Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2005
Pokaż wszystkie-
Nowe rozwiązania w hydraulice przemysłu maszynowego - prace badawcze w Katedrze Hydrauliki i Pneumatyki
- Ryszard Jasiński
- Andrzej Balawender
W referacie przedstawiono osiągnięcia Katedry Hydrauliki i Pneumatyki Politechniki Gdańskiej.W chwili obecnej uruchamiana jest produkcja pomp wielotłoczkowych PWK o stałej wydajności. Strategicznym celem jest zbudowanie jednostek o zmiennej wydajności. Hydrostatyczne zrównoważenie mechanizmu rozrządu pozwala bowiem zrealizować unikalny w skali światowej mechanizm bezpośredniego sterowania wydajnością pompy za pomocą elementu o małej mocy, jak np. elektromagnesem proporcjonalnym lub silnikiem krokowym. Wdrażane są do produkcji silniki satelitowe z kompensacją luzów osiowych HS o chłonnościach od 0,4 do 6,3 dm3/obr oraz prowadzone są badania silników HS zasilanych emulsjami wodno - olejowymi, ze względu na zastosowanie ich w górnictwie .Na podstawie przeprowadzonych badań elementów hydraulicznych: silników satelitowych SOK, silników orbitalnych, pomp i silników zębatych, rozdzielaczy suwakowych stwierdzono, że w warunkach szoku termicznego może dochodzić do nieprawidłowej pracy elementów. Zastanie stworzona baza danych o wartościach współczynników przejmowania ciepła od oleju do powierzchni obmywanej w zależności od prędkości przepływu oleju dla różnych elementów hydraulicznych, dzięki której, za pomocą metody symulacji komputerowej, będzie można określić obszary parametrów prawidłowej pracy elementów hydraulicznych w warunkach szoku termicznego.Budowane są stanowiska dydaktyczne i badawcze na użytek wewnętrzny i komercyjny. Prowadzone są również kompleksowe badania i ekspertyzy elementów i układów hydraulicznych i pneumatycznych zlecane przez współpracujące firmy. Rozwijana jest współpraca Katedry Hydrauliki i Pneumatyki z innymi uczelniami oraz przemysłem.
-
Nowe spojrzenie na ekonomiczne aspekty jakości
- Jolanta Preihs
Omówiono metody umożliwiające pozyskiwanie danych o kosztach różnego rodzaju do zarządzania jakością. Przedstawiono tak metody zalecane w ISO 9004 jak i inne nie stosowane powszechnie do analizy danych kosztowych w systemach jakości, a wywodzące się z księgowości i rachunkowości zarządczej
-
Nowe techniki pomiaru przemieszczeń podłoża gruntowego w badaniach modelowych stateczności fundamentów
- Bohdan Zadroga
- Krzysztof Malesiński
Przedstawiono przegląd klasycznych i nowych technik pomiaru przemieszczeń charakterystycznych punktów podłoża gruntowego. Przeanalizowano metodyki cyfrowej obróbki obrazów techniką VE (Videoextensometer) i techniką PIV (Particle Image Velocimetry). Zamieszczono przykłady interpretacji wyników własnych badań modelowychstateczności fundamentów bezpośrednich posadowionych na gruncie niespoistym.
-
Nowe tendencje w nawierzchniach asfaltowych.
- Józef Judycki
- Piotr Jaskuła
Bardzo efektywna jest metoda mechanistyczna projektowania nawierzchni asfaltowych, uwzględniająca teoretyczne elemty mechaniki i wyniki badań eksperymentalnych. Metoda pozwala na projketowanie nowych nawierzchni i wzmocnień także w sytuacji nietypowych materiałów i obciążeń. Do ciekawszych nawierzchni można zaliczyć: nawierzchnie długotrwałe (projektowane na 50 lat), nawierzchnie drenażowe (odprowadzające wodę z powierzchni) i mieszanki z asfaltem spienionym (powstałym przez wprowadzenie wody do gorącego asfaltu).
-
Nowe tendencje w technologii przechowywania i dojrzewania bananów
- Dawid Gliniecki
- Zenon Bonca
- Grzegorz Mizera
Na podstawie analizy rozwiązań technicznych stosowanych w istniejących nowoczesnych dojrzewalniach bananów, autorzy podjęli próbę dokonania oceny technicznej tych obiektów w aspekcie elementów ich konstrukcji budowlanej, jak i wyposażenia instalacji chłodniczej i gazowej. Omówiono główne cechy wyróżniające poszczególne typy dojrzewalni tych owoców, w tym zyskującą ostatnio na popularności modułową ich budowę oraz standaryzowane metody kontroli parametrów powietrza. W części drugiej materiału wskazano na aktualne tendencje w rozwoju technologii dojrzewalniczej, powiązane z nową koncepcją handlu bananami. Omówiono zasadę działania cieplnego przetwornika analogowo-cyfrowego, który może stanowić idealne rozwiązanie dla silnie zróżnicowanego w czasie obciążenia cieplnego dojrzewalni.
