Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2015

Pokaż wszystkie
  • Wybrane systemy służące bezpieczeństwu w łańcuchu dostaw
    • Małgorzata Wiśniewska
    • Piotr Grudowski
    2015 Pełny tekst PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    W artykule zaprezentowano podstawowe definicje i zagrożenia dotyczące łań- cucha dostaw i bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw. We wnioskach wskazano, iż zdarzenia negatywne tego typu przekładają się na utratę wizerunku danego operatora jako podmiotu godnego zaufania. Z tego powodu, organizacje korzystające z globalnych czy innych, o mniejszym zasięgu, łańcuchów dostaw poszukują gwarancji ich bezpieczeństwa. Środkiem do tego celu jest wybór dostawców certyfikowanych, legitymujących się wdrożeniem i funkcjonowaniem zgodnie z ogólnie przyjętymi i uznawanymi na świecie dobrymi praktykami w zakresie bezpieczeństwa łańcucha dostaw. Na zakończenie podkreślono znaczenie certyfikacji w tym obszarze, zalety prezentowanych rozwiązań, jak również bariery związane z moż- liwymi kosztami wynikającymi z wielokrotnych ocen. Zwrócono również uwagę na to, że liczba różnych regulacji może przysłonić sens ich istnienia, zasadność wprowadzania. Może też doprowadzić do dublowania kosztów związanych z utrzymaniem poszczególnych certyfikatów, zbliżonych do siebie pod względem wymagań i uzyskanych uprawnień.


  • WYBRANE WYNIKI BADAŃ PROTOTYPU WIELOKOMÓRKOWEGO SILNIKA PIEZOELEKTRYCZNEGO
    • Roland Ryndzionek
    • Michał Michna
    • Mieczysław Ronkowski
    • Jean-Francois Rouchon
    2015 Maszyny Elektryczne : zeszyty problemowe

    W artykule przedstawiono wybrane wyniki badań prototypu nowego wielokomórkowego silnika piezoelektrycznego (WSP). Badany silnik jest przeznaczony do zastosowania w układzie sterowania położeniem fotela w pojazdach samochodowych. Koncepcja struktury elektromechanicznej rozważanego WSP bazuje na trzech rezonansowych aktuatorach piezoelektrycznych o modulowanym ruchu obrotowym. Struktura elektromechaniczna każdego z trzech aktuatorów stanowi niezależną "pojedynczą komórkę" (pojedynczy moduł). Przyjęta struktura WSP zapewnia odpowiednie wartości zarówno momentu obrotowego, jak i prędkości obrotowej, wymaganych w układzie sterowania położeniem fotela. Ponadto, zastosowanie WSP umożliwia zbudowanie zintegrowanej struktury, zwiększonej wydajności oraz bezgłośnej pracy w układzie przeniesienia napędu, także obniżenia kosztów produkcji całego układu, a w ogólności obniżenia poziomu zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Przedstawione wyniki badań, przeprowadzone metodą analityczną i doświadczalną, obejmują charakterystyki mechaniczne prototypu WSP.


  • Wybrane zagadnienia projektowania mikrostrugowych wymienników ciepła
    • Dariusz Mikielewicz
    • Jan Wajs
    2015

    W monografii omówiono wybrane zagadnienia intensyfikacji wymiany ciepła przy zastosowaniu oryginalnej technologii mikrostrugowej. Technologia ta jest pozytywnie postrzegana w aspekcie wysokowydajnych wymienników typu rekuperator, ponieważ odpowiednio uformowana struga płynu może lokalnie rozbić warstwę przyścienną na powierzchni przegrody w wymienniku, redukując opór cieplny przejmowania ciepła między płynem a powierzchnią tej przegrody. Autorzy starali się przybliżyć Czytelnikowi zarówno podstawy modelowania procesu wymiany ciepła z udziałem mikrostrug, jak i implementację tej technologii w prototypowym wymienniku przeponowym własnej konstrukcji. Oryginalną, zgłoszoną do procedury patentowej koncepcję wymiennika omówiono wespół z wynikami systematycznych badań eksperymentalnych zbudowanego prototypu, a także wynikami matematycznego modelowania współczynników przejmowania ciepła. Dla obiektywnej oceny uzyskanych wyników, dodatkowo przeprowadzono analizę porównawczą sporządzonych charakterystyk cieplno-przepływowych prototypu z charakterystykami wymienników kompaktowych odmiennej konstrukcji.


