Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2002
Pokaż wszystkie-
Znakowanie subsydiowanego masła i tłuszczu mlekowego.
- Andrzej Stołyhwo
- Wojciech Konieczny
- Halina Rojewska
W związku z dostosowywaniem prawa RP do praw UE okazuje się, że brak jest uregulowań prawnych w polskiej Ustawie ''O regulacji rynku mleka i przetworów mlecznych'' (Dz.U. Nr 129 z 6 września 2001 r.) odnoszących się do obowiązku dodawania znaczników do masła, śmietany i odtłuszczonego mleka w proszku, w stosunku do których, w UE, stosowane są subsydia. Pominięcie w polskiej Ustawie obowiązku dodawania znaczników do ww. produktów może już w niedalekiej przyszłości stworzyć liczne okazje do prób uzyskiwania subsydiów na masło lub bezwodny tłuszcz mlekowy, a następnie nielegalnego zwracania tak subsydiowanych produktów na rynek, bądź też prób uzyskania dopłat z tytułu eksportu takich już raz subsydiowanych produktów. Opisano rodzaje znaczników dodawanych w UE do subsydiowanego masła i śmietany, którymi są np. stigmasterol, triacyloglicerole kwasu enentowego i/lub undekanowego, wanilia oraz przedstawiono analityczne metody wykrywania tych znaczników zgodnie z wymaganiami UE. Zaproponowano alternatywną metodę wykrywania i kwantyfikowania w maśle i w tłuszczu mlekowym znaczników - triacylogliceroli kwasu enentowegoi/ lub undekanowego opracowaną w Zakładzie Analizy i Oceny Jakości Żywności Politechniki Gdańskiej.
-
Znowelizowane warunki techniczne dla instalacji elektrycznych w budynkach
- Edward Musiał
Artykuł przedstawia szczegółowo rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia12 kwietnia 2002 w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wskazując liczne błędne postanowienia dot. instalacji elektrycznych.
-
Zrównoważony rozwój w świetle kompetencji władz gminy.
- Alicja Sekuła
Artykuł skupia się na przedstawieniu jednej z kategorii rozwoju lokalnego- rozwoju zrównoważonym. Prezentując jego cechy autorka omówiła cztery narzędzia pozwalające władzom gminy w sposób kompleksowy wdrażać jego zasady. Tymi instrumentami są: budżet gminy, strategia rozwoju, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
-
Zwarte kolorowanie krawędzi
- Krzysztof Giaro
Praca omawia model zwartego kolorowania grafów i jego zastosowania w szere-gowaniu zadań. Podano podstawowe właściwości kolorowania zwartego, a takżegrafów dających się w ten sposób kolorować. przedstawiono szereg rodzin gra-fów dwudzielnych posiadających zwarte pokolorowania. Zdefiniowano też pewnąmiarę ''niezwartości'' kolorowania krawędziowego zwaną stratnością.
-
Związek wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-3 i n-6 z ciśnieniem tętniczym u zdrowych mężczyzn
- Monika Stołyhwo-Szpajer
- Jerzy Bellwon
- J. Giecewicz
- Krzysztof Gofron
- Andrzej Stołyhwo
- Andrzej Rynkiewicz
Regularne spożycie ryb i długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (LC-PUFA) pochodzenia morskiego może obniżać ciśnienie tętnicze i zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej. Jednakże wpływ poszczególnych kwasów tłuszczowych z rodzinyn-3 i n-6 PUFA jest nadal kontrowersyjny. Uzyskane wyniki potwierdzają hipotezę o wpływie składu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA) z rodzin n-3 i n-6 w surowicy i w erytrocytach na wysokość ciśnienia tętniczego u zdrowych mężczyzn.
-
Zwiększenie czułości systemu do pomiaru szumów metodą korelacyjnej analizy widmowej. Zastosowanie Komputerów w Nauce i Technice. XII cykl seminariów zorganizowanych przez PTETiS, Oddział Gdańsk.
- Lech Hasse
Przedstawiono dwukanałowy system do pomiaru szumów o bardzo niskim poziomie metodą bezpośrednią. W celu poprawy dokładności pomiaru koherencji między mierzonymi w obu kanałach za pomocą wzmacniaczy transimpedancyjnych prądami szumów proponowany jest dodatkowy etap pomiaru z wykorzystaniem przedwzmacniacza napięciowego oraz włączenie w kanale wejściowym pomiędzy mierzonym czwórnikiem a wzmacniaczem transimpedancyjnym wzmacniacza buforowego o specyficznych właściwościach szumowych, co poprawia stosunek sygnał/szum o około 10 dB. Pomiar sygnałów szumowych o ekstremalnie niskich poziomach (poniżej poziomu szumów własnych przedwzmacniacza wejściowego) umożliwia zastosowanie korelacyjnej metody pomiaru każdego z prądu szumów z wykorzystaniem procedury dodawania oraz odejmowania sygnałów z dwóch torów tego samego kanału pomiarowego w dziedzinie czasu. Przeanalizowano czynniki wpływające na błąd estymacji widma wzajemnego niezbędnego do wyznaczenia funkcji koherencji.