Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2003

Pokaż wszystkie
  • Trends in environmental analytics and monitoring
    • Jacek Namieśnik
    2003

    Obserwuje się ciągły wzrost zainteresowania procedurami analitycznymi i odpowiednimi urządzeniami kontrolno-pomiarowymi, które mogą znaleźć zastosowanie w badaniach środowiskowych. W tym rozdziale przedstawiono podstawowe informacje dotyczące zadań analityki i monitoringu środowiskowego oraz głównych kierunków rozwojowych w tym zakresie. Przedstawiono szczegółowe informacje nt. niektórych z tych trendów, które można podzielić na dwie grupy: - opracowanie i walidacja nowych metodyk analitycznych; - projektowanie, budowa oraz wprowadzanie do praktyki analitycznej nowych typów urządzeń pomiarowych.


  • Trendy w analityce i monitoringu środowiskowym
    • Jacek Namieśnik
    2003

    Procedury i techniki analityczne znajdują praktyczne zastosowanie w anali-tyce szerokiego spektrum analitów występujących w próbkach środowiskowychsą przedmiotem zainteresowania coraz większej grupy analityków. W rozdzialeprzedstawiono informacje dotyczące celów i zadań oraz kierunków rozwoju ana-lityki i monitoringu. Szczególną uwagę zwrócono na niektóre z tendencji roz-wojowych które zaliczyć można do dwóch specyficznych kategorii - projektowa-nie, budowa oraz próby zastosowania w praktyce analitycznej nowych typów u-rządzeń kontrolno-pomiarowych.


  • Tribology of bone tissue culture in bioreactor.
    • Krzysztof Wierzcholski
    2003 TRIBOLOGIA

    Opracowano system tribologiczny powstających sił tarcia w bioreaktorze. Pomimo, że wartości sił tarcia osiągają wartości poniżej 0,1 N to mają one decydujący wpływ na wartość porostu tkanki. Mechanika opływu tkanki cieczą o właściwościach biologicznych nienewtonowskich oraz hydrodynamiczna teoria opływu warstwy przyściennej jest bazą wyznaczania parametrów trybologicznychniniejszej pracy.


  • Tribometr posuwisto-zwrotny ze stałą prędkością ślizgania
    • Krzysztof Druet
    • Jacek Łubiński
    • Szymon Grymek
    2003 Zeszyty Naukowe Wydziału Mechanicznego / Politechnika Koszalińska

    Skonstruowano urządzenie do badania tarcia ślizgowego w styku smarowanym lub technicznie suchym w ruchu prostoliniowym (posuwisto-zwrotnym), przy nastawnym poziomie wymuszeń, a także przy różnych sztywnościach układu prowadzącego próbkę bierną oraz układu zapewniającego docisk próbek. Przewidziano pomiar wartości wymuszeń, przemieszczenia próbki biernej (siły tarcia) oraz zużycie próbek. Przedstawiono przykładowe wyniki badań.


  • Trójwymiarowe obrazowanie danych batymetrycznych na mapach cyfrowych.
    • Jerzy Demkowicz
    2003 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Opisano podstawy teoretyczne generowania obrazów trójwymiarowych w oparciu o batymetryczne informacje zawarte w morskich mapach elektronicznych. Przedstawiono efekt wizualizacji 3d batymetrii dla Zatoki Fińskiej w oparciu o Elektroniczną Mapę Nawigacyjną CM-93.


  • Tunable semiconductor laser application for interferometric optical fibersensors.Optical and Electronic Sensors V.
    • Paweł Wierzba
    • Ryszard Hypszer
    • Jerzy Pluciński
    2003 Proceedings of SPIE

    W pracy przedstawiono metody stabilizacji punktu pracy światłowodowych sensorów interferometrycznych. W metodach tych wykorzystuje się układy regulacji sterujące długością fali przestrajalnego lasera półprzewodnikowego. Przedstawiono tryby pracy układów regulacji oraz problemy związane z ich projektowaniem i realizacją. Przeanalizowano ograniczenia sensorów wykorzystujących powyższe układy. Dokonano weryfikacji eksperymentalnej wyników analizy.


  • Turbulent flow and heat transfer of a liquid film formed by impinging jet.
    • Jarosław Mikielewicz
    • Dariusz Mikielewicz
    2003

    Zaproponowano prosty model wymiany ciepła w turbulentnym filmie cieczowym utworzonym przez uderzająca strugę. Rozpatrzono dwa przypadki: przepływ rozwijający się i w pełni rozwinięty filmu cieczowego. W obu przypadkach model wyprowadzono na podstawie zmiany grubości filmu w wyniku działania sił bezwładności i sił tarcia. Wyznaczono profile prędkości w obu zakresach co umożliwia wyznaczenie współczynników wymiany ciepła.


