Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2005

Pokaż wszystkie
  • Oceny środowiskowe a rozwój zrównoważony miast
    • Aleksandra Sas-Bojarska
    2005

    Artykuł prezentuje możliwości wzmocnienia procedury oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ), jako narzędzia mogącego służyć odnowie struktur miejskich. Instrumenty wykorzystywane w Polsce do realizacji idei rozwoju zrównoważonego uznano za nieskuteczne, co stało się punktem wyjścia do poszukiwania możliwości ich poprawy. Szczególny nacisk położono na wykorzystanie potencjału procedury OOŚ, mającej wspierać planowanie przestrzenne. Prezentacja mankamentów systemu stała się punktem wyjścia do ukazania autorskiej metody oceny inwestycji względem otoczenia, opartej na jednoczesnym badaniu w ramach OOŚ sąsiedztwa funkcji, formy i znaczeń. To interdyscyplinarne, kompleksowe podejście zapewnia i ułatwia współpracę specjalistów z różnych dziedzin, umożliwia unikanie zagrożeń u źródła oraz daje możliwość skutecznego łagodzenia negatywnych skutków powodowanych rozwojem miasta. Główną rolę w metodzie odgrywa krajobraz miasta, który ukazano za najbardziej czuły wskaźnik oddziaływań w poszczególnych elementach środowiska miejskiego. Metoda zapewnia wzmocnienie znaczenia krajobrazu miasta w procesach rozwojowych, co może przyczynić się do podnoszenia jakości przestrzeni miejskiej. Zwrócono uwagę na konieczność rozwoju edukacji w zakresie możliwości wykorzystania procedury OOŚ we wdrażaniu rozwoju zrównoważonego miast.


  • Oceny środowiskowe narzędziem integrowania celów rozwoju miast" [w:] Integracja i dezintegracja obszarów metropolitalnych
    • Aleksandra Sas-Bojarska
    2005

    Artykuł prezentuje system ocen środowiskowych (strategiczne oceny oddziaływania na środowisko, SOOŚ i oceny pojedynczych przedsięwzięć, OOŚ) jako narzędzie, które można stosować do równoważenia i integrowania celów rozwoju społeczno-gospodarczego miast z celami ochrony wartości przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych (w tym estetycznych i znaczeń tkwiących w przestrzeni). System SOOŚ/OOŚ może być wykorzystywany przy łagodzeniu konfliktów w układach złożonych, jakimi są obszary metropolitarne, gdzie występują liczne uwarunkowania rozwojowe i sprzeczne interesy. Specyficznymi cechami czyniącymi z ocen środowiskowych narzędzie umożliwiające godzenie różnie formułowanych potrzeb są: kompleksowość, interdyscyplinarność, jawność, działanie ponad podziałami administracyjnymi, w skalach od lokalnej do globalnej, stosowanie powszechnie w praktyce w przypadku przedsięwzięć i planów przestrzennych oraz skuteczność (promowanie działań prewencyjnych wyprzedzająco w stosunku do decyzji, gdy nie jest za późno na wprowadzenie zmian). W odniesieniu do integracji celów rozwoju miast zaprezentowano narzędzie szczególnie przydatne w ramach OOŚ, jakim jest metoda oceny planowanych inwestycji względem otoczenia pod kątem badania sąsiedztwa zarówno funkcji, form jak i znaczeń, zapewniająca ujęcie holistyczne dzięki równoczesnej ocenie wielu aspektów. Nowa metoda, sprzyjająca kompleksowej ocenie uwarunkowań rozwoju i możliwości minimalizowania jego skutków oraz pomagająca ustalić hierarchię potrzeb i celów, została zaprezentowana na przykładzie planowanej obwodnicy północnej Aglomeracji Gdańskiej.


  • Ochrona i kształtowanie krajobrazów małych ojczyzn - ochrona specyfiki przestrzeni regionalnej
    • Bogna Lipińska
    2005

    Omówienie zagadnienia specyfiki i różnorodności krajobrazu obszarów wiejskich w zależności od historii regionu i stosowanych na przestrzeni wieków lokalnych form architektury, budownictwa i zagospodarowania przestrzennego.


