Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2015

Show all
  • WPŁYW WENTYLACJI GRAWITACYJNEJ NA WARUNKI KLIMATU WEWNĘTRZNEGO
    • Romana Antczak-Jarząbska
    2015 Zeszyty Naukowe Politechniki Gdańskiej. Inżynieria Lądowa i Wodna

    Wentylacja grawitacyjna ze względu na niski koszt budowy jest najbardziej znanym i stosowanym systemem wymiany powietrza zanieczyszczonego na świeże. Tego rodzaju wentylacja jest ściśle zależna od warunków klimatu zewnętrznego i od prawidłowej jej obsługi. W artykule omówiono wpływ nieprawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej na komfort życia mieszkańców. Analizie poddanych zostało 11 różnych mieszkań z 8 budynków, w których badano parametry chwilowe mikroklimatu, stan techniczny pomieszczeń i subiektywną ocenę mieszkańców.


  • Wpływ wydarzeń i inwestycji na potencjał rozwojowy metropolii nadmorskich in statu nascendi
    • Dorota Dominika Kamrowska-Załuska
    • Małgorzata Kostrzewska
    • Anna Golędzinowska
    2015 Full text BIULETYN KOMITETU PRZESTRZENNEGO ZAGOSPODAROWANIA KRAJU PAN

    Artykuł opisuje wydarzenia masowe i programy przekształceń przestrzennych w wybranych europejskich metropoliach nadmorskich in statu nascendi, jak również ich wpływ na potencjał rozwojowy tych metropolii. Nadmorskie obszary metropolitalne, z uwagi na szczególne uwarunkowania, są szczególnie predysponowane do organizacji sportowych i kulturalnych wydarzeń, zwłaszcza tych związanych z morską tożsamością. Jak pokazują analizy przeprowadzone w artykule, miastom tym często zostaje przyznany tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Choć wydarzenie to nie jest bezpośrednio związane z nadmorskim charakterem, często wykorzystuje związane z nim atrybuty. Z organizacją wydarzeń często powiązane są różne programy rewitalizacji. Mają one wpływ jakość życia mieszkańców, ale także pośrednio wpływają na potencjał rozwojowy metropolii. W przypadku metropolii nadmorskich, programy te zazwyczaj dotyczą przekształceń obszarów związanych z morską tożsamością, takich jak tereny stoczniowe czy portowe. Materialne dziedzictwo kulturalne wynikające z morskiej tożsamości, a zwłaszcza dziedzictwo poprzemysłowe, jak również genius loci tych obszarów, są ważnymi determinantami dalszego rozwoju metropolii.


  • Wpływ zaolejenia zewnętrznych przegród pionowych na warunki cieplno-wilgotnościowe w budynku
    • Maciej Niedostatkiewicz
    • Krzysztof Arendt
    2015 Przegląd Budowlany

    W artykule przedstawiono wyniki analizy wpływu zaolejenia na rozkład wilgoci w zewnętrznych przegrodach pionowych budynku mieszkalnego wykonanych jako żelbetowe, monolityczne, ocieplone od strony zewnętrznej według rozwiązań technologii BSO. Analiza ma charakter parametryczny. W artykule przedstawiono wyniki analizy wpływu zaolejenia na rozkład wilgoci w zewnętrznych przegrodach pionowych budynku mieszkalnego wykonanych jako żelbetowe, monolityczne, ocieplone od strony zewnętrznej według technologii BSO. Przedstawiona analiza ma charakter parametryczny i jej celem jest wskazanie bezpiecznych warunków zaolejenie przegrody ze względu na uwarunkowania cieplno-wilgotnościowe


  • WPŁYW ZDERZAKÓW NA ODPOWIEDŹ ZDERZAJĄCYCH SIĘ KONSTRUKCJI STALOWYCH PODDANYCH OBCIĄŻENIOM SEJSMICZNYM
    • Barbara Sołtysik
    • Robert Jankowski
    2015

