Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2005
Pokaż wszystkie-
Uprzednie uzgodnienia cenowe jako narzędzie w sprawach porozumień w zakresie ustalania cen transakcyjnych
- Wojciech Wyrzykowski
W dobie nasilonych procesów globalizacji, problem unikania opodatkowania poprzez lokowanie dochodów w krajach o niskim opodatkowaniu staje się coraz bardziej istotnym. Narzędziem ograniczenia sporów z organem podatkowym w zakresie cen stosowanych przez podmioty powiązane są ''uprzednie porozumienie cenowe''. Narzędzie to zostało po raz pierwszy wprowadzone do polskiego prawodastwa podatkowego od 1.01.2006 r.
-
Urban regeneration vs. urban sprawl - is the ''compact city'' possible?
- Piotr Lorens
Artykuł dotyczy zagadnień zrównoważonego rozwoju miast i konceptu ''miasta kompaktowego''. Poruszone zostały zagadnienia zasad urbanistycznych współczesnego rozwoju miasta oraz problem rewitalizacji urbanistycznej.
-
Urban-rural Partnership
- Andrzej Baranowski
Omówiono koncepcję partnerstwa ''miasto-wieś'', opartą na idei zrównoważonego rozwoju regionalnego i policentrycznego modelu systemu miejskiego. Koncepcja ta, realizowana w krajach Unii Europejskiej, tworzy mechanizm redystrybucji zysków i korzyści uzyskiwanych w strefach dynamicznego rozwoju ośrodków miejskich na ich zaplecze wiejskie, ograniczania ujemnych skutków tej polaryzacji rozwoju i wzmacniania inicjatyw lokalnych na obszarach wiejskich. Podano przykłady realizowanych programów partnerstwa.
-
Usability of UML modeling tools
- Anna Bobkowska
- Krzysztof Reszke
Narzędzia wspomagające modelowanie w UML pełnią istotną rolę w procesie wytwarzania i utrzymania oprogramowania. Badanie użyteczności tych narzędzi ma na celu poprawę produktywności oraz satysfakcji z ich użytkowania. W referacie zaprezentowano badania użyteczności za pomocą trzech metod: eksperymentalnego testowania efektywności, zapytań o aspekty użyteczności testowanych narzędzi oraz analitycznej metody GOMS (ang. Goals, Operators, Methods and Selection Rules). Podczas eksperymentu zbadano korelację pomiędzy cechami osobowości uczestników eksperymentu (pozyskanymi w ramach samooceny uczestników) a czasem wykonywania przez nich zadań. Okazało się, że zależność jest losowa, więc zmienność indywidualna nie miała wpływu na rezultaty eksperymentu. Na podstawie danych ilościowych uzyskanych w ramach eksperymentu (czasów wykonania zadań) oraz analiz za pomocą metody GOMS (liczby kroków potrzebnych do wykonania zadań), utworzone zostały rankingi użyteczności narzędzi CASE. W obu rankingach na pierwszym miejscu znajduje się Visual Paradigm, na drugim - Jude, kolejne miejsca zajmują ArgoUML i Poseidon , a ostatnie - Enterprise Architect. Meta Mill w eksperymencie znajduje się na trzecim miejscu, a według metody GOMS - na piątym. Wyniki otrzymane za pomocą metody GOMS potwierdzają (z jednym wyjątkiem) rezultaty eksperymentu. Oznacza to, że metoda GOMS nadaje się do prognozowania produktywności pracy z narzędziami CASE.
-
Using Dempster-Shafer approach to support reasoning about trust in IT infrastructures
- Janusz Górski
- Marek Zagórski
W artykule przedstawiono zastosowanie podejścia Dempstera-Shafera do do wnioskowania o poziomie zaufania do infrastruktur TI.
-
Using XML for implementing set of experience knowledge structure
- Edward Szczerbicki
Przedstawiono implementację struktury wiedzy na platformie języka XML. Omówiono zalety implementacji w XML.
-
Usługa - geneza, pojęcie, istota produkcji i jej mierniki
- Marianna Daszkowska
W treści przedstawiono genezę wiedzy ekonomicznej o usługach, istote usług, w polskiej literaturze przedmiotu oraz poglądy autorów zachodnich na istotę usług. Ponadto omówiono istotę produkcji usług oraz jej mierniki (naturalne, wartościowe i umowne).
-
Usterki w nowych budynkach mieszkalnych na przykładzie jednego z osiedli mieszkaniowych Gdańska
- Marek Wesołowski
W pracy podano przykład błędów konstrukcyjnych, jakie popełniono podczas realizacji budynków mieszkalnych na nowo budowanym osiedlu mieszkaniowym w Gdańsku. Wskutek tego doszło do zarysowania ścianek kolankowych poddaszy, które należało naprawiać.
-
Uśmiechnięty rektor
- Jerzy Ziółko
Wspomnienia o prof. dr hab. inż. Władysławie Boguckim twórcy i kierowniku Katedry Budownictwa Stalowego w latach 1945-1977.
-
Utracone przekazy
- Romana Cielątkowska
Omówienie seminarium naukowego dotyczącego utraconych przekazów i historycznych kanonów w kościołach współczesnych.
