Publications Repository - Gdańsk University of Technology

Page settings

polski
Publications Repository
Gdańsk University of Technology

Publications from the year 2019

Show all
  • MODELOWA GOSPODARKA OSADOWA W OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW ZORIENTOWANA NA ZWIĘKSZENIE PRODUKCJI ENERGII ODNAWIALNEJ I ODZYSK ZWIĄZKÓW BIOGENNYCH
    • Ewa Zaborowska
    • Krzysztof Czerwionka
    • Dominika Sobotka
    • Agnieszka Tuszyńska
    • Joanna Majtacz
    • Przemysław Kowal
    • Mojtaba Maktabifard
    • Jacek Mąkinia
    2019

    Oczyszczalnie ścieków poddawane są stopniowej zmianie paradygmatów. Początkowo kładziono nacisk na cel podstawowy – oczyszczanie ścieków i zwiększenie wymagań w stosunku do jakości ścieków oczyszczonych odprowadzanych do odbiorników. Poprawa efektywności energetycznej aż po uzyskanie samowystarczalności energetycznej stanowiła kolejny trend budzący zainteresowanie ze względu na korzyści ekonomiczne wynikające z oszczędności w zakupie nośników energii, głównie elektrycznej. W ostatnich latach pojawiła się idea zmiany tradycyjnych oczyszczalni ścieków w zakłady odzysku surowców ze ścieków. Zgodnie z nowym spojrzeniem ścieki stanowią nie tyle odpad, co źródło surowców, które potencjalnie można odzyskać. Łańcuch powiązań określany mianem „związki biogenne – energia – woda” wpisuje się w ideę gospodarki cyrkulacyjnej i zrównoważonego gospodarowania zasobami. Coraz większy nacisk kładzie się również na zmniejszenie emisji do atmosfery gazów cieplarnianych, które oczyszczalnie wytwarzają zarówno w procesach oczyszczania ścieków, jak i poprzez zużycie energii i zasobów.Proponowane modelowe rozwiązanie gospodarki osadowej w oczyszczalni ścieków zawiera następujące moduły: (i) moduł kofermentacji osadów ściekowych z odpadami z przemysłu spożywczego, (ii) moduł zintegrowanej technologii usuwania i odzysku związków biogennych (fosforu i azotu) z odcieków pochodzących z pofermentu, oraz (iii) moduł analityczny z wykorzystaniem symulacji komputerowych i oceny środowiskowej. Proponowane rozwiązanie wychodzi naprzeciw aktualnym i przyszłym wyzwaniom w gospodarce ściekowo-osadowej, a narzędzie analityczne pozwoli ocenić zasadność i opłacalność tego rozwiązania w oczyszczalniach ścieków, przy minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko w bliższej i dalszej perspektywie.


  • Modelowanie procesów energetycznych w obrotowym układzie mechanicznym dla potrzeb diagnozowania zmęczenia okrętowych wałów napędowych
    • Konrad Marszałkowski
    2019 Full text

    W rozprawie podjęto problematykę energetycznych skutków pękania zmęczeniowego okrętowych wałów napędowych w kontekście ich diagnozowania. Dokonano parametrycznej i konstrukcyjnej klasyfikacji okrętowych układów napędowych z zawężeniem obszaru typów okrętów najbardziej podatnych na pęknięcia zmęczeniowe wałów okrętowych. Przeprowadzono badania modelowe na stanowisku wytrzymałościowym odzwierciedlającym pracę okrętowej linii napędowej w warunkach utraty wymaganej współosiowości. Proces wysokocyklowego zmęczenia wału napędowego ujęto w aspekcie energetycznym z zastosowaniem obserwatorów stanu procesu odnoszących się do działania wału napędowego. Zastosowana funkcja działania wartościuje generowane dodatkowe procesy towarzyszące obracaniu się linii wałów. Są to tak zwane procesy resztkowe, które ujawniają się w postaci: drgań mechanicznych, wydzielania ciepła i emisji fal sprężystych generowanych w materiale konstrukcyjnym. Końcowym rezultatem badań energetycznych procesu zmęczenia materiału wału były równania opisujące jego trwałość zmęczeniową. Natomiast głównym celem utylitarnym rozprawy doktorskiej było opracowanie metodyki diagnozowania zmęczenia wałów w okrętowych układach napędowych, poddanych utracie współosiowości, w warunkach eksploatacji – bez wyłączania ich z ruchu.


