Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2004
Pokaż wszystkie-
Współpraca georusztu i gruntu w badaniu na wyciąganie.
- Angelika Duszyńska
- Adam Bolt
Monografia stanowi skróconą wersję rozprawy doktorskiej Angeliki Duszyńskiej wykonanej pod kierunkiem Adama Bolta, w ramach Studium Doktoranckiego "Geotechnika w Budownictwie i Ochronie Środowiska" WBWIŚ PG. W monografii przedstawiono przegląd rodzajów geosyntetyków, ich funkcje i zastosowania w budowlach ziemnych. Omówiono mechanizm współpracy zbrojenia odkształcalnego z gruntem oraz przedstawiono badania układu grunt-geosytetyk oraz budowę wielkowymiarowego aparatu do badań oporu geosyntetyków na wyciąganie skonstruowanego w Laboratorium Geotechniki Politechniki Gdańskiej. W pracy przedstawiono szczegółową analizę zachowania się układu ośrodek gruntowy - zbrojenie odkształcalne (na przykładzie georusztów) w badaniach na wyciąganie (tzw. pullout test) i określenie parametrów współpracy ośrodka gruntowego z wyciąganym elementem odkształcalnym. W rezultacie przeprowadzonych badań laboratoryjnych i analiz numerycznych zaproponowano procedurę interpretacji wyników badań oporu georusztu na wyciąganie z gruntu umożliwiającą ocenę parametrów współpracy zbrojenia odkształcalnego i gruntu.
-
Wstępne przetwarzanie dźwięku przeznaczonego do odsłuchu wielokanałowego.
- Przemysław Maziewski
W pracy opisano opracowane metody wstępnego przetwarzania plików dźwiękowych przeznaczonych do odsłuchu w systemie wielokanałowym. Umożliwiają one synchronizację i normalizację głośności. Normalizacja uwzględnia wpływ położenia głośników w panoramie odsłuchowej. Opis metod poprzedza krótka analiza głównych mechanizmów odpowiedzial-nych za lokalizację dźwięku przez człowieka.
-
Wszystko, co każdy wiedzieć powinien o pracy w godzinach nadliczbowych
- Aleksandra Podwysocka
W niniejszej publikacji kompleksowo przedstawiono właściwą wykładnię prawa w zakresie stosowania pracy nadliczbowej. Czytelnik znajdzie w niej odpowiedzi na następujące pytania: - Kiedy mamy do czynienia z pracą w godzinach nadliczbowych? - Jakie mogą być przesłanki jej zlecania? - Jakie są limity i zakazy związane z pracą ponadnormatywną? - Kiedy pracownik ma obowiązek pracy ponadlimitowej, a kiedy może odmówić jej świadczenia? - Jakie są zasady wynagradzania za nadgodziny? - Kiedy można wypłacać ryczałt za godziny nadliczbowe? - W jakim zakresie ograniczone jest prawo kadry kierowniczej do wynagradzania za pracę ponadnormatywną? - Jakie są zasady wynagradzania takiej pracy czasem wolnym?
-
Wybieranie prezentu na podstawie wnioskowania z bazy przypadków.
- Marcin Bednarek
- Piotr Brudło
- Tadeusz Ratajczak
Przedstawiono koncepcję i poszczególne kroki projektowania systemu informatycznego doradzającego użytkownikowi wybranie odpowiedniego prezentu okolicznościowego. Na tle rozważań o efektywności komputerowych systemów doradczych zostało uzasadnione przyjęcie metodologii wnioskowania z bazy przypadków (CBR) jako podstawowej koncepcji systemu. Następnie omówiono strukturę bazy przypadków i cykl wnioskowania w tego typu systemach. Pracę kończą rozważania o wymaganiach dotyczących modelowanej rzeczywistości, które muszą być spełnione, aby wnioskowanie z bazy przypadków przynosiło korzystne rezultaty oraz o przyszłości systemów CBR.Artykuł opublikowano również w językach: francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim (we wszystkich wymienionych edycjach językowych s. 70-72).
-
Wybór miernika wzrostu a wyniki badań.
- Julita Wasilczuk
Artykuł opisuje probemy badawce występujące w trakcie badania wzrostu MSP. Ukazuje na przykładach, różnice w uzyskiwanych wynikach w zależności od wybranych parametrów badawczych
-
Wybrane aspekty sterowania wielosilnikowym napędem pojazdu trakcyjnego z silnikami IPMSM.
- Mirosław Mizan
- Krzysztof Karwowski
Przedstawiono propozycję rozproszonej struktury modelowego układu sterowania pojazdu, omówiono architekturę i funkcje poszczególnych sterowników w pojeździe, strukturę łącza komunikacyjnego wraz z protokołem transmisji danych, oraz algorytmy sterowania silnikami i całym układem napędowym. Przedstawiono stacjonarne stanowisko laboratoryjne do badań układu oraz wybrane wyniki eksperymentów.
-
Wybrane aspekty wdrożenia Zrównoważonej Karta Wyników w przedsiębiorstwie.
- Artur Laszuk
Artykuł poświęcony jest problemom wdrożenia Zrównoważonej Karty Wyników oraz korzyściom z zastosowania rozwiązań informatycznych ją wspomagających. Autor omawia główne wątki dotyczące tej problematyki.
