Show publications from the year
-
Show all publications from the year 2025
-
Show all publications from the year 2024
-
Show all publications from the year 2023
-
Show all publications from the year 2022
-
Show all publications from the year 2021
-
Show all publications from the year 2020
-
Show all publications from the year 2019
-
Show all publications from the year 2018
-
Show all publications from the year 2017
-
Show all publications from the year 2016
-
Show all publications from the year 2015
-
Show all publications from the year 2014
-
Show all publications from the year 2013
-
Show all publications from the year 2012
-
Show all publications from the year 2011
-
Show all publications from the year 2010
-
Show all publications from the year 2009
-
Show all publications from the year 2008
-
Show all publications from the year 2007
-
Show all publications from the year 2006
-
Show all publications from the year 2005
-
Show all publications from the year 2004
-
Show all publications from the year 2003
-
Show all publications from the year 2002
-
Show all publications from the year 2001
-
Show all publications from the year 2000
-
Show all publications from the year 1999
-
Show all publications from the year 1998
-
Show all publications from the year 1988
-
Show all publications from the year 1987
-
Show all publications from the year 1980
Publications from the year 2015
Show all-
WPŁYW PARAMETRÓW PROCESU SBM NA DYSTRYBUCJĘ TWORZYWA W BUTELKACH PET – PRZEGLĄD LITERATURY
- Paweł Wawrzyniak
Z mechanicznego punktu widzenia profil grubości butelek PET jest uwarunkowany mechaniczno-cieplną odpowiedzią tworzywa rozdmuchiwanej preformy na zadane parametry procesu SBM. Z mikroskopowego punktu widzenia na mechaniczne i termiczne właściwości butelek CSD z PET największy wpływ mają procesy orientowania i krystalizowania tworzywa. Z technologicznego punkty widzenia profil grubości butelek PET po procesie produkcji metodą SBM jest głownie zdeterminowany początkową strukturą tworzywa preformy, termicznym profilem ogrzaniem preformy przed procesem SBM, prędkością pręta rozciągającego, ciśnieniem powietrza rozdmuchu wstępnego oraz tzw. parametrem wysokości startu rozdmuchu. W szczegółowym ujęciu na strukturę tworzywa butelek PET wpływa aż 44 zmiennych jednak nie będą one poszczególnie omawiane. W opracowaniu zostanie opisany wpływ 3 głównych parametrów: ciśnienia rozmduchu wstępnego, czasu opóźnienia rozdmuchu, temperatury początkowej preformy. Wyniki przedstawiono na podstawie zabranych danych literaturowych.
-
Wpływ parametru WSR na jakość estetyczną wytwarzanych pojemników z PET w procesie SBM z preformy
- Paweł Wawrzyniak
Z mechanicznego punktu widzenia jakość estetyczna butelek PET jest uwarunkowany mechaniczno-cieplną odpowiedzią tworzywa rozdmuchiwanej preformy na zadane parametry procesu SBM. Z mikroskopowego punktu widzenia na mechaniczne i termiczne właściwości butelek CSD z PET największy wpływ mają procesy orientowania i krystalizowania tworzywa. Z technologicznego punkty widzenia jakość estetyczna butelek PET po procesie produkcji metodą SBM jest głownie zdeterminowany początkową strukturą tworzywa preformy, termicznym profilem ogrzaniem preformy przed procesem SBM, prędkością pręta rozciągającego, ciśnieniem powietrza rozdmuchu wstępnego oraz tzw. parametrem wysokości startu rozdmuchu (parametrem WSR). W szczegółowym ujęciu na strukturę tworzywa butelek PET wpływa aż 14 nastawialnych zmiennych jednak w artykule nie będą one poszczególnie omawiane. W opracowaniu zostanie opisany wpływ wartości parametru WSR na jakość estetyczną butelki PET. Jednak wpływ wartości parametru WSR na jakość estetyczną butelki z PET jest bardzo trudny do oszacowania. Problemem jest określenie "lepszości" butelki - co to znaczy, że jedna butelka jest lepsza od drugiej. W artykule została podjęta próba określenia jakości estetycznej butelki przez pryzmat występowania defektów kształtu butelki.
