Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2006
Show all-
Structure and magnetic properties of Eu2CaCu2O6
- Qiang Xu
- Tomasz Klimczuk
- Jacob Jansen
- Robert J. Cava
- Henny W. Zandbergen
Dyskutowany jest nowy typ związku na bazie tlenku miedzi. Jest to pierwszy związek o tzw. zero wymiarowym charakterze Cu-O.
-
Structure and properties of polyamides-epoxidized elastomers blends
- Ryszard Steller
- Ewa Micewicz
- Wanda Meissner
- Jacek Pigłowski
- Józef Haponiuk
Badano mieszaniny poliamidów alifatycznych (PA6, PA 66, PA 12) zawierające do 15% wag. epoksydowanego elastomeru (statystycznego kopolimeru butadien - styren lub liniowego kopolimeru blokowego styren - butadien - styren). Stwierdzono, że właściwości mechaniczne badanych układów znacząco zależą od czasu mieszania. Oddziaływania w mieszaninach badano poprzez zmiany temepratury zeszklenia. Najbardziej korzystne, ze względu na polepszenie właściwości mechanicznych, było stosowanie epoksydowanego kopolimeru SBS.
-
Structure-activity relationship studies on the antimicrobial activity of novel edeine a and d analogues
- Zbigniew Czajgucki
- Ryszard Andruszkiewicz
- Wojciech Kamysz
Opisano syntezę 4 nowych analogów peptydowego antybiotyku, edeiny a i d z wykorzystaniem klasycznej syntezy w roztworze. Stosowano metodę estrów aktywnych oraz metodę azydową do tworzenia wiązań peptydowych. Zbadano także aktywność przeciwgrzybową i przeciwbakteryjną opisanych połączeń.
-
Struktura obserwatora prędkości silnika indukcyjnego z modelem zakłóceń
- Zbigniew Krzemiński
Przedstawiany w wielu publikacjach obserwator prędkości silnika indukcyjnego zaproponowany przez autora został w ostatnim okresie zmodyfikowany. Osiągnięto zwiększenie zakresu odtwarzanej prędkości oraz poprawę działania dla prędkości równej i bliskiej zeru. Istotą struktury obserwatora jest zastąpienie w modelu silnika indukcyjnego iloczynów składowych wektora strumienia wirnika i prędkości składowymi wektora zakłóceń. Dynamika wektora zakłóceń modelowana jest za pomocą dwóch dodatkowych równań różniczkowych. Prędkość kątowa wirnika odtwarzana jest w rezultacie algebraicznego działania na składowych wektora zakłóceń i wektora strumienia wirnika. W referacie przedstawiono dotychczasową i zmodyfikowaną strukturę obserwatora i porównano ich właściwości metodą symulacji.
-
Strukturuvannaa epoksi-oligoesternih sumiščej v prisutnosti peroksidnoï pohidnoï epoksidnoï smoli ED-20
- Myhajło Bratyczak
- Taras Czervinskij
- Mirosława Gagin
- Jacek Namieśnik
- Anna Mietlarek-Kropidłowska
W pracy przedstawiono wyniki badań sieciowania mieszanin epoksyoligoestrów opartych na żywicy epoksydowej ED-20 (w tym modyfikowanej) oraz m.in. na oligoestroakrylanie TGM-3, przy czym jako utwardzacz zastosowano polietylenopoliaminę (PEPA).Usieciowane tworzywa analizowano pod kątem wpływu składu mieszaniny, ilości poszczególnych składników, jak również czasu i temperatury prowadzenia procesu na zawartość frakcji żelowej oraz twardość mieszanin. Zachodzące podczas sieciowania reakcje chemiczne analizowano przy użyciu metod spektroskopowych (FTIR).
-
Studium zastosowania kratowego dźwigara przestrzennego w kładkach dla pieszych
- Bartosz Hopke
- Krzysztof Żółtowski
Przedstawienie koncepcji konstrukcji kładek dla pieszych z wykorzystaniem przestrzennych dźwigarów kratowych
-
Study of abrasive slurry dosage in flat surfaces lapping process
- Adam Barylski
Przedstawiono wyniki badań dozowania pasty i zawiesiny ściernej w procesach docierania powierzchni płaskich. Badano wpływ wielkości dawki ścierniwa na podstawowe parametry chropowatości powierzchni elementów miedzianych i ceramicznych. Docierano miedź betlenową MOOB oraz ceramikę Al2O3 i Al2O3-ZrO2 mikroziarnami węglika krzemu i węglika boru.
-
Study of the selection mechanism of heavy metal (Pb 2+, Cu 2+, Ni 2+ and Cd2+) adsorption on clinoptilite
- Myroslav Sprynskyy
- Bogusław Buszewski
- Artur P. Terzyk
- Jacek Namieśnik
Badano proces adsorpcji jonów metali ciężkich (w warunkach statycznych) z wodnych roztworów jednoskładnikowych i wieloskładnikowych na klinoptylolicie zarówno surowym jak i po wstępnej obróbce. Proces sorpcji ma charakter procesu jonowymiennego i składa sie z trzech etapów:- adsorpcji na powierzchni mikokryształów,- inwersji,- adsorpcji wewnątrz mikrokryształów.Proces sorpcji może być dobrze opisany zarówno za pomocą modelu Frendlicha jak i Langmuira.
