Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2003
Pokaż wszystkie-
Zestaw uruchomieniowy z cyfrowym układem programowalnym.
- Jarosław Guziński
- Zbigniew Krzemiński
W artykule przedstawiono zestaw uruchomieniowy z cyfrowym układem programowalnym przeznaczony do prowadzenia dydaktyki i badań naukowych.
-
Zintegrowane systemy informacyjne a konkurencyjność regionów
- Katarzyna Tubielewicz
Przedstawiono zagadnienia związane z rolą zintegrowanych systemów informatycznych wspomagających zarządzanie miastem oraz ich wpływ na konkurencyjność oraz rozwój miast i regionów. Przedstawiono korzyści wynikające z wdrożenia zintegrowanych systemów informacyjnych w zarządzaniu miastem.
-
Zjawiska magnetosprężyste i ich wykorzystanie w nieniszczących badaniach materiałów.
- Bolesław Augustyniak
Przedstawiono własności stosowanych w diagnozowaniu efektów dotyczących procesu magnesowania ferromagnetyka (efekt Barkhausena polowy, emisja magnetoakustyczna) oraz wpływu naprężeń zmiennych na ferromagnetyk (mechaniczny efekt Barkhausena, emisja mechano-magnetoakustyczna ). Opisano aparaturę służącą do badania tych efektów.
-
Zjawiska sufozyjne w kanale odpływowym Elektrowni Wodnej Straszyn na rzece Raduni.
- Wojciech Szudek
- Adam Bolt
- Katarzyna Trojanowska
- Andrzej Skierka
- Tadeusz Sukowski
Artykuł zawiera prezentację warunków hydrogeologicznych w rejonie elektrowniwodnej Straszyn wraz z opisem istniejących procesów sufozyjnych.
-
Zjawisko interakcji idącego człowieka i drgającego podłoża konstrukcji inży-nierskiej. W: Projektowanie, budowa i estetyka kładek dla pieszych. Ed. K.Flaga, W. Średniawa. Kraków: P. Krak. Wydz. Inż. Ląd. Kated. Bud. Mostów i Tuneli**2003 s. 51-70, 11 fot. 4 rys. 21 wykr. bibliogr. 12 poz. Cykl seminariów: Projektowanie, Budowa i Estetyka Kładek dla Pieszych. Kra-ków, 8 października, 5 listopada, 3 grudnia 2003 r.
- Krzysztof Żółtowski
Przedstawiono podstawy mechaniki chodu, wyniki badań eksperymentalnych i propozycję matematycznego opisu zjawiska dostosowania kroku człowieka do drgań konstrukcji. W części eksperymentalnej przedstawiono stanowisko badawcze wyposażone w bieżnię stacjonarną umieszczoną naplatformie pomiarowej podłączo-nej do siłownika wywołującego drgania o zadanej częstotliwości i amplitudzie. Porównano wyniki symulacji numerycznej z pomiarami rzeczywistej konstru-kcji.
-
Zjawisko upadłości przedsiębiorstw w Polsce w okresie transformacji gospodarczej
- Tomasz Korol
W artykule tym autor przedstawił ocenę zróżnicowania zjawiska upadłości przedsiębiorstw w Polsce według regionów. Autor podjął próbę opracowania map zagrożenia firm upadłością w Polsce dla lat: 1993, 2000 i 2001 oraz porównał natężenie upadłości w Polsce z natężeniem w krajach Zachodnich.
-
Zmęczeniowe badania porównawcze złączy spawanych stopów aluminium Al-Mg5083 oraz Al-Zn-Mg 7010
- Stanisław Rymkiewicz
Badaniom zmęczeniowym poddano stopy aluminium do przeróbki plastycznej Al-Mg5083 w stanie T6-przesyconym, a następnie sztucznie starzonym oraz stop Al-Zn-Mg 7010 w stanie H321 umocnionym zgniotem i stabilizowanym. Doczołowe złącza spawane wykonano metodami MIG i TIG. Na podstawie uzyskanych wyników badań opracowano zbiorcze wykresy niskocyklowej wytrzymałości zmęczeniowej. Wykazano, że stop Al-Mg 5083 ma wyższą niskocyklową wytrzymałość zmęczeniową niż stop Al-Zn-Mg 7010.
-
Zmiana składu kwasów tłuszczowych tłuszczu mlecznego w wyniku przeestryfikowania olejem słonecznikowym.
