Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2006

Show all
  • Non-classical operational calculus applied to certain linear discrete time-system
    • Eligiusz Mieloszyk
    • Anita Milewska
    • Monika Magulska
    2006 Bulletin of the Polish Academy of Sciences-Technical Sciences

    W pracy zastosowano nieklasyczny rachunek operatorów do wyznaczania odpowiedzi pewnego dyskretnego układu dynamicznego. Pokazano metodę szczególnie przydatną do wyznaczania odpowiedzi pewnych dyskretnych niestacjonarnych układów dynamicznych, przy których zastosowanie przekształcenia Z sprawia duże trudności.


  • Nonlinear and fluctuation phenomena as reliability predictors for foil capacitors
    • Lech Hasse
    • Janusz Turczyński
    • Ludwik Spiralski
    2006 Elektronika : konstrukcje, technologie, zastosowania

    W trakcie procesu produkcyjnego kondensatorów przeciwzakłóceniowych wymagane jest przeprowadzenie testów jakości i trwałości. Do tego celu bardzo przydatna byłaby procedura szybkich testów nieniszczących. Rozwiązaniem problemu może być implementacja w systemie realizującym testy produkcyjne dodatkowych zadań związanych z bezpośrednimi pomiarami nieliniowości i/lub fluktuacji. Wybór wskaźnika trzeciej harmonicznej (THI), parametru szumowego (metody i warunków przeprowadzania jego pomiaru) oraz reguł klasyfikacji wszystkich testowanych kondensatorów na grupy o zróżnicowanej niezawodności stwarza możliwość predykcji niezawodności indywidualnie dla każdego testowanego elementu. Przeanalizowano nieliniowości i właściwości szumowe kondensatora w celu ustalenia kryteriów selekcji kondensatorów przeciwzakłóceniowych na grupy o zróżnicowanej trwałości i niezawodności podczas testów produkcyjnych. W przypadku kondensatorów polistyrenowych wymagana jest najwyższa stabilność a pomiar THI zapewnia weryfikację tego wymagania. Kształt funkcji gęstości rozkładu parametru THI jest bardzo istotny jako podstawa przy ustalaniu kryterium klasyfikacji kondensatorów na grupy o zróżnicowanej trwałości. Analiza uzyskanych wyników potwierdziła relację, że ze wzrostem wartości pojemności kondensatora, średnia wartość funkcji rozkładu THI (dla danej technologii wytwarzania elementu) również wzrasta.Przedstawione zostały wybrane wyniki eksperymentalne dla tych kondensatorów.


  • Nonlinear control of induction motor in field weakning region with consideration of stator flux
    • Zbigniew Krzemiński
    • Marek Adamowicz
    • Ryszard Strzelecki
    2006

    Metody nieliniowgo sterowania mogą poprawić właściwości silnika indukcyjnego w stanach przejściowych wektora strumienia. Badano sterowanie oparte na modelu multiskalarnym silnika indukcyjnego w zakresie osłabiania pola. Dwie nowe zmienne wejściowe pojawiające się w modelu multiskalarnym są równe czynnej i biernej mocy silnika. Pokazano, że te wielkości mogą byc kompensowane, jeżeli rozważane są jako mierzone zakłócenia. Maksymalny dostępny moment wyjściowy, który gwarantuje satysfakcjonującą dynamikę silnika w zakresie osłabiania pola, jest obliczany z wykorzystaniem zależności stanu ustalonego opartych na multiscalarnym modelu silnika indukcyjnego. Zaprezentowano wyniki symulacji demonstrujące właściwości proponowaego układu regulacji.


  • Nonlinear evolution of components of electromagnetic field of helicoidal wave in plasma
    • Sergey Leble
    • Damian Rohraff
    2006 PHYSICA SCRIPTA

    Wyprowadzilismy model równań opisujących oddziaływanie pomiedzy kołowo spolaryzowanymi paczkami fal helikoidalnych w dwuwymiarowej plazmie. Dla quasi-jednowymiarowego przypadku otrzymaliśmy warunek nieliniowego rezonansu dla oddziaływania N-fal. Nowym ''osiągnięciem'' badań w kontekscie teorii solitonów, jest znalezienie rozwiązań dla przypadku asynchronizmu fal, które wydaje się być podstawowym dla paczek falowych nachylonych w kierunku propagacji,zaobserwowanych w gęstych plazmach helikoidalnych. Aby wygenerować rozwiązanie zastosowaliśmy binarną Transformację Darboux dla przypadku trzech fal. Rozwiązania zostały zanailizowane numerycznie.