  • Ochrona praw mniejszości narodowych w Europie
    • Rafał Majewski
    2005

    Cechą współczesnych przemian cywilizacyjnych jest istnienie państw wielonarodowych. Ich funkcjonowanie rodzi wiele konfliktów natury ekonomicznej, społecznej, kulturowej i politycznej. Obserwuje się proces z jednej strony, dążenia do narzucenia swojej woli przez większość z drugiej zaś ochrony praw i maksymalizacją wpływu na proces polityczny przez grupy mniejszościowe. W ostatniej dekadzie aktywizacja grup mniejszościowych i ich dążenie do artykułowania swoich potrzeb jest zjawiskiem zauważalny tak na świecie, jak w krajach europejskich. Rodzi to nierzadko wiele problemów; powoduje proces ograniczania ich praw przez większość narodową. Istotnym jest stworzenie mechanizmów prawnych i instytucjonalnych zapewniających grupom mniejszościowym funkcjonowanie na równych zasadach we współczesnych społeczeństwach.


  • Ochrona praw twórców programów komputerowych prawem autorskim
    • Małgorzata Szczerska
    2005

    W artykule przedstwaiono możliwości ochrony praw twórców programów komputerowych w świetle ustawy o prawie autroskim i prawach pokrewnych. Przedstawiony został przedmiot i podmiot prawa autorskiego oraz osobiste i majątkowe prawa autorskie. Przeanalizowano problemy związane ze specyfiką powstawania programów komputerowych jak np.: podmiot prawa autorskiego w przypadków utworów współautorskich czy utworów pracowniczych.


  • Ochrona przeciw zalewaniu budynków.
    • Ziemowit Suligowski
    • Andrzej Świerszcz
    2005

    Przedstawiono zagadnienia technicznej ochrony zabudowy przed zalewaniem w wyniku cofki w instalacji. Omówiono problemy skutecznego zabezpieczenia. Wykazano braki regulacji formalnych oraz konsekwencje nadmiernej trywializacji zagadnienia.


  • Ochrona środowiska człowieka przed hałasem, jako element zrównoważonego rozwoju struktur zurbanizowanych
    • Maria Stawicka-Wałkowska
    2005

    Tworzenie środowiska życia i warunków higienicznych jest jednym z aspektów środowiskowej ochrony zrównoważonego rozwoju. Spełnianie podstawowych warunków zamieszkania powinno dotyczyć również wymagań technicznych związanych z zagadnieniami akustycznymi. Odnosi się to zarówno do izolacji budynku jak i ochrony ich otoczenia przed hałasem zewnętrznym.


  • Ochrona zabudowy przed zalewaniem.
    • Ziemowit Suligowski
    2005

    Przedstawiono ogólne zasady ochrony budynku przed zalewanie. Wykazano potrzebę nowego podejścia do problemu. Określono braki formalne oraz ogólne zalecenia co do zabezpieczeń.


  • Octave Error Immune and Instantaneous Pitch Detection Algorithm.
    • Marek Dziubiński
    • Bożena Kostek
    2005

    Celem publikacji jest prezentacja odpornego na błędy oktawowe, bazującego na analizie widmowej algorytmu detekcji częstotliwości podstawowej. Zaproponowana metoda dobrze sobie radzi z sygnałami o dużej zawartości sygnałów harmonicznych, jak i z prawie sinusoidalnymi przebiegami. Eksperymenty przeprowadzonno na 567 dzwiękach instrumentów muzycznych. Dźwięki grane były z różnymi artykulacjami, dynamiką i reprezentowałe były w całej swojej skali muzycznej. Błędy dokładnej estymacji zbadano w opraciu o sygnały syntetyczne, oraz algorytm detekcji ciągłego przebiegu estymacji podstawowej, stanowiący rozrzerzenie do algorytmu opartego o analizę widmową. W sumie przebadano 4000 różnych sygnałów syntetycznych, o częstotliwościach podstawowych pomiędzy 50 a 4000 Hz.