  • Modelowanie wpływu bezdechu na zmiany szerokości przestrzeni podpajęczynówkowej u zdrowych ochotników
    • Kamila Mazur
    2019 Full text

    Diagnostyka głowy oraz stanu mózgu jest jedną z najtrudniejszych w medycynie. Ze względu na skomplikowaną budowę i dużą wrażliwość mózgu na uszkodzenia, ważne jest rozwijanie metod diagnostycznych. Obecnie stosowane metody, takie jak rezonans magnetyczny czy tomograf komputerowy dają znakomite efekty, ale nie pozwalają na ciągły monitorowania zmian, które, na przykład po wypadku bądź po urazie mechanicznym, mogą być kluczowe dla właściwej diagnostyki oraz doboru terapii. Założeniem nowej metody NIR-T/BSS jest diagnostyka w czasie rzeczywistym, w sposób ciągłym na określonym, nawet kilkugodzinnym odcinku czasu. Metoda jest nowa i wymaga jeszcze wielu opracowań, ale dokonane przez zespół lekarzy oraz autorkę rozprawy odkrycia dają ogromną nadzieję na wprowadzenie tej metody do powszechnej diagnostyki. Rozprawa zawiera omówienie znanych mechanizmów regulacji szerokości przestrzeni podpajęczynówkowej. Mechanizmy te są zależne od wielu parametrów życiowych, a ich znajomość i monitoring pozwala na ocenę stanu tych mechanizmów. Na podstawie danych otrzymanych dzięki współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, autorka rozprawy opisała wpływ bezdechu na zmianę szerokości przestrzeni podpajęczynówkowej. W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że ludzie reagują na bezdech na co najmniej dwa różne sposoby: zmniejszeniem lub zwiększeniem wartości sygnału NIR-T/BSS, który odzwierciedla zmiany szerokości przestrzeni podpajęczynówkowej. Autorka dowodzi, że zmiany te są pod kontrolą innych grup parametrów życiowych. Można zatem przypuszczać, że te dwie grupy posiadających różniące się od siebie mechanizmy obronne, zapobiegają uszkodzeniom mózgu spowodowanym zmianą szerokości przestrzeni podpajęczynówkowej w różny sposób. Ponadto, autorka rozprawy opracowała metodę pozwalającą na klasyfikację pacjentów. Klasyfikacja ta, przy wykorzystaniu pomiarów spoczynkowych, pozwala na przyporządkowanie pacjenta do jednej z dwóch grup. Klasyfikatory wykorzystane do klasyfikacji są autorskim osiągnięciem. Utworzona również została procedura wspomagająca diagnostykę wykorzystująca klasyfikatory i modele reakcji pacjenta na bezdech.


  • Modernistyczna architektura mieszkaniowa w śródmieściu Gdyni po II wojnie światowej - nowe podejście w nowych czasach
    • Robert Hirsch
    2019

    Tekst omawia rozwiązania architektoniczne budynków mieszkalnych, wznoszonych bezpośrednio po II wojnie światowej na terenie śródmieścia Gdyni. Budynki te były dobrze wkomponowane w przedwojenny układ urbanistyczny śródmieścia, ale ich struktura i formy zawierały wiele modyfikacji wynikających z nowych uwarunkowań społecznych, politycznych itd., które pojawiły się wraz z nowym ustrojem.


  • Modernistyczny układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni, jako Pomnik Historii
    • Robert Hirsch
    2019 Full text Ochrona Dziedzictwa Kulturowego

    W artykule omówiono układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni, który został w 2007 r. wpisany do rejestru zabytków, a w 2015 r. Prezydent RP uznał go za Pomnik Historii. Przedstawiono kwestie związane z praktyczną ochroną i pożądanymi zmianami legislacyjnymi.


