Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2016

Show all
  • Problemy architektoniczne związane z rehabilitacją drewna przy modernizacji budynków mieszkalnych
    • Stefan Niewitecki
    2016

    W pracy omówiono problemy architektoniczne związane z rehabilitacją drewna, które występują w trakcie modernizacji budynków mieszkalnych, a które wynikają nie tylko z obiektywnych czynników ekonomicznych lub technicznych takich jak stopień zniszczenia danego elementu przez korozję biologiczną czy jego nadmierne ugięcie. Istotne są w tym przypadku także czynniki subiektywne, co wynika stąd, że architektura jest jedną ze sztuk pięknych, a więc podlega indywidualnym ocenom. W dalszej części pracy omówiono różne rodzaje modernizacji budynków mieszkalnych z którymi związane są problemy architektoniczne związane z rehabilitacją drewna oraz dokonano klasyfikacji okien poddasza, jako ważnych elementów budynku stanowiących narzędzie ułatwiające rozwiązywanie problemów związanych z zastosowaniem drewna rehabilitowanego w nadbudowach, rozbudowach itp. modernizacjach budynków mieszkalnych.


  • Problemy konstrukcyjne związane z rehabilitacją drewna przy modernizacji budynków mieszkalnych
    • Stefan Niewitecki
    2016

    W pracy omówiono główne cele rehabilitacji drewna (uzyskanie oszczędności w zakresie energetycznym, materiałowym, oraz pod względem ilości pracy). Te trzy aspekty oszczędności tworzą łącznie uzasadnienie ekonomiczne rehabilitacji. Następnie omówiono rodzaje konstrukcji drewnianych w budynkach mieszkalnych, które najczęściej ulegają korozji biologicznej oraz podano sposoby ich ratowania. Na zakończenie opisano zalety rehabilitacji drewna w trakcie remontów budynków mieszkalnych – główne zalety to brak konieczności wykwaterowywania mieszkańców na czas remontu, zapewniania im lokali zastępczych, demolowania całego budynku, itp. a także przedłużony okres życia budynku.


  • Problemy pomiarów mocy i energii w linii elektroenergetycznej Polska-Litwa
    • Zbigniew Lubośny
    • Jacek Klucznik
    • Krzysztof Dobrzyński
    • Stanisław Pokora
    • Robert Trębski
    2016

    W referacie przedstawiono zagadnienia związane z pomiarem mocy i energii w linii dwutorowej. Rozważania oparto na linii łączącej stacje elektroenergetyczne Ełk Bis i Alytus.


  • Problemy pomiaru prądów upływowych w diagnostyce ograniczników przepięć
    • Marek Olesz
    2016

