Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2004
Pokaż wszystkie-
Interakcja elektrodynamiczna anteny z użytkownikiem telefonu komórkowego.
- Ryszard Katulski
- Jarosław Sadowski
W pracy przedstawiono zagadnienia modelowania rozkładu pola elektrycznego w polu bliskim anteny telefonu komórkowego, z punktu widzenia badania zjawiska pochłaniania energii tego pola przez elementy ciała użytkownika telefonu. Opisano taki model i omówiono wyniki przeprowadzonych badań symulacyjnych , w zakresie odnoszącym się do pochłaniania energii przez dłoń operatora trzymającego aktywny telefon komórkowy oraz określono wpływ tej dłoni na odkształcenie właściwości kierunkowych anteny.
-
Interconnect charging standarization.
- Samer Jamous
Zbadano istniejące ETSI i ITU standardy sygnalizacyjne, które majadoczynienia z zaliczaniem w konkurencyjnym, zliberalizowanym iwielooperatorskim środowisku, jakie dzisiaj istnieje. Porównano normy i omówiono możliwości ich zastosowania oraz ich ograniczenia. Podkreślono, co powinno być zauważone podczas implementacji aplikacji bazowanych na tych normach. Artykuł ten powinien być użyteczny dla inżynierów systemowych, a także dla operatorów sieciowych.
-
International cooperation between Department of Structural Mechanics of Civil Engineering Department of Gdansk University of Technology and Département Mécanique Ecole Polytechnique Universitaire de Lille (former EUDIL) Université des Sciences et Technologies de Lille.
- Paweł Kłosowski
- Krzysztof Woźnica
W pracy przestawiono historię współpracy naukowej miedzy Wydz. Inż. Lad. Politechniki Gdańskiej i Wydziałem Mechanicznym Uniwersytetu w Lille (Francja). Podano najważniejsze publikacje, tytuły wspólnych prac dyplomowych i doktoratów realizowanych we współpracy. Przedstawiono na tym tle kierunki badań naukowych.
-
Internet as a new platform for delivery of microwave CAD services.
- Piotr Sypek
- Piotr Kozakowski
- Michał Mrozowski
Zaprezentowano aplikację przeznaczoną do syntezy filtrów rezonatorowych, która jest realizacją nowego sposobu myślenia związanego z rewolucją usług internetowych, które charakteryzują się niskim kosztem tworzenia oraz szybką i bezpieczną dystrybucją. Opisano stworzoną wielowarstwową aplikację, która gwarantuje łatwy, bezpieczny oraz ograniczony dostęp do aplikacji dla szerokiego kręgu osób. Zawarto w niej algorytm szybkiej syntezy macierzy sprzężeń filtrów rezonatorowych. Scharakteryzowano główne części zastosowanej po stronie klienta i serwera technologii języka Java.
-
Internet jako źródło informacji w opinii uzytkowników.
- Katarzyna Stankiewicz
Artykuł przedstawia wyniki badań dotyczących sposobu wykorzystywania Internetu przez użytkowników - studentów . W badaniu zwrócono uwagę zarówno na ilościowe jak i jakościowe parametry wykorzystywania Sieci, a także na dokonywaną przez badanych, ocenę jakości pozyskiwanych w ten sposób informacji w porównaniu do innych źródeł.
-
Internet technology in education - offer of Gdansk University of Technology.
- Anna Grabowska
W artykule przedstawiono ofertę szkoleń Centrum Edukacji Niestacjonarnej Politechniki Gdańskiej oraz możliwości jej wykorzystania na Wydziale Inżynierii Lądowej w studiach doktoranckich i podyplomowych, które zostaną uruchomione w ramach V Programu Ramowego Unii Europejskiej, Centra Doskonałości (projekt CURE - Centre for Urban Construction and Rehabilitation: Technology Transfer, Research and Education). Zaprezentowano model nauczania zintegrowanego, który łączy różne formy nauczania, w tym także elementy kształcenia online (m.in. pogawędki, grupy dyskusyjne, wykłady wirtualne). Elementy tego modelu wykorzystano w studiach podyplomowych "Technologie informacyjne" realizowanych wspólnie przez Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki i CEN PG. Inny przykład wykorzystania technologii internetowych w kształceniu to współpraca CEN PG z programem GAMBIT (Zintegrowany Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Polsce), polegająca na udostępnieniu w sieci wykładu koordynatora programu prof. Ryszarda Krystka.
-
Internetowy system czasu rzeczywistego do akwizycji i wizualizacji obrazów radarowych.
- Marek Moszyński
- Jerzy Demkowicz
- Andrzej Partyka
W artykule przedstawiono realizację zdalnego interfejsu użytkownika do radaru cyfrowego firmy SITEX Marine Electonics Inc. umieszczonego na dachu budynku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Na potrzeby udostępniania pomiarów wykonywanych przez radar zrealizowano dedykowany serwer Internetowy, który realizuje na bieżąco przesyłanie skompresowanych obrazów radarowych do klilentów przez sieć Internet.
-
Interval edge-coloring of graphs.