  • MODERNIZACJA STANOWISKA DO BADANIA WTRYSKIWACZY W WARUNKACH ZASILANIA SILNIKA PALIWAMI MODYFIKOWANYMI
    • Jacek Rudnicki
    • Konrad Marszałkowski
    • Norbert Ochał
    2019 Full text Journal of Polish CIMEEAC

    Artykuł przedstawia tematykę stanowiącą kontynuację podjętej przez zespół badawczy Katedry Siłowni Morskich i Lądowych Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej problematyki oceny charakterystyk przepływowych wtryskiwaczy zasilanych modyfikowanymi paliwami żeglugowymi w skrajnie różnych warunkach otoczenia. Przeprowadzone na prototypowym stanowisku badania pilotażowe [8, 9] pozwoliły na doprecyzowanie założeń projektowych, określenie poziomu sygnałów z przetworników zamontowanych na stanowisku badawczym oraz przydatność zastosowanej aparatury pomiarowej. Podczas badań zwrócono również uwagę na konieczność zmian konstrukcyjnych umożliwiających zasilanie wtryskiwaczy paliwem o temperaturze odpowiadającej warunkom zimowym tzn. ujemnym lub bliskim ujemnym. Zmiany takie zostały dokonane, przeprowadzono badania pilotażowe a w referacie zaprezentowano efekty prac nad przedmiotowym stanowiskiem.


  • Modifiers for Medical Grade Polymeric Systems used in FDM 3D Printing - Short Review
    • Paweł Szarlej
    • Helena Janik
    • Justyna Kucińska-Lipka
    • Iga Gubańska
    2019 Full text Journal of Scientific & Technical Research

    FDM 3D printing could find an application in the wide range of biomedical applications. Unfortunately, the quantity of polymeric biomaterials suitable to processing into filaments is limited. The most frequently used biomaterials for medical constructs such as bone grafts, soft tissue scaffolds or another DDS include PCL, PLA, PVA, HPC, EVA copolymer, EC and TPUs. Various modifiers such as TCP, HA, TEC, MMC could be applicated to improve mechanical and biological characteristics of biomaterials designed for FDM filaments.


  • Modyfikacja biodegradowalnych poliestrów alifatycznych za pomocą inicjatorów nadtlenkowych
    • Marta Przybysz-Romatowska
    • Józef Haponiuk
    • Krzysztof Formela
    2019 Full text Tworzywa Sztuczne w Przemyśle

    Czynniki ekologiczne, ekonomiczne oraz większa świadomość społeczeństwa wpływają korzystnie na dynamiczny rozwój bio- degradowalnych materiałów, które sukcesywnie zastępują polimery „konwencjonalne”. Biodegradowalne polimery zarówno ze źródeł odnawialnych, jak i nieodnawialnych wzbudzają duże zainteresowanie wielu jednostek naukowo-badawczych oraz firm, głównie w zakresie ich modyfikacji. W pracy przedstawiono wyniki badań wpływu inicjatorów nadtlenkowych na właściwo- ści mechaniczne poli(ε-kaprolaktonu) (PCL). Badania wykazały, że modyfikacja za pomocą nadtlenków dikumylu (DCP) oraz di-(2-tert-butylo-peroksyizopropylo)benzenu (BIB) wprowadzonych do matrycy polimeru w odpowiednich ilościach prowadzi do poprawy właściwości mechanicznych PCL. W badanych warunkach, najlepszymi właściwościami charakteryzował się PCL mo- dyfikowany za pomocą BIB w ilości 0,5 części wagowych.