    Trzęsienia ziemi są jednymi z najbardziej nieprzewidywalnych obciążeń jakie mogą oddziaływać na konstrukcje budowlane. Szczególnie wrażliwe na te obciążenia są konstrukcje blisko sąsiadujące ze sobą, które pod wpływem obciążeń sejsmicznych mogą się ze sobą zderzać. Zjawisko zderzeń, które może prowadzić do znacznych zniszczeń, a nawet zawalenia się budynków, wynika głównie z niedostatecznej przerwy pomiędzy konstrukcjami oraz z różnic w charakterystykach dynamicznych poszczególnych konstrukcji. Jest ono tematem wielu obserwacji i badań, jednak do tej pory nie sprawdzono czy umieszczenie pomiędzy konstrukcjami dodatkowych zderzaków może wpłynąć pozytywnie na odpowiedź zderzających się konstrukcji. Celem niniejszej pracy jest analiza wyników badań eksperymentalnych trzech stalowych wież, które pod wpływem obciążeń sejsmicznych zderzają się ze sobą. Ponadto zbadano wpływ zderzaków gumowych i styropianowych umieszczonych pomiędzy konstrukcjami na ich odpowiedź. W celu przeprowadzenia badań eksperymentalnych wykonano modele trzech wież stalowych (o wysokości 100 cm każda) o różnych charakterystykach dynamicznych. W celu zasymulowania trzęsienia ziemi wykorzystano specjalny stół sejsmiczny znajdujący się w Laboratorium Katedry Konstrukcji Metalowych i Zarządzania w Budownictwie Politechniki Gdańskiej. Dzięki swoim parametrom stół może być wykorzystywany do uzyskiwania wymuszeń sejsmicznych powstających podczas największych trzęsień ziemi. W pierwszym etapie badań przeprowadzono symulację zderzeń konstrukcji bez uwzględniania zderzaków pomiędzy nimi pod wpływem trzęsienia ziemi Northridge (1994) oraz Loma Prieta (1989). Następnie zbadano odpowiedzi konstrukcji po umieszczeniu pomiędzy nimi zderzaków gumowych (o grubości 20 mm) oraz styropianowych (o grubości 21 mm). Wyniki badań nie wskazują jednoznacznego wpływu zderzaków gumowych i styropianowych na odpowiedź zderzających się konstrukcji. Ich zastosowanie ma zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na konstrukcje.


  • Wpływ zmian dopuszczalnych wartości parametrów geometrycznych i kinematycznych na podatność modernizacyjną układów torowych
    • Mirosław Jan Nowakowski
    2015

    Podatnością modernizacyjną nazywamy stopień przystosowania analizowanego odcinka linii kolejowej do zmiany prędkości eksploatacyjnej. Skala możliwych zmian prędkości (w sensie jej zwiększenia) jest wypadkową istniejącego układu geometrycznego linii w planie, ograniczeń lokalizacyjnych oraz dopuszczalnych wartości parametrów geometrycznych i kinematycznych. Jakiekolwiek zmiany tych ostatnich wpływają bezpośrednio na obliczenie elementarnych charakterystyk geometrycznych toru: promienia minimalnego, przechyłki, długości krzywej przejściowej. W ostatnich latach wartości ograniczeń geometrycznych i kinematycznych zdefiniowano w normie PN-EN 13803–1:2010 oraz znowelizowano w rozporządzeniu zawartym w Dzienniku Ustaw 2014 poz. 867 i instrukcji Id-1. Zakres przewidywanych na sieci PKP prac modernizacyjnych i rewitalizacyjnych skłonił do szczegółowej analizy wpływu tych zmian na podatność modernizacyjną. Jej poprawne określenie ma bezpośredni wpływ na wybór wariantu modernizacji lub rewitalizacji linii kolejowej, a więc także na koszty inwestycji.