-
Study washboarding phenomenon in fame sawing machines
- Kazimierz Orłowski
- Roman Wasielewski
Praca dotyczy zjawiska washboarding cechującego się powstawaniem na piłowanej powierzchni sinusoidalnego profilu w przekroju poprzecznym i wzdłużnym. Wzór ten jest efektem drgań poprzecznych piły. Przedstawiono wyniki analiz teoretycznych oraz badań eksperymentalnych, w których wykazano, że zjawisko w przypadku pilarek ramowych jest efektem drgań wymuszonych brzeszczotu oraz regeneracji powstałej fali pierwotnej.
-
''Stuttgart 21'' - projekt przekształcenia terenów kolejowych na nową dzielnicę administracyjno-usługową w śródmieściu stolicy Badenii - Wirtembergii
- Elżbieta Ratajczyk-Piątkowska
- Ksenia Piątkowska
WW artykule omówiono projekty przekształcenia terenów kolejowych, uzyskanych po zmianie układu funkcjonalnego Dworca w Stuttgarcie w Niemczech.
-
Stymulatory ekonomiczne i prawne polityki ekorozwoju dla turystyki
- Jadwiga Bohdanowicz
- Paulina Bohdanowicz
Pomimo, iż środowisko zawsze stanowiło istotny aspekt podróży podróżujący rzadko odwołują się bezpośrednio do spraw ochrony przyrody. Proekologicznie nastawieni turyści, poszukujący tylko takich form wypoczynku, które można realizować bez naruszenia praw środowiska i wymagający od innych takich samych postaw nadal stanowią klientelę niszową i nie charakteryzują się dostateczną mocą konsumpcyjną aby wprowadzić istotne zmiany na rynku. Tym niemniej sytuacja ta musi ulec zmianie, jeżeli ludzka cywilizacja ma stać się cywilizacją ekorozwoju. Turystyka posiada znaczny, acz niedoceniany potencjał, aby stymulować proekologiczne zachowania i działania wśród turystów i innych działów gospodarki. Istnieje współcześnie wiele sprawdzonych strategii i mechanizmów wprowadzania ideii ekorozwoju w przemysł turystyczny. W celu uzyskania wymiernych efektów należy wprowadzić je na szeroką skalę w działalność podmiotów turystycznych. W procesie tym decydujące znaczenie ma świadomość i kultura ekologiczna podmiotów uczestniczących w turystyce, tak turystów, jak i przedstawicieli sektora usług turystycznych. Ponadto konieczne jest współdziałanie z władzami różnego szczebla, z samorządami i organizacjami pozarządowymi, które są zaangażowane w szeroko pojętą politykę ekorozwoju. Należy również podkreślić, iż nie wszystkie z dostępnych opcji ekologizacji turystyki wymagają dużych nakładów inwestycyjnych, zaś wszystkie przynoszą poprawę jakości walorów przyrody, a nawet mogą doprowadzić do rekultywacji terenów zdegradowanych i tym samym przyczynić się do poprawy wizerunku regionu. Ponadto, tradycyjnie poprawiają one satysfakcję turystów z wypoczynku. Na poziomie podmiotów turystycznych konsekwencją wprowadzenia polityki ekorozwoju jest obniżenie kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa, oraz poprawa warunków pracy. Prowadzi to do zmniejszenia rotacji pracowników, którzy bardziej identyfikują się z "zielonymi" firmami, zwłaszcza, jeżeli sami uczestniczyli w procesie wprowadzania polityki ekorozwoju w przedsiębiorstwie. Zaangażowanie się w ochronę środowiska i promowanie bardziej odpowiedzialnego systemu zarządzania, może łatwo zostać zauważone i docenione w skali krajowej, a nawet międzynarodowej, przekładając to na większe zainteresowanie klientów. Wspólnymi siłami możliwe jest ukierunkowanie rozwoju turystyki zapewniające odpowiednią ochronę przyrody i umożliwiające następnym pokoleniom korzystanie z dobrodziejstw wypoczynku na "łonie przyrody".
-
Sukces mimo wszystko
- Wojciech Litwin
Autor jest opiekunem Koła Naukowego Studentów ''KORAB'', działającego przy Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. W artykule zaprezentowano katamaran zasilany energią słoneczną, który został zaprojektowany i zbudowany z myślą o starcie w międzynarodowych regatach Frisian Nuon Solar Challenge.W artykule opisano start w regatach, które odbyły się latem 2006r.