  • Non-Newtonian lubrication of human hip joint for unsteady impulsive motion
    • Krzysztof Wierzcholski
    2006 SCIENTIFIC PROBLEMS OF MACHINES OPERATION AND MAINTENANCE

    Tematem niniejszej pracy są parametry smarowania lepkosprężystą cieczą synowialną stawu biodrowego człowieka w czasie kilku, kilkunastu a nawet kilkudziesięciu mikrosekund po doznanym urazie. W niniejszej pracy rozpatruje się urazy wywołujące zmniejszenie lub zwiększenie wysokości i zmiany kształtu szczeliny stawu, które to zmiany po pewnym określonym czasie po doznanym urazie mogą zanikać. W konsekwencji takich urazów i to w bardzo krótkim czasie /rzędu mikrosekund/ następują bardzo istotne zmiany parametrów smarowania. Mamy tu na uwadze zmiany rozkładów wartości ciśnienia i sił nośnych. Takie zmiany warunków smarowania nieustalonego mają zdaniem traumatologów i ortopedów istotny wpływ na trwałe lub czasowe uszkodzenie stawu a wiedza na temat tych zmian ma decydujące znaczenie na trafne postawienie diagnozy i dalsze leczenie zachowawcze lub operacyjne. Ponieważ tak decydujący okres, w którym dokonują się wspomniane zmiany smarowania trwa zaledwie kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt mikrosekund, stąd pomiar tych zmian jest bardzo kosztowny, utrudniony a nawet niemożliwy ze względu na krótki czas tym bardziej, że w sytuacji urazu i towarzyszącego mu bólu trudno jest natychmiast sięgnąć po przyrządy pomiarowe. Wobec powyższego analityczno-numeryczne wyznaczanie wartości ciśnienia, siły nośnej w stawie biodrowym człowieka w czasie kilku lub kilkudziesięciu mikrosekund po urazie dokonanym przez siłę, jest zdaniem autora bardzo celowe. Przedstawione wyniki badań wzbogacą bazę niezbędnych danych potrzebną ortopedom w diagnozie i terapii.


  • Non-standard binary weighted number systems
    • Zenon Ulman
    2006

    Zdefiniowano szeroką klasę binarnych systemów wagowych. Wszystkie sa wzajemnie jednoznaczne ale mogą być zupełne lub niezupełne. Jeżeli wagi systemu są kolejnymi liczbami naturalnymi to system jest minimalny.Jesli wagi sa kolejnymi potęgami podstawy Z to system jest maksymalny. W przestrzeni między tymi systemami znajdują się inne systemy binarne. Kilka z nich przedstawiono w referacie.


  • Novel method of expression and purification of hirudin based on pBAD TOPO, pTYB12 vectors and gene synthesis
    • Rafał Kochanowski
    • Roman Kotłowski
    • Piotr Szweda
    2006 PROTEIN EXPRESSION AND PURIFICATION

    W pracy przedstawiono nową, szybką i tanią metodę otrzymywania, ekspresji i oczyszczania białka hirudyny naturalnie izolowanego z ślinianek pijawki lekarskiej. Hirudyna pełni funkcje bezpośredniego inhibitora trombiny, głównego białka biorącego udział w tworzeniu skrzepów krwi. Właściwości te wykorzystywane są od wielu lat w klinice. Opracowana metoda pozwoliła uzyskać 17 mg/l hodowli E. coli białka o wysokiej czystości i aktywności 17 ATU/mg białka.


  • Novel thermostable single-stranded DNA-binding protein (SSB) from Deinococcus geothermalis
    • Paweł Filipkowski
    • Anna Duraj-Thatte
    • Józef Kur
    2006 ARCHIVES OF MICROBIOLOGY