  • Modyfikacja biodegradowalnych poliestrów ialifatycznych i ich mieszanin w obecności inicjatorów nadtlenkowych.
    • Aneta Starukiewicz
    • Marta Przybysz-Romatowska
    • Józef Haponiuk
    • Krzysztof Formela
    2019

    Streszczenie Czynniki ekologiczne, ekonomiczne oraz większa świadomość społeczeństwa wpływają korzystnie na dynamiczny rozwój biodegradowalnych materiałów, które sukcesywnie zastępują polimery „konwencjonalne”. Na szczególną uwagę zasługują komercyjnie dostępne poliestry alifatyczne takie jak: poli(kwas mlekowy) (PLA), poli(3-hydroksymaślan) (PHB), oraz poli(ε-kaprolakton) (PCL). Jednakże ich wysoka cena oraz problemy technologiczne związane z właściwościami przetwórczymi, mechanicznymi i termicznymi ograniczają zastosowanych w/w materiałów. W niniejszej pracy omówiono podstawowe założenia projektu pt. „Wpływ struktury inicjatorów nadtlenkowych na mechanizm oraz efektywność dynamicznego sieciowania biodegradowalnych poliestrów alifatycznych oraz ich mieszanin” realizowanego obecnie w Katedra Technologii Polimerów, Wydziału Chemicznego, Politechniki Gdańskiej. Podziękowania Praca została wykonana w ramach projektu PRELUDIUM 15 2018/29/N/ST8/02042 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki


  • Modyfikacje chemiczne Amfoterycyny B i Nystatyny A1
    • Kornelia Skarbek
    2019 Full text

    W ramach badań, opisanych w niniejszej rozprawie doktorskiej, przetestowano możliwości chemicznej modyfikacji części aminocukrowej aglikonu amfoterycyny B i nystatyny A1. Otrzymano chroniony aglikon AmB, posiadający grupę hydroksylową na atomie węgla C19, który posłużył jako substrat w reakcji substytucji nukleofilowej oraz dehydracyjnej glikozylacji. Opracowano i zoptymalizowano warunki syntezy chronionych pochodnych cukrowych, będących dogodnymi substratami do reakcji z aglikonem makrolidowym. Ponadto zoptymalizowano metodę syntezy koniugatów amfoterycyny B oraz nystatyny A1 z ‘parasolami molekularnymi’, pochodnymi kwasu cholowego oraz opracowano warunki syntezy analogicznych związków z ‘parasolami molekularnymi’, pochodnymi kwasu deoksycholowego. Otrzymano dwanaście nieopisanych koniugatów makrolidów polienowych, które zostały przebadane pod kątem aktywności przeciwgrzybowej i selektywnej toksyczności względem krwinek ludzkich, a wyniki tych badań zostały opublikowane.


  • Moja najpiękniejsza w życiu miłość, instalacja artystyczna, wystawa Gość Inność, Galeria MD_S, Wrocław
    • Patryk Różycki
    2019

    Zjadłem kapustę z grochem i chleb, słuchałem mojej mamy i czekałem na wiadomość od kogoś. Czułem smutek, moje otoczenie było przyciśnięte ciężarem wzroku, czegoś obojętnego we mnie, wrażliwego, nadwrażliwej struny. Powiedziałem mamie, że jest mi smutno i poszedłem do pokoju, wszedłem na łóżko i usiadłem obok taty, zsunąłem moje ciało po materacu i skulony ułożyłem głowę na jego brzuchu. Jasny sweter, uchem słyszałem pracujący żołądek, jego soki, oddech, nosem czułem miłe ciepło i zapach, ten sam, zawsze, zapach mojego taty. Głaskał mnie po głowie, plątał włosy, palcem w uchu, zacząłem płakać. Skulony, z głową na jego brzuchu płakałem, tak bardzo poczułem własny smutek, samotność. Wobec drugiego człowieka moje serce jest zbyt wrażliwe, delikatne, delikatne na wszystko. Tak bardzo potrzebowałem bliskości, bliskości kogoś, kto mnie kocha albo, kto mógłbym mnie pokochać, jeśli by chciał lub gdybym zapytał. Byłem w tym moim płakaniu cichy, z rozmazanymi promieniami żarówki, z zimnem łez na gorących policzkach, łzy szybko wyparowały, roztopiły się jak garstka śniegu na ciepłej dłoni. W tej potrzebie bliskości nagle jestem jakiś nieswój, chciałbym to wszystko lepiej, płaczę, grube łzy, super odczuwalne wrażenia, tulenie się, splatane palce i stopy i ciężar kolan i pleców i zapach włosów, temperatura ciała. I to wszystko jest czyjeś, tak bardzo prywatne, czyjeś, wrażliwe, wzruszające mnie. I gdzieś nagle te ciała stają się malutkimi wysepkami, na które razem wypłynęliśmy, leżymy nago, na naszych pięknych ciałach, w promieniach boskiego słońca, oddychamy miłością. Rodzina już odjechała, na pożegnanie płacz, dziesięć płaczących oczu, czerwonych, z łamiącymi się głosikami. Nie byłem w stanie odprowadzić ich nawet do samochodu, nie miałem siły na rozciągnięte oczekiwanie rozstania, wolałem zerwać to nagle, zrywem, zrywem potraktować ten moment, ten smutek, który kolejny, kolejny dołączył do wielu moich, do wielu we mnie, tak nagle to się stało, d d d drr drrrga drrrgam od Ciebie i od Ciebie i od Ciebie i od Ciebie i od Ciebie też, wybacz mi, drgam, również od siebie, boję się, boję się czegoś, pewnie wiem o tym, mimo to, drgam, z sobą i też z Tobą, trochę, też, może.