-
Wpływ parametru WSR procesu SBM na jakość estetyczną wytwarzanych pojemników z PET
- Paweł Wawrzyniak
Abstrakt w materiałach konferencyjnych konferencji Młodzi dla techniki 2015
-
Wpływ polityki zdrowotnej na jakość życia seniorów
- Andrzej Szuwarzyński
Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem globalnym, które jest nieuniknione, ale jego skutki są możliwe do monitorowania i prognozowania. Jakość życia ludzi zależy od wielu czynników, ale w bardzo dużym stopniu uzależniona jest od ich stanu zdrowia. W starzejącym się społeczeństwie pojawiają się nowe wyzwania, przed którymi stają decydenci odpowiadający za prowadzenie polityki zdrowotnej. Właściwe jej kształtowanie wymaga posiadania przez nich odpowiednich informacji o czynnikach, które powinny być uwzględnione w budowaniu efektywnych systemów opieki zdrowotnej. Systemy te w różnych krajach w różnym stopniu spełniają oczekiwania starzejących się ludzi, co odzwierciedlają dane statystyczne. Analiza tych danych pozwala na porównanie i ocenę funkcjonowania systemów opieki zdrowotnej w różnych krajach w kontekście jakości życia starszych ludzi. Do oceny zastosowano metodę złożonych wskaźników, pozwalającą na stworzenie rankingów. Wybrano do analizy kraje Unii Europejskiej. Takie porównanie pozwala na wskazanie liderów, którzy mogą stać się wzorcem do naśladowania przez kraje, w których funkcjonowanie systemów opieki zdrowotnej jest niezadowalające z punktu widzenia jakości życia seniorów.
-
Wpływ położenia osi obrotu tarczy wychylnej na sprawność objętościową pomp wielotłoczkowych osiowych
- Paweł Załuski
W artykule opisano wpływ położenia osi obrotu tarczy na wielkość przestrzeni martwej i sprawność objętościową pompy wielotłoczkowej osiowej. Zaproponowano superpozycję dwóch ruchów - obrotu tarczy względem osi przecinającej się z osią obrotu wału pompy i przesunięcia tarczy wzdłuż osi wału w efekcie czego uzyskano efekt przesuniętej osi obrotu. Dokonano porównania sprawności objętościowej pompy z osią przecinającą się z osią obrotu wału, oraz konstrukcji z osią przesuniętą.
-
WPŁYW PRAWIDŁOWEGO PROJEKTOWANIA KONSTRUKCJI I UKŁADÓW SANITARNYCH BUDYNKU NA EKSPLOATACJE I ZDROWIE UŻYTKOWNIKÓW
- Rafał Andrzejczyk
- Marta Gosz
- Tomasz Mania
Artykuł prezentuje wpływ procesu projektowania konstrukcji jak i układów sanitarnych budynku na zdrowie i komfort bytowania jego użytkowników. Przedstawiono tu ogólną charakterystykę rozwiązań stosowanych w "nowoczesnym" budownictwie energooszczędnym. Pokazano częste błędy doprowadzające do powstawania tak zwanego "syndromu chorego budynku". Wymieniono możliwe skutki wystąpienia takiego zjawiska na zdrowie ludzi. Scharakteryzowano tu budowę jak i zasadę działania podstawowych typów układów wentylacyjnych. Autorzy prezentują tu dowody na dominującą rolę układu wentylacyjnego dla utrzymania komfortu w obiekcie.
-
Wpływ procesu redukcji na właściwości strukturalne i mechaniczne szkieł tlenkowych z grupy (Pb,Bi)-(Si,Ge)-O
- Beata Bochentyn
W pracy zbadano wpływ procesu redukcji w wodorze prowadzonej w temperaturze 380°C na mikrostrukturę i skład pierwiastkowy próbki szkła Bi0.4Pb0.2Si0.4Ox. Wykazano, że na skutek redukcji w próbce tworzy się wyraźnie odseparowana wierzchnia warstwa o grubości ok. 50µm, która jest zubożona w tlen i charakteryzuje się lepszą przewodnością elektryczną. Stwierdzono również, że na powierzchni szkła tworzą się granule metalicznego bizmutu o średnicy kilkudziesięciu do kilkuset nanometrów. Ponadto zaobserwowano zubożenie próbek w ołów w stosunku do stechiometrii szkła przed procesem redukcji
-
Wpływ procesu redukcji na właściwości strukturalne i mechaniczne szkieł tlenkowych z grupy (Pb,Bi)-(Si,Ge)-O = Influence of reduction process on the structural and mechanical properties of (Pb,Bi)-(Si,Ge)-O oxide glasses
- Beata Bochentyn
The effect of the reduction process in H2 at 380 °C on the microstructure and elemental composition of a glass Bi0.4Pb0.2Si0.4Ox has been investigated. It has been shown that after reduction a clearly separated top layer with a thickness of approx. 50 µm was formed on the surface of the sample. This layer is depleted of oxygen and has higher electrical conductivity than the interior of the glass. It has also been found that some granules of metallic bismuth with a diameter of tens to hundreds of nanometers were formed on the surface of the glass. Furthermore, depletion of lead was observed in these samples in relation to the initial stoichiometry of the glass prior to trial reduction.
