Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2002
Pokaż wszystkie-
Polipropylen na spirytusie
- Andrzej Świerszcz
Artykuł jest prezentacją specjalistycznych narzędzi do obróbki polipropylenu.
-
Politechnika Gdańska w latach 1941-1945.
- Bolesław Mazurkiewicz
Kontynuacja dziejów Politechniki. Okres 1941-1945 r. to przejęcie Politechniki przez administrację rządową jako Wyższej Szkoły Rzeszy Niemieckiej. Zmieniono statut uczelni i powołano dodatkowo kuratora reprezentującego władzę rządową. Nastąpiły też zmiany w organizacji uczelni.
-
Politechnika w Gdańsku w latach 1904-1921
- Bolesław Mazurkiewicz
Omówiono uwarunkowania prawne dotyczące organizacji uczelni i jej strukturę. Kolejno przedstawiono nakłady finansowe na budowę obiektów i ich wyposażenie do roku 1904 i w następnych, kiedy to budowano kolejne laboratoria. Podano też informacje dotyczące liczby studentów, absolwentów i promocji doktorskich.
-
Politechnika w Gdańsku w latach 1918 - 1941.
- Bolesław Mazurkiewicz
Omówiono polsko-gdańskie starania o politechnikę w Gdańsku i powołanie Wyższej Szkoły Technicznej Wolnego Miasta Gdańska.
-
Polityka rozwoju regionalnego w Polsce
- Anna Szerenos
Przełom w zainteresowaniu problematyką polityki regionalnej nastąpił w wyniku przeprowadzenia w Polsce reformy ustrojowej w styczniu 1999 roku, kiedy w miejsce 49 województw powstało 16 dużych regionów- województw, odpowiadających europejskim jednostkom terytorialnym typu NUTS2. W poniższym opracowaniu została opisana przede wszystkim rola samorządu terytorialnego w stymulowaniu rozwoju regionalnego i prowadzeniu polityki regionalnej. W rozdziale dotyczącym programowania polityki regionalnej zostały przybliżone pojęcia strategii i kontaktu wojewódzkiego, omówionego na przykładzie kontraktu dla "Ściany Wschodniej". W dalszej części zostały opisane zagadnienia dotyczące finansowania polityki regionalnej oraz uwarunkowania i główne priorytety Narodowej Strategii Rozwoju Regionalnego na lata 2000-20006. Obok samorządu terytorialnego w poniższym opracowaniu została omówiona rola pozostałych instytucji wspierających politykę regionalną począwszy od instytucji administracji rządowej, a skończywszy na instytucjach regionalnych i zagranicznych.
-
Poli(uretanoepoksydy) otrzymane z opracowanych małocząsteczkowych przedłużaczy łańcuchów
- Tomasz Pokropski
- Adolf Balas
- Iwona Kozielec
Przeprowadzono syntezy małocząsteczkowych przedłużaczy łańcuchów z żywicy epoksydowej Epidian 6 oraz 4-ech glikoli. Budowę produktów scharakteryzowano FTIR i 13C NMR. Zsyntezowane związki wykorzystano w reakcji z prepolimeramiuretanowymi otrzymując nowe materiały nazwane poli(uretanoepoksydami). Zbadano statyczne i dynamiczne właściwości mechaniczne oraz właściwości termiczne otrzymanych polimerów.
-
Polonia w Estonii. Karty przeszłości i współczesność. W: Przemiany cywili-zacyjne i kulturowe. Kwestie etniczne i polonijne. Prace dedykowane prof.Andrzejowi Chodupskiemu w pięćdziesięciolecie urodzin. Red. A. Żukowski. Olsztyn: Univ. Warm.- Mazur.**2002 s. 151-162
- Jacek Jakubowski
Polonia estońska stanowi z jednej strony typową zbiorowość polonijną zamie- szkującą w byłym Związku Radzieckim, z drugiej zaś posiada ona swoją odręb- ność, wyznaczona okolicznościami społeczno-ekonomicznymi, jak i polityczno- kulturowymi.
-
Polsko-szwedzki projekt naukowo-badawczy: ''BioEnPol zrównoważony rozwój systemów energetycznych Polski: rola bioenergii''.
- Jerzy Buriak
Projekt realizowany jest od roku 2001 przez 3 ośrodki: Zespół Badań Systemowych Energetyki i Środowiska Politechniki w Lund w Szwecji, Europejskie Centrum Energii Odnawialnej EC BREC w Warszawie, Katedrę Elektroenergetyki Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. W czasie trwania projektu w każdej instytucji realizowany jest doktorat oraz wykonywane są prace towarzyszące, m.in. modelowane są systemy energetyczne w skali regionu ze szczególnym uwzględnieniem możliwości rozwoju energetyki opartej o źródła energii odnawialnej. Projekt zakończy się w połowie 2005 roku.
-
Położenie, charakterystyczne cechy i struktura funkcjonalno-przestrzenna.
- Feliks Pankau
Scharakteryzowano położenie administracyjne, fizyczno-geograficzne i potencjał społeczno-gospodarczy województwa. Określono podstawowe cechy i elementy jego struktury zagospodarowania przestrzennego.
-
Pomagamy zabierając
- Krzysztof Leja
Autor wskazuje, że w sytuacji braku środków finansowych z budżetu przeznaczanych na szkolnictwo wyższe, władze uczelni powinny uczynić wszystko, aby nie doprowadziło to do pogłębienia się nierówności edukacyjnych. Biorąc pod uwagę fakt, iż w przypadku funduszu pomocy materialnej realne możliwości pozyskiwania środków, nie obciążających studencką kieszeń są niewielkie, władze uczelni powinny minimalizować koszty pośrednie obciążające dodatkowo fundusz pomocy materialnej dla studentów. Autor dostrzega brak zainteresowania przedsiębiorstw i gmin partycypowaniem w finansowaniu stypendiów dla studentów. Deklaracje kolejnych władz o konieczności likwidowania nierówności w dostępie szkolnictwa wyższego pozostają jedynie w sferze werbalnej, co powoduje, że aspiracje do zdobywania wyższego wykształcenia wiążą się głównie z poziomem wykształcenia rodziców i ich zamożnością. Uzdolnienia młodzieży mają drugorzędne znaczenia.