  • Wpływ zmian struktury demograficznej ludności na lokalny rynek pracy
    • Małgorzata Gawrycka
    • Marta Maier
    2015

    Na wzrost konkurencyjności gospodarki wpływa wiele czynników. Jednym z nich mogą być dostępne zasoby ludzkie. Ważna jest nie tylko dynamika zmian liczby ludności, również jej struktura. Celem niniejszego opracowania jest zbadanie zmian zachodzących na rynku pracy, będących konsekwencjami zmian struktury demograficznej ludności, które w przyszłości mogą wywierać negatywny wpływ na sytuację społeczno-gospodarczą regionu i kraju. Zmiany demograficzne stawiają nowe wyzwania wobec rynku pracy, stanowią jeden z czynników, który może przesądzać o wzroście i rozwoju nie tylko regionu, ale również całego kraju. Pojawiające się tendencje na rynku pracy, które dotyczą wydłużenia aktywności zawodowej ludzi, a także zmian w zakresie zabezpieczeń społecznych, wymuszą podejmowanie decyzji w skali całej gospodarki, co będzie związane nie tylko z lepszym wykorzystaniem zasobów pracy, ale również z ograniczeniem wydatków budżetowych z tytułu pełnionych przez państwo funkcji opiekuńczych.


  • Wprowadzenie :Inteligentne miasta po polsku
    • Joanna Bach-Głowińska
    2015

    W rozdziale zostały opisane przedmiot, cel oraz metoda przeprowadzonych badań porównawczych między miastami. Na podstawie praktycznego zastosowania różnych form planowania w Glasgow wskazane zostały aspekty różnicujące planowanie w Polsce i Szkocji.


  • Wprowadzenie. Przestrzenie demokracji lokalnej
    • Gabriela Maria Rembarz
    2015

    Artykuł dotyczy kwestii wykorzystania nowych inwestycji publicznych dla kształtowania nowej warstwy tożsamości lokalnej w miastach polskich. Wskazuje na powiązanie pomiędzy partycypacja społeczną w planowaniu a wzmocnieniem identyfikacji społecznej z miejscem zamieszkania, jako waznym potencjałem rozwojowym miasta.


  • Wrażliwość probabilistyczna stanów granicznych konstrukcji - metoda Monte Carlo
    • Marek Skowronek
    2015

    Praca ukazuje zastosowanie metody symulacyjnej Monte Carlo w analizie losowej konstrukcji inżynierskich. Systematyka metod losowych obejmuje ich trzy poziomy, z zaznaczeniem poziomu trzeciego, o dowolnych typach zmiennych losowych – zmiennych podstawowych problemu. Ukazano przykład modelowana losowego obciążenia wiatrem na podstawie 10-letnich pomiarów prędkości wiatru, wykazując zgodność zbioru danych z rozkładem ekstremów Gumbela. Przeanalizowano stan graniczny użytkowalności konstrukcji, estymując jej niezawodność i prawdopodobieństwo awarii.


  • WRONG WAY! - amerykańskie doświadczenia w oznakowaniu dróg szybkiego ruchu
    • Beata Świeczko-Żurek
    • Jerzy Ejsmont
    2015 Full text Magazyn Autostrady

    Od kilku lat w Polsce mamy już liczącą się sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu, które bez wątpienia są kluczem do szybkiego i bezpiecznego poruszania się pojazdów samochodowych. W związku z rozwojem sieci drogowej pojawił się jednak nowy problem, który jak dotychczas jest w naszym kraju zupełnie - jazda "pod prąd". Niniejszy artykuł dotyczy tego problemu, gdyż regularnie co kilka tygodni dochodzą do nas informacje o poważnych wypadkach spowodowanych przez kierowców jadących w niewłaściwą stronę.


