Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2015

Show all
  • Rozpoznawanie elementów elektronicznych w obudowach SOT-23
    • Rafał Kowalski
    • Arkadiusz Szewczyk
    2015 Full text Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Produkowane obecnie elementy elektroniczne do montażu powierzchniowego (SMD) mają tak małe obudowy, że producenci nie są w stanie umieszczać na nich dostatecznej ilości oznaczeń umożliwiających ich jednoznaczną identyfikację. Ponadto, podobnie jak w przypadku elementów do montażu przewlekanego, w obudowie jednego typu mogą być zamknięte różne rodzaje elementów. Przykładem takiej obudowy jest obudowa SOT-23 (Small Outline Transistor). W celu umożliwienia szybkiej identyfikacji elementów umieszczanych w obudowie SOT-23 opracowany został algorytm oparty o macierze rozpływu prądów pomiędzy wyprowadzeniami obudowy. Opracowany algorytm został zaimplementowany w urządzeniu mikroprocesorowym, które, po dołączeniu do komputera PC, umożliwia również wyznaczanie charakterystyki zidentyfikowanego elementu.


  • Rozszerzona trzecia misja uniwersytetu na przykładzie jego relacji z podmiotami trzeciego sektora
    • Anna M. Kola
    • Krzysztof Leja
    2015 Full text e-mentor

    Relacje współczesnego uniwersytetu z otoczeniem są przedmiotem wielu opracowań naukowych, których autorzy koncentrują się zwykle na współzależnościach między uczelnią, państwem i rynkiem2. Współczesny uniwersytet, oprócz funkcji dydaktycznej i badawczej, nazywanych w piśmiennictwie naukowym pierwszą i drugą misją, ma ważne zadanie, jakim jest budowanie i rozwijanie relacji z otoczeniem, określane jako trzecia misja. Autorzy artykułu dostrzegają lukę badawczą wynikającą ze zbyt wąskiego rozumienia otoczenia w literaturze, a zwłaszcza brak publikacji zwracających uwagę na znaczenie budowania i rozwijania relacji uczelni z organizacjami trzeciego sektora, a szerzej - ze społeczeństwem obywatelskim. Celem artykułu jest próba wypełnienia tej luki poprzez wykazanie zasadności i możliwości otwarcia się współczesnego uniwersytetu na coraz szersze grupy interesariuszy i udowodnienia, że włączenie do badań nad trzecią misją uczelni relacji z sektorem pozarządowym wpłynie pozytywnie na budowanie kapitału społecznego, a także zilustrowanie tej tezy przykładami dobrych praktyk. W podsumowaniu autorzy proponują rekomendacje, których urzeczywistnienie może przyczynić się do wzbogacenia trzeciej misji uniwersytetu polegającego na poszerzeniu relacji uczelni z otoczeniem społecznym.


  • Rozważania nad intensywnością zabudowy w kontekście praktyki urbanistycznej oraz potencjału technologii GIS
    • Anna Michalik
    • Daniel Załuski
    • Agnieszka Zwirowicz-Rutkowska
    2015 Full text Roczniki Geomatyki [Annals of Geomatics]