  • Molecular Structures of the Phospha-Wittig Reaction Intermediate: Initial Step in the Synthesis of Compounds with a C═P–P Bond as Products in the Phospha-Wittig Reaction
    • Aleksandra Ziółkowska
    • Natalia Szynkiewicz
    • Łukasz Ponikiewski
    2019 ORGANOMETALLICS

    The phospha-Wittig reactivity ofβ-diketiminate titanium(III) complexes with phosphanylphosphido ligands was investigated. The reactions of [MeNacNacTi(Cl){η2-P(SiMe3)-PtBu2}] and [MeNacNacTi(Cl){η2-P(SiMe3)-P(Ph)tBu}] with acetone conducted in toluene solution under mild conditions led to the phospha-Wittig intermediates [{(ArN=C(Me)CHC(Me)=NAr)(C(Me)2O}Ti(Cl){PtBu2-P(SiMe3)C(Me)2O}] (1) and [{(ArN=C(Me)CHC(Me)=NAr) (C-(Me)2O}Ti(Cl){P(Ph)tBu-P(SiMe3)C(Me)2O}] (2). Complexes 1 and 2 were isolated in the crystalline form and characterized for thefirst time. Furthermore, the isolated complexes1and2dissolved in THF solution led to the phospha-Wittig reaction products - phosphanylphosphaalkenes tBu2P−P=C(Me)2(1a) and (Ph)tBuP−P=C(Me)2(2a)


  • Molecularly imprinted polymers applied in capillary electrochromatography and electrophoresis techniques
    • Małgorzata Rutkowska
    • Jacek Namieśnik
    2019

    Molecularly imprinted polymers (MIPs) are synthetic materials with predetermined selectivity for a particular analyte or group of structure-linked chemicals which make them an ideal separation component. The process of developing and applying new types of MIPs in the field of environmental analytical chemistry has been broadly discussedi n many scientific studies in recent years. The use of new types of MIP sorbents as unique sorption materials in the stationary phase in the field of advanced separation techniques is one of the new trends in analytical chemistry practice. The capillary electrophoresis (CE) technique is characterized by high efficiency, low consumption of solvents and selectors, simple instrumentation, as well as short analysis time were applied in practical problem solving in chemical, pharmaceutical, biomedical, food, environmental, etc.. Capillary electrochromatography (CEC) employs the highseparation efficiency of capillary electrophoresis (CE) andhigh selectivity of high performance liquid chromatogra-phy (HPLC). Application of MIP for analytical scale separation in CE and CEC are becoming more popular than in LC nowadays due to the intrinsic character of high separation efficiency and minimized requirement of the amount of MIP template in CE and CEC.The following chapter contains comprehensive information about the application of specific and well defined MIPs in various formats as a sorption medium in CEC and CE separation techniques.


