Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2006
Show all-
O zastosowaniu metody prądów wirowych do technicznego pomiaru własności elektrycznych i magnetycznych metali = About application of eddy current method for technical measurement of electric and magnetic properties of metals
- Bolesław Augustyniak
- Marek Chmielewski
- Marek Augustyniak
- Leszek Piotrowski
- Wojciech Sadowski
- Martin J. Sablik
Opisano wyniki badań nad wykorzystaniem efektu prądów wirowych do badania własności elektrycznych i magnetycznych metali. Badania wykonano za pomocą sondy różnicowej. Wyniki pomiarów zależności częstotliwościowej wykonane dla modelowych materiałów porównano z wynikami modelowania metodą elementów skończonych.
-
Object oriented grid computing for computational electromagnetics
- Piotr Sypek
- Michał Mrozowski
Artykuł opisuje bibliotekę WiCommGrid napisaną w języku java, która realizuje ideę wymiany informacji pomiędzy węzłami środowiska rozproszonego z zastosowaniem programowania zorientowanego obiektowo. Biblioteka ta przystosowana jest do współdziałania z wieloma systemami operacyjnymi oraz z rożnym środowiskiem sprzętowym. Zbudowaną aplikację zastosowano do zrównoleglonych obliczeń rozkładu pola elektromagnetycznego w oparciu o algorytm 'ray-tracing'.
-
Obliczanie czasów chłodzenia spawanych łukowo złączy stali odpornych na korozję = Cooling times calculation for stainless steels arc welded joints.
- Jerzy Łabanowski
Przedstawiono wpływ właściwości cieplnych i parametrów spawania stali odpornych na korozję na czas chłodzenia złącza w zakresie temperatur 800-500oC. Przedstawiono analityczne obliczenia tego czasu. W oparciu o wyniki badań rzeczywistych cykli cieplnych spawania stali typu duplex 2205 opracowano wzór do obliczania czasów chłodzenia złącza 800-500 C.
-
Obliczanie nośności i osiadań pali wierconych wielkośrednicowych na podstawie sondowania statycznego
- Kazimierz Gwizdała
- Maciej Stęczniewski
W artykule przedstawiono zależności pomiędzy oporami gruntu wyznaczonymi na podstawie sondowań statycznych a nośnością pali wierconych, a także możliwość wykorzystania wyników tych badań do wyznaczania krzywych osiadania.
-
Obliczenia numeryczne stalowych zbiorników walcowych z imperfekcjami geometrycznymi
- Jarosław Górski
- Tomasz Mikulski
Przedstawiono stochastyczną analizę stalowych zbiorników walcowych ze wstępnymi imperfekcjami geometrycznymi. Wykorzystano pomierzone odchyłki rzeczywistych zbiorników. Imperfekcje opisano za pomocą jednorodnych pól losowych. Wygenerowano realizacje odpowiadające pomierzonym imperfekcjom a także imperfekcjom ekstremalnym. Wykonano obliczeniach geometrycznie i materiałowo nieliniowe zbiornika z imperfekcjami. Wykazano, że imperfekcje w istotny sposób wpływają na rozkład pól naprężeń w zbiorniku. Zaproponowana metoda symulacji może mieć zastosowanie w procesie projektowania.
-
Obliczeniowa metoda oceny efektów doskonalenia przedsiębiorstwa
- Romuald Kolman
- Krzysztof Siedlikowski
Wprowadzono do koncepcji kryterialnych wzorców jakości. Podano proces projektowania wzorca doskonalenia przedsiębiorstwa. Opisano szczegóły finalnej postaci wzorca o zastosowaniu uniwersalnym. Podano wskazania do wykorzystania wzorca w praktyce. Przykładowo przedstawiono analizę doskonalenia działalności Gdańskiej Stoczni Remontowej.
-
Obrazowanie parametryczne w badaniach mózgu metodami MRI/PET
- Jacek Rumiński
- Renata Kalicka
- Barbara Bobek-Billewicz
Celem tej monografii jest przedstawienie technik obrazowania metodami tomografii rezonansu magnetycznego (MRI - Magnetic Resonance Imaging) i pozytonowej tomografii emisyjnej (PET - Positron Emission Tomography) w kontekście badań dynamicznych mózgu, szczególnie w zakresie syntezy obrazów parametrycznych opisujących jakościowo lub ilościowo przepływ mózgowy. Obrazowanie parametryczne określa technikę syntezy obrazów na podstawie wyznaczanych wartości parametrów modelu opisującego zachodzący proces dynamiczny lub lokalne własności tkanki. Technika ta wymaga założenia odpowiedniego modelu, rodzaju i parametrów pobudzenia, metody wyznaczania wartości parametrów i w końcu metod wizualizacji otrzymanych wyników. Monografia przedstawia kolejno te zagadnienia dla zastosowania w badaniach MRI i PET. Składa się z 11 rozdziałów, z których 9 poświęconych jest zagadnieniom technicznym, a ostatnie dwa stanowią praktyczną ilustrację zastosowania omówionych technik.