    Celem artykułu jest zasygnalizowanie konieczności wypracowania jednolitej definicji i sposobu obliczania intensywności zabudowy na potrzeby praktyki urbanistycznej. Punktem odniesienia jest definicja intensywności zabudowy, przyjęta w znowelizowanej ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym na tle definicji zaczerpniętych z innych źródeł. Intensywność zabudowy jest parametrem o najdalej idących skutkach w przestrzeni. Właściwe określenie tego wskaźnika umożliwia zachowanie lub kształtowanie ładu przestrzennego. Problemy z definicją, obliczaniem i interpretacją intensywności zabudowy mogą być przyczyną konfliktów społecznych. Błędne ustalenie analizowanego wskaźnika może powodować również skutki finansowe oraz prawne. W związku z planami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przewiduje się, że w najbliższym czasie wprowadzony zostanie obowiązek sporządzenia aktów planistycznych w formie baz danych przestrzennych oraz ich publikacji z wykorzystaniem usług danych przestrzennych. Konsekwencją zmiany sposobu sporządzania załącznika graficznego planu miejscowego będzie konieczność stosowania katalogu konkretnych wskaźników. Problemy mogą wynikać nie tylko z nazewnictwa poszczególnych parametrów, ale przede wszystkim ze sposobu ich obliczania. Istnieje pilna potrzeba standaryzacji zakresu danych i sposobu ich przechowywania w bazie danych przestrzennych na potrzeby obliczania intensywności zabudowy. Proponowana przez autorów procedura wspomagająca proces obliczania intensywności zabudowy została podzielona na trzy części. Urbanista, jako osoba odpowiedzialna za realizację planu miejscowego podejmuje kluczowe decyzje oraz wprowadza odpowiednie dane. Zadaniem aplikacji GIS będzie automatyzacja niektórych czynności, natomiast moduł obliczeń intensywności zabudowy pozwoli na wykonywanie odpowiednich działań. Efektem zaproponowanej procedury będzie baza danych przestrzennych rozszerzona o informację dotyczącą: istniejącej intensywności zabudowy, intensywności zabudowy ustalonej w planie oraz weryfikacji wskaźnika istniejącego w odniesieniu do ustalonego w planie.


  • Rozwój technik chromatograficznych- zastosowanie w polskich laboratoriach zajmujacych sie analizą farmaceutyczną
    • Maciej Bilek
    • Jacek Namieśnik
    2015 Analityka: Nauka i Praktyka

    Zależność ta znajduję odzwierciedlenie w postaci publikacji na łamach polskich czsopism zawodowych. Ich prześledzenie ukazuje proces percepcji najnowszych, światowych zdobyczy w dziedzinie chromatografii na rodzimym gruncie, W artyle przedstawiono kamienie milowe w rozwoju technik chromatograficznych w aspekcie ich wykorzystania w polskich laboratoriach farmaceutycznych.


  • Równolegle przebiegające procesy separacji pianowej jonów Al(III), Cu(II) i Zn(II) z roztworów ich mieszanin
    • Piotr Rybarczyk
    2015

    Metody flotacji jonowej i precypitacyjnej należą do procesów separacji pianowej, wykorzystujących zdolność selektywnej adsorpcji niektórych składników roztworu na powierzchni międzyfazowej gaz – ciecz. Do zalet separacji pianowej zalicza się m.in. niewysokie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne oraz wysoką skuteczność w obróbce roztworów rozcieńczonych. Celem pracy jest ocena wpływu kluczowych parametrów na wydajność i przebieg procesów flotacji jonowej i precypitacyjnej, zachodzących w roztworach wodnych, zawierających pojedyncze jony Al(III), Cu(II) i Zn(II) oraz ich mieszaniny. Praca składa się z dwóch głównych części. W części literaturowej omówiono podstawy fizykochemiczne procesów flotacji jonowej i precypitacyjnej oraz wskazano rolę głównych czynników, od których zależy skuteczność oraz przebieg wymienionych procesów. Przedstawiono charakterystykę wybranych typów ścieków przemysłowych, do oczyszczania których można stosować omawiane techniki flotacyjne. W części doświadczalnej pracy zbadano wpływ czasu trwania flotacji, prędkości przepływu powietrza flotującego, wartości pH surówki flotacyjnej, stężenia flotowanego metalu, stężenia substancji powierzchniowo czynnej oraz siły jonową na wydajność procesów flotacji jonowej i precypitacyjnej. Zbadano także przebieg wymienionych procesów. W tej części badań określono wpływ pH, stężenia kolektora oraz prędkości przepływu powietrza na wartości stałych szybkości flotacji poszczególnych metali. Najważniejszym elementem pracy jest analiza wydajności i przebiegu flotacji jonowej i precypitacyjnej zachodzących z roztworów mieszaniny jonów. W literaturze przedmiotu bowiem są tylko nieliczne prace dotyczące flotacji jonów z roztworów polimetalicznych. Stwierdzono, że kluczowym parametrem decydującym o wydajności i mechanizmie flotacji jest odczyn surówki. Najwyższą skuteczność usuwania metali uzyskano dla pH z przedziału od 7,0 do 9,0. Analiza przebiegu tych procesów wskazuje, że w wymienionym zakresie pH jony Al(III), Cu(II) i Zn(II) usuwane są jednocześnie z roztworów ich mieszanin. Stwierdzono, że wzrost prędkości przepływu powietrza flotującego powoduje wzrost szybkości procesów flotacji jonowej i precypitacyjnej. Wyznaczono, że stała szybkości flotacji poszczególnych jonów jest proporcjonalna do prędkości przepływu powietrza w potędze 0,78. Wyniki badań wskazują, że wzrost stężeń zarówno anionowej, jak i kationowej substancji powierzchniowo czynnej powoduje spadek szybkości flotacji precypitacyjnej.