  • Monitoring of lysozyme thermal denaturation by volumetric measurements and nanoDSF technique in the presence of N-butylurea
    • Joanna Krakowiak
    • Magdalena Krajewska
    • Jarosław Wawer
    2019 Full text JOURNAL OF BIOLOGICAL PHYSICS

    The results of thermal studies of denaturation of hen egg white lysozyme (HEWL) in water and an aqueous solution of N-butylurea (BU) are presented. High-precision densimetric measurements were used to characterize and analyze the changes of the specific volume, v, during temperature elevation. The temperature of the midpoint of protein denaturation was also determined by nanoDSF technique (differential scanning fluorimetry). The densities of lysozyme solutions were measured at temperatures ranging from 298.15 to 353.15 K with an interval of 5 K at atmospheric pressure (0.1 MPa). The concentration of the protein covered the range from 2 to 20 mg per 1 ml of the solution. The optimal range of the concentration for the densimetric measurements was roughly estimated. In the transition region, the structural changes of the protein are accompanied by the biggest increase of ν values with temperature. Our measurements show that this effect can be monitored from volumetric data without precise determination of protein concentration. The results prove that a two-state model of denaturation could be used for data interpretation. Contrary to common misconception, the volumetric measurements suggest that the denatured protein does not necessarily need to be in a fully extended state. In this way, the ‘protein volume paradox’ could be explained. The surface area of the protein remains unchanged and thus the increase of the specific volume of the protein is relatively small. Additionally, the self-stabilizing effect of the protein in BU solution was reported. For the HEWL in pure water, this phenomenon was not observed.


  • Monitoring of odors emitted from stabilized dewatered sludge subjected to aging using proton transfer reaction–mass spectrometry
    • Hubert Byliński
    • Radosław Barczak
    • Jacek Gębicki
    • Jacek Namieśnik
    • Radoslaw Barczak
    2019 Full text ENVIRONMENTAL SCIENCE AND POLLUTION RESEARCH

    One of the potential emission sources of odorous compounds from wastewater treatment plants is sludge processing. The odorous compounds released from dewatered sludge can result in odor nuisance. This study concerns the use of flux hood chamber combined with proton transfer reaction—time of flight—mass spectrometry (PTR-MS) technique for periodical monitoring of odorous compounds emitted from aged, stabilized dewatered sludge samples from 2 different wastewater treatment plants located in Pomeranian Voivodeship, Poland. Based on determined concentration of the chemical compounds and olfactory threshold values, theoretical odor concentrations (known also as “odor activity value” or “odor index”) were calculated for 17 selected odorous compounds. As a result, sulfur compounds such as diethyl sulphide, dimethyl sulphide, methanethiol, and ethanethiol were estimated as the most significant chemical compounds responsible for malodorous effect (average results, e.g., methanethiol, 178 ou/m3; diethyl sulphide, 184 ou/m3). Based on Pearson correlation coefficient, we revealed a correlation between odorous substances emitted from aged, stabilized dewatered sludge cakes. It was revealed that stabilized dewatered sludge still possessed significant amount of odorous compounds and applied measurement technique could be used for monitoring of odor concentration level of selected malodorous compounds.


  • Monosubstituted hydrazone β-cyclodextrin derivatives for pH-sensitive complex formation with aromatic drugs
    • Maciej Majdecki
    • Agata Krzak
    • Kamila Sadowska
    • Olga Swiech
    2019 Full text Journal of Inclusion Phenomena and Macrocyclic Chemistry

    A new and convenient synthetic pathway was developed to produce monosubstituted cyclodextrins with high yields. Each of the β-cyclodextrin derivatives described in this work has an aromatic substituent connected with cyclodextrin core by a pH-sensitive hydrazone linker and a carbon chain. Carbon chains differ in lengths having one or three carbon atoms. The correlation between water solubility and linker length was determined using UV–Vis spectroscopy, while the dependence of hydrazone bond hydrolysis on the electrolyte pH was confirmed by cyclic voltammetry. The pH-dependent complex-formation ability between the hydrazone derivative of cyclodextrin and anthracycline drug was examined by square wave voltammetry. The significantly big solubility and the appropriate pH, at which the hydrolysis of the hydrazone bond occurs, make the newly synthesized derivatives attractive for pharmaceutical and medical applications.