    W monografii opisano wybrane zagadnienia związane z diagnostyką warystorowych ograniczników przepięć wykonanych z tlenku cynku ZnO. Spośród wielu metod diagnostycznych skupiono się głównie na problemach pomiaru prądów upływowych, których znajomość między innymi umożliwia bezinwazyjną diagnostykę ogranicznika w czasie jego eksploatacji. W celu prawidłowej oceny stanu ogranicznika tą metodą analizowano wyznaczanie składowej czynnej prądu upływowego, którą w praktyce określa się innymi technicznie sposobami dla ograniczników niskiego (nn), średniego (SN) i wysokiego napięcia (WN). W przypadku ograniczników nn, ze względu na prostą technicznie rejestrację prądu i napięcia, zaproponowano wyliczanie składowej czynnej prądu upływowego na podstawie mocy czynnej wydzielanej w kolumnie warystorów. Dla ograniczników SN i WN pomiar napięcia ogranicznika jest utrudniony i wymaga procedur pracy pod napięciem. W związku z tym stosowane są metody określania składowej czynnej wyłącznie na podstawie prądu upływowego, które szczegółowo omówiono w monografii. Spośród tych metod autor wybrał na podstawie licznych analiz teoretycznych i doświadczalnych optymalną metodę wektorów ortogonalnych. W czasie pomiarów charakterystyk warystora występuje wiele problemów metrologicznych. W związku z tym w niniejszym opracowaniu przedstawiono wyniki badań charakterystyk częstotliwościowych cęgów prądowych i przekładników napięciowych, które są głównym źródłem niedokładności oszacowania prądów upływowych ogranicznika i jego składowych. Dodatkowo, na podstawie wyników badań przeprowadzonych dla ograniczników niskiego napięcia, autor zaproponował własne algorytmy przeliczania otrzymanych wyników pomiarów na zdefiniowane wcześniej parametry odniesienia, określone przez napięcie sieci, temperaturę otoczenia oraz poziom harmonicznych w napięciu zasilającym. Algorytmy te zaproponowano w dwóch nowatorskich podejściach. Pierwsze z nich uwzględnia znajomość modelu badanego ogranicznika przepięć, określonego charakterystykami jego rezystancji i pojemności w funkcji częstotliwości i dodatkowo napięcia oraz temperatury. Charakterystyki tego rodzaju mogą być niekiedy udostępniane przez producentów ograniczników przepięć. Drugie podejście traktuje ogranicznik jako element nieliniowy o nieznanej charakterystyce. W związku z tym wyłącznie na podstawie pomiarów prądu upływowego należy określić prawidłowo jego składowe – rezystancyjną i pojemnościową, a następnie przeliczyć je na parametry odniesienia.


  • Problemy pracy zabezpieczeń odległościowych linii 400 kV w Polsce północno-wschodniej
    • Krzysztof Dobrzyński
    • Jacek Klucznik
    • Zbigniew Lubośny
    2016

    W roku 2015 oddano do użytku połączenie polskiego systemu elektroenergetycznego z systemem elektroenergetycznym Litwy. Połączenie to zrealizowano z wykorzystaniem dwutorowej linii napowietrznej 400 kV Ełk Bis – Alytus oraz łącza back-to-back (BtB). W artykule przeanalizowano wpływ realizacji nowego połączenia, a tym samym zmianę konfiguracji sieci 400 kV, na detekcję zakłóceń przez zabezpieczenia odległościowe linii 400 kV znajdujących się w najbliższym otoczeniu stacji Ełk Bis.


  • Problemy przebudowy obiektów medycznych związane ze zmianami wymagań stawianych instalacjom
    • Rafał Janowicz
    • Michał Kwasek
    2016

    Współcześnie budynki zaczęły być wyposażane w różnorodne, często rozbudowane systemy instalacyjne. Wzrost wymagań stawianych obiektom, jak również rozwój technologii, powoduje powstawanie szeregu trudności podczas przebudów istniejących obiektów, a także w procesie dostosowywania ich do obowiązujących przepisów. Problematyka ta dotyczy w szczególnym stopniu budynków o zwiększonych wymaganiach na instalacje techniczne, takich jak jednostki opieki zdrowotnej, w tym tych, które objęte są ochroną konserwatorską. Bardzo często można zauważyć wpływ instalacji na architekturę. Widoczne jest to najbardziej w modernizowanych budynkach, w których nowe systemy nigdy, bądź w obecnie planowanej formie, nie były przewidziane. Umiejętność określenia zależności pomiędzy tkanką techniczną, a kształtem i wyrazem zewnętrznym budynku nabrała obecnie szczególnego znaczenia. Jednocześnie takie ujęcie tematu jest wciąż bardzo rzadkie w dostępnej literaturze. Celem artykułu jest analiza tego zagadnienia, wraz z przedstawieniem najczęstszych, podstawowych problemów, pojawiających się przy wprowadzaniu nowych instalacji do budynków lecznictwa zamkniętego. Jest to również próba wnioskowania, dotyczącego prawidłowych kierunków omawianych przekształceń.


