Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2009
Show all-
Analiza porównawcza bezpieczeństwa transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i wodnego
- Lech Michalski
1. ćele i zakres analizy2. Ogólne cechy systemów transportu (człowiek w systemie transportu, infrastruktura techniczna, ruch i przewozy)3. Wypadki transportowe (liczby i wskaźniki wypadków, okoliczności i przyczyny wypadków)4. Zarządzanie bezpieczeństwem (struktury organizacyjne i ich kompetencje, monitoring i badania wypadków)5. Podsumowanie i zalecenia do dalszych działań
-
Analiza pracy ujęcia infiltracyjnego w warunkach suszy hydrologicznej = Infiltration intake work analysis under hydrological drought
- Kazimierz Burzyński
- Wojciech Szpakowski
W publikacji przedstawiono wyniki obliczeń numerycznych przepływu wody w warstwie wodonośnej ujęcia infiltracyjnego. Do rozwiązania problemu wykorzystano równanie filtracji wody ze swobodnym zwierciadłem wody. W obliczeniach w warunkach nieustalonych warunek początkowy obliczono przy założeniu dopuszczalnej wydajności ujęcia (100 000 m3/doba). Jako warunek brzegowy, przyjęto funkcję wahania poziomu zwierciadła wody w stawach infiltracyjnych w czasie. Obliczenia wykonano dla okresu 10 dni od momentu odcięcia zasilania ujęcia z rzeki Brdy wynikającego z okresu suszy albo skażenia wody płynącej. W pracy przedstawiono rozwiązanie dla okresu 7 dni, ponieważ dla dłuższego okresu należy praktycznie wykonać nowy model pracy ujęcia infiltracyjnego
-
Analiza procedur oceny uziemień odgromowych
- Marek Wołoszyk
- Stanisław Wojtas
W pracy dokonano prównania różnych metod wyznaczania parametrów uziemień odgromowych na tle obowiązujących przepisów. Porównano metody wyznaczania rezystancji statycznej i udarowej oraz impedancji uziemień w szerokim zakresie częstotliwości. Sformułowano wnioski dotyczące zasadności doboru odpowiednich metod pomiarowych do kontroli uziemień o różnej konstrukcji i różnym przeznaczeniu.
-
Analiza produktywności procesów przecinania materiałów prętowych
- Anna Szczypek
- Kazimierz Orłowski
W pracy porównano produktywność pilarki tarczowej i taśmowej w procesie przecinania prętów stalowych. Wykazano, iż pomimo większej wartości rzazu w przypadku pilarki tarczowej daje one większe oszczędności materiałowe dla zakładu, aniżeli pilarka taśmowa. Ten stan jest efektem uzyskiwanych większych dokładności po przecięciu (chropowatość, prostopadłość).
-
Analiza przyczyn pęknięcia drąga tłokowego sprężarki Dresser-Rand na platformie Baltic Beta
- Olgierd Olszewski
- Artur Olszewski
- Marek Łubniewski
- Leszek Cantek
- Franciszek Kozera
W ramach opracowanej ekspertyzy opisano przyczyny oraz mechanizm zniszczenia zespołu tłokowego sprężarki gazu Dresser Rand zainstalowanej na platformie wydobywczej Baltic Beta. Sformułowano wnioski i zalecenia dotyczące dalszej eksploatacji urządzenia.
-
Analiza rozmieszczenia wkładek ściernych w docieraku składanym
- Adam Barylski
Przedstawiono wyniki analiz symulacyjnych rozmieszczenia wkładek ściernych w narzędziu do obróbki powierzchni płaskich na docierarce jednotarczowej. W analizowanym narzędziu ścierno-metalowym uwzględniono zróżnicowany stan zużycia tarczy. Stosowano kołowe wkładki ścierne o średnicy 23 mm.
-
Analiza rozwiązań konstrukcyjnych studzienek kanalizacyjnych
- Ziemowit Suligowski
Przegląd kanalizacyjnych studzienek rewizyjnych. Kryteria klasyfikacji (średnica, materiał, konstrukcja) z uwzględnieniem unikatowej cechy wyrobu. Zasady rozmieszczania i stosowania. Sztywność obwodowa studzienki. Błędy posadowienia. Awarie. Wzmocnienia. Nowości konstrukcyjne i materiałowe. Studzienka multimedialna.