-
Pomiar okresu metodą zliczania zależnego w warunkach dynamicznych
- Dariusz Świsulski
Przedstawiono założenia nowej metody zliczania zależnego w pomiarach okresu w warunkach dynamicznych. Zaproponowana metoda uzależnia liczbę okresów w trakcie których wykonywany jest pomiar, od zmian długości sąsiednich okresów. Dla małych zmian czas jest wydłużany, pozwalając zmniejszyć błąd kwantowania, przy większych zmianach czas pomiaru jest krótszy, dzięki czemu wpływ błędu dynamicznego jest mniejszy. W artykule przedstawiono również specjalny przetwornik względnej różnicy dwóch kolejnych okresów.
-
Pomiar rezystancji uziemienia
- Edward Musiał
Odpowiedź na list czytelnika objaśnia jak postępować w razie koniecznościpomiaru rezystancji uziemienia w terenie uzbrojonym.
-
Pomiary impedancji (rezystancji) udarowej uziemień odgromowych
- Marek Wołoszyk
Opisano najczęściej stosowane odmiany metod pomiaru rezystancji statycznej iimpedancji udarowej uziemień odgromowych.
-
Pomiary pola elektromagnetycznego m.cz. w otoczeniu urządzeń rozdziału i przetwarzania energii elektrycznej
- Ludwik Spiralski
- Stanisław Galla
- Andrzej Nowakowski
- Romuald Winter
- Jacek Wyszkowski
Przedstawiono wyniki pomiarów pól elektromagnetycznych małych częstotliwości występujących w otoczeniu różnorodnych urządzeń przetwarzających i przesyłających energię elektryczną.
-
Pomiary zakłóceń w sieciach niskiego napięcia
- Ludwik Spiralski
- Beata Pałczyńska
- Ryszard Roskosz
- Janusz Turczyński
Dla pomiarów zakłóceń w sieciach niskiego napięcia zaproponowano procedurę rozdzielenia składowych deterministycznych i losowych sygnałów zakłóceń co pozwala na ich dokładniejszą analizę. Przedstawiono wirtualny system do pomiaru zakłóceń małoczęstotliwościowych. Podano algorytm rozdzielenia składowej okresowej i losowej napięcia sieci. Omówiono dokładność cyfrowego przetwarzania danych pomiarowych.
-
Pomiędzy ideą i materią - architektura w kontekście zmiennych koncepcji przestrzeni.
- Lucyna Nyka
Ciągła odnowa i przedefiniowywanie architektury są efektem nieustannie zmieniających się koncepcji przestrzeni. Współczesne koncepcje opierając się zarówno na teoriach nauk przyrodniczych jak i estetyki, nauk społecznych, pozwalają na kształtowanie obiektu architektury jako odpowiedzi na swoisty układ zależności wynikający z szeroko pojmowanego kontekstu. Dynamika kontekstu znajduje swoje odzwierciedlenie w strukturze budynku coraz bardziej podatnej na modyfikację i współpracującej ze zmieniającym się obrazem miasta.
-
Popioły z osadów ściekowych jako potencjalne surowce
- Jan Hupka
- Jerzy Rzechuła
- Cezary Jędrzejowski
Omówiono wybrane właściwości osadów z oczyszczalni ścieków komunalnych i popiołu powstającego ze spalania tych osadów w piecu fluidalnym.
-
Poprawa wskaźników jakościowych i ekonomicznych w procesie przecinania ściernicowego rotacyjnego przy podejściu mechatronicznym
- Tomasz Kucharski
- Franciszek Lach
Opracowano metodę przecinania ściernicowego, które ma duże znaczenie w zas-tosowaniu do przecinania prętów z materiałów trudno skrawalnych. W metodzie tej zastosowane układy kinematyczne umożliwiające optymalizację parametrów procesu. Do sterowania parametrami technologicznymi zaprojektowano programo-wy system sterowania, który zapewnia utrzymanie optymalnych parametrów wprocesie obróbkowym. Dzięki temu uzyskano poprawę wskaźników.
-
Porządkowanie wariantów przy niekompletnych macierzach porównań parami.
- Mirosław Kwiesielewicz
Artykuł dotyczy porządkowania wariantów w wieloatrybutowych zagadnieniach decyzyjnych z wykorzystaniem porównań parami tych wariantów poprzez wyrażenie preferencji względnej. W oparciu o wyrażone opinie dotyczące preferencji tworzona jest kwadratowa macierz ocen, na podstawie której obliczane są wagi dla poszczególnych wariantów wyrażające ich uporządkowanie na skali liczbowej. Jedną z powszechnie stosowanych tutaj metod jest metoda średniej geometrycznej. Metoda ta ma szereg zalet, a mianowicie, daje jedyne rozwiązanie,niezależne od odwrócenia skali oraz kolejności wykonywania operacji. W sposób bezpośredni może być stosowana jedynie dla przypadków kompletnych macierzy ocen. W pracy pokazuje się, że przy pewnych założeniach metoda logarytmicznych najmniejszych kwadratów, stosowana dla przypadku z brakującymi danymi i wieloma ekspertami jest równoważna metodzie średniej geometrycznej.Wyniki badań teoretycznych ilustruje się przykładem obliczeniowym.