  • Problemy z powłokami antykorozyjnymi na elementach wyposażenia obiektów mostowych
    • Dariusz Kowalski
    2016

    Przedstawiono problem wadliwości zabezpieczenia antykorozyjnego w zakresie malarskich powłok ochronno - dekoracyjnych wykonywanych na stalowych elementach barier zabezpieczonych uprzednio poprzez ocynkowanie metodą zanurzeniową. Wykorzystując przykłady pochodzące z różnych obiektów przedstawiono powtarzający się problem delaminacji powłok malarskich, niezależny od rodzaju zastosowanych wyrobów lakierniczych oraz znacznego rozwoju korozji na odsłanianym podłożu cynkowym. Zwrócono również uwagę na przypadki nieprawidłowości dotyczące tych samych elementów, ale związane z brakiem właściwego nadzoru w czasie realizacji robót antykorozyjnych


  • Procedure based proactive functional safety management for the risk mitigation of hazardous events in the oil port installations including insurance aspects
    • Kazimierz Kosmowski
    • Marcin Śliwiński
    • Emilian Piesik
    • Dariusz Gołębiewski
    2016 Journal of Polish Safety and Reliability Association, Summer Safety and Reliability Seminars

    This article addresses selected technical and organization aspects of risk mitigation in the oil port installations with regard to functional safety requirements specified in standards IEC 61508 and IEC 61511. The procedure for functional safety management includes the hazard identification, risk analysis and assessment, specification of overall safety requirements and definition of safety functions. Based on risk assessment results the safety integrity level (SIL) is determined for consecutive safety functions. These functions are implemented within industrial control system (ICS) that consists of the basic process control system (BPCS) and/or safety instrumented system (SIS). Determination of required SIL related to required risk mitigation is based on semi-quantitative evaluation method. Verification of SIL for considered architectures of BPCS and/or SIS is supported by probabilistic models with appropriate data and model parameters including security-related aspects. The approach proposed is illustrated on example of oil port installations. In final part of the article the insurance aspects are discussed in managing risks, as some risks are to be transferred to an insurance company.


  • Procesor efektów dźwiękowych do gitary na urządzenia mobilne
    • Michał Lech
    • Maciej Blaszke
    • Dawid Weber
    • Szymon Zaporowski
    2016

    W rozdziale przedstawiono sposób działania procesora efektów dźwiękowych do gitary, składającego się z układu elektronicznego i aplikacji pracującej w czasie rzeczywistym na urządzeniach mobilnych z systemem Android. W pierwszej części zaprezentowano układ (przejściówkę) w postaci przedwzmacniacza zasilanego z baterii, do którego podłącza się gitarę oraz urządzenie mobilne. W drugiej części referatu przedstawiono zaś proces przetwarzania dźwięku w aplikacji oraz interfejs użytkownika. Interfejs ten został napisany w języku Java, wspartym językiem znaczników XML, natomiast przetwarzanie dźwięku, ze względu na konieczność zapewnienia wysokiej wydajności, zrealizowano w języku C++. W pracy uwzględniono możliwość jednoczesnego uruchomienia kilku algorytmów, połączonych w postaci bloków, a także przedstawiono sposób sterowania ich parametrami w czasie działania programu. Przeprowadzono osobno testy układu oraz aplikacji, jak i testy działania połączonego systemu układ – aplikacja.


  • Procesor efektów dźwiękowych do gitary na urządzenia oparte na systemie Android
    • Maciej Blaszke
    • Szymon Zaporowski
    • Dawid Weber
    2016

    W artykule przedstawiono procesor efektów dźwiękowych do gitary, składający się z układu elektronicznego i aplikacji pracującej w czasie rzeczywistym na urządzeniach mobilnych z systemem Android. W pierwszej części referatu przedstawiono proces przetwarzania dźwięku w aplikacji oraz interfejs użytkownika. Interfejs użytkownika napisany został w języku Java, wspartym językiem znaczników XML, zaś przetwarzanie dźwięku, ze względu na konieczność zapewnienia wysokiej wydajności, zrealizowano w języku C++. W pracy uwzględniono możliwość jednoczesnego uruchomienia kilku algorytmów, połączonych w postaci bloków, oraz przedstawiono sposób sterowania ich parametrami w czasie działania programu. W drugiej części przedstawiono układ (przejściówkę), dopasowujący impedancję, w postaci zasilanego baterią przedwzmacniacza, do którego podłącza się gitarę oraz urządzenie mobilne. Przeprowadzono osobno testy układu oraz aplikacji, jak i testy działania połączonego systemu układ – aplikacja.