  • Oczyszczalnie hydrofitowe w świetle przepisów UE
    • Hanna Obarska-Pempkowiak
    2005

    W pracy opisano dotychczasowe doświadczenia z eksploatacji tych obiektów. Wykazano, że złoża z pionowym przepływem ścieków (VF-CW) budowane w postaci złóż kompaktowych mogą być predystynowane jako oczyszczalnie przyzagrodowe zaś obiekty hybrydowe jako oczyszczalnie lokalne ze względu na wyższą i bardziej stabilną skuteczność usuwania zanieczyszczeń.Europejska Wytyczna 91/271/EC nakłada obowiązek zrealizowania kanalizacji na zamkniętych terenach z ilością mieszkańców ponad 2000 i podłączenia wszystkich mieszkańców do tej kanalizacji do końca 2005 roku. Z tego powodu na terenach niezurbanizowanych, na których w Polsce mieszka ok. 14% ludności w dalszym ciągu będzie stosowane oczyszczanie w obiektach przydomowych i lokalnych. W tej sytuacji problem mogą rozwiązać obiekty hydrofitowe zwłaszcza na obszarach chronionych, na których odbiornikami ścieków są małe cieki i jeziora.


  • Oczyszczalnie trzcinowe jako przykład zastosowania inżynierii ekologicznej
    • Hanna Obarska-Pempkowiak
    • Magdalena Gajewska
    • Ewa Wojciechowska
    2005

    Oczyszczalnie trzcinowe. Zastosowanie do oczyszczania ścieków i wód odciekowych z wysypisk odpadów komunalnych, ochrony wód oraz do odwaniania i stabilizacji osadów ściekowych. Przykłady rozwiązań technicznych.


  • Od modelowania, przez symulację do sterowania
    • Tomasz Adam Rutkowski
    2005

    Posiadanie i umiejętne wykorzystanie modeli elementów systemów oraz środowisk symulacyjnych ''obudowanych'' odpowiednimi zaawansowanymi algorytmami sterowania może zapewnić wysoką technologiczną wydajność modelowanych systemów przy ponoszeniu relatywnie niskich kosztów ekonomicznych i środowiskowych.


  • Oddziaływanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych na równowagę bilansu płatniczego
    • Małgorzata Rozkwitalska
    2005

    W artykule analizowana jest zależność między napływem bezpośrednich inwestycji zagranicznych, działalnością przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym a rónowagą bilansu płatniczego w krótkim i długim okresie czasu. Prześledzony został związek między rachunkami narodowymi a bilansem płatniczym.


  • Oddziaływanie przepięć łączeniowych na izolację kabli polietylenowych
    • Marek Olesz
    2005

    Drzewienie elektryczne jest jedną z form degradacji izolacji w kablach elektroenergetycznych, szczególnie w końcowej fazie rozwoju, jako następstwo drzewienia wodnego. W związku z tym konieczne jest jego wykrywanie w celu poprawnej eksploatacji linii kablowych. Ważna jest przy tym znajomość mechanizmu powstawania i rozwoju w czasie wyładowań niezupełnych (wnz), która może wyznaczyć stan i tempo pogarszania izolacji. W pracy analizowano wnz poprzez śledzenie ciągu impulsów w czasie kolejnych narażeń układu modelowego izolacji igła - polietylen sieciowany - elektroda płaska udarem łączeniowym nałożonym na napięcie przemienne. W takiej sytuacji składowa udarowa większa od napięcia przemiennego powoduje zapłon wnz w izolacji i uaktywnia mechanizmy jego degradacji (np. przyrost gałęzi drzewka), które mogą działać w dłuższym okresie czasowym niż samo narażenie łączeniowe. Na podstawie badań określono wpływ biegunowości udaru na poziom i moment wystąpienia impulsów prądowych wnz oraz zależności pomiędzy poziomem wnz w poszczególnych fazach narażenia udarowego, (tj. w czasie udaru i bezpośrednio po nim w czasie zanikania składowej przejściowej), a degradacją izolacji określoną długością drzewka. Dla obu biegunowości udarów łączeniowych najwięcej wnz ma miejsce na czole udaru łączeniowego, mniejsza ilość wnz występuje przed przejściem napięcia w stanie przejściowym przez zero i jest prawdopodobnie związana z wyładowaniami wstecznymi generowanymi wskutek ładunku przestrzennego w obszarze przyelektrodowym.