-
Analiza składu chemicznego substancji pobranych z elementów przełącznika oraz ocena ryzyka wystąpienia awarii.
- Marian Antoni Kamiński
- Sebastian Zalewski
Celem badań było określenie składu chemicznego substancji znajdujących się na elementach przełączników samochodowych oraz określenie potencjalnego źródła ich pochodzenia. W opracowaniu przedstawiono również ocenę potencjalnego wpływu badanych substancji na możliwość wystąpienia awarii.
-
Analiza stanu technicznego hali Olivia po 40 latach użytkowania
- Elżbieta Urbańska-Galewska
- Krzysztof Żółtowski
- Jerzy Ziółko
- Dariusz Kowalski
- Aleksander Perliński
- Tomasz Białek
- Krzysztof Dobiszewski
- Mikołaj Miśkiewicz
- Michał Nowicki
W artykule przedstawiono stan techniczny konstrukcji hali ''Olivia'' w Gdańsku. Obiekt ten, wybudowany 40 lat temu, znajduje się obecnie w stanie przedawaryjnym. Stalowe, sprężone dźwigary dachowe są unikalnym nie tylko w skali kraju, rozwiązaniem konstrukcyjnym. Przeprowadzono szczegółowy przegląd techniczny całego obiektu, nie wyłączając kanałów kablowych. Z uwagi na nietypowy schemat statyczny dźwigarów dachowych, wykonano 2 różne przestrzenne modele MES konstrukcji dachu, celem weryfikacji sił wewnętrznych w prętach dźwigarów kratowych. Dalsza bezpieczna eksploatacja obiektu wymaga pilnego przeprowadzenia remontu.
-
Analiza statyczna i wytrzymałościowa kształtowników zimnogiętych o przekroju "Z"
- Włodzimierz Werochowski
W pracy doktorskiej podjęto problem uwzględnienia wpływu podparcia bocznego płatwi dachowych dla różnych typów pokryć dachowych na zachowanie się płatwi zimnogiętych i jego wpływu na ich nośność. Praca ma charakter doświadczalno-teoretyczny. Ważnym elementem pracy jest weryfikacja modelu analizy teoretycznej wpływu elementów poszycia płyt warstwowych na zachowanie się kształtownika poprzez badania doświadczalne.Celem niniejszej pracy doktorskiej jest analiza wpływu podparcia bocznego kształtowników zimnogiętych o przekroju zetowym na ich nośność przy uwzględnieniu pokryć dachowych typu płyta warstwowa z rdzeniem styropianowym bądź polituetanowym. Uwzględnienie podatnego podparcia bocznego kształtowników profilowanych na zimno (płatwi zimnogiętych) w postaci płyt warstwowych wpływa na zwiększenie ich nośności. Zwiększenie nośności płatwi polega na uzyskaniu równomiernego rozkładu naprężeń w przekroju płatwi (niewielkie różnice naprężeń w narożach półek) i wynika przede wszystkim z efektywnego podparcia bocznego na przesuw oraz obrót zapewnionego przez płyty warstwowe. Podparcie boczne na przesuw KX objawia się przez równomierny rozkład naprężeń normalnych w półce górnej przytrzymanej przez płyty warstwowe na przesuw, natomiast podparcie boczne na obrót CD,A objawia się przez zmniejszenie zginania w poziomie półki dolnej, swobodnej płatwi co objawia się przez mniejszą różnicę naprężeń w półce dolnej.
-
Analiza statyczna konstrukcji przęseł oraz podwieszenia mostu MA 21 przez rzekę Odrę w ramach budowy Autostradowej Obwodnicy Wrocławia
- Krzysztof Żółtowski
- Tomasz Romaszkiewicz
Celem opracowania jest niezależna weryfikacja obliczeń statycznych konstrukcji mostu Rędzińskiego we Wrocławiu, dobranie sił w wieszakach oraz weryfikacja przyjętych założeń konstrukcyjnych. W ramach prac wykonano dwa modele: uproszczony oraz złożony. W oparciu o modele przeprowadzono analizę statyczną oraz wytrzymałościową.
-
Analiza strukturalna silanotiolanów : wpływ centrów kwasowych na zmiany w układzie wiązań SI-O-C oraz SI-S grupy sialkoksysilanotiolanowej w ciele stałym / J. Chojnacki.