-
Ocena czynnej powierzchni narzędzia w mikroszlifowaniu powierzchni płaskich z kinematyką docierania jednotarczowego
- Adam Barylski
- Mariusz Deja
Przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych mikroszlifowania z kinematyką docierania w układzie jednotarczowym. Badania miały na celu wyznaczenie okresu trwałości narzędzia i zmieniających się w czasie jego właściwości ściernych. Badania przeprowadzono na próbkach z ceramiki aluminiowej.
-
Ocena funkcjonowania klastrów przemysłowych
- Krzysztof Santarek
- Anna Szerenos
Autorzy artykułu w sposób kompleksowy opisali najbardziej popularne metody stosowane w badaniach struktur sieciowych typu klaster przemysłowy. Wśród opisanych metod znalazły się metody ilościowe (Input/Output, location quotient LQ, shift-share), jakościowe (m.in. opinie ekspertów, multi-sectoral qualitative analysis MSQA, przeglądy) oraz mieszane (m.in. analiza GEM, diagram pajęczynowy, szablon narodowy, analiza sieci współpracy).
-
Ocena intensywności oraz efektów innowacji według działów przemysłu
- Dariusz Dąbrowski
W artykule przedstawiono ocenę intensywności i efektów innowacji według działów krajowego przetwórstwa przemysłowego. Poprzez zastosowanie analizy skupień, wydrębniono cztery grupy działów, które oceniono ze względu na analizowane czynniki.
-
Ocena jakości dystrybucji systemu operacyjnego LINUX typu LIVECD metodą GQM.
- Jerzy Kaczmarek
- Michał Wróbel
Poprawa jakości systemów jest jednym z najważniejszych zadań producentów oprogramowa-nia. Wysoka jakość wpływa na większą satysfakcję klientów i popularność programów. Ist-nieje szereg metod oceny jakości oprogramowania, które można podzielić na dwie grupy zgodne z podejściem bottom-up reprezentowanym przez model CMM oraz top-down, którego głównym reprezentantem jest metoda GQM. Metoda GQM pozwala na jawne zidentyfikowa-nie celów oceny jakości oraz zawiera procedury wyboru metryk i ich kryteriów akceptacji. Z uwagi na jej skuteczność metoda GQM została wykorzystana do badania jakości dystrybucji systemu Linux cdlinux.pl. W artykule przedstawiono wyniki pomiarów i analizy jakości tej dystrybucji. Założono, że najważniejszym atrybutem jakości dla dystrybucji cdlinux.pl jest użyteczność. Badania zostały przeprowadzone wśród użytkowników dystrybucji z wykorzy-staniem opracowanej ankiety pozwalającej na ocenę zdefiniowanych metryk jakości. Uzy-skane wyniki pozwoliły na zidentyfikowanie najważniejszych problemów, ich wyeliminowa-nie i poprawę jakości wytwarzanego produktu.
-
Ocena jakości osadów portowych z Portów Gdańsk i Gdynia pod względem zawartości metali ciężkich w świetle regulacji prawnych
- Grażyna Dembska
- Barbara Aftanas
- Krystyna Mędrzycka
- Renata Tomczak-Wandzel
Przedstawiono uwarunkowania prawne dotyczące poziomu zanieczyszczeń osadów portowych oraz warunków ich składowania w Polsce oraz innych krajach europejskich: Holandii, Belgii, Finlandii, Francji, Hiszpanii i Niemiec. Przeprowadzono badania zawartości metali ciężkich w osadach portowych pobranych z portów Gdańsk i Gdynia.
-
Ocena koncepcji zapewniania determinizmu w rozwiązaniach ethernet wykorzystywanych w sieciach przemysłowych
- Krzysztof Nowicki
- Andrzej Grabski
W pracy przedstawiono koncepcje zapewniania determinizmu w rozwiązaniach Ethernet wprowadzanych w środowiskach przemysłowych. Omówiono zarówno metody oparte o mniej lub bardziej zmodyfikowany mechanizm dostępu CSMA/CD jak też koncepcje eliminujące ten mechanizm, w tym oparte o rotację Tokena, TDMA i Master/Slave. Zwrócono uwagę na problemy zapewniania determinizmu przez systemy przełączane. Oceniono poszczególne rozwiązania wskazując na ich zalety i wady.