-
WPŁYW PRZEPISÓW PRAWNYCH UE NA KONKURENCYJNOŚĆ SYSTEMÓW OCHRONY ZDROWIA
- Justyna Kujawska
Dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej jest kluczowym prawem wszystkich obywateli na świecie. W każdym państwie usługi zdrowotne finansowane w ramach świadczeń gwarantowanych są w pewnym stopniu limitowane i przyczyniają się do powstawania kolejek oczekujących. Zasada swobodnego przepływu usług oraz dyrektywa dotycząca praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej miały zwiększyć dostępność do świadczeń zdrowotnych. Celem artykułu jest pokazanie kierunków przepływu usług zdrowotnych w Polsce oraz wskazanie możliwości zwiększenia konkurencyjności systemów opieki zdrowotnej nowych państw UE w ramach obowiązujących przepisów prawnych. Zastosowane metody badawcze to analiza struktury i dynamiki wartości otrzymanych i zrealizowanych świadczeń zdrowotnych wykonywanych w ramach przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz literaturowe studia przypadków dotyczące poprawy dostępu do świadczeń poprzez współpracę przygraniczną między państwami. Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań można wstępnie zauważyć, że wprowadzenie dyrektywy transgranicznej mogło ograniczyć swobodę przepływu usług zdrowotnych.
-
Wpływ rodzaju kwasu jako dodatku do eluentu na parametry rozdzielania polifenoli techniką chromatografii cieczowej w odwróconych układach faz (RP-HPLC)
- Marta Glinka
- Marina Antolak
- Rafał Łukajtis
- Marian Antoni Kamiński
Chromatografia cieczowa jest jedną z technik wykorzystywanych w badaniach składu mieszanin, a także do wydzielania czystych składników z mieszanin w postaci frakcji eluatu. Z punktu widzenia współczesnej chemii, farmakologii, a także medycyny, czy biotechnologii, chromatografia pełni ważną rolę, w zakresie analityki jakościowej i ilościowej. Dzięki możliwości otrzymywania naturalnych składników biologicznie czynnych w czystej postaci z ekstraktów pochodzenia naturalnego, jak i składników mieszanin po syntezie organicznej, ma też ważne znaczenie w skali preparatywnej, i coraz większe, w skali procesowej. Niniejsza praca dotyczy badań nad optymalizacją warunków stosowanych przy rozdzielaniu składników jednej z grup związków chemicznych stanowiących metabolity roślinne – polifenole. W pracy zbadano wpływ na retencję, selektywność i sprawność rozdzielania, w tym także na symetrię pików, poprzez zastosowanie dodatków do eluentu w postaci kwasów (HCl, H3PO4, H2SO4, CH3COOH, TFA), do rozdzielania wybranych, naturalnie występujących materiale roślinnym polifenoli w warunkach RP HPLC. W rozdzielaniu peptydów w układach RP, w tym, w proteomice, najczęściej używanym modyfikatorem fazy ruchomej, jest kwas trifluorooctowy (TFA). Spełnia on wówczas dwie funkcje: - ogranicza kwaśną dysocjację peptydu (na tzw. „C-końcu”), co zwiększa poziom hydrofobowości molekuł; - solwatuje sprotonowane lub spolaryzowane, dodatnio naładowane fragmenty cząsteczki peptydu lub białka ujemnymi jonami zdysocjowanego kwasu, powodując wyraźne dodatkowe podwyższenie hydrofobowości rozdzielanych cząsteczek. W przypadku polifenoli i warunków RP, obecny w eluencie kwas, powoduje jedynie cofnięcie dysocjacji elektrolitycznej rozdzielanych mniej lub bardziej kwaśnych związków chemicznych. Wpływa to na wyraźny wzrost hydrofobowości cząsteczek. Zwiększenie hydrofobowości skutkuje wzrostem współczynnika retencji, poprawą symetrii pików i lepszym rozdzieleniem składników mieszaniny w stosunków do warunków rozdzielania bez dodatku kwasu do eluentu. Badania tej pracy potwierdzają konieczność dodania kwasu do eluentu, w przypadku stosowania warunków faz odwróconych (RP). Pokazują, że każdy z badanych kwasów powoduje korzystne efekty, jednak, najbardziej korzystne - zwłaszcza dla celów analityki - okazuje się stosowanie niewielkiego dodatku kwasu siarkowego (VI).