  • Równoważenie rozwoju przestrzennego miast w Polsce
    • Piotr Lorens
    2015 Full text Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

    Zagadnienie kształtowania przestrzeni miast i obszarów metropolitalnych w sposób spójny i kompleksowy, w tym w odniesieniu do ich struktury funkcjonalno-przestrzennej, jest jednym z ważniejszych problemów współczesnej urbanistyki. Kwestii tej poświęcone jest wiele opracowań zarówno o charakterze teoretycznym, jak i odnoszących się do praktyki projektowej. Jednym z ważniejszych wątków tej debaty jest kwestia równoważenia rozwoju przestrzennego miast, w tym – konsekwencje przyjęcia do praktyki projektowej wniosków praktycznych z niego wynikających. Celem opracowania jest zaprezentowanie wybranych zagadnień odnoszących się do problematyki zrównoważonego rozwoju przestrzeni miast w wa runkach polskich. Ze względu na przyjętą konwencję skrótowej prezentacji poszczególnych zagadnień zamysłem autora jest nie tyle wyczerpanie problemu w odniesieniu do tychże, ile raczej zaprezentowanie ich w uporządkowanej (choć mocno skróconej) formie w kontekście struktury kompleksowo rozumianego paradygmatu rozwoju przestrzennego miasta zrównoważonego


  • Rura dobrze posadowiona
    • Ziemowit Suligowski
    2015 Magazyn Instalatora

    Posadowienie rurociągu. Znaczenie poznania warunków posadowienia. Podłoże rurociągu - formalne wymagania prawne, Eurokod 07. Konsekwencje rozporządzenia. Podstawowe błędy.


  • RYNEK PRACY WOBEC ZMIAN DEMOGRAFICZNYCH I SPOŁECZNYCH W KRAJACH UE
    • Małgorzata Gawrycka
    • Anna Szymczak
    2015 Full text Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

    Obserwowane procesy demograficzne w krajach UE stają się wyzwaniem dla krajowych rynków pracy, gdyż powodują systematyczne zmniejszanie się zasobów siły roboczej oraz zwiększanie udziału osób starszych. Z problemami, z którymi muszą zmierzyć się poszczególne gospodarki to przede wszystkim aktywizacja zawodowa ludzi młodych, kobiet i ludzi powyżej 50 roku życia. Problemem na rynku pracy może być również zatrudnianie osób powyżej 60 roku życia, czyli tych, które nie osiągnęły wieku emerytalnego. Z dotychczasowych badań wynika, że zasygnalizowane problemy są wciąż aktualne i wymagają podejmowania wielu działań ze strony państwa, polegających między innymi na opracowaniu długookresowej strategii makroekonomicznej w obszarze polityki zatrudnienia i wdrażania reform często nie znajdujących akceptacji społecznej.


