Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2004
Pokaż wszystkie-
Ocena własności mechanicznych lekkich pian poliuretanowych w świetle ich zastosowania do budowy barek rzecznych w niskim zanurzeniu. Część II: Badania.
- Wit Witkiewicz
- Andrzej Zieliński
Badano pianę poliuretanową o gęstości około 53 ÷ 62 kg/m3. Wykonano niskocyklowe badania zmęczeniowe przy częstotliwości 0,1 Hz, które wykazały szybki wzrost deformacji piany poliuretanowej przy cyklicznych naprężeniach ściskających i ścinających przekraczających około 60% wytrzymałości doraźnej.
-
Ocena wpływu metody kierowania ruchem i topologii na jakość usług w sieci MPLS.
- Sylwester Kaczmarek
- Krzysztof Nowak
Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na usługi z gwarancją jakości w nowych sieciach wielousługowych, pojawiła się potrzeba opracowania efektywnych metod kierowania ruchem, gdyż istniejące algorytmy oparte na najkrótszej ścieżce często prowadzą do rezultatów dalekich od optymalnych. W niniejszym artykule zawarto wyniki pomiarów uzyskane za pomocą modelu symulacyjnego stworzonego na potrzeby symulacji sieci MPLS. Program został rozbudowany o metodę dynamiczną i bardziej elastyczną metodę statyczną opartą na dostępnym paśmie. Przebadano trzy różne topologie sieci szkieletowych, szczególnie pod kątem prawdopodobieństwa straty pakietów. Przedstawiono ogólne wnioski wynikające z badań oraz przewidywane kierunki dalszych prac.
-
Ocena wpływu temperatury powietrza atmosferycznego na efekty pracy zespołu turbiny gazowej w sezonie letnim.
- Piotr Kubski
- Marek Jaskólski
Przeprowadzono analizę wpływu zmiany temperatury powietrza atmosferycznego na pracę zespołu turbiny gazowej, tzn. na zmianę mocy sprężarki oraz wzrost zużycia paliwa gazowego.
-
Ocena współpracy konstrukcji z podłożem gruntowym na podstawie badań stanu ich odkształcenia.
- Arkadiusz Kryczałło
Przedstawiono usystematyzowaną metodykę oceny stanu typowych konstrukcji inżynierskich, których głównym obciążeniem są urządzenia przemieszczające się po ich powierzchni. Zaprezentowano opracowany przez autora sposób oceny stanu konstrukcji oparty na wielopunktowym pomiarze ugięć pod wpływem obciążeń użytkowych. Dopełnieniem analiz są obliczenia MES wykonywane na modelach badanych obiektów. Zaprezentowany sposób oceny konstrukcji zweryfikowano podczas badań na obiektach rzeczywistych.
-
Ocena zagrożenia upadłością produkcyjnych spółek kapitałowych w Polsce w latach 1998-2002.
- Błażej Prusak
W artykule przedstawiono wyniki badań autora w zakresie prognozoowania upadłości produkcyjnych spółek kapitałowych w Polsce. Na podstawie przeprowadzonych badań oszacowano za pomocą liniowej analizy dyskryminacyjnej dwa modele oceny zagrożenia przedsiębiorstw upadłością, które zostały ukazane w tym opracowaniu.
-
Ocena zagrożeń powstających w procesie projektowania obiektu.
- Władysław Stachowski
W artykule przedstawiono model procesu projektowania, który został wzbogacony o elementy badania potencjalnych zagrożeń na poszczególnych etapach projektowania, tak w odniesieniu do późniejszego wytwarzania jak i eksploatowania. Dla oceny ergonomiczności rozwiązań projektowych, wprowadzono pojęcie oszczędności zasobu typu praca, zużywanych w procesie wytwarzania i eksploatacji.
-
Ocena zmian dokonanych w przepisach prawa podatkowego - ustawą o swobodzie działalności gospodarczej.