-
Wpływ sposobu definiowania macierzy wag przestrzennych na wynik porządkowania liniowego państw Unii Europejskiej pod względem poziomu życia ludności
- Marta Kuc-Czarnecka
W artykule dokonano analizy wpływu sposobu definiowania macierzy wag przestrzennych na wynik porządkowania liniowego na przykładzie rankingu państw Unii Europejskiej ze względu na poziom życia. Ustalenie struktury zależności przestrzennych jest istotnym zagadnieniem badawczym, gdyż umożliwia uwzględnienie w analizach niemierzalnych efektów przestrzennych, a ponadto pozwala uniknąć błędów poznawczych i podnosi wiarygodność analiz. Za aproksymację poziomu życia przyjęto przestrzenny taksonomiczny miernik rozwoju [Antczak 2013]. W opracowaniu przyjęto kilka wariantów macierzy wag przestrzennych, m.in.: macierz kontyngencji rzędu I i II, macierz odległości geograficznej oraz macierz odległości ekonomicznej. Wyniki przeprowadzonej analizy wskazują, że ostateczny kształt rankingu jest zależny od sposobu konstrukcji macierzy wag przestrzennych.
-
Wpływ strat mechanicznych w siłowniku teleskopowym zespołu zagęszczającego w pojeździe do usuwania odpadów z pojemników na skuteczność prasowania odpadów
- Jacek Czyżewicz
- Jacek Łubiński
- Tomasz Zajdziński
Hydraulic telescopic cylinders are used to power the moving wall of rear loader garbage trucks equipped with the traditional "sweep and slide" system. As the garbage compression force is directly dependent on the resistance force of the moving wall, losses in the hydraulic telescopic cylinder influence the compaction process. Taking them into account in the control system may improve the operation of the compaction mechanism.
-
Wpływ strącania wstępnego polimerem organicznym na szybkość denitryfikacji
- Magdalena Szyszko
W artykule przedstawiono wyniki badań nad wpływem strącania wstępnego zanieczyszczeń ze ścieków surowych z Oczyszczalni „Dębogórze” k. Gdyni polimerem organicznym Cofloc firmy Atana na szybkość procesu denitryfikacji. Przeanalizowano efektywność usuwania związków organicznych ze ścieków surowych w procesie koagulacji, jak również przeprowadzono serię testów dwufazowych w celu wyznaczenia szybkości denitryfikacji w temperaturze 20ºC. Celem badań było określenie, czy strącanie wstępne nie ogranicza szybkości denitryfikacji z uwagi na możliwy deficyt związków organicznych.
-
Wpływ struktury przestrzennej układu zasilania na energochłonność trakcji miejskiej – pomiary rekuperacji
- Mikołaj Bartłomiejczyk
- Marcin Połom
W artykule [3] przedstawiono analizę teoretyczną wpływu struktury przestrzennej układu zasilania na efektywność hamowania odzyskowego oraz wielkość strat przesyłowych. Przedmiotem niniejszej publikacji jest prezentacja wyników badań pomiarowych nad znaczeniem kształtu układu zasilania na wielkość stopnia wykorzystania rekuperacji. Powszechnie niedoceniany jest wpływ struktury układu zasilania na możliwość zwiększenia stopnia wykorzystania rekuperacji w pojazdach. W wielu przypadkach nawet nieznaczne modyfikacje układu zasilania – jak zmiana sekcjonowania lub dwustronne zasilanie – umożliwiają znaczne zwiększenie odzysku energii. Przedstawiona analiza została wykonana w oparciu o pomiary przeprowadzone w sieci Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni.