  • Wrzeszcz Górny analizy urbanistyczne w ramach dokumentu "Planistyczno-urbanistyczne opracowanie strategii przestrzenno-społecznej dla dzielnic Gdańska: Orunia, Osowa, Wrzeszcz Górny oraz Ujeścisko-Łostowice"
    • Gabriela Maria Rembarz
    • Justyna Martyniuk-Pęczek
    • Barbara Zgórska
    2015

    Opracowanie jest ekspertyzą dotyczącą analizy uwarunkowań urbanistycznych rozwoju przestrzeni publicznej w dzielnicy Wrzeszcz Górny


  • Wrzeszcz Górny. Planistyczno-urbanistyczne opracowanie strategii przestrzenno-społecznej. Koncepcja Mikrostrategii
    • Gabriela Maria Rembarz
    • Justyna Martyniuk-Pęczek
    • Barbara Zgórska
    2015

    Opracowanie jest dokumentem urbanistyki operacyjnej. Jest to wdrożenie innowacyjnej techniki planowania partycypacyjnego stosującego nową, uniwersalną metodę pracy -mentoring urbanistyczny, oraz nowe narzędzie planistyczne - mikrostrategię. Zastosowanie dla konkretnego obszaru - dzielnica Wrzeszcz Górny stanowi wsparcie dialogu społecznego na rzecz koordynacji i aktywizacji wysiłków społecznych i publicznych na rzecz poprawy jakości przestrzeni publicznej.


  • Wskaźniki jakości kształcenia wynikające z realizacji strategii Politechniki Gdańskiej
    • Barbara Wikieł
    2015 Dzień Jakości PG

    W roku akademickim 2013/2014 w ramach prac Uczelnianej Komisji Zapewniania i Doskonalenia Jakości Kształcenia przeprowadzona została analiza słabych i mocnych stron wydziałów i centrów w obszarach związanych z różnymi aspektami kształcenia. W wyniku przeprowadzonej analizy zauważono przede wszystkim brak korelacji pomiędzy słabymi stronami uczelni, wskazanymi w opracowaniu „Podstawowe cele i zadania strategiczne rozwoju Politechniki Gdańskiej w latach 2012-2020”, a zidentyfikowanymi słabymi stronami wydziałów i centrów. Ponadto wśród wskazanych przez wydziały i centra słabych i mocnych stronach w zakresie kształcenia nie widać było w wielu przypadkach odniesienia do realizacji celów i zadań strategicznych uczelni i wydziałów. Podejście poszczególnych jednostek do przeprowadzonej analizy swoich słabych i mocnych stron było bardzo niejednorodne, co uniemożliwiło wspólną interpretację otrzymanych wyników w skali całej uczelni. Pojawiła się zatem potrzeba pewnego ujednolicenia podejścia do określania słabych i mocnych stron wydziałów i centrów w zakresie kształcenia oraz powiązania ich z realizacją strategii rozwoju uczelni. W stosunku do poszczególnych działań strategicznych uczelni związanych z kształceniem zostały określone tzw. pytania kontrolne i wskaźniki jakości kształcenia. Ich rolą jest pomoc w określeniu stopnia realizacji danego działania strategicznego, a przez to określenia mocnej lub słabej strony jednostki w danym obszarze.


  • Wsparcie dla wiejskości. Znaczenie doświadczeń w kształtowaniu wiejskiego krajobrazu
    • Anna Górka
    2015 Full text Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