  • Wybrane zagadnienia wielokryterialnej optymalizacji ruchu kolejowego w aspekcie minimalizacji kosztów
    • Michał Urbaniak
    • Marianna Jacyna
    2015 Pełny tekst Problemy Kolejnictwa

    W artykule opisano podział kosztów w transporcie kolejowym z uwzględnieniem kosztów zewnętrznych i wewnętrznych przedsiębiorstwa kolejowego. W zakresie kosztów zewnętrznych zwrócono uwagę na konkurencyjność transportu kolejowego w stosunku do pozostałych gałęzi transportu. Stwierdzono, że w wyniku wielokryterialnej optymalizacji ruchu pociągów na sieci kolejowej można dodatkowo znacznie ograniczyć zużycie energii i generowane przez nią koszty. Osiągnięcie tego celu jest możliwe bez ponoszenia dodatkowych nakładów na infrastrukturę i specjalistyczne urządzenia. Przytoczono przykłady energooszczędnych rozwiązań, w tym stosowanie optymalnej strategii prowadzenia pojazdów (ecodriving) lub systemu odzysku energii. W wielokryterialnej optymalizacji ruchu pociągów zaproponowano wyróżnienie kryterium efektywności wykorzystania odzyskiwanej energii w systemie pojazd – pojazd oraz kryterium minimalnego zużycia energii trakcyjnej podczas przejazdu.


  • Wybrani, znani twórcy patentów, wynalazków oraz norm na Wydziale Elektrycznym, Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej
    • Witold Parteka
    2015 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Artykuł przedstawia sylwetki znanych twórców patentów, wynalazków oraz norm na Wydziale Elektrycznym, Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej


  • WYCENA NIERUCHOMOŚCI: Przegląd procedur wyceny i ich zastosowania. Opłaty od nieruchomości
    • Ryszard Cymerman
    • Daria Filipiak-Kowszyk
    2015

    Monografia stanowi przegląd procedur wyceny i ich zastosowania, a także systematyzuje opłaty od nieruchomości. W pierwszej części stanowi materiał dla osób zajmujących się wyceną nieruchomości: autorzy prowadzą przez procedury, przedstawiając przypadki ich zastosowania, W drugiej części prezentuje typy i znaczenie opłat od nieruchomości: autorzy sygnalizują wagę tych opłat nie tylko dla samorządów, ale także dla obywateli. W monografii zaproponowano zestawienia w formie tabel zawierających możliwe do wykorzystania sposoby wyceny dla danego celu i przedmiotu wyceny, które wynikają z konkretnych przepisów prawnych. Stworzone zestawienie może ułatwić rzeczoznawcy majątkowemu wybór możliwego do zastosowania w danym przypadku sposobu wyceny.


  • Wychodzimy z „czterech ścian”
    • Hanna Obracht-Prondzyńska
    2015

    Wychodzimy z „czterech ścian” - o potrzebach Pomorzan związanych z kształtowaniem i dostęp do przestrzeni publicznych w miastach, miasteczkach i miejscowościach województwa.


  • Wydajność pracy w Polsce w latach 2000-2013 na tle wybranych krajów Unii Europejskiej.
    • Aleksandra Podwysocka
    2015 Pełny tekst Europa Regionum

    Wydajność pracy jest powszechnie uznana za jedną z najistotniejszych miar określających efektywność rozwoju każdej z gospodarek. Jej wzrost skutkuje bowiem zmniejszeniem kosztów pracy, wzrostem podaży tańszych dóbr i usług, a tym samym ma wpływ na szybkość rozwoju danej gospodarki oraz budowę przewagi konkurencyjnej regionu. W świetle niniejszych przesłanek należy stwierdzić, że wydajność pracy ma kluczowe znaczenie dla rozwoju każdego kraju, gdyż stanowi o stopniu konkurencyjności gospodarki na tle innych krajów. Pogłębione badania nad wydajnością pracy powinny więc wciąż pozostawać w centrum zainteresowań nauki i praktyki. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie zmian w wydajności pracy w gospodarce polskiej prezentacja i ocena na tle wybranych krajów Unii Europejskiej w ostatnich kilkunastu latach, w których najpierw mieliśmy do czynienia z intensywnym okresem przygotowań Polski do członkostwa w UE i pierwszymi latami tego członkostwa (2000–2006), a następnie okresem trwania w Europie kryzysu gospodarczego i jego skutków (2007 i nadal). Ze względu na zakres badań i dostępność danych w opracowaniu wykorzystano wtórne dane statystyczne pochodzące z bazy OECD, których zakres czasowy obejmuje lata 2000–2013. Badanie przeprowadzono, wykorzystując ogólnodostępne materiały statystyczne i elementy statystyki opisowej. Ponadto w niniejszym opracowaniu dokonano przeglądu literatury poświęconej zagadnieniom wydajności pracy.


  • Wydatki na opiekę zdrowotną a efekty zdrowotne – analiza porównawcza krajów europejskich metodą DEA
    • Justyna Kujawska
    2015 Pełny tekst PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    Efektywnie działające systemy ochrony zdrowia mają istotne znaczenie dla zapewnienia społeczeństwu jakości życia na odpowiednim poziomie. Średnie wydatki dla krajów UE wynosiły w 2000 r. 1836 dol., a w 2012 r. osiągnęły poziom 3317 dol. na osobę z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej (Purchasing Power Parity, PPP). W krajach Europy Środkowo-Wschodniej nienależących do UE całkowite wydatki na zdrowie są znacznie niższe, a proporcja wydatków publicznych i prywatnych mniej korzystna. Przedstawione różnice w wydatkach uzasadniają konieczność pomiaru i oceny efektywności funkcjonowania systemów ochrony zdrowia ze względu na to, że efekty działania tych systemów są również bardzo zróżnicowane. Celem artykułu jest zbadanie efektywności systemów opieki zdrowotnej 36 państw europejskich za pomocą nieparametrycznej metody Data Envelopment Analysis (DEA). Zastosowano model Assurance Region Global (ARG).


  • wyKOMBinuj mOst 2015 – studencki konkurs mostów z papieru
    • Magdalena Rucka
    2015 Inżynieria i Budownictwo

    W artykule przedstawiono relację z ósmej edycji ogólnopolskiego konkursu konstruktorskiego wykombinuj mOst organizowanego na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.


  • Wykonanie i sterowanie układem stabilizacji obiektu na równi pochyłej
    • Marek Przygoda
    • Paweł Sarnowski
    • Robert Piotrowski
    2015 Pełny tekst Napędy i Sterowanie

    Platforma ball and beam jest jednym z najbardziej popularnych fizycznych modeli laboratoryjnych przydatnych w nauczaniu inżynierii systemów sterowania. W artykule przedstawiono projekt, wykonanie i oprogramowanie platformy ball and beam. Opisano proces doboru i implementacji filtrów sygnałów pomiarowych oraz syntezę algorytmu sterowania.


  • WYKORZYSTANIE BATERII KONDENSATORÓW ZAINSTALOWANYCH W SIECI SN DO OGRANICZENIA START MOCY W SIECI
    • Agata Szultka
    • Robert Małkowski
    • Mirosław Włas
    2015 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W artykule przedstawiono wyniki badań pokazujące możliwości wykorzystania baterii kondensatorów zainstalowanych wewnątrz sieci SN (w odbiorców przemysłowych), w celu zminimalizowania strat mocy w sieci elektroenergetycznej. Wyniki analizy pozwoliły określić, które ze stosowanych obecnie kryteriów regulacji jest najbardziej korzystne. Wskazywano również na konieczność koordynacji działań regulatorów transformatora i baterii kondensatorów.


  • Wykorzystanie cieczy jonowych jako materiałów sorpcyjnych w technice mikroekstrakcji do fazy stacjonarnej
    • Łukasz Marcinkowski
    2015

    W rozprawie doktorskiej przedstawiono podsumowanie wyników badań prowadzonych w okresie od 2011 do 2015 roku w ramach studium doktoranckiego. Prowadzone prace były ukierunkowane na sprawdzenie możliwości wykorzystania cieczy jonowych jako składników materiałów sorpcyjnych do pokrycia włókna ekstrakcyjnego w urządzeniu do SPME.


  • Wykorzystanie ciepła niskotemperaturowego do procesu suszenia peletu ze słomy z wykorzystaniem mikrostrugowego wymiennika ciepła
    • Aleksandra Konopka
    • Jacek Barański
    • Dariusz Mikielewicz
    2015 Instal

    W artykule przedstawiono wpływ temperatury medium suszącego na zmiany względnej oraz bezwzględnej zawartości wilgoci podczas suszenia peletu ze słomy. Proces suszenia przeprowadzono przy stałym ciśnieniu atmosferycznym i różnych wartościach temperatury powietrza, jako czynnika suszącego, wynoszących odpowiednio: 40℃, 60℃, 80℃, 100℃ oraz 120℃. Badania eksperymentalne wykonywano na innowacyjnym stanowisku wyposażonym w mikrostrugowy wymiennik ciepła w celu opracowania metody, która umożliwiłaby suszenie niskotemperaturowe substancji stałych. Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń, stwierdzono że osiągnięte zawartości wilgoci w sypkim materiale suszonym w temperaturze nie przekraczającej 60℃ dają zadawalające wyniki. Metoda suszenia niskotemperaturowego z wykorzystaniem mikrostrug powietrza może przyczynić się do poprawy jego efektywności, przy odpowiednim doborze czasu suszenia.


  • Wykorzystanie diamentowych pił linowych w demontażu obiektów i pracach budowlanych
    • Adam Barylski
    2015 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    W artykule przedstawiono wykorzystanie diamentowych pił linowych w pracach remontowo-budowlanych i demontażu obiektów. Omówiono budowę narzędzi i urządzeń napędowych. Podano przykłady zastosowania w różnych gałęziach działalności przemysłowych i usługowych.


  • Wykorzystanie gier w nauczaniu przedmiotów ekonomicznych: studium przypadku
    • Adam Marszk
    2015

    W tekście przedstawione zostały doświadczenia autora związane z organizacją „konkursów” z przedmiotu „Międzynarodowe stosunki gospodarcze”. Konkursy polegały na przesyłaniu przez studentów, drogą internetową, odpowiedzi na zamieszczone pytania – przy ocenianiu brana pod uwagę była poprawność oraz kolejność. Gra spotkała się z dużym zainteresowaniem studentów i była przez nich wysoko oceniana.


  • Wykorzystanie kamery termowizyjnej nowej generacji do oceny wpływu sił ortodontycznych na dziąsło = The application of a new-generation thermal imaging camera for the assessment of hemodynamic changes in gingiva during orthodontic treatment
    • Anna Wojtaszek-Słomińska
    • Aida Kusiak
    • Monika Sawicka
    • Roman Śmierzchalski
    • Dariusz Świsulski
    • Ariel Dzwonkowski
    • Tomasz Barnert
    2015 Dental Forum

    Introduction. One ot the most interesting modern methods of assessing microcirculation is thermovisiual examination. Thermovision cameras are commonly used in general medicine. As the periodontium is one of the most vascularized tissues in the human body, the application of high-sensitivity thermovision cameras may allow tor noninvasive asses- sment and early detection ot pathological changes in the gingiva by giving a complete picture of the situation. Aim. The aim of the study was to assess hemodynamic changes in the gingiva during orthodontic treatment with the use of a new-generation thermal imaging camera. Material and methods. Three patients aged 10 to 13 years under orthodontic treatment with fixed appliances were studied. The thermographic examination with a high-sensitivity X6580sc camera concerned upper incisors with clini- cally healthy periodontium. Results. Based on the examination and data analysis it was observed that in measurements taken after about 5 minu- tes from initial examination there were no changes in the mean temperature value. However after about 20 minutes the change in the mean temperature value was 1.5°C which may indivate hemodynamic changes in the gingiva. Conclusion. The thermographic examination revealed changes in the blood flow in the gingiva after application of or- thodontic force. Using this method of examination may help monitor transitional inflammation processes in the gingiva during a therapy with fixed appliances.


  • Wykorzystanie laserowego analizatora dyfrakcyjnego do badania zmian w strukturze osadu czynnego pod wpływem surfaktantu
    • Agnieszka Tuszyńska
    • Alina Dereszewska
    • Stanisław Cytawa
    2015 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    Wykonane analizy pozwoliły stwierdzić, że metoda dyfrakcji laserowej jest metodą, którą można wykorzystać do określenia rozkładu wielkości cząstek osadu czynnego a także śledzić zmiany dokonujące się w osadzie pod wpływem zmieniających się warunków oczyszczania ścieków. Obecność surfaktantu anionowego LAS przyczyniła się do zmiany dystrybucji rozmiarów kłaczków. Stężenie surfaktantu LAS niższe od 200 mg/dm3 w osadzie powodowało znaczne rozdrobnienie kłaczków, zaś wyższe stężenie ich aglomerację. Największe i najszybsze zmiany w rozkładzie wielkości kłaczków osadu zaobserwowano po dodaniu środka powierzchniowo-czynnego w stężeniu 100 mg/dm3.


  • Wykorzystanie macierzy KCG w zarządzaniu organizacją ochrony zdrowia
    • Justyna Kujawska
    2015

    Prezentowany rozdział traktuje o możliwości wykorzystania matrycy KCG do zarządzania organizacją ochrony zdrowia. Jest to narzędzie audytowe, określające poziom zarządzania: zespołem, oddziałem, całą organizacją. Poziomów zarządzania jest 5: tradycyjny, w trakcie nauki, prowadzenie, światowa czołówka, marzenie. Narzędzie to może być wykorzystane w każdej organizacji nie tylko zakładzie opieki zdrowotnej.


  • Wykorzystanie metody Neldera-Meada do identyfikacji wartości parametrów niequasi-statycznego modelu małosygnałowego tranzystora MOS
    • Damian Trofimowicz
    • Wiesław Kordalski
    2015 Pełny tekst Przegląd Elektrotechniczny

    W artykule zaprezentowano wyniki zastosowania metody sympleksu Neldera-Meada do ekstrakcji wartości parametrów niequasi-stycznego modelu małosygnałowego tranzystora MOS. Przedstawiono równoważny elektryczny schemat zastępczy i model matematyczny nowego modelu małosygnałowego MOSFETa dla częstotliwości mikrofalowych. Opisano zaimplementowany algorytm i otrzymane rezultaty badań.