Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2006
Show all-
Nowoczesne technologie uzdatniania wody dla wodociągów, przemysłu spożywczego i ciepłownictwa
- Jan Marjanowski
- Jakub Drewnowski
Technologie odżelazienia, odmanganiania oraz usuwania azotu amonowego z wody znajdują zastosowanie wśród przedsiębiorstw wodociągowych i przemysłowych producentów wody do spożycia. Wobec wielu niedogodności towarzyszących tradycyjnym metodom usuwania związków manganu z wody szczególnie atrakcyjne są coraz szerzej proponowane przez technologów wody aktywne w odmanganianu materiały filtracyjne. Aktywność ich polega na działaniu utleniającym i katalizującym w reakcji przejścia rozpuszczonych soli manganu w trudnorozpuszczalny dwutlenek manganu, zatrzymywany na złożu filtracyjnym. Ponadto w przemyśle spożywczym, jak i ciepłownictwie równie istotne jest przygotowanie wody na potrzeby kotłowe. Skokiem jakościowym w technologii przygotowania wody jest stosowanie odgazowania próżniowego. Pozwala ono na skuteczne odgazowanie wody w temperaturach już na poziomie 50-70 C, łatwych do osiągnięcia w każdym okresie pracy kotłowni. Technologia odgazowania w próżni jest pozbawiona wszystkich wad odgazowania termicznego, prowadzi do dużych oszczędności w zużyciu energii - szczególnie, gdy odgazowywać trzeba niewielkie ilości wody.
-
Nowoczesne tendencje w energetyce
- Piotr Kubski
Wskazano aktualne tendencje w energetyce krajowej, ze szczególnym uwzględnieniem kogeneracyjnego układu źródeł energii. Podano przykłady zastosowania silników spalinowych (tłokowych i wirnikowych) zasilanych różnym paliwem gazowym. Omówiono znaczenie tzw. gospodarki rozproszonej.
-
Nowy półwysep na Zatoce Gdańskiej
- Lechosław Bierawski
Artykuł poświecony jest budowie Morskiego Terminalu kontenerowego na terenie Portu Północnego. W artykule streszczony jest przebiego dotychczasowych etapow budowy.
-
Numerical analysis of the finite amplitude plane wave propagation problem
- Anna Baranowska
Rozważano zagadnienie propagacji fali płaskiej o skończonej amplitudzie w środowisku wodnym. Przedstawiono model matematyczny i przykładowe wyniki obliczeń numerycznych. Model matematyczny zbudowano w oparciu o równanie akustyki nieliniowej. Do rozwiązania zagadnienia zastosowano metodę różnic skończonych. Badano wpływ wartości parametrów numerycznych na dokładność obliczeń oraz analizowano wpływ wartości parametrów fizycznych na przebieg zjawiska.
-
Numerical estimation of flood zones in the Vistula River valley, Warsaw, Poland
- Małgorzata Gutry-Korycka
- Artur Magnuszewski
- Jarosław Suchożebrski
- Witold Jaworski
- Michał Marcinkowski
- Michał Szydłowski
Przedstawiono studium dotyczące wyznaczenia stref zagrożenia powodziowego dla miasta Warszawy wskutek wezbrań rzeki Wisły. Do oszacowania zasięgu stref wykorzystano matematyczny model ustalonego przepływu wolnozmiennego oraz numeryczny model terenu doliny rzeki. Do zobrazowania uzyskanych wyników zastosowano system GIS. Na podstawie uzyskanych wyników zidentyfikowano obszary miasta Warszawy narażone na ewentualną powódź oraz odcinki wałów niegwarantujące prawidłowej ochrony przeciwpowodziowej.
-
Numerical investigation of flooding of real-topography developed areas following river embankment failure
- Michał Szydłowski
- Bernard Twaróg
Przedstawiono numeryczne symulacje hydrodynamiki przepływu powodziowego na terenie zabudowanym po przerwaniu wału przeciwpowodziowego. Zaprezentowano porównanie obliczeń z wynikami własnych pomiarów laboratoryjnych przeprowadzonych w Laboratorium Hydrauliki Inżynierii Środowiska Politechniki Gdańskiej.Zaproponowano wykorzystanie modelu przepływu do oceny zagrożenia powodziowego obszarów zabudowanych zlokalizowanych na terenach zalewowych rzek.