    Kwestię wiejskości tradycyjnie badają nauki społeczne. Wobec przebudowy społeczno-gospodarczej obszarów wiejskich wiejskość, która wykazuje trwałe powinowactwo z krajobrazem, stanowi również wyzwanie dla planowania przestrzennego i turystyki: wyobrażenia związane z wiejskim krajobrazem są jednym z prawdopodobnych kryteriów wyboru wsi jako miejsca zamieszkania, a wizerunek tradycyjnej wsi stanowi koło napędowe gospodarki wiejskiej opartej na turystyce. Problematyczna wiejskość nie traci zatem na ważności, ale zmienia się jej lokalizacja i rozszerza zakres znaczeniowy. Przebieg procesu transformacji uzasadnia zainteresowanie krajobrazowym wymiarem wiejskości i dowodzi jego użyteczności dla rozwoju obszarów wiejskich. Celem podjętych rozważań jest po pierwsze wykazanie związku pomiędzy zmianami w krajobrazie wsi i sposobami rozwoju obszarów wiejskich oraz zredukowanym dyskursem wiejskości; po drugie, jest nim przywołanie tych, zaniedbanych aspektów wiejskości, których znaczenie wzrosło w wyniku transformacji; po trzecie wreszcie intencją podjętej refleksji jest zainicjowanie dyskusji nad wykorzystaniem rozpoznanych atrybutów wiejskości w praktyce planowania przestrzennego.


  • Wsparcie procesu automatycznego wykrywania topologii sieci MAN
    • Łukasz Wiszniewski
    • Karol Kujawa
    • Józef Woźniak
    2015 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Jednym z istotniejszych wyzwań, o ile nie najważniejszych, pojawiających się przed administratorem sieci MAN w procesie zarządzania, jest konieczność szybkiej analizy zmian zachodzących w logicznej topologii sieci. Sieć MAN składa się z wielu typów urządzeń sieciowych, często różnych metod zarządzania nimi. Konieczne jest więc znalezienie wspólnej metody, umożliwiającej zebranie podstawowych informacji o stanie sieci w celu ich późniejszej analizy. Zaprezentowano sposoby pozyskiwania danych o logicznej topologii oraz autorski system do ich przetwarzania i wizualizacji, który upraszcza proces lokalizacji i oceny stopnia awarii sieci MAN.


  • Wspomaganie zajęć dydaktycznych z matematyki na kierunkach technicznych kursem e-Learningowym"
    • Agata Gołaszewska
    • Magdalena Maria Łapińska
    2015 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W artykule przedstawiono doświadczenia w zakresie wspomagania przedmiotu matematyka na pierwszym roku studiów inżynierskich kursem e-learningowym. Wykonano analizę wyników testów przeprowadzonych podczas e-zajęć. Przedstawiono również wyniki ankiet ewaluacyjnych obrazujących stosunek studentów do wprowadzania kształcenia matematyki z wykorzystaniem blended learning.


  • Wspomnienie o prof. dr. hab. inż. Zbigniewie Sikorze (1954-2015)
    • Eligiusz Mieloszyk
    • Rafał Ossowski
    • Mariusz Wyroślak
    2015 Full text Inżynieria Morska i Geotechnika

    Wspomnienie.


  • WSPÓCZESNE PROCESY ROZWOJU MIAST I OBSZARÓW MIEJSKICH
    • Piotr Lorens
    2015 Full text Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

    Celem opracowania jest zaprezentowanie całego spektrum zagadnień odnoszących się do problematyki reurbanizacji i metropolizacji obszarów miejskich, w tym w kontekście realizacji paradygmatu zrównoważonego rozwoju. Szczególną uwagę poświęcono kwestii kształtowania przestrzeni, jako jednego z głównych problemów równoważenia rozwoju na szczeblu lokalnym i metropolitalnym w warunkach polskich


  • Współczesne funkcje transportowe zabytkowych dworców kolejowych
    • Daniel Załuski
    2015

    W artykule opisano tendencje przekształceń dworców kolejowych w kontekście przemian cywilizacyjnych i technologicznych dokonujących się w całej Europie. Poruszone zostały również problemy ochrony dziedzictwa kulturowego w świetle przebudowy tych obiektów.


  • Współczesne problemy w centrach danych
    • Artur Opaliński
    2015

    Wywiad z Arturem Opalińskim, koordynatorem zespołu badawczego realizującego projekt „Opracowanie aktywnego systemu zarządzania przepływem ciepła w centrach danych”