  • Ryzyko w pozyskiwaniu kontraktów leczniczych
    • Justyna Kujawska
    2015 Full text PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    Podmioty lecznicze, szczególnie szpitale, ponad 90% przychodów otrzymują z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Niska dywersyfikacja źródeł przychodów powoduje, że działalność medyczną należy uznać za obarczoną wysokim ryzykiem operacyjnym. Zmiany wysokości kontraktów wynikają z przebiegu negocjacji z płatnikiem. Celem tego opracowania jest pokazanie zmian w wysokości otrzymanych kontraktów na usługi zdrowotne z zakresu kardiologii w województwie pomorskim. Badaniem objęto podmioty lecznicze wykonujące usługę kardiologia – hospitalizacja w latach 2010-2013. Badano dynamikę zmian wysokości otrzymywanych przez podmioty lecznicze kontraktów. Usługi kardiologiczne należą do usług, które są godziwie wycenione. W działalności kardiologicznej z publicznymi szpitalami konkuruje wiele podmiotów prywatnych. Problemem w Polsce jest nierównomierna dostępność tych usług.


  • Rzeczywistość rozszerzona – potencjał w kształceniu (przyszłych) pomorskich inżynierów
    • Anna Mietlarek-Kropidłowska
    2015 Full text EduAkcja. Magazyn Edukacji Elektronicznej

    Edukacja młodzieży w zakresie nauk eksperymentalnych – takich jak chemia i fizyka – stanowi obecnie w obliczu ograniczeń zaplecza dydaktycznego w szkołach ogromne wyzwanie. Placówki edukacyjne nie posiadają często odpowiednich laboratoriów, lecz dysponują pracowniami komputerowymi. W ramach Projektu EDUAR, współfinansowanego przez NCBiR, przeprowadzono badania w 20 szkołach – po 10 z obszarów wiejskich i miejskich, podczas których analizie poddano możliwość zastosowania technologii AR do prezentacji treści fizy- kochemicznych. Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, że ta technologia edukacyjna jest dobrze odbierana przez uczniów, wysoko oceniany jest jej potencjał dydaktyczny, przez co może mieć pozytywny wpływ nie tylko na proces nauczania, ale i efektywność kształcenia w obrębie nauk przyrodniczych.


  • Sacharydy - występowanie i znaczenie
    • Hanna Staroszczyk
    2015

    Rozdział porusza takie zaganienia jak: struktura i nazewnictwo sacharydów, sposoby ich oznaczenia w żywności, zawartość w żywności, chemiczne i fizyczne właściwości oraz przemiany w warunkach przechowywania i przetwarzania, celowe modyfikowanie skrobi, a także rola sacharydów w tworzeniu sensorycznych cech żywności i żywieniu człowieka.


  • Safety-based approach in multifunctional building design
    • Antoni Taraszkiewicz
    • Mateusz Gerigk
    2015

    ABSTRACT: The modern trend in design of the public buildings is to create multifunctional environments in one building, hosting a variety of functions. Multifunctional buildings entertain large number of visitors. The complexity and vulnerability of this type of public space are the main reasons to use within their design process the performance based approach including the recognition of hazards. Safety and reliability approach is now used in structural design and assessment. The paper presents safety-based approach used in the architectural design on the example of multifunctional building. The holistic method of design proposed in the paper considering hazards scenarios and management is presented and compared with the traditional design process based on the civil engineering codes.


  • SAMOCHODY Z NAPĘDEM ELEKTRYCZNYM
    • Wojciech Owczarzak
    2015 Technika Transportu Szynowego

    W ostatnich latach można zaobserwować gwałtowny wzrost popularności samochodów z napędem elektrycznym. Jest to niewątpliwie spowodowane licznymi zaletami tych pojazdów takimi jak stosunkowo niski koszt eksploatacji w porównaniu z samochodami napędzanymi paliwami płynnymi, niska emisja hałasu oraz zanieczyszczeń, wysoki moment obrotowy w całym zakresie obrotów silnika. Co więcej znaczący wpływ ma także wsparcie rządowe w poszczególnych krajach w postaci finansowej jak i przywilejów w ruchu drogowym. Artykuł ma na celu przedstawienie historii samochodów elektrycznych oraz opisanie jak wygląda rozwój tej technologii w wybranych krajach.