-
Numerical modelling of asymetric double-layer Al-Cu plate rolling process
- Dariusz Rydz
- Robert Skoblik
Niekorzystnym zjawiskiem towarzyszącym procesom walcowania płaskich wyrobów bimetalowych jest krzywizna pasma na wyjściu z kotliny walcowniczej wynikająca z nierównomierności odkształcenia warstw bimetalowej blachy. Możliwość szybkiego i łatwego przeciwdziałania temu zjawisku daje wprowadzenie asymetrii prędkości bądź średnic walców roboczych. W przedstawionym artykule zaprezentowano badania komputerowe procesu walcowania blach dwuwarstwowych Al-Cu. Symulacje komputerowe przeprowadzono w komercyjnym programie Forge 2D.
-
Numerical modelling of DMT test in calibration chamber
- Lech Bałachowski
Analiza numeryczna badania DMT wykonanego w komorze kalibracyjnej w Katedrze Geotechniki Politechniki Gdańskiej. Badania przeprowadzono w piasku Lubiatowo średnio zagęszczonym i zagęszczonym przy składowej pionowej naprężenia 100 kPa. Modelowano proces wciskania ostrza dylatometru oraz fazę odkształcenia membrany. Analiza parametryczna uwzględnia wpływ wartości kąta tarcia wewnętrznego i dylatancji oraz modułu odkształcenia uzyskanych w aparacie trójosiowego ściskania. Uwzględniono model Coulomba-Mohra i model ze wzmocnieniem.
-
Numerical simulations of space-time conditional random fields of ground motions
- Robert Jankowski
Artykuł przedstawia metodę modelowania stochastycznego efektu propagacji fali sejsmicznej z wykorzystaniem przestrzenno-czasowej funkcji korelacji pola losowego trzęsienia ziemi. Metodę wykorzystano do generacji nieznanych historii czasowych trzęsienia w wybranych punktach na podstawie znanego rejestru w jednym miejscu. Wyniki pokazały, iż zastosowanie zaproponowanej metody prowadzi do relatywnie małych błędów symulacji.
-
Numerical simulations of the influence of injection moulding parameters on mechanical properties of the polyamide composite
- Tomasz Seramak
- Włodzimierz Przybylski
Zaprezentowano wyniki symulacji numerycznej wpływu parametrów technologicznych procesu wtryskiwania na wybrane właściwości mechaniczne kompozytu poliamidowego. Symulacje przeprowadzono z wykorzystaniem programu Cadmould-3d.
-
Numeryczna symulacja gwałtownego przepływu wody na terenie zabudowanym
- Michał Szydłowski
- Piotr Zima
W artykule przedstawiono wyniki numerycznej symulacji gwałtownego przepływu wody przez obszar zabudowany - to jest, przez jego schematyczną reprezentację na stanowisku do badań laboratoryjnych. Wykonano porównanie wybranych wyników symulacji z pomiarami prowadzonymi w Laboratorium Hydrauliki i Inżynierii Środowiska Politechniki Gdańskiej. Zaprezentowano także wstępne wnioski o możliwości stosowania dwuwymiarowych równań de Saint-Venanta do modelowania przepływu przez obszar zabudowany.
-
O integracyjnej roli widoków w relacji człowieka z jego otoczeniem (na przykładzie Gdańska)
- Katarzyna Rozmarynowska
Tematem artykułu jest widok jako element łączący człowieka z jego naturalnym otoczeniem. Zagadnienie zilustrowane jest przykładami, zaczerpniętymi z historii Gdańska. Autorka pisze o renesansowych przedstawieniach miasta, o oświeceniowym zachwycie pięknym widokiem; o dziewiętnastowiecznych wycieczkach poza miasto, odbywanych w celu podziwiania natury i miasta; o widokowym aspekcie Parku Jaśkowej Doliny we Wrzeszczu, o wieżach widokowych i znaczeniu jakie miały dla Gdańska widoki morza. Zwraca także uwagę na postępujące niszczenie ciągów widokowych, przywołuje przyczyny tego zjawiska i zwraca uwagę na konieczność objęcia widoków opieką prawną, podkreślając, że zagadnienie to nie jest wystarczająco silnie artykułowane ani w przepisach, ani w praktyce projektowej
-
O kalendarzach i książkach podręcznych inżyniera budownictwa.
