Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2004
Pokaż wszystkie-
Wiarygodność przedsiębiorstwa jako wartość ekonomiczna.
- Jan Komorowski
Artykuł stanowi studium pojęcia wiarygodności. Ukazuje znaczenie wiarygodności jako wartości podmiotów gospodarczych warunkującą swobodę działalności na rynku. Pojęcie wiarygodności jest analizowane pod kątem najważniejszych determinantów, mianowicie równowagi finansowej, ryzyka finansowego i celów finansowych przedsiębiorstwa.
-
Widziane oczyma doktorantów Katedry Chemii Analitycznej Politechniki Gdańskiej
- Karolina Szczepaniak
- Patrycja Szpinek
Przedstawiono zakres pracy naukowej realizowanej w Katedrze Chemii Analitycznej PG. Opisano w skrócie działalność Katedry oraz CEEAM. Przedstawiono skład osobowy Katedry jak również sprzęt analityczny na którym prowadzone są badania. Omówiono także niektóre aspekty współpracy międzynarodowej.
-
Wielorodzinna architektura mieszkaniowa w Polsce okresu transformacji na przykładzie Trójmiasta.
- Antoni Taraszkiewicz
Transformacje społeczno - gospodarcze, zapoczątkowane w Polsce w latach dziewięćdziesiatych, a trwajace po dzeń dzisiejszy, dokonały ogromnych zmian we wszystkich dziedzinach działalności ludzkiej, w tym również w architekturze i budownictwie. Szczególnie wyraziście transformacje te uwidoczniły się w wielorodzinnej architekturze mieszkaniowej, która uwolniona od reglamentacji i państwowego rozdzielnictwa wkroczyła w erę gospodarki rynkowej. Nowa polityka państwa w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz związane z nią zmiany kredytowania, nowe prawo spółdzielcze, nowe przepisy dotyczące gospodarki gruntami, jak też urynkowienie wszystkich podmiotów procesu inwestycyjnego, spowodowały radykalne zmiany w sposobach finansowania inwestycji, strukturze inwestorskiej, strukturze nabywców mieszkań i organizacji procesu budowlanego. Nowe relacje pomiędzy uczestnikami procesu budowlanego wymusiły z kolei dążność budujacych do poszukiwania nowych, optymalnych rozwiazań, dostosowanych do różnorodnych i w szybkim tempie zmieniajacych się potrzeb, preferencji, ambicji i możliwości finansowych potencjalnych nabywców mieszkań. Skłoniło to projektantów do intensywnych poszukiwań twórczych i wypracowania nowych, bardzo zróżnicowanych rozwiązań przestrzennych, pozwalajacych współczesnej wielorodzinnej architekturze mieszkaniowej w Polsce na odejście od zuniformizoanych form budownictwa uprzemysłowionego i uzyskanie własnego, zindywidualizowanego oraz osadzonego w lokalnej kulturze i tradycji charakteru.
-
Wielowymiarowa wizualizacja informacji.
- Jacek Lebiedź
- Marta Stępniak
Metody wizualizacji komputerowej stanowią obecnie podstawowe narzędzie przekazywania człowiekowi informacji, wypełniającej często obszerne zbiory danych, a będącej wynikiem obserwacji, eksperymentów czy też symulacji numerycznych. Zwykle w przypadku danych wielowymiarowych dopiero obejrzenie ich przedstawienia graficznego daje możliwość wyobrażenia sobie jakościowego charakteru zjawiska i uprawnia do stawiania hipotez jego dotyczących. Poznanie specyfiki prezentowanego zjawiska zależy w dużej mierze od wybranej formy graficznej. Referat jest próbą systematyzacji graficznych reprezentacji informacji ze wskazaniem sytuacji, w jakich ich stosowanie daje najlepsze wyniki.
-
Wielowymiarowe techniki analizy danych pomiarowych - przykłady z zakresu analityki i monitoringu środowiska.
- Aleksander Astel
- Karolina Szczepaniak
- Jacek Namieśnik
Przedstawiono techniki obróbki wielowymiarowych zbiorów wyników pomiarowych. Na podstawie danych literaturowych zaprezentowano możliwość wykorzystania w analityce i moitoringu środowiskowym takich technik jak: analiza wariancji (ANOVA), analiza szeregów czasowych, analiza czynnikowa, sztuczne sieci neuronowe.
-
Wirtualne środowisko wspomagania realizacji złożonych przedsięwzięć informatycznych.