- Jarosław Chojnacki
W pracy przedstawiono wyniki badań strukturalnych silanotiolanów metali. Wyniki pochodzące z rentgenowskiej analizy strukturalnej zostały zinterpretowane w oparciu o rezultaty obliczeń kwantowo-mechanicznych. Wyznaczono 46 nowych struktur rentgenowskich silanotiolanów i przeanalizowano je łącznie z wynikami badań strukturalnych innych autorów. Zebrano i usystematyzowano wyniki rentgenowskiej analizy strukturalnej dla wszystkich silanotiolanów metali, dla których wyznaczona struktura została zarejestrowana w bazie CSD do końca roku 2008.Posługując się protonowaniem anionu (tBuO)3SiS- jako modelem kompleksowania wyjaśniono występowanie krótkich wiązań Si-S w związkach jonowych. Ponadto stwierdzono skrócenie wiązania Si-S na skutek protonowania na atomie tlenu, co wyjaśnia występowanie krótkich wiązań w kompleksach, w których grupa (tBuO)3SiS występuje jako ligand chelatujący (kappa-2-S,O). Fakt, że w mostkujących grupach (tBuO)3SiS wiązanie Si-S jest na ogół dłuższe niż w grupach terminalnych, można z kolei interpretować podobnie jak zwiększenie długości Si-S dla silanotiolu protonowanego na atomie siarki. Stwierdzono odwrotną proporcjonalność pomiędzy długością wiązania Si-S i Si-O, co można interpretować jako wpływ efektu anomerycznego, wynikającego głównie z oddziaływań donorowo-akceptorowych lpS->*Si-O. Wyniki przedstawionych badań pozwalają racjonalnie uzasadnić wyjątkowo niską kwasowość tri-tert-butoksysilanotiolu w porównaniu z kwasowością innych trialkoksysilanotioli, będącymi pochodnymi alkoholi drugo- i pierwszorzędowych.Analiza struktur silanotiolanów metali wykazała konieczność wyodrębnienia kategorii silanotiolanów jonowych i kategorii silanotiolanów o charakterze bardziej kowalencyjnym. Badania struktury silanotiolanów alkalicznych wskazują na łatwość powstawania większych agregatów jonowych: jednordzeniowych typu (R*S)2M- (litany i sodany), wielordzeniowych (ośmiordzeniowych, polimerycznych itp.), kubanów czy też kubanów zrośniętych ścianami. W strukturach silanotiolanów amoniowych zaobserwowano dużą skłonność do samoorganizacji cząsteczek przy wykorzystaniu wiązań wodorowych typu NH…S i NH…O. Sole amoniowe silanotiolanów można pogrupować w kilka kategorii: dimery zawierające rdzeń cykliczny R42(8), nieskończone łańcuchy (np. C21(4)) oraz struktury o rdzeniu sześciennym.Ze względu na dużą zawadę przestrzenną liganda, tri-tert-butoksysilanotiolany na ogół nie wykazują wysokiego stopnia oligomeryzacji w przypadku tworzenia kompleksów z metalami przejściowymi albo metalami bloku p, z którymi tworzą wiązania o dużym stopniu kowalencyjności. Najczęściej mamy do czynienia ze związkami jednordzeniowymi, stosunkowo często występują też cykliczne dimery, jedynie wśród miedziowców stwierdzono występowanie tetramerów. Najwięcej struktur rentgenowskich opisuje pochodne tri-tert-butoksysilanotiolu. Obecnie wyznaczono struktury rentgenowskie dla pochodnych innych trialkoksysilanotioli: (iPrO)3SiSH, (sBuO)3SiSH oraz (tert-PeO)3SiSH i (1-Me-cyclo-C6H10O)3SiSH.Około 30% wyznaczonych struktur silanotiolanów wykazuje nieuporządkowania strukturalne. W literaturze brak jest prac wyjaśniających przyczynę tego zjawiska. Konieczne stało się podjęcie tematu analizy konformacyjnej grupy tri-tert-butoksysilanotiolanowej. Przeprowadzone badania nad nieuporządkowaniem grup tert-butylowych w strukturach prowadzą do wniosku, że większość nieuporządkowań wynika z kolizji z sąsiadującymi cząsteczkami w ciele stałym. Pozostała część z nich może być wyjaśniona wewnątrzcząsteczkowo, przez występowanie dwóch różnych konformerów w strukturze. W tym ostatnim przypadku wskazane jest tworzenie modelu nieporządkowania zawierającego rozszczepiony również centralny atom węgla tert-butylu. Stwierdzono, że w ciele stałym najbardziej stabilny konformer reszty (tBuO)3SiS występuje w postaci dwóch enancjomerów P i M, o wszystkich kątach S-Si-O-C dodatnich bądź wszystkich ujemnych (+ap+sc+sc) lub (-ap-sc-sc). Zauważono, że prawie wszystkie związki o wzorze ((tBuO)3SiS)2ML (gdzie M=metal, L=ligand) zawierają grupy (tBuO)3SiS o tej samej helisowości - obie są M lub obie P. Reguły tej nie spełniają związki ołowiu, w których bierna para elektronowa zachowuje się jak dodatkowy ligand.