-
Utylizacja olejów i tłuszczów posmażalniczych
- Jan Sawicki
Właściwa utylizacja tłuszczów stosowanych do celów kulinarnych ma swoje uzasadnienie ze względów zarówno energetycznych, jak i ekologicznych. Tłuszcze używane do smażenia przedostają się do sieci ściekowej, gdzie ulegają przemianie do mydeł wapniowych i stwarzają trudności w przesyłaniu i oczyszczaniu ścieków.
-
Uwagi o wymiarowaniu pionów kanalizacyjnych
- Jerzy Sawicki
Rutynowe projektowanie pionowych przewodów kanalizacyjnych może prowadzić do ich wadliwego funkcjonowania. W pracy pokazano, jak należy określać maksymalną przepustowość pionu, co ma szczególne znaczenie w nietypowych systemach
-
Uwarunkowania ekonomiczne wykorzystania silników gazowych do produkcji energii elektrycznej i ciepła
- Paweł Bućko
Przedstawiono podstawowe przesłanki techniczne i ekonomiczne do zastosowania silników produkujących energię elektryczną i ciepło z wykorzystaniem jako paliwa sieciowego gazu ziemnego. Omówiono uwarunkowania funkcjonowania źródeł małej mocy na lokalnych rynkach energii. Przedstawiono problemy współpracy silników gazowych z systemami energetycznymi oraz uwarunkowania ekonomiczne rozwoju tych źródeł.
-
Uwarunkowania i cele rozwojowe problematyki europejskiego projektu INCOWATRANS E!3065
- Krzysztof Rosochowicz
Jednym z naczelnych priorytetów UE jest zrównoważony rozwój transportu, który uznano za jeden z zasadniczych czynników warunkujących planowane ożywienie gospodarcze pomiędzy krajami Wspólnoty, jak i integrujących europejską społeczność poprzez wszelkie formy transportu osobowego. Zarówno w kolejnych edycjach różnorodnych centralnych i lokalnych programów europejskich oraz międzynarodowych inicjatywach organów samorządowych, problemy transportu przewijają się w różnej postaci, w tym także jako czynnik przyciągający i aktywizujący podmioty gospodarcze sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
-
Uwarunkowania litodynamiczne ochrony brzegu morskiego w Polsce
- Wiesław Subotowicz
Analiza litodynamiczna brzegów klifowych i wydmowych w Polsce, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich podbrzeża. Przestrzenny rozwój brzegu morskiego, a mianowicie: nadbrzeża, plaży, a zwłaszcza podbrzeża, jest podstawą jego poprawnego zabezpieczenia.
-
Uwarunkowania prawne energetyki odnawialnej
- Piotr Kubski
Przedstawiono klasyfikację zasobów energii, dzieląc je na konwencjonalne i niekonwencjonalne, zaś w kolei w niekonwencjonalnych wydzielono zasoby odnawialne i nieodnawialne. Omówiono różnicę między źródłami energii, a jej zasobami. Wskazano na ustawowe zapisy o energii odnawialnej, zwracając uwagę, że z ustawy Prawo energetyczne znikło pojęcie źródła energii niekonwencjonalnej.
-
Uwarunkowania prawne redukcji efektów dynamicznych występujących podczas opróżniania silosów
- Maciej Niedostatkiewicz
- Kazimierz Normant
W artykule przedstwiono prawne podstawy sposobu eksploatacji silosów w których występują silne efekty dynamiczne
-
Uwarunkowania propagacyjne w łączności podwodnej
- Ryszard Katulski
- Jacek Stefański
Omówiono kluczowe zagadnienia związane z działaniem systemów łączności z zanurzonymi okretami podwodnymi. Przeanalizowano mechanizm wnikania oraz propagacji fal radiowych i optycznych w środowisku wodnym. Poruszono problemy budowy naziemnych i podwodnych urządzeń antenowych. Opisano zastosowanie techniki satelitarnej do realizacji takiej łączności. W podsumowaniu wskazano trendy rozwojowe w omawianej dziedzinie.
-
Uwarunkowania propagacyjne w systemach dostępowych w mieście
- Ryszard Katulski
- Andrzej Kiedrowski
W referacie przedstawiono problem wyznaczania tłumienia propagacyjnego w radiowych łączach dostępowych pracujących w warunkach zabudowy miejskiej. Scharakteryzowano główne czynniki mające wpływ na tłumienie sygnału radiowego w takich warunkach i na tej podstawie sklasyfikowano cztery statystycznie istotne kategorie środowiska propagacyjnego. Na podstawie wyników badań pomiarowych scharakteryzowano przydatność praktyczną opracowanych zależności.
-
Uwarunkowania prowadzenia firm przez kobiety : elementy teorii i praktyki
- Julita Wasilczuk
Pomimo braku formalnych barier działalności gospodarczej kobiet, obserwuje się wiele róznic w funkcjonowaniu firm prowadzonych przez osoby o różnej płci. Szczególnie jest to widoczne w działalności mniejszych organizacji. W artykule przedstawiono model wpływu płci na funcjonowanie, obejmujący zarówno czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne.