Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2023

Pokaż wszystkie
  • Zachodni front śródmieścia Gdańska. Studium urbanistyczno-konserwatorskie
    • Łukasz Bugalski
    2023

    Zachodni front śródmieścia Gdańska to kluczowy fragment urbanistycznego założenia pierścieniowego, które powstało na przełomie XIX i XX wieku w czasie wielkiej przebudowy miasta. Wtedy to w miejscu nowożytnych bastionów ziemnych, które przez ponad trzy stulecia wyznaczały granicę miasta, zostały wytyczone nowe ulice i place. W ich otoczeniu powstała nowa wielkomiejska zabudowa. W 1945 roku Gdańsk został zniszczony, a po wojnie podjęto próby ponownej zabudowy tego obszaru. Większość przygotowanych projektów nie została jednak zrealizowana lub została zrealizowana fragmentarycznie, co doprowadziło do wyraźnej degradacji zachodniego frontu, który obecnie funkcjonuje głównie jako arteria przelotowa. Łukasz Bugalski podejmuje próbę odczytania nawarstwień składających się na miejskie dziedzictwo zapisane w strukturze urbanistycznej zachodniego frontu śródmieścia Gdańska. Analizując opracowane w kolejnych dekadach plany, projekty i koncepcje przestrzenne, udowadnia, że obszar ten – choć obecnie nieuporządkowany – ma ogromny potencjał.


  • Zachowanie i konserwacja tynków szlachetnych na elewacjach budynków modernistycznych - aktualne doświadczenia z Gdyni
    • Robert Hirsch
    2023

    Artykuł dotyczy kwestii zachowania i rewaloryzacji tynków ozdobnych, ze szczególnym uwzględnieniem wypraw tynkarskich stosowanych w Gdyni po II wojnie światowej. Po wojnie zaczęto stosować w Gdyni inne techniki tynkarskie (np. sgraffito) oraz wprowadzono kolory tynków nie wykorzystywane w okresie międzywojennym np. kolor niebieski. W celu prowadzenia dalszych szerokich badań tynków historycznych autor zaproponował zastosowanie specjalnej KARTY TYNKÓW umożliwiającej ich łatwiejsze dokumentowanie i porównywanie. Wzór karty został zamieszczony w artykule.


  • Zależność wartości współczynnika przepływu C od grubości kryzy z wlotem stożkowym
    • Anna Golijanek-Jędrzejczyk
    2023 Pełny tekst Przegląd Elektrotechniczny

    W artykule przedstawiono wyniki badań numerycznych i eksperymentalnych pięciu kryz z wlotem stożkowym o współczynniku przewężenia  równym 0,24, o grubości od 2,5 mm do 31 mm (każda ścięta skośnie pod kątem 45°) umieszczonych w wodnej instalacji hydraulicznej przy przepływach laminarnych i turbulentnych. Uzyskane rezultaty potwierdziły, że wraz ze wzrostem grubości (w badanym zakresie liczb Reynoldsa od 1690 do 14430) tego typu kryzy wartość współczynnika C dąży do wartości 0,9.


  • Zarząd POLSPAR w latach 2020-2023
    • Zdzisław Kowalczuk
    2023 Pełny tekst Pomiary Automatyka Robotyka

    W trakcie kadencji 2020-2023 na zebraniach Zarządu Członkowie często podejmowali dyskusję na temat najbardziej dokuczliwych problemów działania uczelni wynikających ze zmian w ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, kompetencjach i formach naukowej aktywności rad naukowych dyscyplin, procedur nadawania stopni i tytułów naukowych, czy w końcu o nowej nazwie dyscypliny Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne (AEEiTK).


  • Zasady prowadzenia napraw kolejowych konstrukcji żelbetowych uszkodzonych wskutek korozji chlorkowej i karbonatyzacji zgodnie z norm PN-EN 1504
    • Anna Banaś
    • Daniel Białecki
    • Marcin Majewski
    • Andrzej Kuryłowicz
    2023

    Uwzględnienie możliwości wystąpienia procesów korozyjnych, czy to na etapie budowy nowych obiektów, czy na etapie remontu konstrukcji już istniejących, jest bardzo istotną kwestią. Ma ona niekiedy decydujący wpływ na powodzenie całej inwestycji oraz na utrzymanie jak najdłuższego czasu eksploatacji samej konstrukcji. Stosowanie innych niż standardowe metod zabezpieczenia stali zbrojeniowej w konstrukcjach żelbetowych kolejowych, powoduje wydłużenie okresu pomiędzy remontami i zmniejsza znacznie ich koszty. Biorąc pod uwagę powstawanie w każdym roku nowych obiektów mostowych, należy zwrócić uwagę, że nawet w prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym elemencie żelbetowym, może dojść do procesów korozyjnych stali zbrojeniowej. W przypadku konstrukcji naprawianych, podczas wykonania opinii technicznych, ekspertyz oraz projektów należy zwrócić szczególną uwagę na badania zawartości jonów chlorkowych w konstrukcji oraz głębokość skarbonatyzownia otuliny betonowej. Wykonując naprawy konstrukcji inżynieryjnych kolejowych, w których zostały przekroczone normowe wartości skażenia jonami chlorkowymi, otulina betonowa została skarbonatyzowana, należy dodatkowo wdrażać, zgodne z europejską zharmonizowaną normą PN-EN 1504-9 [7], inne niż tradycyjne metody napraw konstrukcji tj.: • elektrochemiczną realkalizację skarbonatyzowanego betonu (zasada 7, metoda 7.3), • elektrochemiczne usunięcie chlorków (zasada 7, metoda 7.5), • ochronę katodową przy zastosowaniu protektorów cynkowych (zasada 10). Stosowanie się do powyższych zasad i metod spowoduje znaczące wydłużenie żywotności konstrukcji co przełoży się znacząco na zmniejszenie kosztów ponoszonych na remonty pośrednie i główne.


  • Zastosowanie metod uczenia maszynowego w procesie rehabilitacji kończyny górnej
    • Gustaw Rzyman
    2023 Pełny tekst

    Celem rozprawy jest opracowanie systemu opartego na metodach uczenia maszynowego, który w przyszłości pozwoli na zautomatyzowanie wybranych procedur w procesie rehabilitacji kończyny górnej. Nośnikiem informacji związanej ze stanem fizjologicznym pacjenta jest biologiczne sprzężenie zwrotne w postaci sygnałów elektromiografi powierzchniowej (ang. sufrace electromigraphy, sEMG). Przypuszcza się, że dzięki zastosowaniu sterowania w pętli zamkniętej sprzężenia zwrotnego pacjent-bioniczna orteza ograniczona zostanie rola terapeuty oraz nastąpi skrócenie czasu niezbędnego na przeprowadzenie procesu rehabilitacji kończyny górnej. Zakres rozprawy obejmuje przeprowadzenie analizy dostępnych rozwiązań bionicznych urządzeń medycznych i rehabilitacyjnych w celu zaplanowania autorskich badań naukowych i opracowaniu autorskich rozwiązań. Tematem przewodnim prezentowanej pracy jest rozpatrzenie możliwości zastosowania metod uczenia maszynowego w zakresie analizy i interpretacji biosygnałów z sEMG. Stąd też w części pierwszej rozprawy zostanie wykonany kompetny przegląd i analiza zarówno od strony medycznej, jak i od strony rozwiązań technicznych ortezy bionicznej. W części drugiej rozprawy zostaną scharakteryzowane metody analizy sygnałów sEMG, a w części trzeciej omówione zostaną badania symulacyjne. Jednym z istotnych zadań rozprawy doktorskiej jest opracowanie bazy biosygnałów pochodzących od osób wymagających rehabilitacji. Badania związane są z eksperymentami przeprowadzanymi na pacjentach, stanowi to dodatkową trudność. Związana jest ona z uzyskaniem specjalnej zgody Komisji Bioetycznej, która nadzoruje daną jednostkę badawczą. Kluczowym elementem rozprawy, stanowiącym jej istotę jest analiza i interpretacja sygnałów biologicznych rejestrowanych za pomocą sEMG na grupie pacjentów. Przeprowadzenie klasyfikacji tych sygnałów stanowi podstawę działania innowacyjnych systemów sterowania ortezą bioniczną. W tym celu koniecznym jest, aby zaproponowane metody bazowały zarówno na najnowszym stanie wiedzy, jak i na dopasowaniu do biologicznych sygnałów.


  • Zastosowanie sieci neuronowych do detekcji impulsów o znanym kształcie w obecności silnego szumu i trendu
    • Szymon Betka
    • Marek Blok
    2023 Pełny tekst Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Detekcja impulsów w odebranym sygnale radiowym, zwłaszcza w obecności silnego szumu oraz trendu, jest trudnym zadaniem. Artykuł przedstawia propozycje rozwiązań wykorzystujących sieci neuronowe do detekcji impulsów o znanym kształcie w obecności silnego szumu i trendu. Na potrzeby realizacji tego zadania zaproponowano dwie architektury. W pracy przedstawiono wyniki badań wpływu kształtu impulsu, mocy zakłóceń szumowych oraz trendu obecnego w sygnałach wejściowych sieci, na skuteczność detekcji zaproponowanych rozwiązań.


  • Zastosowanie wysokopoziomowych języków programowania do wyznaczania nośności przemieszczeniowych pali wkręcanych.
    • Mateusz Domurad
    • Witold Tisler
    2023 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    W artykule podjęta zostaje problematyka współczesnego, bardziej ekonomicznego projektowania pali. Rozwiązania normowe np. PN-83-B-2482, bazują zazwyczaj na wielkościach takich jak stopień zagęszczenia czy stopień plastyczności. Powoduje to, że dane uzyskane bezpośrednio z badań podłoża są korelowane podwójnie. W niniejszym opracowaniu proponuje się, aby korzystając z funkcji transformacyjnych wyznaczać nośność pala bezpośrednio z sondowania CPT(u) lub badania dylatometrem DMT. Na tej podstawie autor artykułu stworzył program komputerowy w języku Python do prognozowania krzywych osiadania przemieszczeniowych pali wkręcanych. Zaimplementowana metoda oraz jej założenia opierają się na badaniach prowadzonych na Politechnice Gdańskiej w ramach projektu NCBiR, którego kierownikiem jest dr hab. inż. Adam Krasiński. Artykuł zawiera opis wykorzystanej metody obliczeniowej, objaśnienie rozwiązań zawartych w programie oraz przykład obliczeniowy sprawdzający zaimplementowane rozwiązania.


  • Zbiornik z dachem pływającym
    • Aleksander Perliński
    • Wioleta Barcewicz
    2023

    W rozdziale przedstawiono przykład obliczeń statycznych i wymiarowania głównych elementów konstrukcji stalowego zbiornika walcowego o osi pionowej z dachem pływającym.


  • Zdrowie fiskalne jednostek samorządu terytorialnego
    • Maria Jastrzębska
    2023 Pełny tekst Optimum. Studia Ekonomiczne

    Cel – Celem artykułu jest określenie istoty i determinant zdrowia fiskalnego jednostek samorządu terytorialnego (JST) w Polsce oraz zakresu jego pomiaru i oceny. Metoda badań – Wykorzystano analizę deskryptywną, analizę porównawczą oraz wnioskowanie indukcyjne i dedukcyjne. Wyniki – W krajowej literaturze przedmiotu poświęcono wiele uwagi problematyce kondycji finansowej i stabilności finansowej JST, ale słabo rozpoznana jest problematyka zdrowia fiskalnego JST. W sposób autorski wyjaśniono istotę zdrowia fiskalnego JST oraz sklasyfikowano jego determinanty, a następnie zaproponowano zakres jego pomiaru i oceny. Oryginalność /wartość /implikacje /rekomendacje – Przeprowadzono badania teoretyczne w zakresie istoty zdrowia fiskalnego JST w kontekście kondycji finansowej i odporności finansowej JST. Zdrowie fiskalne JST jest terminem mniej rozpoznanym w krajowej literaturze przedmiotu niż termin zdrowe finanse publiczne. Odnosi się ono do kondycji finansowej i stabilności finansowej JST, ale nie jest tożsame z tymi terminami. W prak‑ tyce brakuje kompleksowego i powszechnie przyjętego modelu pomiaru i oceny zdrowia fiskalnego JST, co stanowić powinno wyzwanie dla badaczy chcących wypełnić tą lukę.


  • Zeolitic imidazolate framework (ZIF-8) modified cellulose acetate NF membranes for potential water treatment application
    • Vahid Vatanpour
    • Ayse Yuksekdag
    • Meltem Agtas
    • Mohammad Mehrabi
    • Ehsan Salehi
    • Roberto Castro-Muñoz
    • Ismail Koyuncu
    2023 CARBOHYDRATE POLYMERS

    In this study, cellulose acetate (CA)-based nanofiltration membranes, modified with zeolitic imidazole framework-8 (ZIF-8) particles, were prepared with various ZIF-8 contents (0, 0.1, 0.25, 0.5, 1 and 2 wt%), to obtain membranes with improved flux and filtration performance by combining advantages of CA polymer and ZIF-8 metal-organic frameworks. Removal efficiency studies were carried out with bovine serum albumin and two different dyes, along with antifouling performance evaluation. Results of experiments disclosed that as the ZIF-8 ratio increased, the contact angle values decreased. With ZIF-8 addition, the pure water flux of the membranes increased. Besides, the flux recovery ratio value was approximately 85 % for the bare CA membrane, while it increased to above 90 % by blending ZIF-8. Also, in all ZIF-8 doped membranes, a fouling decrease was observed. Importantly, it was observed that the dye removal efficiency increased with the addition of ZIF-8 particles from 95.2 to 97.7 % for Reactive Black 5 dye.


  • Zespół Młodych Naukowców i bariery na PG
    • Agnieszka Lendzion
    2023 Pełny tekst Pismo PG

    Artykuł powstał, by zapoznać społeczność PG z "Zespołem monitorującym warunki rozwoju i badań prowadzonych przez młodych naukowców na PG" oraz jego aktywnością. Członkowie Zespołu działają w imieniu ponad 900 młodych badaczy PG. Są zaangażowani w realizację zadań w projekcie IDUB, m.in. związanych z zarządzaniem aktywnością młodych badaczy i rozwiązywaniem konfliktów interesów powstających między młodymi naukowcami a ich otoczeniem naukowym. Opracowują i proponują rozwiązania monitorujące i likwidujące bariery rozwoju kadry akademickiej, w tym w ramach Strategii HR4R PG 2022-2025.


  • Zielona transformacja gospodarki i finansów samorządowych
    • Andrzej Miszczuk
    • Alicja Sekuła
    • Magdalena Miszczuk
    2023

    Książka wpisuje się w nurt publikacji poświęconych przeciwdziałaniu zmianom klimatu, degradacji środowiska i możliwości wdrażania zrównoważonego rozwoju. Punkt wyjścia rozważań to 2 dokumenty: Agenda 2030 i Europejski Zielony Ład oraz warunki i możliwości ich operacjonalizacji na szczeblu ogólnokrajowym i lokalnym, tj. samorządowym. Zagadnienia omówione w monografii skupiają się na przyczynach i skutkach zmian klimatu, znaczeniu i wytycznych dotyczących zielonego budżetowania oraz stanu zaawansowania tego procesu, głównie w krajach UE, w tym także w Polsce, analizie źródeł samorządowych dochodów z punktu widzenia możliwości wdrażania rozwiązań w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonych finansów oraz sposobach pomiaru lokalnej i regionalnej transformacji.


  • Zintegrowany system monitoringu oddziaływań transportu kolejowego na środowisko
    • Piotr Chrostowski
    • Andrzej Wilk
    • Krzysztof Karwowski
    • Sławomir Grulkowski
    • Roksana Licow
    • Wojciech Rafajłowicz
    • Adam Ratajczak
    • Radosław Idzikowski
    • Marek Szafrański
    • Tadeusz Widerski
    • Karol Daliga
    • Jacek Skibicki
    • Leszek Jarzębowicz
    • Michał Michna
    • Sławomir Judek
    • Natalia Karkosińska-Brzozowska
    • Julia Omilianowicz
    2023

    W artykule przedstawiono działania podejmowane w ramach realizacji projektu badawczego Wspólnego Przedsięwzięcia NCBR i PKP PLK pn. „Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej – BRIK2”. Projekt dotyczy monitoringu szeregu parametrów opisujących oddziaływania transportu kolejowego na środowisko naturalne oraz tereny zurbanizowane. Założono, że na podstawie pomiarów określonych wielkości fizycznych oraz na podstawie szeregu danych o infrastrukturze, jej otoczeniu, taborze i ruchu, możliwe będzie wnioskowanie o oddziaływaniach i zanieczyszczeniu środowiska drganiami i hałasem. Dodatkową, również istotną kwestią będzie możliwość prowadzenia monitoringu szeregu cech technicznych oraz ruchowych, pozwalających na identyfikację i lepsze rozpoznanie przyczyn generowanych zanieczyszczeń środowiskowych. Na tej podstawie opracowano plan badań i przeprowadzono szereg pomiarów terenowych, aby w konsekwencji skutecznie zrealizować cele projektu proponując prototyp systemu pomiarowego oraz metodykę badań, archiwizacji i przetwarzania wyników do wartościowych wskaźników oceny.