-
Wpływ struktury przestrzennej układu zasilania na energochłonność trakcji miejskiej – pomiary strat przesyłowych
- Mikołaj Bartłomiejczyk
- Marcin Połom
Wpływ struktury przestrzennej układu zasilania na energochłonność trakcji miejskiej – pomiary strat przesyłowych
-
Wpływ systemu ogrzewania na zużycie energii i koszty eksploatacyjne budynku
- Krzysztof Arendt
- Marek Krzaczek
- Romana Antczak-Jarząbska
- Andrzej Tejchman-Konarzewski
W artykule przedstawiono analizę wpływu systemu ogrzewania na zużycie energii i koszty eksploatacyjne 3-kondygnacyjnego budynku zamieszkania zbiorowego (dom studencki) o powierzchni 2117,16 m2. Budynek miał niskie zapotrzebowanie na ciepło użytkowe do ogrzewania i wentylacji na poziomie 36,85 kWh/(m2 rok). Uwzględniono 5 wariantów technologicznych systemu centralnego ogrzewania (CO) i przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU). Wyniki wykazały, że ogrzewanie budynku pompą ciepła może 2-6 razy zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię końcową. Po uwzględnieniu cen nośników energii i kosztów amortyzacji urządzeń grzewczych rozwiązaniem najbardziej optymalnym z ekonomicznego punktu widzenia jest kocioł węglowy. Rozwiązaniem o najmniejszym zapotrzebowaniu na energię pierwotną jest kocioł na pellety drewniane.
-
Wpływ techniki ściegu odpuszczającego na spawalność stali S355G10+N pod wodą
- Dariusz Fydrych
- Jacek Tomków
- Grzegorz Rogalski
- Jerzy Łabanowski
W artykule scharakteryzowano idee spawania mokrego oraz stosowanie techniki ściegów odpuszczających. Przedstawiono wpływ zastosowania techniki ściegu odpuszczającego na skłonność stali podwyższonej wytrzymałości S355G10+N do pękania zimnego wyrażoną twardością strefy wpływu ciepła w warunkach spawania podwodnego. Badania przeprowadzono na próbkach spawanych techniką mokrą elektrodami otulonymi (MMA). W wyniku zrealizowanych badań wskazano, iż zastosowana technika w przypadku konieczności spawania naprawczego konstrukcji oceanotechnicznych ze stali S355G10+N może prowadzić do istotnej poprawy własności złączy.
-
Wpływ technologi na cykl życia budynku
- Jan Cudzik
Ekologicznie podejście do architektury nie powinno być ograniczone jedynie do wyboru materiałów i optymalizacji zapotrzebowania na energię. Równie istotne jest przedłużenie cyklu życiowego budynku. Może to mieć miejsce dzięki zastosowaniu rozwiązań kinematycznych pozwalających dostosowywać i zmieniać formę budynku w zależności od potrzeb jego użytkowników.
-
Wpływ temperatury na skład produktów pirolizy
- Paweł Kazimierski
- Marek Klein
- Dariusz Kardaś
Praca prezentuje wyniki badań pirolizy biomasy przy różnych temperaturach maksymalnych prowadzenia pro- cesu. Biomasą użytą w eksperymentach były zrębki brzozowe. Analizowano udziały masowe pięciu frakcji pro- duktów: karbonizatu, smół lekkich, smół ciężkich, wody oraz gazu pirolitycznego. Wykonano także analizy ciepła spalania poszczególnych frakcji w zależności od temperatury prowadzenia procesu. Eksperymenty wykonano przy pomocy laboratoryjnego reaktora pirolitycznego, titratora Karla Fischera, bomby kalorymetrycznej, chromato- grafu gazowego oraz analizatora elementarnego CHNS-O. Pirolizę prowadzono w temperaturach 300, 400 oraz 500 C. Otrzymane produkty rozdzielano, ważono, oraz oznaczano ich ciepło spalania.
-
Wpływ warunków przechowywania na jakość drutów proszkowych
- Michał Landowski
- Dariusz Fydrych
- Aleksandra Świerczyńska
W pracy przedstawiono wyniki badań chłonności drutów proszkowych. Badane druty proszkowe zostały poddane ekstremalnym warunkom 60°C i wilgotności względnej 90% przez 240 godzin. Określono chłonność oraz zbadano jakość powierzchni drutów proszkowych po ekspozycji. Wykonano napoiny nawilżonymi drutami proszkowymi i zbadano ilość wodoru dyfundującego w stopiwie.