-
Analiza SWOT jako metoda oceny pozycji konkurencyjnej apteki
- Małgorzata Rozkwitalska
W artykule opisana jest metoda analizy SWOT i jej zastosowanie w zarządzaniu apteką.
-
Analiza tłuszczów obecnych w surowcach stosowanych do produkcji czekolady
- Roman Pawłowicz
- Agata Bakuła
W pracy zbadano 28 próbek miazgi kakaowej, 12 próbek tłuszczu kakaowego i 6 próbek mleka w proszku w celu stwierdzenia, czy znajdujš się w nich obce tłuszcze. W przypadku miazgi kakaowej i tłuszczu kakaowego zastosowano metodę HPLC do analizy TAG. W przypadku tłuszczu wyekstrahowanego z mleka w proszku zastosowano metodę GLC do analizy składu kwasów tłuszczowych. W próbkach miazgi kakaowej i mleka w proszku nie stwierdzono obecności obcych tłuszczów. Na 16 analizowanych próbek tłuszczu kakaowego w trzech stwierdzono obecność tłuszczów typu CBE.
-
Analiza właściwości tomografii elektryczno-magnetycznej w zastosowaniu do wykrywania obiektów ukrytych w gruncie
- Agnieszka Janczulewicz
W pracy przeanalizowano możliwość zastosowania tomografii elektryczno - magnetycznej do wykrywania min ukrytych w gruncie. Zakres pracy obejmuje przegląd stosowanych i rozwijanych technik wykrywania min. Zaprezentowane metody i techniki sklasyfikowano wg rodzaju wykorzystywanych fal lub pól (elektromagnetyczne, magnetyczne, elektryczne, akustyczne, itp.). Praca zawiera również wstępną analizę proponowanej metody, matematyczny model rozważanego zagadnienia, metody obliczania tzw. zagadnienia prostego (opisano metody przydatne do obliczania rozkładu pól elektrycznych w ośrodkach rozciągających się do nieskończoności) oraz obszerny opis elektrycznych właściwości gruntu ściśle zależnych od jego wilgotności, temperatury, zawartości wtrąceń biologicznych i wielu innych czynników. Ponadto w pracy przedstawiono krótki opis deterministycznych metod rekonstrukcji obrazów (tzw. zagadnienie odwrotne), własny algorytm rekonstrukcji uwzględniający właściwości pomiarowe matrycy czujników, opis miar wykorzystywanych do oceny jakości wyników rekonstrukcji oraz wyniki badań symulacyjnych. Badania symulacyjne przeprowadzono oddzielnie dla technik jednomodalnych (elektrycznej i magnetycznej) oraz dla techniki łączonej wykorzystując algorytm rekonstrukcyjny z i bez modyfikacji Broydena macierzy Jakobianu uwzględniając niejednorodność gruntu i szumy pomiarowe. Modyfikacja Jakobianu wg zależności Broydena prowadziła do lepszych wyników, szczególnie gdy zaburzenia miały umiarkowane wartości. Otrzymane wyniki wykazały, że możliwa jest poprawna rekonstrukcja dla relatywnie dużych poziomów szumu toru pomiarowego i wariancji przewodności gruntu.