- Krzysztof Drozdowski
- Janusz Jarzemski
- Henryk Krawczyk
- Michał Melzer
- Marcin Smółka
- Bogdan Wiszniewski
W artykule postuluje się wykorzystywanie kooperacyjnego modelu wytwarzania oprogramowania opartego na wirtualnym środowisku wytwórczym do realizacji złożonych przedsięwzięć - dla których klasyczne modele, takie jak model kaskadowy czy spiralny nie gwarantują sukcesu. Rozważania poparto danymi zebranymi w trakcie realizcji projektu MEMORIAL 5PR UE.
-
Wirtualny region.
- Renata Downar-Zapolska
W pracy podjęto tematykę społeczeństwa informacyjnego jako nowego środowiska funkcjonowania organizacji, przedsiębiorstw, państw i regionów w Unii Europejskiej. Przedstawiono ideę Wirtualnego Regionu oraz opisano projekt "Konsorcjum Regionalnego" jako koncepcji realizacji społeczeństwa informacyjnego w ramach Wirtualnego Regionu.
-
Wizualizacja i analiza wyników pomiarów sekcji kadłuba statku.
- Aleksander Kniat
Przedstawiono zastosowania biblioteki OpenGL do wizualizacji wyników pomiarów sekcji i bloków kadłuba statku na etapie ich prefabrykacji. Omówiono najważniejsze aktualnie stosowane narzędzia i metody pomiarowe. Zaprezentowano również przykład użycia programu do wizualizacji wyników pomiarów wykonanych w Stoczni Gdynia S.A. i pokazano możliwości przenoszenia danych, zarówno pomiarowych jak i pochodzących z innych programów CAD.
-
Właściwości betonów asfaltowych z zastosowaniem asfaltów produkowanych według nowej normy PN-EN 12591:2002 w Grupie Lotos S.A.
- Marek Pszczoła
- Józef Judycki
Referat przedstawia wyniki badań betonów asfaltowych z zastosowaniem asfaltów zwykłych wyprodukowanych według nowej normy asfaltowej PN-EN 12591:2002. Do badań użyto dwóch rodzajów asfaltów: D35/50 i D50/70 produkowanych w Grupie Lotos S.A. oraz w celach porównawczych dwóch asfaltów D35/50 i D50/70 innego krajowego producenta. Oceniano wpływ zastosowanych asfaltów na odporność betonu asfaltowego na: deformacje trwałe nawierzchni, spękania niskotemperaturowe oraz niszczące oddziaływanie wody i mrozu. Przedstawiony referat zawiera wyniki badań i ich analizę.
-
Właściwości elektrochemicznego czujnika NO2 wykorzystującego kinetykę reakcji na bazie Lisiconu.
- Grzegorz Jasiński
- Piotr Jasiński
- Antoni Zbigniew Nowakowski
- Bogdan Chachulski
W pracy przedstawiono badania elektrochemiznego czujnika gazów wykorzystującego kinetykę reakcji chemicznej. Czujnik wykonany został w technologii grubowarstwowej. Warstwę czynną stanowił elektrolit na bazie Lisiconu. Pomiary prowadzone były w mieszaninach syntetycznego powietrza i dwutlenku azotu o kontrolowanym składzie. Odpowiedź prądowo-napięciowa czujnika zależy od koncentracji NO2. Pokazano wpływ temperatury na właściwości czujnika.
-
Właściwości fizyczne łoju wołowego.
- Roman Pawłowicz
Badano właściwości fizyczne trzech różnych próbek łoju wołowego, które różniły się składem kwasów tłuszczowych, a przez to również cechami fizycznymi. W badanych tłuszczach oznaczano zawartość fazy stałej metodą pNMR, oraz wyznaczano ich charakterystyki topnienia metodą DSC. Oznaczając zawartość fazy stałej w łoju stosowano różne temperatury i czasy termostatowania. Pomiary wykonywano metodą równoległą oraz szeregową. Tłuszcze przed wyznaczeniem charakterystyk topnienia termostatowano w sposób podobny jak przed oznaczeniem zawartości fazy stałej. Oznaczając zawartość fazy stałej stwierdzono, że łój należy poddawać temperowaniu. Po zastosowaniu tego procesu otrzymuje się wyższe zawartości fazy stałej. Charakterystyki topnienia pokazały, że silna przemiana egzotermiczna zachodzi w temperaturach 15-20C. Dlatego też temperowanie w 0oC wymaga znacznie dłuższego czasu niż temperowanie w 10C.
-
Właściwości fizyczne mieszanek trójskładnikowych zawierających masło kakaowe. Physical properties of ternary fat blends containing cocoa butter.