- Maria Tynek
- Eleonora Ledóchowska
Proces wzbogacania tłuszczu mlecznego i jego wysokotopliwej frakcji w NNKT prowadzono za pomocą enzymatycznego przeestryfikowania tych tłuszczów olejem słonecznikowym, w obecności lipazy Lipozyme RM IM. Triacyloglicerole (TAG) z surowców i produktów przeestryfikowania izolowano przy pomocy chromatografii kolumnowej. Określono skład kwasów tłuszczowych oraz strukturę otrzymanych TAG. Stwierdzono, że w strukturyzowanych TAG tłuszczu mlecznego, przy stosunku molowym reagentów 1:1, zawartość kwasu linolowego (C18:2) wzrosła zwartości wyjściowej 1,2% do 32,6%, a sumaryczna zawartość kwasów nasyconych spadła z 67,7 do 40,0%. Natomiast przy przeestryfikowaniu frakcji tłuszczu mlecznego olejem słonecznikowym (1:1 lub 2:1) zawartość C18:2 wzrosła odpowiednio z 0,9% do 31,2%, lub do 22, 4%, a ilość kwasów nasyconych obniżyła się z 72,5 do 42,3 lub 55,1%.
-
Zmiana w przedsiębiorstwie. W: Inżynieria zarządzania przedsięwzięciami. Red. L. Zawadzka.Gdańsk: P. Gdań.**2003 s. 106-114, 2 rys. bibliogr. 8 poz.
- Joanna Czerska
Obecna sytuacja polskich przedsiębiorstw jest niezwykle trudna. Zmienne otoczenie w postaci coraz większej konkurencji, zmienne przepisy prawa, zmiany granic Unii Europejskiej, a także trudności w ściąganiu należności powodują destabilizację przedsiębiorstwa. Często ta chwiejność przedsiębiorstwa przeradza się w jej upadek.Dokonując badań zmian zachodzących w przedsiębiorstwach zauważyłam, że próbują one różnymi metodami nadążyć za tymi zmianami. Nie jest to proste. Nie wszystkie firmy potrafią wyraźnie zdefiniować cel zmiany, a jedynie łapią na chybił trafił dostępnych technik jak koła ratunkowego.Takie postępowanie jest niewłaściwe. Nie prowadzi do zrównoważenia pozycji przedsiębiorstwa w otoczeniu, ale często do jeszcze większej jego destabilizacji. Stąd konieczność określenia metod oceny zmiany i jej kierunku, konieczność uświadomienia podstawowych elementów składowych zmiany, zasad jej projektowania oraz zasad oceny wyników działań.Opisane w artykule zagadnienia pozwalają w stosunkowo klarowny sposób, przy wykorzystaniu jedynie czterech mierników (trzech w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych) dokonać pomiaru i oceny zmiany oraz jej wpływu na wynik finansowy przedsiębiorstwa. Mierniki te pozwalają skoncentrować zmiany na celu, który wyznaczy sobie przedsiębiorstwo, co jak wynika z badań znacznie podnosi skuteczność zmiany.W końcowej części artykułu zaprezentowano wytyczne do kształtowania i ewolucji zmian w przedsiębiorstwie. To ważny aspekt zmiany. Wiele przedsiębiorstw podejmując decyzję o zmianie stawia sobie zbyt duże wymagania, którym nie mogą sprostać. Stąd konieczność wskazania drogi rozwoju zmiany.
-
Zmiany jakości wód podziemnych na ujęciu ''Czarny Dwór'' w świetle badań polsko-szwedzkich
- Beata Jaworska-Szulc
- Małgorzata Pruszkowska-Caceres
- Maria Przewłócka
W wyniku intensywnej i trwającej 40 lat eksploatacji oraz sposobu zagospodarowania terenu nastąpiła niekorzystna zmiana jakości wód czwartorzędowego piętra wodonośnego na ujęciu ''Czarny Dwór''. Pojawiły się wysokie stężenia chlorków, siarczanów, azotu amonowego oraz podwyższona twardość ogólna. Badania geofizyczne wykonane w ramach współpracy polsko-szwedzkiej wykluczyły istnienie obecnie intruzji wód morskich.
-
Zmiany modelu rodziny w Austrii.
- Ewa Grzegorzewska-Mischka
Artykuł przedstawia przeobrażenia modelu rodziny w Austrii.
-
Zmiany powierzchni ciśnień głównego czwartorzędowego poziomu wodonośnego w czasie eksploatacji ujęcia Lipce
- Wojciech Szpakowski
W pracy przedstawiono wyniki zmian powierzchni prezometrycznej czwartorzędowego poziomu wodonośnego dla obszaru Żuław Gdańskich i wschodniej części strefy krawędziowej. Obliczenia wykonano dla okresu 17 lat od momentu uruchomienia ujęcia Lipce w warunkach nieustalonych. Obliczenia numeryczne wykonano w oparciu o programy Modflow i Modpath pakietu GMS.
