza praca stanowi przegląd literaturowy metod kontroli jakości materiałów polimerowych wytwarzanych metodą wytłaczania. Scharakteryzowano możliwości kontroli efektywności procesu wytłaczania działających w układach "on-line" oraz "in-line", które polegają na przeprowadzeniu pomiarów w czasie trwania procesu. Opisano potencjał aplikacyjny technik spektroskopowych (IR, UV-VIS), pomiarów właściwości reologicznych, analizy morfologii oraz chromatografii gazowej.


  • KOOPERACJA CZY KOOPETYCJA KORPORACJI PRAWNICZYCH? – POWIĄZANIA SIECIOWE
    • Przemysław Banasik
    2015 Full text PRZEGLĄD ORGANIZACJI

    Celem pracy było udzielenie odpowiedzi na pytanie jaki typ relacji charakteryzuje terytorialne sieci międzykorporacyjne, czy są to sieci regulacyjne czy też dobrowolne oraz jakie korzyści uzyskują podmioty je tworzące? Optymalnym narzędziem, umożliwiającym wspólne zdobywanie wiedzy i uczenie się zarówno z partnerem, jak i od partnera oraz łączenie komplementarnych elementów pozwalających na uzyskiwanie efektów synergicznych, np. dostępu do źródeł wiedzy są sieci międzyorganizacyjne. Artykuł przedstawia na przykładzie Sądu Okręgowego w Gdańsku i innych organizacji skupiających przedstawicieli korporacji prawniczych sieci międzykorporacyjne terytorialne. Identyfikuje ponadto korzyści i zagrożenia płynące z tak powstałej relacji międzyorganizacyjnej. W ramach sieci międzykorporacyjnej w wymiarze sprawiedliwości organizacje nie konkurują ze sobą o wpływy, pozycję rynkową czy klientów. Dlatego też w przeciwieństwie do sektora prywatnego i publicznego relacje międzyorganizacyjne w wymiarze sprawiedliwości będą przybierać wyłącznie formę współpracy.


  • Koreferat dotyczący możliwości realizacji w gminie Malbork Farmy Wiatrowej „MALBORK” składającej się maksymalnie z 10 elektrowni wiatrowych o mocy nominalnej do 3,3 MW każda wraz budową dwóch GPZ-ów wewnętrznych, infrastruktury przyłączeniowej oraz dróg dojazdowych, w kontekście uwarunkowań krajobrazowo-kulturowych.
    • Aleksandra Sas-Bojarska
    • Bogna Lipińska
    2015

    Przedmiotem koreferatu jest ekspercka ocena możliwości realizacji Farmy Wiatrowej „MALBORK” składającej się maksymalnie z 10 elektrowni wiatrowych o mocy nominalnej do 3,3 MW każda wraz budową dwóch GPZ-ów wewnętrznych, infrastruktury przyłączeniowej oraz dróg dojazdowych, w kontekście uwarunkowań krajobrazowo-kulturowych. Ocena ta zastała oparta zarówno na analizie wniosków dotyczących uwarunkowań krajobrazowo-kulturowych, zawartych w wykonanych do tej pory opracowaniach dotyczących badanej sprawy, oraz na wiedzy i doświadczeniach zawodowych autorek, popartych wizją lokalną i studiami literaturowymi, a także dokumentami dotyczącymi obowiązujących prawnie form ochrony zabytków. W każdym ze sporządzonych i opiniowanych opracowań znajdują się odniesienia do uwarunkowań i potencjalnych zagrożeń dla krajobrazu i dziedzictwa kulturowego, jednak wnioski z nich są ze sobą sprzeczne. Niniejsza opinia ma na celu przesądzenie o istocie i znaczeniu potencjalnych negatywnych skutków i możliwościach ich zminimalizowania, aby ułatwić RKOOŚ podjęcie decyzji o możliwości realizacji ocenianej inwestycji.