-
Analiza wpływu produktów biodegradacji polikaprolaktonu modyfikowanego skrobią na populację cyjanobakterii
- Agnieszka Guzman - Sielicka
- Helena Janik
- Alicja Kosakowska
Biodegradacja, jako jedna z najnowszych metod remediacji środowiska naturalnego, znalazła swoje zastosowanie również w przypadku tworzyw sztucznych. Na rynku pojawiły się nowe polimery de-gradowalne ulegające destrukcji na drodze procesów biologicznych. Tradycyjne polimerowe opako-wania, stwarzające problem z utylizacją, są wypierane przez opakowania biodegradowalne (m.in. z Mater-Bi, PLA czy PCL), przeznaczone głównie do kompostowania. Celem projektu jest zbadanie wpływu produktów degradacji tworzyw sztucznych z grupy poliestrów na wzrost toksycznych popu-lacji cyjanobaterii Morza Bałtyckiego. Badaniom poddano folię PCL modyfikowaną skrobią. Umieszczano ją w sterylnej wodzie morskiej zawierającej dwa rodzaje sinic. Z pomiarów zawartości chlorofilu a w jednostce objętości hodowli oraz obserwacji bezpośrednich wynika, iż w każdym z analizowanych układów zaszła biodegradacja materiału badanego. W czasie eksperymentu populacja cyjanobakterii przylegała do powierzchni polimerów, a jej wzrost był wyższy niż w próbie kontrolnej bez folii polimerowych.
-
Analiza zachowań użytkowników portalu onet.pl w ujęciu reguł asocjacyjnych
- Paweł Weichbroth
Portale internetowe są obecnie powszechnym źródłem informacji, notując bardzo dużą liczbę odwiedzin w ciągu dnia. Aktywność użytkowników zapisywana jest w plikach loga serwera WWW. Analiza takich danych może być z powodzeniem wykorzystana do określenia ścieżek nawigacji użytkowników. Uzyskana w ten sposób wiedza pozwala na stworzenie skutecznej strategii marketingowej dla produktów i usług oferowanych w ramach portalu. W niniejszej pracy, wzorce zachowań użytkowników zostały ujęte w postaci reguł asocjacyjnych. Do ekstrakcji reguł z danych serwera WWW został wykorzystany program RuleMiner, napisany w obiektowym języku Java. Podstawą działania programu jest algorytm Apriori, przedstawiony w pracy [R. Agrawal, R. Srikant 1994]. Przeprowadzone badanie miało na celu znalezienie istotnych zależności pomiędzy serwisami portalu.
-
Analiza zakłóceń magnetycznych platformy powietrznej związanych z namagnesowaniem stałym
- Mirosław Wołoszyn
Systemy magnetometryczne zainstalowane na platformach powietrznych takich, jak samoloty czy śmigłowce wyposażone są w kompensatory zakłóceń magnetycznych. Zmiany w czasie położenia platformy względem wektora indukcji magnetycznej Ziemi powodują generację zakłóceń magnetycznych. Źródłem zakłóceń są namagnesowanie stałe i indukowane elementów ferromagnetycznych platformy oraz prądy wirowe indukowane w jej metalowych częściach. W kompensatorach magnetycznych stosowany jest liniowy model zakłóceń magnetycznych. Analizę poszczególnych źródeł zakłóceń nie można przeprowadzić metodami pomiarowymi. Współczesne programy komputerowej analizy pól elektromagnetycznych pozwalają natomiast na przeprowadzenie takiej analizy. W pracy przeprowadzono analizę zakłóceń magnetycznych modelu samolotu, wywołanych przez namagnesowanie stałe jego elementów ferromagnetycznych.
-
Analiza zmian porowatości materiałów sypkich z zastosowaniem tomografii pojemnościowej
- Krzysztof Grudzień
- Maciej Niedostatkiewicz
- Zbigniew Chaniecki
- Andrzej Romanowski
W pracy przedstawiono wyniki prac związanych z synchronizacją wskaźnika porowatości ze zmianami pojemności elektrodowych mieroznych z zastosowaniem metody ECT
-
Analiza zwarciowa w linii napowietrznej 110 kV relacji GPZ Gromadka - LSSE Krzywa
- Stanisław Czapp
Przedmiotem opracowania jest analiza prądów przy zwarciu jednofazowym w linii 110 kV relacji GPZ Gromadka - LSSE Krzywa. Głównym celem analizy jest obliczenie prądu płynącego linką odgromową przy zwarciu w różnych punktach tej linii.