  • Sampling Strategies: Statistics of Sampling
    • Małgorzata Bodnar
    • Piotr Konieczka
    • Jacek Namieśnik
    2015

    Each step of the analytical procedure has a significant influence on the final result of the analysis. In the majority of cases the analytical procedure encompasses sampling because the analysis of the entire object (material) is usually not possible. Thus it is necessary to include the uncertainty related to sampling procedure in the uncertainty budget calculations. In the paper: the most important properties of the analysed object, which influence the method of sample collection and handling, elements of the sampling strategy, methods of estimating uncertainty is presented in the EURACHEM Guide and also in the Theory of Sampling (TOS), were described.


  • Sandwich Biobattery with Enzymatic Cathode and Zinc Anode Integrated with Sensor
    • D. Majdecka
    • S. Draminska
    • K. Stolarczyk
    • M. Kizling
    • P. Krysinski
    • J. Golimowski
    • Jan Biernat
    • R. Bilewicz
    2015 Full text JOURNAL OF THE ELECTROCHEMICAL SOCIETY

    Carbon paper covered with side-naphthylated multi walled carbon nanotubes was used as the conducting support for the construction of a biocathode in a hybrid biofuel cell. Laccase Carrena unicolor enzyme was employed as the catalyst for the 4e reduction of oxygen and a zinc disc covered with hopeite was used as the anode. Derivatized carbon nanotubes increase the working surface of the electrode and provide direct contact with the active sites of laccase. Biobattery characteristics under externally applied resitance, and power-time dependencies under flow cell conditions were evaluated. The system including the sandwich biobattery powering a dedicated two-electrode minipotentiostat with a simple sensor electrode was employed for monitoring a model neurotransmitter-catechol. The biobattery-powered sensor yielded the oxidation currents linearly dependent on catechol concentration in the range 0-2nM and with a correlation coefficient of 0,998. This type of biobattery with lacase as the cathode catalyst can be integrated with analytical devices and power them even in long time monitoring experimants


  • Satellite inventory of tram track geometrical layout
    • Cezary Specht
    • Władysław Koc
    • Piotr Chrostowski
    • Jacek Szmagliński
    2015

    In the paper a methodology of restoring of railway track’s geometrical shape in a horizontal plane on the base of conducted mobile satellite surveying was presented. The authors proposed a calculating algorithm for designing the track sections placed in horizontal arcs. In the algorithm an analytical methodology with mathematical formulas is applied. The procedure has an universal character, i.e. provides the possibility of varying both the length and types of the transition curves. The calculation algorithm is implemented in the author's computer program. In that program, the identification process of existing arc parameters takes place in the defined system of track's main directions. After that, new values of parameters of obtained layout are estimated in an optimization process in which the assumed criteria concerns the minimization of displacements of the existing track . The estimation of the arc's parameters provides a base for the calculation of the main data for the track axis alignment project. In a such project it is also possible to apply the proposed calculation method with the presented in the paper analytical formulas. However, unlike to the case of the track axis identification process, this time the second criterion was proposed. This criterion is a train velocity what provides a possibility of obtaining the optimal adjustment project from the view point of a track's exploitation.


  • Satysfakcja klientów jako źródło sukcesu organizacji - studium przypadku
    • Edyta Gołąb-Andrzejak
    • Ewa Badzińska
    2015 Full text Marketing i Zarządzanie

    W artykule zaprezentowano znaczenie satysfakcji – w kontekście koncepcji marketingu relacji – jako źródła sukcesu organizacji. Przedstawiono istotę pojęcia satysfakcji klienta w usługach oraz zaprezentowano modele satysfakcji usługobiorcy i sposoby jej oceny. Rozważania w obszarze przedmiotu badań dotyczą innowacyjnych usług informatycznych dedykowanych do potrzeb indywidualnych klientów biznesowych. Na podstawie studium przypadku – Firmy MindsEater – wykazano znaczenie budowania relacji i osiągania satysfakcji klientów w procesie kształtowania przewagi na konkurencyjnym rynku usług w branży IT. Przedstawione w artykule przykłady wykorzystania wiedzy eksperckiej i umiejętności jej zastosowania w praktyce gospodarczej mogą być inspiracją dla innych przedsiębiorstw.