-
Nowoczesne metody prognozowania zagrożenia finansowego przedsiębiorstw
- Błażej Prusak
Monografia przedstawia w sposób szczegółowy metody oraz etapy budowy modeli oceny zagrożenia przedsiębiorstw upadłością. Autor opisał bardzo dokładnie trzy techniki wykorzystywane do budowy tego typu modeli, a mianowicie: liniową analizę dyskryminacyjną, analizę logitową oraz sztuczne sieci neuronowe. Ponadto publikacja ta ukazuje metody stosowane w analizie porównawczej modeli oceny zagrożenia przedsiębiorstw upadłością oraz zawiera przegląd tego rodzaju modeli, oszacowanych dla warunków polskich.
-
Nowoczesne sterowanie w oczyszczalniach ścieków - sprzęt i oprogramowanie
- Kazimierz Duzinkiewicz
- Robert Piotrowski
- Łukasz Krause
Artykuł jest jedną z publikacji cyklu prezentującego wyniki projektu 5. Programu Ramowego UE ''SMART Control of wastewater systems - SMAC''. W ostatnim dziesięcioleciu w istotny sposób zostały zaostrzone wymagania dotyczące jakości ścieków oczyszczonych. Z drugiej strony, zmienione warunki funkcjonowania gospodarki wymusiły dążenie do obniżania kosztów oczyszczania ścieków. Prowadzi to do ustalania się nowych standardów oceny jakości oczyszczania i efektywności ekonomicznej działania oczyszczalni ścieków.
-
Nowy inteligentny algorytm działania automatyki odciążającej
- Robert Małkowski
W referacie przedstawiono nowy algorytm automatyki odciążającej oparty na elementach logiki rozmytej. Zaletą układu RAAO jest możliwość wyłączania dowolnej liczby grup odbiorów, objętych działaniem automatyki odciążającej, w dowolnej fazie procesu odciążania. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskano znaczną poprawę zarówno skuteczności jak i jakości procesu odciążania. W referacie zamieszczono przykładowe wyniki badań symulacyjnych weryfikujących skuteczność działania zaproponowanego algorytmu. Otrzymane wyniki porównano z wynikami uzyskanymi dla obecnie stosowanego układu automatyki SCO.
-
Nowy obserwator prędkości silnika indukcyjnego oparty na uproszczonych równaniach dynamiki modelu zakłóceń
- Marek Adamowicz
- Jarosław Guziński
- Zbigniew Krzemiński
W referacie zaproponowano nową strukturę obserwatora prędkości kątowej wału silnika indukcyjnego. Iloczyny prędkości kątowej wału i składowych wektora strumienia wirnika, będące nieliniowymi członami w modelu silnika, zostały przyjęte jako zakłócenia w modelu obiektu. Dla przyjętych zakłóceń zapisano uproszczone równania dynamiki. Tak przedstawiony obserwator porównano ze znanym obserwatorem w którym przyjęte zakłócenia odtwarzane są w integratorach na podstawie błędu estymacji składowych wektora prądu stojana. Właściwości obu obserwatorów zostały zbadane metodą symulacji oraz w układzie eksperymentalnym. Na wyjściu przekształtnika zasilającego silnik zastosowano filtr składowej zerowej.
-
Nowy Urbanizm jako strategia strukturalizacji amorficznych przestrzeni podmiejskich
- Piotr Lorens
Artykuł dotyczy zagadnioenia Nowego Urbanizmu jako jednej z możliwych strategii projektowych służących przezwyciężaniu amorficznego modelu rozwoju struktur podmiejskich. Jednocześnie wskazano w nim na zagrożenia dla tożsamości i autentyzmu miasta jakie wiążą się z kwestią stosowania tej metody projektowej.
-
Nucleate pool boiling modelling and experimental investigation : chapter 7
- Janusz Cieśliński
Omówiono wpływ powłoki porowatej nanoszonej na całą powierzchnię rurki lub jej fragment na osiągany współczynnik przejmowania ciepła, krytyczne gęstości strumienia ciepła, a także obwodowy rozkład temperatury przy wrzeniu pęcherzykowym na zewnętrznej powierzchni poziomej rurki.Przedstawiono wyniki badań częstotliwości odrywania się pęcherzyków oraz pól prędkości wokół wzrastającyh i unoszących się pęcherzyków przy wrzeniu z pojedynczych centrów nukleacji.