-
Zmiany zasolenia na ujęciu ''Czarny Dwór'' w świetle eksploatacji czwartorzędowego poziomu wodonośnego
- Maria Przewłócka
W wyniku intensywnej eksploatacji ujęcia ''Czarny Dwór'' nastąpił wzrost stężenia chlorków w latach 80-tych i 90-tych, będący efektem intruzji wód morskich. Obecnie obserwuje się znaczny spadek ich koncentracji i cofanie się frontu zasolonych wód z warstwy wodonośnej.
-
Zmodyfikowana metoda prognozowania rezultatów nadzorowania drgań narzędzie-przedmiot obrabiany.
- Krzysztof Jan Kaliński
- Marek Galewski
W pracy przedstawiono zmodyfikowaną metodę prognozowania rezultatów nadzorowania drgań narzędzie-przedmiot obrabiany za pomocą sterowanej programowo prędkości obrotowej wrzeciona. Istotą modyfikacji jest uwzględnienie w modelu złożoności geometrycznej narzędzia oraz efektu rozproszenia energii procesu skrawania. Podano opis dynamiki skrawania niestacjonarnego modelu obliczeniowego, oraz sposobu nadzorowania. Zamieszczono przykład prognozy komputerowej drgań w procesie frezowania, zaś wyniki badań na maszynie VMC FADAL 4020HT potwierdziły jej trafność.
-
Zmodyfikowana metoda prognozowania rezultatów nadzorowania drgań narzędzie--przedmiot obrabiany. W: Projektowanie mechatroniczne. Zagadnienia wybrane. Praca zbiorowa pod red. T. Uhla. Kraków: Kated. Robotyki i Dynam. Masz.AGH**2003 s. 125-134, 3 rys. 1 tab. bibliogr. 6 poz.
- Krzysztof Jan Kaliński
- Marek Galewski
W pracy przedstawiono zmodyfikowaną metodę prognozowania rezultatów nadzoro-wania drgań narzędzie-przedmiot obrabiany za pomocą sterowanej programowo prędkości obrotowej wrzeciona. Istotą modyfikacji jest uwzględnienie w mode-lu złożoności geometrycznej narzędzia oraz efektu rozproszenia energii pro-cesu skrawania. Podano opis dynamiki skrawania niestacjonarnego modelu obli-czeniowego, oraz sposobu nadzorowania. Zamieszczono przykład prognozy kompu-terowej drgań w procesie frezowania, zaś wyniki badań na maszynie VMC FADAL 4020HT potwierdziły jej trafność.
-
Zniekształcenie rzeczywistej sytuacji finansowej przedsiębiorstw w skutek prowadzenia agresywnej księgowości
- Błażej Prusak
W artykule przedstawiono sposoby i cel zniekształcania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw. Autor próbuje, na podstawie dostępnych już definicji zbudować własną definicję rachunkowości agresywnej. W artykule przedstawiono kilka przykładów fałszowania sprawozdań finansowych.
-
Zobowiązania w obrocie gospodarczym
- Iwona Werno-Zadroga
W rozdziale wyjaśniono podstawowe pojecia części ogolnej zobowiązań. Omówio-no źródła zobowiązań oraz sposoby zawierania umów. Przedstawiono podstawową klasyfikację umów.
-
Zobrazowania w ultrasonografii
- Lech Kilian
Omówiono zagadnienia powstawania współczesnych zaawansownych form zobrazowańultrasonograficznych w aspekcie technicznych i technologicznych możliwościich opracowania i aplikacji w produkowanym sprzęcie, ze wskazaniem harmoni-cznego rozwoju tych możliwości we wszystkich dziedzinach naukowych, techni-cznych i technologicznych mających zastosoawanie w konstrukcji ultrasonogra-fów.
-
Zrównoważony rozwój a gospodarka przestrzenna.
- Piotr Lorens
Artykuł dotyczy zagadnienia gospodarowania przestrzenią w warunkach rozwoju zrównoważonego. Omówiono w nim m.in. wnioski wypływające z dokumentów programowych opracowanych przez Unię Europejską a także z zasad równoważenia rozwoju przestrzennego. Uzupełnieniem tych treści stały się rozważania dotyczące szans równoważenia rozwoju przestrzennego w obecnych ramach prawa związanego z gospodarowaniem przestrzenią.
-
Zur Ähnlichkeit der Drill und Biegeträger-Formeln für dünnwandige Stäbe.
- Zbigniew Cywiński
Przeanalizowano serię wzorów dla prętów cienkościennych w przypadku działania skupionego momentu skręcającego na belkę wspornikową swobodnie podpartą i obustronnie utwierdzoną dla przypadku charakterystyki giętnoskrętnej. Podkreślono dokładność tych wzorów, które mogą dotyczyć obciążenia nieruchomego i ruchomego.