  • SAWING PROCESS AS A NEW ALTERNATIVE WAY OF DETERMINING SOME WOOD PROPERTIES
    • Kazimierz Orłowski
    • Tomasz Ochrymiuk
    • Jakub Sandak
    • Anna Sandak
    • Mariapaola Riggio
    2015

    Cutting forces (power) could be considered from a point of view of modern fracture mechanics. The developed cutting model, derived from fracture mechanics, includes work of separation (fracture toughness) in addition to plasticity and friction, and also dullness of the cutting edge described by the cutting edge radius. Moreover, forecasting of the shear plane angle for the cutting models, broaden possibilities of energetic effects modeling of the sawing process even for small values of the uncut chip. Nevertheless, in the literature there is observed a really limited data about values of the mentioned wood properties such as fracture toughness and shear yield stresses in the shear plane. However, cutting forces may be also employed to determine not only toughness but also shear yield strength, which are then applied in the models. In this paper, the methodology of simultaneously determining fracture toughness and shear yield strength on the basis of cutting forces (power) obtained during sawing with circular saw blades is going to be described. That kind of approach allows to determine the mentioned properties for two anatomical wood grain directions.


  • Sawing Processes as a Way of Determining Fracture Toughness and Shear Yield Stresses of Wood
    • Luďka Hlásková
    • Kazimierz Orłowski
    • Zdenek Kopecky
    • Michal Jedinak
    2015 Full text BIORESOURCES

    A new computational model, based on fracture mechanics, was used to determine cutting forces. Unlike traditional computing methods, which depend on many coefficients reflecting the machining of solid wood, the new model uses two main parameters: fracture toughness and shear yield stresses. The aim of this study was to apply this new method to determine these parameters for the tooth cutting edge principal positions and longitudinal and perpendicular cutting speed directions. Samples of beech wood (Fagus silvatica L.) were sawn. The measurements of energetic effects (cutting power and cutting force) while sawing wood were carried out on two laboratory stands: the sash gang saw and the circular sawing machine. The basic relationships between different sawing methods, such as cutting on a frame sawing machine (sash gang saw) and a circular sawing machine, and the fracture toughness and shear yield stresses were recognizable. The data obtained could be applied to the computation of the energetic effects on other wood cutting methods.


  • Scattering of electrons by a 1,2-butadiene (C4H6) molecule: measurements and calculations
    • Czesław Szmytkowski
    • Paweł Możejko
    • Mateusz Zawadzki
    • Elżbieta Ptasińska-Denga
    2015 JOURNAL OF PHYSICS B-ATOMIC MOLECULAR AND OPTICAL PHYSICS

    We present the results of experimental and theoretical study on electron collisions with a 1,2-butadiene (H2C=C=CHCH3) molecule. Absolute grand-total cross sections (TCSs) were measured using a linear electron-transmission method for collision energies in the 0.5–300 eV range. Two distinct features in the TCS energy curve were detected: a narrow peak located at 2.3 eV and a broad enhancement centered around 9 eV. We attributed these features to the formation of negative-ion resonant states, based on comparisons with the existing data for other targets of similar structure. Experimental findings indicate a bonding effect on the TCS when confronting TCS curves for allenes with those for respective acetylenes. Clear differences in experimental TCS energy dependences for C4H6 isomers (1,2-butadiene, 1,3-butadiene, 1-butyne and 2-butyne) show on the isomeric effect. The independent atom approximation was employed to calculate the elastic (ECS) cross section from 25 to 3000 eV, while the binary-encounter-Bethe approach was used for computation of the ionization (ICS) cross section, from the threshold up to 3 keV. The sum of computed cross sections (ECS+ICS) quite reasonably reproduces the experimental TCS values above 35 eV. The reported TCS experimental values are not corrected for the forward-angle scattering effect.