  • Koszty administracyjne w szpitalu
    • Justyna Kujawska
    2015 Full text PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    Na całym świecie obserwuje się wzrost kosztów opieki zdrowotnej. Rosną zarówno koszty świadczeń zdrowotnych, jak i koszty obsługi świadczeń zdrowotnych, czyli koszty administracyjne. Można zauważyć również wzrost obciążeń administracyjnych po stronie personelu medycznego oraz niemedycznego podmiotów leczniczych. Zdecydowanie większa ilość informacji przekazywana jest także płatnikowi. Działania te przyczyniają się do wzrostu kosztów administracyjnych w opiece zdrowotnej. Koszty administracyjne opieki zdrowotnej nie są częstym przedmiotem badań. Brakuje porównań międzynarodowych dla krajów europejskich. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wysokości kosztów administracyjnych dużego szpitala w latach 2013-–2014 oraz próba pomiaru skuteczności działań administracyjnych. W badanym szpitalu koszty administracyjne stanowią 10 % ogółu kosztów i wykazują tendencję malejącą.


  • Kościoły i szpitale w topografii Młodego Miasta Gdańska
    • Piotr Samól
    2015

    Publikacja dotyczy identyfikacji 4 kościołów (św. Bartłomieja, NPMarii przy klasztorze karmelitów, św. Jakuba i Wszystkich Bożych Aniołów) leżących w 1 poł. XV w. na terenie Młodego Miasta w Gdańsku. Ponadto weryfikowane są mylne poglądy o istnieniu świątyń św. Rocha, św. Jerzego oraz niezidentyfikowanego żeńskiego klasztoru. W zakończeniu prezentowana jest próba rekonstrukcji przestrzeni młodmiejskiej ok. 1450 r.


  • Kreowanie wizerunku wymiaru sprawiedliwości a sądowe sieci międzyorganizacyjne
    • Katarzyna Majchrzak
    • Przemysław Banasik
    2015 Prace Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku

    Celem opracowania jest prezentacja: zależności pomiędzy pojęciami: tożsamość, wizerunek, reputacja, na gruncie sądownictwa, zasad kreowania wizerunku wymiaru sprawiedliwości, dobrych praktyk w budowaniu pozytywnego wizerunku wykorzystywanych przez sądy, poziomu dojrzałości sadów pilotażowych w zakresie stosowania działań wspierających wizerunek, roli i możliwości sieci międzyorganizacyjnych w transferze i ujednolicaniu dobrych praktyk w budowaniu pozytywnego wizerunku sądu. Podstawowymi metodami badawczymi wykorzystywanymi w pracy są: studia literaturowe, analiza empiryczna z wykorzystaniem dostępnych badań wtórnych oraz własnych badań empirycznych z przeprowadzonych na potrzeby opracowania. W celu prezentacji procesu wdrożenia dobrej praktyki Poprawa wizerunku sądu wykorzystano metodę studium przypadku.


  • Kryteria kontroli jakości zagęszczania wgłębnego gruntów niespoistych
    • Norbert Kurek
    • Lech Bałachowski
    2015 Full text Inżynieria Morska i Geotechnika

    Etapy kontroli jakości procesu zagęszczania wgłębnego gruntów niespoistych. Ocena przydatności danego gruntu do zagęszczania, wstępny dobór parametrów zagęszczania oraz ich weryfikacja na poletkach doświadczalnych, obserwacja osiadań i badania sprawdzające w postaci sondowań statycznych metodą CPTU, badań dylatometrycznych DMT, badań presjometrycznych PMT oraz sondowań dynamicznych DPT. Dyskusja kryteriów kontroli jakości zagęszczania wgłębnego w postaci minimalnej wartości stopnia zagęszczenia ID, oporu stożka qc , nośności podłoża czy modułu odkształcenia.


  • Krytyczne działania i czynniki sukcesu wdrażania projektów informatycznych
    • Sebastian Wilczewski
    2015 Full text