-
Ocena możliwości integracji sieci IPv4/NAT z IPv6 oraz autorskiego rozwiązania Teredo
- Krzysztof Nowicki
- Marcin Rysztowski
W najbliższej przyszłości spodziewany jest rozrost sieci IPv6. W pierwszej fazie będzie się ona w dużej mierze opierała na tunelach przenoszących pakiety IPv6 w pakietach używanej dziś sieci IPv4. Jednak opracowane metody nie radzą sobie w momencie natrafienia na NAT. W rozdziale zaprezentowano jedno z rozwiązań tego problemu - system Teredo. Przedstawiono również autorską implementację Teredo i wnioski z jej badań.
-
Ocena możliwości wykorzystania technologii Power over Ethernet w sieciach przemysłowych
- Krzysztof Nowicki
W pracy opisano standard zasilania przez Ethernet IEEE 802.3af. Przedstawiono podstawowe zalety i wady tego rozwiązania. Oceniono możliwość bezpośredniego wykorzystania technologii Power over Ethernet w sieciach przemysłowych.
-
Ocena poziomu stosowania pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów w pojazdach w Polsce.
- Kazimierz Jamroz
- Joanna Kaczmarek
- Jacek Zarembski
Artykuł stanowi kontynuację artykułu zamieszczonego w numerze 4 z 2005r., uzupełniając ogólny opis problemu oraz zestawienie ważniejszych zagranicznych wyników badań o rezultaty krajowe badań stosowania pasów bezpieczeństwa. W szczególności przedstawiono wyniki badań prowadzonych w ramach monitorowania wybranych zachowań uczestników ruchu drogowego w Polsce, które posłużą do budowy pełnego systemu monitoringu używania pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów w pojazdach we wszystkich województwach w Polsce, z uwzględnieniem różnych kategorii dróg i obszarów, przez które one przechodzą.
-
Ocena poziomu stosowania pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów w pojazdach w Polsce
- Kazimierz Jamroz
- Joanna Kaczmarek
- Jacek Zarembski
Artykuł stanowi kontynuację artykułu zamieszczonego w numerze 4/2005 TMiR, uzupełniając ogólny opis problemu oraz zestawienie ważniejszych zagranicznych wyników badań o rezultaty krajowych badań stosowania pasów bezpieczeństwa."
-
Ocena przedsiębiorstw ze względu na wyniki wdrażania nowych produktów metodą porządkowania liniowego
- Dariusz Dąbrowski
W artykule zaprezentowano zastosowanie metody porządkowania liniowego do oceny przedsiębiorstw pod kątem wyników uzyskanych przy wdrażaniu nowych produktów. Taką oceną objęto dwudziestu dwóch producentów sprzętu gospodarstwa domowego, gdzie syntetyczny miernik rozwoju utworzono na podstawie metod wzorcowych.
-
Ocena realizacji inwestycji
- Feliks Pankau
- Jakub Pietruszewski
Przedstawiono inwestycje służace realizacji ponadlokalnych celów publicznych o znaczeniu krajowym i wojewódzkim ujęte w planie zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego, a także inne przyczyniające się do istotnych zmian w zagospodarowaniu przestrzennym województwa, które zostały podjęte, prowadzone lub zakończone w latach 2000-2004. Dokonano oceny stanu realizacji tych inwestycji z punktu widzenia celów określonych w planie zagospodarowania przestrzennego województwa oraz wpływ na procesy zmian dokonujące soię w zagospodarowaniu przestrzennym.
-
Ocena ryzyka kruchego pękania wspomaganego przez wodór złączy spawanych stali okrętowej o wysokiej wytrzymałości
- Janusz Ćwiek
Oceniano podatność na niszczenie wodorowe stali 14HNMBCu (S690Q) o wysokiej wytrzymałości i jej połączeń spawanych przy obciążeniu monotonicznie rosnącym oraz stałym w wodzie morskiej. Badania przeprowadzono w powietrzu, oraz w środowisku wody morskiej przy potencjale korozyjnym i przy polaryzacji katodowej. W próbie rozciągania z małą prędkością odkształcenia próbek gładkich jako mierniki podatności na kruchość wodorową przyjęto: wydłużenie, przewężenie i właściwą energię zniszczenia. Obecność lub brak opóźnionych pęknięć próbek z karbem przyjęto za miarę odporności na niszczenie wodorowe przy stałym obciążeniu.