- Roman Pawłowicz
Badano właściwości fizyczne (zawartość fazy stałej i charakterystyki topnienia) trójskładnikowych mieszanek zawierających obok masła kakaowego, tłuszcz mleczny oraz frakcję łoju o wąskim zakresie topienia. W porównaniu z tłuszczem mlecznym, frakcja łoju w mniejszym stopniu ograniczała powstawanie formy beta oraz obniżała zawartość fazy stałej w mieszance.
-
Właściwości szumowe piroelektrycznych detektorów podczerwieni.
- Jacek Andrzej Cichosz
- Alicja Konczakowska
- Stanisław Galla
W artykule omówiono specyfikę pomiaru szumów małoczęstotliwościowych piroelektrycznych detektorów podczerwieni. Opisano sysytem umożliwiający pomiary szumów w zakresie częstotliwości od 0.1 Hz do 30 kHz. Przytoczono przykładowe wyniki pomiarów szumów.
-
Wokół wielkiej płyty.
- Maciej Niedostatkiewicz
Artykuł dotyczy dyskusji na temat stanu technicznego budynków wielkopłytowych.
-
Wow detection and compensation employing spectral processing of audio.
- Andrzej Czyżewski
- Przemysław Maziewski
- Marek Dziubiński
- Andrzej Kaczmarek
- Bożena Kostek
Praca zawiera opis opracowanych algorytmów detekcji i kompensacji pasożytniczych modulacji częstotliwości wynikających z nierównomiernego przesuwu nośnika dźwięku. Proponowane metody opracowano ze szczególnym uwzględnieniem przypadkowych zniekształceń drżenia obecnych w archiwalnych filmowych ścieżkach dźwiękowych. Dodatkowo algorytmy badają wpływ zniekształceń na strukturę formantową sygnałów. Analiza zmian położenia formantów umożliwia rozróżnienie naturalnych i pasożytniczych wahań częstotliwości. Kompensacja zniekształceń następuje dzięki metodzie nierównomiernego próbkowania sygnału. W kolejnych paragrafach pracy przedstawiono szczegółowy opis poszczególnych metod oraz uzyskane wyniki.
-
Wpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych na bilans płatniczy Polski.
- Małgorzata Rozkwitalska
...
-
Wpływ błędów pomiaru okresu napięcia na dokładność wyznaczenia impedancji pętli zwarciowej w sieciach o napięciu odkształconym.
- Anna Golijanek-Jędrzejczyk
- Ryszard Roskosz
- Dariusz Świsulski
Przedstawiono zagadnienie pomiaru impedancji pętli zwarciowej w sieciach o napięciu odkształconym. Omówiono metodę wykorzystującą wynik pomiaru napięcia przed i po załączeniu obciążenia pomiarowego oraz przesunięcie między tymi napięciami. Dokładność pomiaru w tej metodzie zależna jest od dokładności pomiaru okresu napięcia. Zaprezentowano analizę wpływu dwóch metod pomiaru okresu: cyfrową oraz przez próbkowanie sygnału z aproksymacją chwil przejść przez zero. Zbadano ich wpływ na wartość impedancji pętli zwarciowej. Przedstawiono wyniki dla przykładowych warunków występujących w miejscu pomiaru.
-
Wpływ chropowatości powierzchni na wyniki badań korozyjnych żelaza ARMCO.
- Igor Skalski
- Cezary Kania
- Waldemar Serbiński
W artykule przedstawiono wyniki badań pozwalających na określenie wpływu chropowatości powierzchni próbek wykonanych z żelaza ARMCO na wartości charakteryzujące procesy korozyjne, przebiegające w 3% wodnym roztworze chlorku sodowego.
-
Wpływ dawkowania zawiesiny ściernej na chropowatość powierzchni docieranej.
- Adam Barylski
- B. Siemek-Pawłowska
Przedstawiono wyniki badań wpływu dawkowania zawiesiny ściernej na efekty docierania powierzchni płaskich. Analizowano parametry chropowatości powierzchni elementów cermaicznych i miedzianych po docieraniu.
-
Wpływ doboru parametrów źródła na rozdzielczość pomiaru w interferometrii niskokoherencyjnej.
- Małgorzata Szczerska
- Ryszard Hypszer
- Bogdan Kosmowski
Jednym z podstawowych elementów niskokoherencyjnego, interferometrycznego systemu pomiarowego jest szerokopasmowe źródło światła. Wybór źródła jest bardzo ważny, gdyż jego parametry mają bezpośredni wpływ na końcową jakość pomiaru. Z tego też względu wydaje się niezbędnym poznanie charakterystyk źródeł szerokopasmowych wykorzystywanych w interferometrii niskokoherencyjnej i zależności, pomiędzy parametrami źródła, a jakością pomiaru.