  • Turning ability of hydrofoil crafts
    • Michał Krężelewski
    2003

    Przedstawiono metodę pozwalającą wyznaczać średnicę taktyczną, kąt przechyłu i kąt dryfu oraz siłę poprzeczną na sterze podczas ustalonej cyrkulacji wodolotu. W tym celu opracowano układ równań opisujących ruch wodolotu w płaszczyźnie poziomej. Współczynniki równań są wyznaczane na podstawie głównych parametrów geometrycznych jednostki oraz płatów. Przeprowadzono także szereg obliczeń dla różnych konfiguracji płatów oraz zespołu śruba-ster.


  • Twórcze myślenie i zarządzanie wiedzą.
    • Andrzej Tubielewicz
    2003

    Według Petera Druckera dwie najważniejsze wartości, które w najbliższych kilkudziesięciu latach będą decydowały o sukcesach lub porażkach, zarówno w wymiarze indywidualnym jak i zbiorowym, to wiedza i elastyczność (Newsweek Polska 2003/20). W przeprowadzonych badaniach wśród menedżerów amerykańskich 77% podkreśliło znaczenie wiedzy, jej tworzenia, upowszechniania i wykorzystywania dla rozwoju współczesnego biznesu (Foote N. W., E. Matson, N. Rudd: Managing the knowledge manager. The future of the networked company. The Kinsey Quarterly 2001, nr 3, s. 120-129). Wiedza dzisiaj przenika do każdej dziedziny aktywności organizacji. Jej wykorzystanie jako źródła kreującego wartość wymaga dysponowania przez pracowników odpowiednią wiedzą oraz umiejętnościami w zakresie jej wykorzystania w budowie przewagi konkurencyjnej.


  • U wrót wartości wirtualnych - dylematy dydaktyczne. [online] [dostęp: 8.12. **2003], 10 s. bibliogr. 20 poz. Dostępny ze strony World Wide Web: http://www.bg.agh.edu.pl/BG/skrypty/index.html oraz http://winntbog.bg.agh.edu.pl/skrypty/0037/cz6-r54.pdf
    • Waldemar Affelt
    2003

    Dziedzictwo techniki, przemysłu i inżynierii jest integralnym składnikiemdziedzictwa kulturowego. Jego badanie, dokumentowanie, prezentacja i percep-cja wykorzystują technikę informacyjną. Studenci Wydziału Inżynierii Lądowejw ramach przedmiotu ''Kulturotwórcze aspekty budownictwa'' wykorzystują media elektroniczne do realizacji ćwiczeń projektowych.


  • Uchodźcy w prawie polskim u progu wejścia Polski do Unii Europejskiej
    • Jarosław Ślęzak
    2003

    W artykule przedstawiono aktualny stan regulacji prawnych dotyczący uchodźców.


  • Udarowe pękanie hybrydowych kompozytów epoksydowych zbrojonych włóknami szklanymi, węglowymi i aramidowymi
    • Krystyna Imielińska
    • Rafał Wojtyra
    2003 Inżynieria Materiałowa

    W pracy przeanalizowano obrazy zniszczeń w laminatach hybrydowych węglowo-szklanych i węglowo-szklano-aramidowych wywołanych spadającym ciężarem, biorąc pod uwagę takie czynniki jak energia uderzenia, grubość laminatu, postać zbrojenia hybrydowego. Dla wybranych laminatów przeanalizowano też wpływ obrazu zniszczeń na własność najbardziej wrażliwą na wewnętrzne zniszczenia laminatu - poudarową wytrzymałości na ściskanie. Makroskopowy i mikroskopowy obraz zniszczeń udarowych w powiązaniu z wykresami wskaźnika degradacji wytrzymałości na ściskanie w funkcji energii uderzenia potwierdza, że w cienkich epoksydowych laminatach zbrojonych tkaniną korzystne może być częściowe zastępowanie włókien węglowych włóknami szklanymi. Spośród badanych laminatów hybrydowych o grubości ok. 3 mm najkorzystniejsze pod względem obrazu zniszczeń i znormalizowanej, poudarowej wytrzymałości na ściskanie okazały się laminaty zbrojone włóknami węglowym i szklanymi o kolejności ułożenia warstw C/E/C/C/E/C (rys. 6-8). Korzystniejsze, nie tylko z punktu widzenia sztywności ale i tolerancji zniszczeń przez materiał jest umieszczanie warstw węglowych na zewnętrznej powierzchni laminatu (C/E), co daje bardziej ograniczoną strefę wewnętrznych delaminacji. W laminatach o włóknach szklanych w warstwach zewnętrznych (E/C) występuje mniej pęknięć włókien szklanych, ale z powodu ich uginania się dochodzi do powstawania rozległych delaminacji szczególnie szkodliwych z punktu widzenia poudarowej wytrzymałości materiału (rys. 6). Dla grubszych (4-5,5mm) laminatów nie potwierdziły się założenia o wyższości wybranych do tej pracy laminatów hybrydowych C/C/E/E/E/E/C/C.