    W celu zbadania właściwości biochemicznych białka wiążącego się do jednoniciowego DNA (SSB) pochodzącego z Deinococcus geothermalis (DgeSSB), sklonowano gen ssb otrzymany w reakcji PCR, a następnie uzyskano wydajną biosyntezę białka DgeSSB. Gen składa się z 900 par zasad, kodujących białko złożone z 300 reszt aminokwasowych, o wyliczonej masie molekularnej równej 32.45 kDa. Sekwencja aminokwasowa wykazuje 43, 44% i 75% identyczności z sekwencją SSB pochodzącą z (odpowiednio) Thermus aquaticus, Thermus thermophilus i Deinococcus radiodurans. Wykazano, że DgeSSB ma podobne właściwości biochemiczne do białek SSB pochodzących z rodzaju Thermus/Deinococcus. DgeSSB zawiera dwa miejsca wiążące jednoniciowe DNA na monomer (tzw.OB fold) i funkcjonuje jako homodimer. W eksperymencie wygaszania fluorescencji z poly(dT) DgeSSB wiąże około 30 nt, a poziom wygaszania fluorescencji wynosi ok. 65%. W eksperymencie komplementacji funkcji SSB z Escherichia coli, DgeSSB wykazano zdolność komplementacji in vivo. DgeSSB jest termostabilne z okresem półtrwania wynoszącym 50 min w temperaturze 70 stC i 5 min w temp 90 stC. W związku z tym DgeSSB może stanowić atrakcyjną alternatywę dla znanych do tej pory termostabilnych białek TaqSSB i thSSB w zastosowaniach związanych z technikami biologii molekularnej i innych technikach analitycznych.


  • Nowa generacja systemu do badań endoskopowych
    • Henryk Krawczyk
    • Konrad Dusza
    • Łukasz Budnik
    • Łukasz Byczkowski
    2006 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Przedstawiono rozwój systemu komputerowego do badań endoskopowych ERS, szczególną uwagę przywiązując do czynników, które wymusiły nowe podejście do problemu. Opisano wpływ ewolucji technologii i wymagań systemowych na podejście do analizy i projektowania systemów. Omówiono architekturę i komponenty systemu oraz metodologię wprowadzania zmian w systemie.


  • Nowa koncepcja czujnika do oznaczania stężenia tlenu rozpuszczonego w roztworach wodnych.
    • Krzysztof Suchocki
    2006

    W artykule zaprezentowano koncepcję nowej konstrukcji czujnika do pomiaru stężenia tlenu rozpuszczonego w roztworach wodnych. Omówiono w nim koncepcję jego budowy, sposób jego kalibracji oraz pomiar nim stężenia tlenu rozpuszczonego w badanym roztworze wodnym.


  • Nowa metoda lokalizowania terminala ruchomego w systemie WCDMA/FDD
    • Jacek Stefański
    2006

    W referacie zaprezentowano nową metodę lokalizowania terminala ruchomego w systemie WCDMA/FDD (Wideband Code Division Multiple Access / Frequency Division Duplex). Metoda ta umożliwia estymację położenia geograficznego terminala ruchomego MS (Mobile Station) bez znajomości różnic czasowych w synchronizacji RTD (Relative Time Difference) poszczególnych stacji bazowych BS (Base Station), biorących udział w tym procesie. Do eliminacji czasów RTD został wykorzystany tzw. tryb pracy stacji bazowej w obniżonym poborem mocy sygnałów nadawanych w łączu w dół IPDL (Idle Period DownLink mode). Efektywność estymacji położenia MS została zbadana w środowisku wielkomiejskim w oparciu o specjalnie opracowane do tego celu oprogramowanie symulacyjne.


  • Nowa wizja dla gdańskiej Wyspy Spichrzów
    • Piotr Lorens
    2006

    Artykuł obejmuje analize proponowanych obecnie rozwiązań w zakresie zagospodarowania obszaru gdańskiej Wyspy Spichrzów. Omówiono w nim koncepcję stworzoną przez S. Fiszera jako syntezy prac warsztatowych, prowadzonych w ciągu ostatniego roku przez firmę GRAY International.


  • Nowa właściwość konstrukcji - krzepkość (?)
    • Zbigniew Cywiński
    2006

    Wobec ostatnich spektakularnych awarii różnych konstrukcji budowlanych na świecie ukazano zapotrzebowanie na konieczność projektowania konstrukcji odpornych na efekty domina tj. na awarię postępującą. Przeprowadzono dyskusję stosownego nazewnictwa.


  • Nowe konstrukcje przekładkowe metal-pianka poliuretanowa = New sandwich plate systems metal - PU foam
    • Andrzej Zieliński
    • Wit Witkiewicz
    2006 Inżynieria Materiałowa

    Wyznaczono statyczne własności mechaniczne przy ściskaniu, rozciąganiu oraz ścinaniu w óżnych kierunkach względem wzrostu piany oraz przy cyklicznych naprężeniach ściskających i ścinających. Stwierdzono różnice własności mechanicznych w zależności od kierunku i formy naprężeń.