- Zbigniew Cywiński
Omówiono w aspekcie historycznym szereg zagranicznych i polskich kalendarzy i książek podręcznych z dziedziny budownictwa.
-
O mechaniźmie oscylatora z membraną ciekłą
- Maria Szpakowska
Przedstawiono mechanizmy oscylacji różnicy potencjału elektrycznego między fazami wodnymi w oscylatorach z membraną ciekłą. Omówiono ich właściwości chaotyczne oraz możliwości wykorzystania w modelowaniu złożonych procesów bilogicznych w organizmach żywych.
-
O możliwości upraszczania obliczeń na wstępnych etapach projektowania elektrowni statków towarowych
- Andrzej Balcerski
- Maciej Ziółkowski
W referacie przedstawiono uproszczoną metodę określania zapotrzebowania na energię elektryczną w określonych stanach eksploatacji statków towarowych, celem doboru wiel-kości i ilości `źródeł energii elektrycznej. Metoda może być stosowana na wstępnych eta-pach projektowania siłowni okrętowych.
-
O możliwości zastosowania trigeneracji, jako nowoczesnego źródła energii dla dużego obiektu użyteczności publicznej;
- Piotr Kubski
Omówiono ideę roqwnoczesnego wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu. Wskazano, ze do praktycznej realizacji tej idei szczególnie nadają się elektrociepłownie gazowe. Podano przykładową koncepcję układu technologicznego.
-
O niektórych aspektach kształtowania się postaw obywatelskich w mieście
- Małgorzata Dymnicka
W refleksji nad miastem, pośród wielu kwestii zajmujących współczesnych badaczy, istotne miejsce zajmuje problem aktywności jego mieszkańców. Spontanicznie podejmowana działalność przez podmioty indywidualne między którymi tworzą się nowe stosunki i porozumienia, a w konsekwencji nowe formy życia publicznego, (Szacki) powraca w ostatnich latach jako jedna z ważniejszych inicjatyw zmierzajacych ku idei miasta przyjaznego ludziom.
-
O rewitalizacji obszarów staromiejskich małych miast
- Joanna Poczobut
W wielu małych miastach Polski znajdują się zdegradowane obszary staromiejskie. Niestety, jednocześnie występują tam poważne problemy gospodarcze i społeczne. Wysoki współczynnik poziomu bezrobocia, niskie kwalifikacje miejscowej siły roboczej, niski poziom życia wynikający z ubóstwa to tylko niektóre utrudnienia w ich rozwoju gospodarczym. Próbą zmiany istniejącego stanu są podejmowane w gminach małych miast programy rewitalizacji. Zakładają one kompleksową (przestrzenną, społeczną i gospodarczą) odnowę zdegradowanych obszarów, mającą poprawić jakość życia lokalnych społeczności i wprowadzić nowoczesny rozwój gospodarczy. W takich działaniach pomocną może się okazać zasada współfinansowania, poszukiwania i zapewnienia możliwości łączenia środków finansowych z różnych źródeł: prywatnych, gminnych i tzw. zewnętrznych jak np. z unijnego programu ZPORR.
-
O zagrożeniu bezpieczeństwa konstrukcji dachu na skutek zastosowanych w projekcie uproszczonych schematów obliczeniowych
- Piotr Iwicki
- Piotr Krutul
Zaprezentowano wyniki przestrzennej analizy statycznej konstrukcji dachu. Zbadano wpływ ugięcia podciągów na rozkład sił w spoczywających na nim kratownicach. Stwierdzono, że ugięcia podciągów powodują znaczny wzrost sił ściskających w kratownicach opierających się na podciągach i murach kościoła. W celu uniknięcia wzrostu sił w kratownicach zaprojektowano podpory umożliwiające poziome przemieszczenia na murach.