- Wojciech Wyrzykowski
Podstawowym zadaniem,jaki sobie ustawodawca przy uchwaleniu nowej ustawy o swobodzie działalmości gospodarczej było uregulowane w sposób kompleksowy tej sfery działalności przy uwzględnieniu podstawowych zasad Unii Europejskiej.Wprowadzając przepisy w/w ustawy dokonano koniecznych,zdaniem ustawodawcy,zmian w pięciu ustawach podatkowych.Najistotniejszymi z nich były zmiany w ustawie Ordynacja podatkowa.Dotyczą one zagadnień:-interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz konsekwencji zastosowania sie do nich przez podmioty tego prawa(podatnika,inkasenta,następcę prawnego oraz osoby trzecia),-kontroli podatkowej sprawowanej przez organy podatkowe pierwszej instancji.
-
Ocena zmian dokonanych w przepisach prawa podatkowego - ustawą o swobodzie działalności gospodarczej.
- Wojciech Wyrzykowski
Podstawowym zadaniem,jaki sobie ustawodawca przy uchwaleniu nowej ustawy o swobodzie działalmości gospodarczej było uregulowane w sposób kompleksowy tej sfery działalności przy uwzględnieniu podstawowych zasad Unii Europejskiej.Wprowadzając przepisy w/w ustawy dokonano koniecznych,zdaniem ustawodawcy,zmian w pięciu ustawach podatkowych.Najistotniejszymi z nich były zmiany w ustawie Ordynacja podatkowa.Dotyczą one zagadnień:-interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz konsekwencji zastosowania sie do nich przez podmioty tego prawa(podatnika,inkasenta,następcę prawnego oraz osoby trzecia),-kontroli podatkowej sprawowanej przez organy podatkowe pierwszej instancji.
-
Ocena zmian jakości wód podziemnych piętra czwartorzędowego Gdańska w świetle ich poboru.
- Maria Przewłócka
Celem pracy było przedstawienie i wyjaśnienie zmian jakości wód podziemnych jako konsekwencji procesów hydrogeochemicznych zachodzących w czwartorzędowym piętrze wodonośnym Gdańska w wyniku przekształcenia warunków hydrodynamicznych i określenie, jaki wpływ na te przemiany mają zróżnicowane warunki hydrogeologiczne. W tym celu, na podstawie zgromadzonych materiałów archiwalnych, odtworzono naturalne tło hydrogeochemiczne wód piętra czwartorzędowego na Tarasie Nadmorskim oraz na Żuławach Gdańskich. Określono również tło aktualne w wyodrębnionych jednostkach. Wykazane zmiany zostały zinterpretowane na tle zmiennego poboru wód podziemnych i w obrębie poszczególnych dużych ujęć komunalnych Gdańska i Sopotu. W celu pełniejszej charakterystyki jakości wód podziemnych w stanie aktualnym, pobrano 13 próbek do badań zawartości w nich pierwiastków śladowych oraz substancji specyficznych, takich jak WWA, n-alkany, detergenty anionowe, PCB oraz pestycydy. Stwierdzono, że na zmiany składu chemicznego wód podziemnych miała wpływ przede wszystkim zbyt wysoka i nierównomierna eksploatacja. Wpływ zanieczyszczeń z powierzchni jest ograniczony. Potwierdziły to badania mikroskładników wód podziemnych.
-
Ocena zmian jakości wód podziemnych piętra czwartorzędowego Gdańska w świetle ich poboru.
- Maria Przewłócka
...
-
Ochrona betonu przed korozją olejową przez impregnację polimerami.
- Marzena Kurpińska
- Piotr Bialuk
Długoletnie odziaływanie oleju na beton w konstrukcjach budynkow jest zjawiskiem stosunkowo częstym. Badania takiego betonu poprzez wykonanie odwiertów lub metodami nieniszczącymi wykazywały obniżenie wytrzymałości na ściskanie. Przeprowadzono badania betonu zabezpieczonego przed wnikaniem oleju poprzez impregnację kompozytami żywicznymi oraz poprzez uszczelnienie struktury przez zastosowanie mikrokrzemionki.