  • Monument of History in Gdynia - Problems with Protection of the Main Representative Axis of the City
    • Maria Sołtysik
    2019 Full text Ochrona Dziedzictwa Kulturowego

    The spatial idea of the main representative axis was presented in 1938 in the project of the Representative District of Gdynia and partly realised in 1938-1939. Although the whole area was included in the Gdynia's Monument of History, now its spatial integration is on thread by the controversial current development plans


  • Morphology, Photocatalytic and Antimicrobial Properties of TiO2 Modified with Mono- and Bimetallic Copper, Platinum and Silver Nanoparticles
    • Izabela Wysocka
    • Ewa Kowalska
    • Jacek Ryl
    • Grzegorz Nowaczyk
    • Anna Zielińska-Jurek
    2019 Full text Nanomaterials

    Noble metal nanoparticles (NMNPs) enhanced TiO2 response and extended its activity under visible light. Photocatalytic activity of TiO2 modified with noble metal nanoparticles strongly depends on the physicochemical properties of NMNPs. Among others, the differences in the size of NMNPs seems to be one of the most important factors. In this view, the effect of the metal’s nanoparticles size, type and amount on TiO2 photocatalytic and biocidal activity was investigated. TiO2 modified with mono- and bimetallic nanoparticles of Pt, Cu and Ag were prepared using chemical and thermal reduction methods. Obtained nanocomposites were characterized using transmission electron microscopy (TEM), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), X-ray diffraction (XRD) and diffuse-reflectance spectroscopy (DR/UV-Vis) techniques. The photocatalytic activity was examined in 2-propanol oxidation and hydrogen generation processes. The mechanism of modified TiO2 excitation was evaluated in action spectrum measurements during phenol oxidation. A possibility of using less energy-consuming light sources as a set of light-emitting diodes (LEDs) selected based on action spectrum results was examined. It was found that the differences in NMNPs size were the result of the reduction method. Moreover, coupling with a second metal strongly affected and differentiated the photocatalytic and biocidal activity of the obtained TiO2-based photocatalysts.


  • Morphology, surface properties and photocatalytic activity of the bismuth oxyhalides semiconductors prepared by ionic liquid assisted solvothermal method
    • Aleksandra Bielicka-Gieldon
    • Patrycja Wilczewska
    • Anna Malankowska
    • Karol Szczodrowski
    • Jacek Ryl
    • Anna Zielińska-Jurek
    • E.m. Siedlecka
    2019 SEPARATION AND PURIFICATION TECHNOLOGY

    This is the first report of the effect of the ILs cation type (imidazolium, pyridinium and pyrrolidinium) on the morphology, surface properties and photoactivity of BiOX semiconductors type obtained by solvothermal method in glycerol. The various ionic liquids (IL) cation type as a halogen source and templating agent for the synthesis of the bismuth oxyhalides nanoparticles has been systematically investigated. The role of ILs in synthesis of the semiconductors was loosening of the structure and increasing the particle size of semiconductors. It was also found that ILs increased specific surface area and pore volume of bismuth oxyhalides. Rhodamine B and 5-fluorouracil were used as the model contaminates to evaluate the adsorption capacity and photooxidation performance of studied BiOX. Removal of chromium (VI) from acidic solution were demonstrated photoreduction ability of BiOX. Generally the activity of bismuth oxyhalides was better for the samples prepared with ILs, although the increase in activity was different for various ionic liquids. The changes of band gap structure were major causes of the enhanced photocatalytic activity of bismuth oxyhalides with ILs as the halogen source.


  • Mostowa wizytówka Mikołajek
    • Maciej Malinowski
    • Marcin Jeszka
    • Arkadiusz Sitarski
    • Anna Banaś
    2019

    W pracy omówiono nową kładkę dla pieszych nad jeziorem Mikołajskim w Mikołajkach. Przedstawiono aspekty projektowania i wykonawstwa obiektu. Przedstawiono reprezentatywne wyniki badań odbiorowych. Przedstawiono nowatorski i unikatowy w skali Europy system iluminacji obiektu, który jest wizytówka zarówno Mikołajek jak i całego regionu - Mazur.