- Krzysztof Giaro
Rozdział poświęcony prezentacji modelu zwartego kolorowania krawędziowego grafów i jego znanych własności. Szczególny nacisk położono na opis klas grafów dających się pokolorować zwarcie w czasie wielomianowym. Omówiono także stratność jako miarę niepodatności grafu na kolorowanie zwarte.
-
Interwencyjna praca hydrostatycznego smarowania w łożysku wzdłużnym hydrozespołu.
- Leszek Dąbrowski
- Michał Wasilczuk
W pracy przedstawiono eksploatacyjne badania hydrostatycznego wspomagania hydrodynamicznej pracy wielkogabarytowego łożyska wzdłużnego hydrogeneratora. Stosując specjalnie opomiarowany klocek łożyskowy wykazano obniżanie się temperatury powierzchni ślizgowej o 15-20 stopni C bez żadnych negatywnych skutków. W wyniku badań planowana jest interwencyjna praca hydrostatycznego wspomagania w okresach niewystarczającej wydajności układu chłodzącego łożysko.
-
Intrinsic and extrinsic factors in anion electron -stimulated desorption: D- from deuterated hydrocarbons condensed on Kr and water ice films.
- Paweł Możejko
- Andrew W. Bass
- Luc Parenteau
- Leon Sanche
Przedstawiono wynik desorpcji anionów D indukowanej zderzeniami elektronów ze skondensowanymi drobinami CD4, C2D6, C3D8,C2D4 i C2D2. Cienkie warstwy badanych drobin skondensowano na powierzchniach innych warstw atomowych i molekularnych (krypton porowaty i nieporowaty amorficzny lód) zestalony na powierzchni platyny. Zaobserwowano znaczące zaburzenia desorpcji anionów D poprzez obecność innych kondensatów. Zaproponowano oraz przedyskutowano proste mechanizmy odpowiedziwlne za zaobserwowane zmiany intensywności.
-
Investigation of some taste substances using a set of electrodes with lipid-modified membranes.
- Maria Szpakowska
- Jakub Szwacki
- Anna Lisowska-Oleksiak
Skonstruowano 5-cio kanałaowy sensor smaku oparty na elektordach jonoselektywnych z membranami polimerowymi modyfikowanymi lipidem. Badano potencjał elektrod w roztworach kwaśnych zawierających różne stężenie kwasu cytrynowego, solnego i octowego. Sensor jest czuły na stężenia substancji kwaśnych z wyjątkiem kwasu octowego. Testowano nowy typ elektrod zawierających polimer przewodzący PEDT/PSS i kwas oleinowy. Stwierdzono, że stabilność i powtarzalność pomiarów jest bardzo dobra.
-
Investigation of Taste Substances by five Channel Lipid-Polymer Membrane Sensor.
- Maria Szpakowska
- Jakub Szwacki
Badano substancje o różnych stężeniach należące do czterech klas smaku za pomocą pięcio-kanałowego sensora opartego o elektrody jonoselektywne z różnymi membranami polimerowo-lipidowymi. Stwierdzono, że sensor jest czuły na zmiany stężeń chlorowodorku chininy, kawsu cytrynowego i chlorku sodu, przeciwnie jak w przypadku sacharozy. Na podstawie tych wyników można przypuszczać, że sensor może być zastosowany do roztworów składających się z dwóch substancji nalężących do różnych klas smaku.
-
Investigation on rheological properties of technical fabric "Panama".
- Paweł Kłosowski
- Adam Zagubień
- Krzysztof Woźnica
W pracy przestawiono wyniki eksperymentów z tkaniną techniczną "Panama" wykonanych w celu identyfikacji niesprężystych właściwości wątku i osnowy oraz techniki identyfikacji bazujących na metodzie najmniejszych kwadratów. Model sieci gęstej został zaproponowany w celu modelowania zachowania tkaniny technicznej w analizie metodą elementów skończonych. Do opisu lepkoplastycznych właściwości wątku osnowy zastosowano modele Chaboche'a i Bodnera-Partoma. Wyniki identyfikacji zostały zweryfikowane poprzez numeryczną symulację testów laboratoryjnych.
-
Inżynieria bezwykopowa.
- Ziemowit Suligowski
Stan rozwoju techniki bezwykopowej. Informacja techniczna w tym zakresie.
-
Inżynieria ekologiczna.
- Piotr Kowalik
Praca podaje definicję inżynierii oraz inżynierii ekologicznej. Podaje też przykłady rozwiązań z Holandii, Izraela, Danii i Szwecji. Wskazuje się na istniejace czasopisma w tej dziedzinie.
-
Ionic chromatographic studies on intercorrelation between cooccuring ions in precipitation waters in the area of Tricity (Poland).