-
Nucleation process according to Becker-Dóring scheme
- Romuald Puzyrewski
Praca prezentuje nową wersję rozwiazania na szybkości kondensacji homogenicznej według schematu Beckera-Dóringa. Szybkość kondenasacji określa liczbę kropli krytycznych zdolnych do dalszego wzrostu. Zakładając stacjonarny stan szybkości strumienia kropel krytycznych oraz dwa parametry sterujące procesem (współczynnik dyfuzji i szybkość wzrostu kropli) otrzymano rozwiązania analityczne dla czterech różnych przypadkiów modelownia procesu kondensacji. Istotnym jest iż szybkość tworzenia się kropel krytycznych i ich dalszy wzrost winny być opisane tym samym prawem wzrostu kropli w pobliżu jej wymiaru krytycznego.
-
Numerical method of bicharacteristics for quasilinear hyperbolic functional differential systems
- Karolina Kropielnicka
Praca dotyczy numerycznej aproksymacji rozwiązań zagadnień początkowo brzegowych dla układów quasiliniowych równań różniczkowo funkcyjnych pierwszego rzędu. Stosuje się metodę różnicową typu Eulera. Siatka otrzymywana jest za pomocą numerycznego rozwiązywania równań różniczkowo funkcyjnych bicharakterystyk.Stabilność schematu różnicowego jest dowodzona metodą porównawczą. O danych funkcjach zakłada się, że spełniają nieliniowe oszacowania typu Perrona. Otrzymane wyniki można zastosować do równań różniczkowo-całkowych i do równań z opóźnionym argumentem. Zaprezentowany jest przykład numeryczny.
-
Numerical method of lines for first order partial differential equations with deviated variables
- Wojciech Czernous
Praca traktuje o przybliżaniu rozwiązań klasycznych równańróżniczkowo-funkcyjnych cząstkowych pierwszego rzędu rozwiązaniamiukładów quasiliniowych równań różnicowych. Nowe podejście dorozwiązywania równań nieliniowych zawdzięczamy metodziequasilinearyzacji dla zagadnień początkowo - brzegowych z odchylonymargumentem. Dla przyrostów pochodnych funkcji danej zakładamy nieliniowe oszacowanie typu Perrona. Załączone są wyniki eksperymentów numerycznych.
-
Numerical methods for nonlinear first-order partial differential equations with deviated variables
- Anna Baranowska
Klasyczne rozwiązania zagadnień początkowych dla nieliniowych równań cząstkowych z odchylonym argumentem aproksymowano za pomocą rozwiązań układów quasiliniowych równań różnicowych określonych na piramidzie Haara. Podano warunek dostateczny zbieżności metody. Stabilność schematu różnicowego wykazano metodą porównawczą. Przedstawiono metodę rozwiązywania nieliniowych równań różniczkowych cząstkowych z odchylonym argumentem bazującą na metodzie linearyzacji zagadnienia początkowego. Podano przykłady numeryczne.
-
Numerical modelling of elasto-viscoplastic Bodner-Partom constitutive equations
- Andrzej Ambroziak
Artykuł omawia wykorzystanie specjalnej procedury UVSCPL umożliwiającej wprowadzenie do komercyjnego programu MSC.Marc sprężysto-lepkoplastycznych równań modelu Bodnera-Partoma. Prezentuje szereg przykładów statycznych i dynamicznych, które potwierdzają poprawność zaproponowanej koncepcji analizy konstrukcji z wykorzystaniem rozpatrywanego prawa Bodnera-Partoma.
-
Numerical modelling of elasto-viscoplastic Chaboche constitutive equations using MSC.Marc.
- Andrzej Ambroziak
Artykuł omawia wykorzystanie specjalnej procedury UVSCPL umożliwiającej wprowadzenie do komercyjnego programu MSC.Marc sprężysto-lepkoplastycznych równań modelu Chaboche'a. Prezentuje szereg przykładów numerycznych, które potwierdzają poprawność zaproponowanej koncepcji analizy konstrukcji z wykorzystaniem rozpatrywanego prawa Chaboche'a ze zniszczeniem.
-
Numerical simulation of extreme flooding in a built-up area
- Michał Szydłowski
Przedstawiono dwie numeryczne symulacje propagacji gwałtownej fali powodziowej przez schematyczny model obszaru zabudowanego. Do obliczeń wykorzystano równania przepływu wody płytkiej. Wyniki obliczeń porównano z dostępnymi pomiarami wykonanymi w laboratorium hydraulicznym ENEL-CESI w Mediolanie. Uzyskano zadowalającą zgodność symulacji z eksperymentami.