    Celem niniejszego artykułu jest określenie, jakie działania powinny podjąć organizacje gospodarcze, aby zidentyfikowane krytyczne czynniki sukcesu projektów informatycznych, pozwalające na zwiększenie prawdopodobieństwa pomyślnego zakończenia przedsięwzięcia, zmaterializowały się. Na potrzeby niniejszego artykułu przeprowadzono badania własne. Jako metodę wybrano analizę przypadków. Badanie przeprowadzono w organizacji, która prowadziła równolegle ponad 200 projektów informatycznych, o różnym zakresie, budżecie i czasie trwania. Realizowała przedsięwzięcia polegające na wytwarzaniu własnego oprogramowania lub dostosowywała oprogramowanie gotowe do potrzeb klienta. Dostarczała ona również, modernizowała i rozbudowywała infrastrukturę informatyczną klientów. Siedziba jej znajduje się w Trójmieście, a projekty były realizowane dla projektów z całej Polski. Przedsięwzięcia były realizowane głównie dla klientów z branży ubezpieczeniowej i finansowej oraz dla instytucji publicznych. Łączna wartość portfela projektów wynosiła w roku 2014 ponad 100 mln PLN. Jednocześnie prowadzono ponad 200 przedsięwzięć o różnej wielkości, mierzonej czasem trwania, liczbą roboczogodzin do przepracowania, budżetem i ilością zadań do wykonania. W trakcie badania zidentyfikowano, jak zmieniał się w badanej organizacji, w latach 2012–2014, współczynnik projektów zakończonych sukcesem oraz przeanalizowano, jakie podjęto działania, aby współczynnik ten poprawić. Skuteczność tych działań zweryfikowano, sprawdzając, czy współczynnik zwiększył się.


  • Książki i filmy na temat historii elektrotechniki i działalności Stowarzyszenia Elektryków Polskich
    • Dariusz Świsulski
    2015 Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Przedstawiono książki i filmy na temat historii elektrotechniki i działalności Stowarzyszenia Elektryków Polskich, opublikowane w ostatnich dziesięciu latach.


  • Kształcenie przez całe życie podstawą wzrostu adaptacyjności pracowników i pracodawców na rynku pracy
    • Andrzej Szuwarzyński
    2015

    Koncepcja uczenia się przez całe życie (Lifelong Learning) jest w centrum uwagi polityków odpowiedzialnych za funkcjonowanie rynku pracy jak również wszystkich interesariuszy procesów edukacyjnych. Europejskimi liderami w obszarach elastycznego i bezpiecznego rynku pracy jak również kształcenia przez całe życie są Dania i Finlandia. Polska w obu tych obszarach nie ma jeszcze zbyt dużych osiągnieć. Publikacja powstała w ramach projektu 8.1.3 – „PWP - Partnerstwo na rzecz promocji podnoszenia kwalifikacji zawodowych w województwie pomorskim”. Celem projektu jest „Wypracowanie i upowszechnienie nowych rozwiązań w zakresie promocji kształcenia ustawicznego i budowania nawyku kształcenia ustawicznego, w celu wzrostu adaptacyjności pracodawców i pracowników w województwie pomorskim, na bazie doświadczeń partnerów z Danii i Finlandii”. Zawartość tej publikacji ma przybliżyć czytelnikowi zasady praktycznej realizacji koncepcji uczenia się przez całe życie, wskazać słabe strony polskiego systemu edukacji i dobre rozwiązania, jakie stosowane są w Danii i Finlandii oraz w innych krajach Unii Europejskiej. Struktura publikacji przedstawia problematykę uczenia się przez całe życie, z uwypukleniem kształcenia ustawicznego i zawodowego, począwszy od istotności wiedzy i kapitału ludzkiego dla funkcjonowania rynku pracy, poprzez regulacje zawarte w dokumentach strategicznych Unii Europejskiej i Polski, ocenę polskiego systemu edukacji, problemy zaobserwowane na pomorskim rynku pracy, do rozwiązań związanych z realizacją polityki edukacyjnej stosowanych w Danii i Finlandii. Wskazano najistotniejsze czynniki wpływające na efektywność funkcjonowania systemu kształcenia i szkolenia zawodowego.


  • Kształtowanie parku pojazdów technicznych komunikacji trolejbusowej ze szczególnym uwzględnieniem polskich przedsiębiorstw
    • Marcin Połom
    • Mikołaj Bartłomiejczyk
    2015 Full text Autobusy. Technika, Eksploatacja, Systemy Transportowe

    Miejski transport elektryczny (tramwaje i trolejbusy), podobnie jak komunikacja autobusowa, związany jest z funkcjonowaniem zaplecza technicznego, w tym specjalistycznych pojazdów. Wyróżnikiem komunikacji elektrycznej jest jej powiązanie z infrastrukturą sieci trakcyjnej, która wymaga odpowiedniego utrzymania, a więc wyspecjalizowanych pojazdów technicznych do jej budowy i konserwacji. W niniejszym artykule został scharakteryzowany problem kształtowania parku pojazdów technicznych komunikacji trolejbusowej oraz zostały omówione poszczególne typy tych pojazdów. Szczególna uwagę poświęcono polskim przedsiębiorstwom komunikacji trolejbusowej w Gdyni, Lublinie i Tychach.