  • ZnO-decorated green-synthesized multi-doped carbon dots from Chlorella pyrenoidosa for sustainable photocatalytic carbamazepine degradation
    • Agnieszka Fiszka Borzyszkowska
    • Agnieszka Sulowska
    • Paweł Czaja
    • Aleksandra Bielicka-giełdoń
    • I. Zekker
    • Anna Zielińska-Jurek
    2023 Pełny tekst RSC Advances

    The promising green synthesis of carbon dots (CDs) from microalga Chlorella pyrenoidosa was achieved using simple hydrothermal and microwave-assisted methods. Doping of nanomaterials by nonmetals (N, S, and P) was confirmed by X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), while the existence of metals in the CDs was confirmed by inductively coupled plasma optical emission spectroscopy (ICP-OES) and transmission electron microscopy (TEM), and Mg, Ca, K, and Na were found as the dominant doped metals. The novel nanomaterials with excellent photoluminescence (PL) properties were used for the modification of ZnO obtained by a simple hydrothermal process. In this regard, a series of ZnO decorated with multi-doped carbon dots (xCDs) was prepared and their photocatalytic properties were evaluated. The ZnO-xCD photocatalysts were characterized by various advanced techniques including X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy, scanning electron microscopy (SEM), XPS, Brunauer–Emmett–Teller (BET), PL, ultraviolet-visible (UV-vis) spectroscopy and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) analysis. The photocatalytic behaviour of the obtained materials was investigated in the degradation of carbamazepine (CBZ). The influence of the synthesis method of xCDs and their content on the activity of the photocatalyst was examined. The photocatalyst ZnO modified with 3% xCDs obtained by the microwave-assisted method revealed the highest effectiveness for CBZ degradation and allowed for a first- order degradation rate of 2.85 times in comparison with non-modified ZnO. The improvement of the photocatalytic process was achieved by support with peroxymonosulphate resulting in up to 3.18 times a first order kinetic rate constant compared with that of simple photocatalysis in the presence of ZnO- xCDs. Taken together, our synthesized multi-doped CDs and their nanohybrids with ZnO, can be considered as promising candidates for photocatalytic applications


  • Zr‐Based Metal‐Organic Framework UiO‐66/Ultem® 1000 Membranes for Effective CO2/H2 Separation
    • Muhammad Imad
    • Roberto Castro Munoz
    • Milan Bernauer
    • Violeta Martin
    • Pavel Izak
    • Vlastimil Fíla
    2023 CHEMICAL ENGINEERING & TECHNOLOGY

    Mixed-matrix membranes (MMMs) using UiO-66 nanofillers as dispersing inorganic phase and polyetherimide (PEI) as continuous polymeric matrix were synthesized. Different UiO-66 loadings of 10, 20, and 30 wt % were applied. The morphology and UiO-66 dispersion over the prepared MMMs were examined. Gas separation measurements were performed for H2/CO2 gas mixture to evaluate the influence of UiO-66 on the separation yield of resulting membranes. When compared with pristine PEI membranes, MMMs containing metal-organic framework (MOF) nanoparticles revealed superior H2 permeability and H2/CO2 separation factor, e.g., maximum permeability values of 14.6 and 5.5 Barrer were observed for H2 and CO2 at a filler loading of 10 wt % and an applied pressure of 4.0 bar.


  • Zwalczanie przestępczości skarbowej jako aktywny sposób minimalizacji ryzyka podatkowego - case study
    • Piotr Kasprzak
    • Witold Witkowski
    • Jarosław Wróblewski
    2023

    Celem pracy jest prezentacja i ocena sposobów zwalczania przestępczości skarbowej jako jeden z podstawowych sposobów minimalizacji ryzyka podatkowego. Metodologia badania - analizie i ocenie poddano wybrane sposoby zwalczania przestępstw skarbowych. Dla osiągnięcia tego celu posłużono się zarówno analizą literatury, jak i materiałów pochodzących ze statystyk sporządzonych przez służby skarbowe oraz policję. Wyniki - wyniki dowodzą, że przestępcy ustawicznie doskonalą istniejące sposoby oszustw podatkowych oraz próbują wymyślić nowe, monitorując i wykorzystując zidentyfikowane luki i niedoskonałości systemu prawnego oraz administracyjnego, problemy w integracji działań poszczególnych służb itd. Istnieje więc potrzeba i konieczność opracowania zestawu skutecznych rozwiązań o charakterze kompleksowym, które będą mogły zostać wykorzystane w obszarze antyryzyka podatkowego. Wartość - praca prezentuje metody oraz narzędzia stosowane w celu zwalczania przestępczości podatkowej i zarządzania ryzykiem skarbowym, a także sposoby ich doskonalenia i integracji oraz koordynacji multidyscyplinarnych oraz wielowymiarowych działań, w celu zwiększenia ich efektywności.