-
Ochrona przeciwpożarowa w warunkach zmniejszających się przepływów wody w sieciach i instalacjach wodociągowych.
- Ziemowit Suligowski
Możliwości zapewnienia skutecznej ochrony przeciwpożarowej w warunkach dużego spadku przepływów wody oraz konieczności redukcji średnic przewodów wodociągowych. Propozycja alternatywnego bezpiecznego pod względem sanitarnym rozwiązania ''mokrej'' instalacji gaśniczej.
-
Ochronić ląd.
- Tomasz Marcinkowski
- Marek Szmytkiewicz
Artykuł poświęcony jest metodom ochrony brzegów morskich. W pierwszej jego części omówiono przyczyny powodujące, że prawie 80% polskiego brzegu cofa się, przy czym tempo cofania się stopniowo rośnie. Opisano zalety i wady stosowanych w świecie metod ochrony brzegów wraz z uwzględnieniem współczesnych zaleceń projektowania ochrony brzegu, tj. możliwie jak najmniejszej ingerencji w środowisko naturalne. Na koniec w pracy pokazano, że jeżeli głównym celem ochrony brzegów ma być odbudowa lub utrzymanie możliwie szerokich plaż to wówczas najbardziej harmonijną z naturą i najbardziej skuteczną metodą ochrony brzegu jest sztuczne zasilanie połączone z budową bądź to progów podwodnych, bądź też falochronów brzegowych o zatopionej koronie.
-
Oddziaływanie ścianki pionowej na pojedynczy pęcherzyk gazowy - badania eksperymentalne.
- Jan Wajs
Celem pracy jest analiza sił poprzecznych działających na kulę (uproszczony model pęcherzyka) poruszającą się wzdłuż ścianki pionowej. Zaprezentowano stanowisko badawcze pozwalające, zdaniem autorów, ująć w sposób jakościowy oddziaływanie ścianki na kulę oraz zaproponowano model matematyczny opisujący to zagadnienie. Stwierdzono, że trajektoria kuli zależy od początkowego jej położenia względem ścianki.
-
Odmienność zachowania energetycznego silnika hydraulicznego liniowego - siłownika.
- Daniel Piątek
Silniki hydrauliczne liniowe - siłowniki, ze względu na zastosowane w ich konstrukcji uszczelnienia ruchowe, wykazują odmienne zachowanie energetyczne w porównaniu z silnikami obrotowymi. Przeprowadzone badania laboratoryjne wykazują kluczowe znaczenie struktury sterowania dławieniowego na wielkość strat tarcia w siłowniku. W pracy przedstawiono wyniki badań siłownika zasilanego w trzech strukturach sterowania dławieniowego szeregowego, wykazujące odmienne zachowanie silnika liniowego w porównaniu z obrotowym. Na podstawie bilansu energetycznego układu hydraulicznego, przeprowadzono analizę pracy siłownika w układzie stałociśnieniowym.
-
Odporność na awarie sieci bezskalowych.
- Tomasz Gierszewski
W referacie dokonano porównania odporności na awarie sieci losowych oraz bezskalowych. Zaprezentowano dwa modele awarii: awarie pewnej liczby węzłów wybranych losowo bądź rozmyślnie. Skomentowano rozbieżność w odporności na awarie sieci losowych oraz bezskalowych. Badania przeprowadzono dla dwóch różnych kryteriów funkcjonalności sieci. Zaprezentowano kryterium sprawności pozwalające porównywać sieci o różnych własnościach.
-
Odpowiadam bo wypada.
- Ziemowit Suligowski
Szczególne zagadnienia techniczne montażu wodomierza - dokładność rejestracji. problem wiarygodności wskazań.
-
Odpowiadam bo wypada.
- Ziemowit Suligowski
Podsumowanie polemiki dotyczącej wodomierza mieszkaniowego jako podzielnika wskazań wodomierza domowego.
-
Odpowiadam bo wypada.
- Ziemowit Suligowski
Problemy doboru wodomierzy mieszkaniowych jako podzielników wskazań wodomierza głównego. artykuł dyskusyjny.