  • Process of Emergence of Smart Specialisation in Pomeranian Voivodeship in Poland
    • Dorota Dominika Kamrowska-Załuska
    • Jacek Sołtys
    2016 Full text Procedia Engineering

    The European Commission puts a growing emphasis on the smart specialization as a tool of regional development. This term is present in a number of strategic development documents in the European Union, including Europe 2020, published by the European Commission in 2010. It implies the need for countries and regions to specialize as well as focus the development of innovation on areas that are consistent with their endogenous potentials. Objectives of this paper are: (1) to present the method and results of the process of identifying smart specialization in Pomeranian Voivodship; (2) to analyse evolution of the fields of smart specialization; (3) to identify problems and challenges which occurred during this process. In this research, following methods have been applied: (1) analysis of existing documents including application forms for the competition of Pomeranian smart specialization, (2) individual in-depth interviews with members of partnerships and representatives of the Voivodeship Marshal’s Office, (3) authors' observations while participating in this process. The authorities of the Pomeranian Voivodeship see the smart specialization as an area with high potential, relevant to the development of the Voivodeship, based on the unique resources of the Region and their innovative use. It is assumed that, among others, implementation of R & I is contributing to the development of existing economic specialization and having an impact on the growth of competitiveness of the Pomeranian Region on the national and international arena. The process of identification of smart specialization has been implemented in three phases.


  • Processing and structure–property relationships of natural rubber/wheat bran biocomposites
    • Krzysztof Formela
    • Aleksander Hejna
    • Łukasz Piszczyk
    • Mohammad Saeb
    • Xavier Colom
    2016 Full text CELLULOSE

    In this work, wheat bran was used as cellulosic filler in biocomposites based on natural rubber. The impact of wheat bran content [ranging from 10 to 50 parts per hundred rubber (phr)] on processing, structure, dynamic mechanical properties, thermal properties, physico-mechanical properties and morphology of resulting biocomposites was investigated. For better characterization of interfacial interactions between natural rubber and wheat bran, achieved results were compared with properties of biocomposites filled with commercially available cellulosic fillers—wood flour and microcellulose. It was observed that wheat bran, unlike commercial cellulosic fillers, contains high amount of proteins, which act like plasticizers having profitable impact on processing, physical, thermo-mechanical and morphological properties of biocomposites. This is due to better dispersion and distribution of wheat bran particles in natural rubber, which results in reduction of stiffness and porosity of the biocomposites. Regardless of cellulosic filler type, Wolff activity coefficient was positive for all studied biocomposites implying reinforcing effect of the applied fillers, while tensile strength and elongation at break decreased with increasing filler content. This phenomenon is related to restricted strain-induced crystallization of NR matrix due to limited mobility of polymer chains in the biocomposites. Furthermore, this explains negligible impact of particle size distribution, chemical composition and crystallinity degree of applied cellulosic filler on static mechanical properties of highly-filled NR biocomposites. The conducted investigations show that wheat bran presents interesting alternative for commercially available cellulosic fillers and could be successfully applied as a low-cost filler in polymer composites.


  • Processing of acoustical data in a multimodal bank operating room surveillance system
    • Józef Kotus
    • Kuba Łopatka
    • Andrzej Czyżewski
    • Georgis Bogdanis
    2016 Full text MULTIMEDIA TOOLS AND APPLICATIONS

    An automatic surveillance system capable of detecting, classifying and localizing acoustic events in a bank operating room is presented. Algorithms for detection and classification of abnormal acoustic events, such as screams or gunshots are introduced. Two types of detectors are employed to detect impulsive sounds and vocal activity. A Support Vector Machine (SVM) classifier is used to discern between the different classes of acoustic events. The methods for calculating the direction of coming sound employing an acoustic vector sensor are presented. The localization is achieved by calculating the DOA (Direction of Arrival) histogram. The evaluation of the system based on experiments conducted in a real bank operating room is presented. The results of sound event detection, classification and localization are provided and discussed. The practical usability of the engineered methods is underlined by presenting the results of analyzing a staged robbery situation.