  • Udostępnianie usług obliczeniowych w środowiskach sieciowych.
    • Mariusz Matuszek
    2003 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W metodologii projektowania obiektowego duży nacisk położono na kwestie związane z wielokrotnym wykorzystaniem kodu. Oznacza to podział aplikacji na moduły-obiekty o dobrze sprecyzowanych interfejsach w celu ich późniejszego ponownego wykorzystania.


  • Układy hydrauliczne stosowane w samochodach ciężarowych.
    • Roman Lamentowicz
    • Marek Wandtke
    2003 Hydraulika i Pneumatyka

    Opisano: Retarder: zintegrowany układ hamowania samochodu SCANIA, poszczególne funkcje działania dla przypadków hamowania oraz momentu gdy ma zakończyć hamowanie. Przedstawiono schemat budowy retardera wraz z jego podzespołami gdy jest rozłączony i w przypadku rozpoczęcia hamowania.


  • Układy hydrauliczne stosowane w samochodach osobowych''. Część II.
    • Roman Lamentowicz
    • Marek Wandtke
    2003 Hydraulika i Pneumatyka

    Opisano : hydrauliczny układ zapobiegania blokowania kół, położenie spoczynkowe, fazę utrzymania ciśnienia, zmniejszania ciśnienia. Całość publikacji podsumowano omawiając rolę poszczególnych elementów układu hydraulicznego napędu poszczególnych podzespołów.


  • Układy i schematy zastępcze impusowych generatorów wielkiej mocy
    • Kazimierz Jakubiuk
    2003

    W pracy przedstawiono generatory impulsowe wielkiej mocy. Generatory te stanowią źródła energii elektrycznej w badaniach fizycznych i technicznych zjawisk o krótkim czasie trwania, wymagających wielkiej mocy. Podano opis, schematy, ważniejsze parametry i odpowiednie zależności charakteryzujące parametry tych generatorów. Przedstawiono dwa główne rodzaje generatorów, tzn. impulsowe generatory pojemnościowe i impulsowe generatory indukcyjne. Generatory te mogą być wyposażone w tzw. impulsowe linie formujące do odpowiedniego kształtowania impulsu prądu i napięcia w obiekcie badanym.


  • Układy regulacji grupowej w węzłach wytwórczych. Elektrownie i sieci - zagadnienia wybrane: generacja rozproszona i odnawialne źródła energii, urządzenia i sieci nN - SN, problemy wybrane,
    • Ryszard Zajczyk
    2003

    W węzłach wytwórczych i przesyłowych w celu zapewnienia prawidłowego procesu regulacji napięć i sterowania rozpływem mocy biernej w systemie należy dążyć do zastosowania układów regulacji grupowej napięcia i mocy biernej. Układy regulacji grupowej powinny swoim sterowaniem (nadrzędnym) obejmować wszystkie układy regulacji biorące udział w procesie regulacji U i Q w danym węźle. W referacie przedstawiono wymagania dla układów regulacji grupowej w węzłach wytwórczych i przesyłowych systemu.


  • Ultimate strength analysis of bulk carriers corrugated bulkheads
    • Marian Bogdaniuk
    • Wojciech Puch
    2003 Marine Technology Transactions. Technika Morska

    Przedstawiono rozważania i obliczenia, których celem była ocena jakości standardu wytrzymałości grodzi falistych masowców, wprowadzonego w 1998 r. przez IACS i wdrożonego do konwencji SOLAS. Wykonane nieliniowe obliczenia MES nośności granicznej zginanych fal grodzi wykazują, że standard ten jest zbyt optymistyczny.