  • Nowe możliwości zbudowania hydrostatycznej automatycznej przekładni głównego napędu samochodu
    • Andrzej Osiecki
    • Leszek Osiecki
    2006 Mechanik

    Artykuł przedstawia analizę możliwości zastosowania przekładni hydrostatycznej zbudowanej z jednostek typu PWK w mechanizmie napędu jazdy samochodu, oraz jej porównanie ze znanymi typami przekładni stosowanymi w tym mechanizmie.


  • Nowe perspektywy rozwoju fotowoltaiki
    • Jan Godlewski
    2006

    Przedstawiono aktualne osiągnięcia w zakresie wdrożenia organicznych ogniw fotowoltaicznych do praktyki.


  • Nowe podejście do gwarancji QoS w sieciach IP - Flow Aware Networking (FAN)
    • Aleksander Jażdżyk
    • Sylwester Kaczmarek
    2006 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Artykuł przedstawia nowy sposób gwarantowania jakości w sieciach IP zaproponowany przez dział R&D France Telecom. W oparciu o istotne cechy ruchu internetowego opisane zostały problemy napotykane przez dotychczasowe architektury QoS. Przybliżono założenia FAN oraz przykład praktycznej implementacji - ruter Cross-protect. FAN realizuje gwarancje QoS poprzez sterowanie przyjęciem do obsługi oparte o przepływy i pomiary ruchu na łączu, w powiązaniu z szeregowaniem pakietów i sprawiedliwym podziałem pasma. Umożliwia to skuteczną izolację ruchu strumieniowego od elastycznego i zachowanie wydajności podczas natłoku. W wyniku przeprowadzonej analizy podjęta została dyskusja na temat nie rozwiązanych jeszcze kwestii dotyczących FAN, które będą miały decydujące znaczenie dla przyszłości tej koncepcji. Omówiono również konieczny zakres prac badawczych, których wyniki muszą rozstrzygnąć czy rzeczywiście kwestie te są rozwiązywalne i to z korzyścią dla proponowanej koncepcji.


  • Nowe podejście do zasad optymalizacji koegzystencji sieci standardów Bluetooth i IEEE 802.11b
    • Tomasz Klajbor
    2006 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Niektóre z istniejących algorytmów formowania sieci scatternet Bluetooth (BT) można usprawnić, aby poprawić efektywność współistnienia urządzeń IEEE 802.11b (Wi-Fi) z urządzeniami BT. W niniejszym opracowaniu nakreślono ideę nowego podejścia do zasad optymalizacji współistnienia sieci BT i Wi-Fi, opartą o algorytmy formowania sieci BT.


  • Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne morskich budowli hydrotechnicznych
    • Bolesław Mazurkiewicz
    2006

    W artykule przedstawiono najnowoczniejsze rozwiązania morskich budowli hydrotechnicznych. Rozpatrując poszczególne grupy tych budowli dochodzi się do wniosku, że niektóre z nich wymagają niezwykle wszechstronnych analiz w zakresie wzajemnego oddziaływania środowiska, samych budowli oraz podłoża. Analizy takie, wobec dokonywanego obecnie coraz bardziej szczegółowego rozpoznania oddziaływania środowiska, prowadzą do nowych rozwiązań konstrukcyjnych samej budowli oraz jej posadowienia.


  • Nowoczesne rozwiązania stref kontaktowych ruchomych zamknięć wodnych
    • Ryszard A. Daniel
    • Eugeniusz Dembicki
    2006

    W pracy przedstawiono zagadnienia kontaktowe zamknięć wodnych. Szczególną uwagę zwrócono na obciążenie kontaktowe wrót, zagadnienia trybologiczne i inne czynniki występujące w stykach wrót oraz ich wpływ na całkowitą nośność zamknięć. Jednym z decydujących czynników w projektowaniu styków zamknięć jest dobór ich materiału. Przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych wybranych materiałów stosowanych do konstrukcji styków kontaktowych. Badania przeprowadzono również przy symulacji różnych obciążeń hydraulicznych. Wyniki przedstawione w pracy znalazły zastosowanie w praktyce projektowej zamknięć wodnych.