  • Processing of LiDAR and Multibeam Sonar Point Cloud Data for 3D Surface and Object Shape Reconstruction
    • Marek Kulawiak
    • Zbigniew Łubniewski
    2016

    Unorganised point cloud dataset, as a transitional data model in several applications, usually contains a considerable amount of undesirable irregularities, such as strong variability of local point density, missing data, overlapping points and noise caused by scattering characteristics of the environment. For these reasons, further processing of such data, e.g. for construction of higher order geometric models of the topography or other sensed objects, may be quite problematic, especially in the field of object detection and three-dimensional surface reconstruction. This paper is focused on applying the proposed methods for reducing the mentioned irregularities from several datasets containing 3D point clouds acquired by LiDAR scanners and multibeam sonars. The good performance of the proposed methods has been shown along with illustration of the importance of the appropriate design of the point cloud data preprocessing step in the context of the final results of the 3D shape reconstruction procedure.


  • Prof. Romuald Kolman (1922-2016) - wspomnienie
    • Adam Barylski
    2016 Pismo PG

    27 lutego na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku pożegnano prof. Romualda Kolmana, twórcę gdańskiej szkoły jakości, związanego z Politechniką Gdańską i Wydziałem Mechanicznym od roku 1964. W artykule przedstawiono dzieciństwo R. Kolmana i lata szkolne we Lwowie, studia i pierwszą pracę na Politechnice Wrocławskiej, działalność wydawniczą i pracę naukową w Wojskowej Akademii Technicznej, działalność naukową, dodaktyczną i organizacyjną na Politechnice Gdańskiej oraz charakterystykę twórczej emerytury profesora.


  • Professional prospects of polish logisticians in the light of the higher education: students’ opinion research.
    • Pawłyszyn Irena
    • Nina Rizun
    • Ryzhkova Halina
    2016 Research in Logistics & Production

    The paper focuses on a topic concerning the students’ professional future. Students more often and more are prepared to leave the labor market. In addition to the ongoing higher education they get their education at a variety of courses and trainings; they increase their skills in workshops or attend internships and practices to become attractive candidates for the job in the eyes of a potential employer. At this point a number of questions raises, such as: do students choose their future profession consciously? what do they expect from the future profession? are they interested in working abroad after graduation? etc. According to the Forbes, logistician profession was in the top ten most popular professions in 2013 in Poland. That is why the objective of the paper was to identify the expectations of students who study Logistics at the Faculty of Engineering Management, Poznan University of Technolog.


  • Prognozowanie pracy pali Vibro obciążonych osiowo z wykorzystaniem wyników sondowania CPT.
    • Paweł Więcławski
    2016

    W odniesieniu do obecnych trendów optymalnego projektowania obiektów inżynierskich, dąży sie do określania rzeczywistych wartości współoddziaływania podłoża gruntowego i konstrukcji. Pale Vibro należą do grupy pali przemieszczeniowych z poszerzoną podstawą, charakteryzują się bardzo dużą nośnością, szczególnie w gruntach niespoistych. Próbne obciążenia statyczne (SPLT) wskazują, że nośność pali Vibro jest znacznie większa niż zakładana na etapie projektu. Trudność, w wielu przypadkach, sprawia wyznaczenie nośności granicznej na podstawie próbnego obciążenia statycznego, ze względu na liniowy przebieg krzywej obciążenie - osiadanie. Praca zawiera analizę, której wynikiem jest metoda prognozowania krzywej obciążenie - osiadanie pali Vibro obciążanych osiowo, z wykorzystaniem wyników sondowania sondą statyczną CPT(u). Analiza wykorzystuje wyniki SPLT co jest zgodne ze wskazaniami aktualnej normy PN-EN:1997-1: 2008. Otrzymana pełna krzywa teoretyczna pozwala określić wartość nośności granicznej, ale przede wszystkim charakter współpracy posadowienia z ośrodkiem gruntowym w zależności od przykładanego obciążenia zewnętrznego. Taka propozycja jest konkurencyjna w stosunku do dotychczas stosowanych metod obliczania nośności pali i pozwoli na ocenę rzeczywistych zależności obciążenie – osiadanie oraz jednocześnie bardziej ekonomiczne i ekologiczne projektowanie fundamentów na palach.