-
Sukcesy studentów Wydziału Mechanicznego w Światowych Finałach Odysei Umysłu
- Adam Barylski
Omówiono uczestnictwo i sukcesy studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej na Światowych Finałach Odysei Umysłu w Colorado w roku 2005
-
Superconducting lead granular layer prepared by reducting in hydrogen lead of germanate glass
- Joanna Gackowska
- Maria Gazda
- Konrad Trzebiatowski
- Bogusław Kusz
Cienka warstwa granul Pb została wytworzona poprzez wygrzewanie w wodorze, w wysokiej temperaturze. Struktura i nadprzewodzące właściwości warstwy ołowiu zależą od temperatury i czasu redukcji. Artykuł analizuje wpływ warunków redukcji na wytworzoną warstwę granul Pb.
-
Superconducting properties of BiPbSrCaCuO and BiSrCaCuO glass-ceramics
- Wojciech Miller
- Katarzyna Borówko
- Maria Gazda
- Sergio Stizza
- Riccardo Natali
W pracy zbadano główne różnice pomiędzy właściwościami nadprzewodzącymi krystalizowanych szkieł BiPbSrCaCuO i BiSrCaCuO. Obie grupy materiałów wytwarzano w takich samych warunkach i zawierały one podobne ilości fazy nadprzewodzącej 2212. Mimo to, właściwości elektryczne w stanie normalnym oraz właściwości nadprzewodzące znacznie się różnią. Głównym źródłem różnic są różnice mikrostruktury obu grup materiałów.
-
Superconducting transition in granular Bi-Sr-Ca-Cu-O superconductors
- Maria Gazda
- Bogusław Kusz
- Wojciech Sadowski
- Sergio Stizza
- Riccardo Natali
- Di Vincenzo Stasio
W układzie(Bi,Pb)-Sr-Ca-Cu-O poprzez krystalizację w fazie stałej można wytworzyć materiały o bardzo różnych właściwościach elektrycznych i nadprzewodzących. W zależności od warunków krystalizacji, można wytworzyć nadprzewodnik o temperaturze krytycznej między 8 a 105 st. K lub materiał nie przechodzący do stanu nadprzewodzącego. Przejście do stanu nadprzewodzacego w materiałach granulastych ma charakter dwustopniowy. Zbadano wpływ pola magnetycznego i gęstości prądu płynącego przez granulasty nadprzewodnik na przebieg przejścia do stanu nadprzewodzącego.
-
Superconductivity in CuxTiSe2
- Emilia Morosan
- Henny W. Zandbergen
- B.s. Dennis
- Jan W.g. Bos
- Y. Onose
- Tomasz Klimczuk
- A.p. Ramirez
- N.p. Ong
- Robert J. Cava
Odkryty został nowy związek nadprzewodzący o wzorze chemicznym CuxTiSe2. Jest to pierwszy znany przypadek związku z występującym CDW (fale gęstości ładunku), gdzie w wyniku domieszkowania chemicznego wzbudzany jest stan nadprzewodnictwa. Dyskutowany jest diagram fazowy dla całego zakresu domieszkowania miedzi: 0 < x < 0.10.
-
Superconductivity in noncentrosymmetric Mg10Ir19B16
- Tomasz Klimczuk
- Qiang Xu
- Emilia Morosan
- Joe D. Thompson
- Henny W. Zandbergen
- Robert J. Cava
W pracy przedstawiono syntezę i właściwości fizyczne nowego związku o niecentrosymetrycznej strukturze Mg10Ir19B16. Jest to niezwykle rzadki przypadek niecentrosymetrycznego związku gdzie występuje nadprzewodnictwo. Jednocześnie Mg10Ir19B16 krystalizuje w nieznanej dotąd strukturze krystalograficznej.
-
Supplementation of garlic lowers lipids and increases antioxidant capacity in plasma of rats
- Shela Gorinstein
- Maria Leontowicz
- Hanna Leontowicz
- Katarzyna Najman
- Jacek Namieśnik
- Yong-Seo Park
- Soon-Teck Jung
- Seong-Gook Kang
Zbadano bioaktywność surowego i gotowanego czosnku (Allium sativium L.). Stwierdzono, że gotowanie czosnku w temperaturze 100 °C przez 20 minut nie wpływa na jego bioaktywność.Samcom szczurów (z badanej populacji) podzielonym losowo na 10 grup, podawano żywność z różnym dodatkiem czosnku. Natomiast grupa kontrolna była karmiona dietą podstawową złożoną ze skrobi pszenicznej, oleju sojowego, celulozy, minerałów i mieszaniny witamin. Stwierdzono, że dodatek surowego lub gotowanego czosnku do diety szczurów wpłynął na obniżenie poziomu lipidów i wzrost aktywności przeciwutleniającej plazmy.
-
Surface contamination after lapping by abrasive material
- Adam Barylski
Przedstawiono wyniki badań skażenia powierzchni żeliwa sferoidalnego mikroziarnami węglika krzemu po docieraniu. Określowo wpływ współczynnika upakowania mikroziaren w strefie docierania na intensywność skażenia powierzchni ścierniwem. W badaniach wykorzystano powierzchniową mikroanalizę rentgenowską.