  • Odporność korozyjna staliwa wysokochromowego
    • Igor Skalski
    • Maria Głowacka
    • Magdalena Mampe
    2005

    Badano odporność korozyjną staliwa wysokochromowego w dwóch stanach: lanym i po obróbce cieplnej - hartowaniu i odpuszczaniu. Stwierdzono korzystny wpływ obróbki cieplnej na odporność korozyjną, ocenianą metodą badania polaryzacji i impedancji.


  • Odporność na starzenie i spękania niskotemperaturowe betonów asfaltowych zawierających asfalt wielorodzajowy
    • Bohdan Dołżycki
    2005

    W publikacji podano wyniki badań betonów asfaltowych z zastosowaniem asfaltu wielorodzajowego. Betony asfaltowe, zarówno do warstwy wiążącej jak i ścieralnej, zawierające asfalt wielorodzajowy 50/70, co prawda charakteryzowały się mniejszą odpornością na starzenie, w porównaniu z pozostałymi badanymi betonami asfalowymi, ale były zdecydowanie mniej sztywne i charakteryzowały się najlepszą odpornością na spękania niskotemperaturowe, spośród badanych betonów asfaltowych. Dzięki tym cechom warstwa zbudowana z takiego betonu asfaltowego będzie bardziej podatna, mniej sztywna a przez to bardziej odporna na spękania.


  • Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat norm ISO serii 9000. Zagadnienia ogólne
    • Piotr Grudowski
    2005

    Przedstawiono odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące ogólnych zagadnień związanych z systemami zarządzania jakością wg norm ISO serii 9000.


  • Odpowiedzialność kierownictwa i zarządzanie zasobami w kontekście auditu systemu jakości
    • Piotr Grudowski
    2005

    W artykule przedstawiono zalecenia dotyczące prowadzenia auditów systemów zarządzania jakością wg normy ISO 9001 związane z dwoma grupami wymagań tej normy - Odpowiedzialnością kierownictwa oraz Zarządzaniem zasobami.


  • Odwadnianie olejów silnikowych i odpadowych
    • Robert Aranowski
    • Jan Hupka
    2005

    Konieczność usuwania wody z fazy olejowej pojawia się często w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją i utylizacją olejów, włączając wydobycie ropy naftowej /odsalanie/ i usuwanie wody z produktów gotowych. Oprócz przemysłu petrochemicznego problem usuwania wody z produktów olejowych występuje także w przemyśle zajmującym się przerobem tłuszczów.


  • OFDM modulation and adaptive equalisation for underwater communications.
    • Iwona Kochańska
    • Henryk Lasota
    • Roman Salamon
    2005

    Własności transmisyjne płytkiego kanału podwodnego są ograniczone ze względu na wielokrotne odbicia fal dźwiękowych od dna i powierzchni wody oraz ze względu na niestacionarność powodowaną głównie przez ruch powierzchni wody. W celu minimalizacji wpływu interferencji międzysymbolowych, powodowanych przez wielodrogową propagację fal dźwiękowych, w tradycyjnych wąskopasmowych modemach telekomunikacyjnych stosowane są złożone equalizery DFE. W artykule zaproponowano zastosowanie modulacji OFDM oraz adaptacyjnej equalizacji opartej na filtracji Kalmana w systemie komunikacji podwodnej. Modulacja OFDM stosowana jest w szerokopasmowych modemach telekomunikacyjnych ADSL. Algorytm filtracji Kalmana wykorzystuje się do identyfikacji procesów niestacjonarnych. Proponowane techniki przetestowano w środowisku symulacyjnym otrzymując obiecujące rezultaty.