  • Programowanie algorytmiczne w edukacji architektonicznej
    • Jan Cudzik
    • Robert Juchnevic
    2016

    Wprowadzenie komputerów do projektowania architektonicznego uprościło projektowanie złożonych form geometrycznych. Na podstawie cyklicznych warsztatów badawczych, prowadzonych od 2011 roku na Politechnice Gdańskiej, przedstawiona została problematyka związana z zastosowaniem projektoawania algorytmicznego w architekturze. Celem warsztatów jest popularyzacja oraz sprawdzenie sprawności posługiwania się narzędziami służącymi do projektowania parametrycznego.


  • Progress in non-isocyanate polyurethanes synthesized from cyclic carbonate intermediates and di- or polyamines in the context of structure–properties relationship and from an environmental point of view
    • Janusz Datta
    • Marcin Włoch
    2016 POLYMER BULLETIN

    Commercially, polyurethanes are produced by the reaction of diisocyanates, polyols (polyester or polyether) and low molecular weight chain extender. Toxicity, moisture sensitivity and phosgene-based synthesis of diisocyanates resulted in investigations focused on obtaining the non-isocyanate polyurethanes (NIPUs). This work presents the review of synthesis and structure–properties relationship of non-isocyanate polyurethanes obtained by reacting cyclic carbonated intermediates with diamines or polyamines. Moreover, the presented methods of NIPU synthesis were analysed from the environmental point of view. Described five-membered ring cyclic carbonate intermediates were obtained by carbonation of glycidyl ethers or thiol-ene coupling of unsaturated cyclic carbonate monomers and thiols. The special interest was put on the bio-based non-isocyanate polyurethanes, obtained from chemically modified bio-based substances, e.g. carbonated vegetable oils. The mechanical and thermal properties of NIPUs are affected by functionality, structure and molecular weight of cyclic carbonate intermediates and diamines or polyamines.


  • Progressing Pollutant Elution from Snowpack and Evolution of its Physicochemical Properties During Melting Period— a Case Study From the Sudetes, Poland
    • Daniel Kępski
    • Marek Błaś
    • Mieczyslaw Sobik
    • Żaneta Polkowska
    • Katarzyna Grudzińska
    2016 Full text WATER AIR AND SOIL POLLUTION

    Main aim of the work assumed recognition of physicochemical changes in snowpack occurring during the melting period. Properties of snow cover had been identified at two sites in Western Sudetes mountains (860 and 1228 m asl) in SW Poland since the end of January, and monitored until the disappearance of snow in late Spring. Snow pit measurements and sample collection at both sites were made followed by chemical analyses with the use of ionic chromatography. The results were compared for subsequent stages of snowpack evolution. Thermometers installed above the ground during summer in one site (860 m asl) helped to identify the thermal gradient existing inside snow during winter. During studies, special attention was paid to the pollutant elution with determination the different release rates of individual ions from the snow cover. Results of chemical analysis showed that during the thaw, the first portions of meltwater were responsible for drainage into the ground a substantial part of the impurities. During the first two weeks of thaw at higher elevated site, pollutants released from the snow cover load amounted to 123.5 mMol·m−2. In those days, there was a release to the ground of approximately 74, 74, and 57 %, respectively of H+, NO3 −, and SO4 2− ions contained in the snow cover, while only 14 % of snow mass in the form of meltwater was released.