Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2005
Pokaż wszystkie-
Wpływ wielkości powierzchni na przebieg krzywych erozji kawitacyjnej
- Marek Szkodo
Przedstawiono matematyczny model opisujący wpływ wielkości erodowanej powierzchni na przebieg krzywych erozji mkawitacyjnej materiałów.
-
-
Wpływ wypełnienia cienkościennego obiektu ferromagnetycznego na rozkład pola magnetycznego
- Kazimierz Jakubiuk
- Paweł Zimny
- Joanna Wołoszyn
- Adam Młyński
Anomalia wnoszona przez obiekt ferromagnetyczny znajdujący się w ziemskim polu magnetycznym związana jest z jego namagnesowaniem stałym i indukowanym.Rozkład pola magnetycznego jest bardzo istotny z punktu widzenia jego lokalizacji i identyfikacji. W pracy przedstawiono wyniki badań symulacyjnych dotyczące rozkładu pola magnetycznego wewnątrz obiektu o różnej konfiguracji elementów stalowych w obiekcie oraz wpływu tej konfiguracji na rozkład pola magnetycznego na zewnątrz obiektu. W obliczeniach przyjęto założenie, że obiekt nie posiada namagnesowania stałego. Analizę numeryczną przeprowadzono w pakiecie OPERA 3d.
-
Wpływ wysokiego ciśnienia na mikroorganizmy
- Edyta Malinowska-Pańczyk
- Ilona Kołodziejska
W przeglądowym opracowaniu przedstawiono wpływ wysokich ciśnień na bakterie, grzyby i wirusy. Scharakteryzowano wrażliwość mikroorganizmów na działanie wysokiego ciśnienia w zależności od typu mikroorganizmu, fazy wzrostu, składu środowiska i parametrów procesu. Omówiono czynniki warunkujące ciśnienioodporność form przetrwalnych bakterii.
-
Wpływ zanieczyszczeń gruntu substancjami ropopochodnymi na stateczność obiektów budowlanych i dobór technik oczyszczania podłoża gruntowego
- Bohdan Zadroga
Scharakteryzowano potencjalne źródła zanieczyszczeń oraz podstawy teoretyczne opisu migracji substancji ropopochodnych w podłożu gruntowym o pojedynczej i podwójnej porowatości. Przeanalizowano wpływ tych zanieczyszczeń na zmianę parametrów geotechnicznych gruntów oraz na stateczność obiektów budowlanych. Przedstawiono rozwiązania konstrukcyjne i wykonawstwo uszczelnień podłoża gruntowego oraz przegląd technik oczyszczania gruntów zdegradowanych wraz z przykładami zastosowań praktycznych. Opisano zasady monitoringu zanieczyszczeń oraz podstawy analizy ryzyka powodowanego zanieczyszczeniem podłoża gruntowego substancjami ropopochodnymi.
-
Wskaźnik napełnienia końcowego i miejsce występowania głębokości krytycznej podczas swobodnego wypływu wody z kanałów otwartych
- Izabela Kordyka
Problem swobodnego wypływu z kanału otwartego. Wskaźnik napełnienia końcowego i miejsce występowania głębokości krytycznej. Wyniki badań doświadczalnych i rozważań teoretycznych.
-
Wsparcie eksportu małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce i we Francji
- Magdalena Popowska
Rozdział to studium porównawcze polityki wspierania eksportu małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce i we Francji. Szczegółowo przedstawiono w nim instytucje i systemy wsparcia eksportu w obu krajach. Dokonano również oceny udziału małych i średnich przedsiębiorstw w systemach wsparcia.
-
Wspomaganie komputerowe oceny oddziaływania na środowisko
- Aleksander Astel
- Jacek Namieśnik
Ocena oddziaływania na środowisko należy do najważniejszych i najszybciej rozwijających się prewencyjnych instrumentów ochrony środowiska na świecie. Zasady zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska stanowią podstawę do sporządzania i aktualizacji ocen, w których, między innymi określa się rozwiązania niezbędne do zapobiegania powstawaniu zanieczyszczeń, zapewnienia ochrony przed powstającymi zanieczyszczeniami oraz przywracania środowiska do właściwego stanu a także ustala się warunki realizacji przedsięwzięć, umożliwiające uzyskanie optymalnych efektów w zakresie ochrony środowiska. Kluczowym zagadnieniem zdaje się być ocena rozwiązań mających na celu zapobieganie, ograniczenie lub kompensację przyrodniczą negatywnych oddziaływań przyszłego użytkownika na środowisko. Szczególną rolę w opracowywaniu ocen oddziaływania na środowisko może odegrać komputerowe wspomaganie ocen dzięki wykorzystaniu oprogramowania do symulacji negatywnych scenariuszy wydarzeń.
-
Wspomaganie wyboru prezentu wiedzą z bazy przypadków
- Marcin Bednarek
- Piotr Brudło
- Tadeusz Ratajczak
Przestawiono koncepcję internetowego systemu wspomagającego podejmowanie decyzji wyboru prezentów okolicznościowych. Scharakteryzowano podstawowe założenia funkcjonalne oraz wyspecyfikowano główne wymagania techniczne dla tego typu systemu. Przeanalizowano możliwości wykorzystania bazy przypadków dla lepszego dopasowania efektywności wyboru. Zaprezentowano podstawy teoretyczne wykorzystania bazy przypadków, opracowano projekt zakładanego systemu, a następnie przestawiono jego implementację. W podsumowaniu podano szereg wniosków praktycznych wynikających z uruchomienia i użytkowania systemu jako witryny internetowej.