  • Kształtowanie postaw inżynierów poprzez projekt oprogramowania dla dzieci z autyzmem
    • Agnieszka Landowska
    • Michał Smiatacz
    2015 Full text e-mentor

    Artykuł przedstawia założenia oraz studium przypadku kształcenia postaw inżynierów poprzez projekt społeczny w ruchu otwartego oprogramowania. Oprócz wiedzy i umiejętności to właśnie postawy są trzecim składnikiem kompetencji profesjonalisty w każdej dziedzinie. W opracowaniu zaprezentowano studencki projekt grupowy realizowany na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej przy udziale Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, mający na celu stworzenie aplikacji wspomagającej terapię behawioralną dzieci z autyzmem. Przykład pokazuje, że kształtowanie wrażliwości młodych ludzi na potrzeby społeczne można wpleść w program kształcenia poprzez formułowanie indywidualnych tematów związanych z działalnością instytucji niosących pomoc różnym grupom odbiorców.


  • Kształtowanie powierzchni płaskich na docierarkach tarczowych.
    • Adam Barylski
    2015

    Przedstawiono techniki i technologie obróbki powierzchni płaskich i płasko-równoległych na docierarkach. Analizowano na podstawie dotychczasowego stanu wiedzy zasadnicze warunki obróbki mające wpływ na jakość kształtowanych powierzchni na docierarkach jedno- i dwutarczowych.


  • Kształtowanie wartości wskaźników płynności finansowej przez przedsiębiorstwa z sektora MSP w zależności od osiąganej rentowności aktywów
    • Piotr Figura
    2015

    W artykule przedstawiono różnice w sposobie kształtowania wartości wskaźników z obszaru płynności finansowej pomiędzy przedsiębiorstwami z sektora MSP w zależności od osiąganego przez nie poziomu rentowności aktywów. W trakcie przeprowadzonych badań uwzględniono 109 174 sprawozdania finansowe przedsiębiorstw, prowadzących działalność gospodarczą w 27 różnych działach gospodarki narodowej. Do potwierdzenia zróżnicowania płynności finansowej przedsiębiorstw w zależności od uzyskiwanego przez nie poziomu rentowności aktywów wykorzystano test nieparametryczny U Manna-Whitneya. Artykuł zawiera ponadto porównanie literaturowych wartości wzorcowych dla wskaźników z obszaru płynności finansowej z wartościami rzeczywiście kształtowanymi przez krajowe firmy z sektora MSP. Niniejsze badania powinny przyczynić się do wypełnienia istotnej luki w literaturze przedmiotu oraz ułatwić przeprowadzanie analizy płynności finansowej dla podmiotów gospodarczych z sektora MSP.


  • Kształtowanie wartości wskaźników wspomagania finansowego przez przedsiębiorstwa z sektora MSP w zależności od osiąganej rentowności aktywów
    • Piotr Figura
    2015

    W artykule przedstawiono różnice w sposobie kształtowania wartości wskaźników z obszaru wspomagania finansowego pomiędzy przedsiębiorstwami z sektora MSP w zależności od osiąganego przez nie poziomu rentowności aktywów. W trakcie przeprowadzonych badań uwzględniono 109 174 sprawozdania finansowe przedsiębiorstw, prowadzących działalność gospodarczą w 27 różnych działach gospodarki narodowej. Do potwierdzenia zróżnicowania wspomagania finansowego przedsiębiorstw w zależności od uzyskiwanego przez nie poziomu rentowności aktywów wykorzystano test nieparametryczny U Manna-Whitneya. Artykuł zawiera ponadto porównanie literaturowych wartości wzorcowych dla wskaźników z obszaru wspomagania finansowego z wartościami rzeczywiście kształtowanymi przez krajowe firmy z sektora MSP. Niniejsze badania powinny przyczynić się do wypełnienia istotnej luki w literaturze przedmiotu oraz ułatwić przeprowadzanie analizy obszaru wspomagania finansowego dla podmiotów gospodarczych z sektora MSP.