- Żaneta Polkowska
- Aleksander Astel
- Marzena Grynkiewicz
- Jacek Namieśnik
Obszar Trójmiasta jest terenem bardzo zurbanizowanym. Duża koncentracja przemysłu na małej powierzchni stanowi poważne zagrożenie dla powietrza atmosferycznego. Analiza emisji zanieczyszczeń wskazuje na zróżnicowanie ich źródeł. Najważniejsze są substancje które tworzą się podczas energetycznego spalania paliw. 80% emisji ditlenku siarki, ditlenku azotu, pyłu, tlenku węgla i sadzy węglowej pochodzi z Gdańska i Gdyni, głównych centrów aglomeracji. Poza ciepłem i energią produkowaną przez elektrownie, na terenie Trójmiasta znajduje się wiele kotłowni przydomowych, których działanie stanowi duże zagrożenie dla środowiska, głównie ze względu na ich liczbę (około kilkuset obiektów), brak systemów oczyszczania spalin oraz złą obsługę. W pracy przedstawiono wyniki monitoringu i ocenę zanieczyszczeń środowiska w rejonie Trójmiasta oparte na analizie wód opadowych.
-
Ionic hydration in LiPF6, NaPF6, and KPF6 aqueous solutions derived from infrared HDO spectra.
- Maciej Śmiechowski
- Emilia Gojło
- Janusz Stangret
Zbadano hydratację LiPF6, NaPF6 oraz KPF6 przy pomocy metody FTIR, z zastosowaniem techniki rozcieńczenia izotopowego HDO w H2O. Dane widmowe poddano analizie metodą ważonych widm różnicowych. Główne wnioski pracy stanowią uzupełnienie i rozszerzenie pasmowego modelu hydratacji kationów, wcześniej postulowanego na podstawie widm w podczerwieni HDO wodnych roztworów różnych elektrolitów.
-
IPMSM Control for Electric Vehicle with Separate Wheel Drives.
- Mirosław Mizan
Przedstawiono propozycję hierarchicznej struktury rozproszonej sterowania pojazdu z niezależnym elektrycznym napędem kół. Zaproponowano algorytmy sterowania silnikiem synchronicznym z magnesami trwałymi. Przedstawiono strukturę stanowiska badawczego oraz wstępne wyniki badań symulacyjnych i laboratoryjnych układu.
-
IT- enabled comparison of environmental noise levels and noise-evoked hearing impairments.
- Andrzej Czyżewski
- Józef Kotus
- Bożena Kostek
- Krzysztof Kochanek
- Henryk Skarżyński
[Abstrakt] Tematem pracy jest telemetryczny system monitorowania hałasu, opracowany w katedrze Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej, przeznaczony do zdalnego monitorowania poziomów hałasu środowiskowego. Oprócz ogólnej charakterystyki systemu zaprezentowano również szereg szczegółów implementacyjnych. Przedstawiono m.in. mobilne urządzenie pomiarowe, oprogramowanie do pomiarów hałasu, dźwiękowy interfejs USB wyposażony w mikrofon pomiarowy oraz Internetową aplikację, umożliwiającą automatyczne tworzenie prostych map hałasu w oparciu o dane pozyskane z urządzeń pomiarowych za pośrednictwem komunikacji bezprzewodowej. W artykule opisano również Internetowy system do przesiewowego badania słuchu. Oba prezentowane systemy mogą przyczynić się do zmniejszenia częstości występowania chorób słuchu, powodowanych prze nadmierny hałas, głównie środowiskowy i przemysłowy. Wyniki uzyskane przez poszczególne systemy będą systematycznie porównywane na podstawie danych zawartych w dedykowanych baz danych. Na podstawie analizy wyników pozyskanych przez oba systemy przeprowadzono dyskusję dotyczącą wpływu nadmiernego hałasu na wrażliwość na hałas dla dużej populacji osób zamieszkującej lub pracującej na obszarach zagrożonych hałasem.
-
IT- Enabled Comparison of Environmental Noise Levels and Noise-Evoked Hearing Impairments.
- Andrzej Czyżewski
- Józef Kotus
- Bożena Kostek
- Krzysztof Kochanek
- Henryk Skarżyński
Tematem pracy jest telemetryczny system monitorowania hałasu, opracowany w katedrze Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej, przeznaczony do zdalnego monitorowania poziomów hałasu środowiskowego. Oprócz ogólnej charakterystyki systemu zaprezentowano również szereg szczegółów implementacyjnych. Przedstawiono m.in. mobilne urządzenie pomiarowe, oprogramowanie do pomiarów hałasu, dźwiękowy interfejs USB wyposażony w mikrofon pomiarowy oraz Internetową aplikację, umożliwiającą automatyczne tworzenie prostych map hałasu w oparciu o dane pozyskane z urządzeń pomiarowych za pośrednictwem komunikacji bezprzewodowej. W artykule opisano również Internetowy system do przesiewowego badania słuchu. Oba prezentowane systemy mogą przyczynić się do zmniejszenia częstości występowania chorób słuchu, powodowanych prze nadmierny hałas, głównie środowiskowy i przemysłowy. Wyniki uzyskane przez poszczególne systemy będą systematycznie porównywane na podstawie danych zawartych w dedykowanych baz danych. Na podstawie analizy wyników pozyskanych przez oba systemy przeprowadzono dyskusję dotyczącą wpływu nadmiernego hałasu na wrażliwość na hałas dla dużej populacji osób zamieszkującej lub pracującej na obszarach zagrożonych hałasem.