-
Wspomnienia i refleksje ucznia
- Zbigniew Cywiński
Przedstawiono zyciorys profesora Witolda Nowackiego, związanego z Gdańskiem swymi studiami w okresie międzywojennym oraz działalnością dydaktyczną i naukową w pierwszym okresie po powstaniu Politechniki gdańskiej w 1945 roku.
-
Współczesne bezpieczniki topikowe
- Andrzej Wolny
Scharakteryzowano własności oraz fizyczne podstawy działania bezpieczników, ich wady i zalety, a także przedstawiono główne charakterystyki. Uzasadniono różnorodność aktualnie dostępnych rodzajów wkładek. Porównano skutki stosowania zabezpieczeń opartych na wyłącznikach i bezpiecznikach. Wykazano, że bezpieczniki są nadal niezastąpione jako "zabezpieczenie życia", do ograniczania prądów zwarciowych i pomagają w zwalczaniu zapadów napięcia.
-
Współczesne narzędzia programistyczne na usługach fotogrametrii i SIP.
- Artur Janowski
- Jakub Szulwic
Referet obejmuje problematykę budowy dedykowanych aplikacji i systemów informatycznych na potrzeby realizowania zadań związanych z fotogrametria i systemami informacji przestrzennej w obliczy uwarunkowań prawnych i dostępnych rozwiązań technologicznych.
-
Współczesne problemy bezpieczeństwa pożarowego
- Ziemowit Suligowski
Przedstawiono węzłowe problemy współczesnej ochrony przeciwpożarowej. Na kanwie specjalistycznej konferencji pożarniczej zasygnalizowano główne zagadnienia, w tym zwłąszcza zagrożenia.
-
Współczesne problemy bezpieczeństwa pożarowego w budownictwie i ochronie środowiska.
- Ziemowit Suligowski
Przedstawiono tematykę ochrony przeciwpożarowej zgodną z wynikami specjalistycznej konferencji branżowej. Wskazano na kierunki występujących zmian i konieczność dostosowania się do nowej sytuacji.
-
Współczesne rozwiązania konstrukcyjne wybranych elementów napędów spalinowo-elektrycznych statków morskich
- Natalia Jelińska-Żurek
W referacie przedstawiono zalety stosowania układów spalinowo-elektrycznych oraz jego szybki rozwój w ostatnim czasie. Zaprezentowana została charakterystyka rozwiązań spalinowo-elektrycznego napędu jednostek pływających oraz analiza pędników stosowanych w napędach spalinowo-elektrycznych, jak również omówiono prądnice i silniki do ich napędu.
-
Współczesne technologie skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła
- Waldemar Kamrat
W pracy przedstawiono współczesne technologie i uklady skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej ciepła. Uwzględniono ekonomiczne i techniczne uwarunkowania rozwoju gospodarki skojarzonej.
-
Współczesne trendy w zarządzaniu oświatą w krajach członkowskich Unii Europejskiej
- Elżbieta Walkiewicz
Treść artykułu obejmuje zagadnienia związane z współczesnymi trendami w dziedzinie zarządzania oświatą w krajach członkowskich Unii Europejskiej. W latach 90. XX w. wykształciły się 3 główne nurty w polityce edukacyjnej Unii t.j.: decentralizacja zarządzania systemami oświatowymi, autonomia szkół oraz procesy uspołeczniania systemów oświatowych. Trendy te uwarunkowane różnymi czynnikami, dostarczają nowych inspiracji do poszukiwania praktycznych rozwiązań organizacyjnych w dziedzinie edukacji. W artykule zaprezentowana podstawowa problematyka polityki edukacyjnej Unii Europejskiej.
-
Współpraca międzynarodowa Straży Granicznej w latach 1992-2004
- Krystyna Gomółka
Artykuł ukazuje współpracę Polskiej Straży Granicznej z niemiecką BSG, Holenderską Strażą i francuskimi jednostkami SG w ramach programów europejskich oraz kontakty ze strażą Azerbejżanu, Gruzji i Mołdawii włądnym przekazywano doświadczenie strony polskiej
-
Współpraca systemów pomiarowych z bazami danych na przykładzie systemu diagnostyki zaworów regulacyjnych
- Lucjan Wilczewski
- Dariusz Świsulski
W referacie przedstawiono przykładową realizację współpracy systemu pomiarowego, opartego o środowisko LabVIEW z serwerem baz danych MySQL wykorzystanego do diagnostyki zaworów regulacyjnych, wdrożonego w przedsiębiorstwie petrochemicznym. Współpraca ta była możliwa dzięki wykorzystaniu procedur z biblioteki Database Connectivity Toolset. W referacie przedstawione zostały modyfikacje tego pakietu, których wykonanie było konieczne do zapewnienia prawidłowej pracy.
-
Współtwórca polskiego przemysłu obrabiarkowego
- Włodzimierz Przybylski
Przedstawiono działalność naukową, dydaktczną i inżynierską prof. zw. inż. Edwarda Tadeusza Geislera, a szczególnie w okresie pracy w Katedrze Obróbki Metali i Katedrze Obrabiarek do Metali Politechniki Gdańskiej. Zamieszczono także informacje o programie rozwoju polskiego przemysłu obrabiarkowego w Centalnym Okręgu Przemysłowym, którego profesor był twórcą. Omówiono również książki z zakresu obróbki skrawaniem, których autorem był prof. Geisler.