-
Wybrane metody przydatne w analizie niezawodności i bezpieczeństwa funkcjonalnego systemów technicznych.
- Kazimierz Kosmowski
- Marcin Śliwiński
- Jan Piesik
Przedstawiono wybrane metody przydatne w analizie niezawodności i bezpieczeństwa funkcjonalnego systemów technicznych takie jak: metoda FMECA (failure mode, effect and criticality analysis, FTA (fault tree analysis, RBD (reliability block diagram) RCM (reliability centered maintenance, LCC (life cycle cost) i PMO (preventive maintenance optimising.
-
Wybrane metody wyznaczania kąta położenia wirnika w silnikach synchronicznych z magnesami trwałymi.
- Mirosław Mizan
Przedstawiono wybrane metody pomiaru i estymacji kąta położenia wirnika silników synchronicznych z magnesami trwałymi w mikroprocesorowych układach sterowania. Omówiono problemy występujące przy zastosowaniu enkoderów i rezolwerów jako przetworników położenia. Szczególną uwagę zwrócono na problem wyznaczania położenia spoczynkowego dla silnika o symetrii magnetycznej w układzie bez czujników położenia.
-
Wybrane narzędzia marketingu elektronicznego a idea marketingu "za przyzwoleniem''.
- Magdalena Brzozowska-Woś
W artykule omówiono możliwości wybranych narzędzi marketingu elektronicznego - poczty elektronicznej oraz krótkich wiadomości tekstowych SMS. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność stosowania marketingu "za przyzwoleniem" będącego skutecznym sposobem uniknięcia sytuacji utraty dobrego imienia przez firmę.
-
Wybrane problemy inwestowania w elektroenergetyce.
- Waldemar Kamrat
- Renata Gajberger-Sulecka
W pracy przedstawiono wybrane problemy inwestowania w elektroenergetyce. Zdefiniowano pojęcie i istotę inwestowania. Opisano proces inwestycyjny i jego elementy, a także pokazano powiązania inwestycji z róznorodnymi sferami działalności przedsiębiorstw.
-
Wybrane problemy personalne w procesach fuzji przedsiębiorstw.
- Elżbieta Kolasińska
W artykule wykazano rolę zintegrowanej koncepcji zarządzania zasobami ludzkimi w procesach fuzji przedsiębiorstw. Zaanalizowano funkcje planowania kadr, dobór zawodowy, rozwój i motywowanie pracowników z punktu widzenia strategii personalnej przedsiębiorstwa
-
Wybrane problemy rehabilitacji elementów konstrukcji drewnianych w trakcie modernizacji budynków mieszkalnych.
- Stefan Niewitecki
- Jarosław Przewłócki
W pracy omówiono problemy związane z rehabilitacją elementów konstrukcji drewnianych w trakcie modernizacji na przykładzie konkretnego obiektu. Przedstawiono zmiany sposobu użytkowania dwóch strychów na mieszkania w budynku wielorodzinnym, gdzie w analogicznych jednostkach wystąpiły zupełnie odmienne problemy konstrukcyjne związane z modernizacją.
-
Wybrane własności problemu routingu oraz kolorowania ścieżek w grafie.
- Adrian Kosowski
Referat dotyczy zagadnienia ścieżkowego kolorowania grafu, które stanowi naturalny model dla problemu routingu i przydziału częstotliwości w czysto optycznej sieci światłowodowej. Opisano podstawowe zasady i właściwości ścieżkowego kolorowania grafów. Zaprezentowano wybrane twierdzenia, oparte w dużej mierze na wynikach badań własnych. Omówiono złożoność obliczeniową problemu routingu chromatycznego i kolorowania ścieżek zarówno w przypadku ogólnym, jak i dla wybranych klas grafów. Scharakteryzowano złożoność obliczeniową badanych problemów w przypadkach szczególnych, gdy ograniczony jest albo rząd grafu, albo ograniczona jest moc zbioru ścieżek.
-
Wybrane zagadnienia z zakresu patologii społecznych jako wynik przemian cywilizacyjnych - na podstawie badań wśród uczniów gimnazjum.
- Paweł Bykowski
Artykuł opisuje postawy, zachowania młodzieży gimanzjalnej w świetle przemian cywilizacyjnych w Polsce oraz ich wpływ na zachowania patologiczne.
-
Wybrane zagadnienia zagospodarowania wód opadowych.
- Ziemowit Suligowski
współczesne problemy bezpiecznego rozwiązania zagospodarowania wód pochodzenia opadowego. Rezerwa objętości kanału jako element bezpieczeństwa użytkownika systemu. Aktualne regualacje europejskie.
-
Wydajność sieic telekomunikacyjnej z komutacją kanałów.
- Jacek Rydzewski
- Ryszard Weisbrodt
Przedstawiono kryteria oceny wydajności sieci telekomunikacyjnej z komutacją kanałów postrzeganej z punktów widzenia zdolności do dostarczania podstawowych funkcji telekomunikacyjnych, potencjalnych możliwości elementów sieci, sprawności wykorzystania przydzielonych zasobów i stopnia spełnienia norm. Określono podstawowe parametry wydajności dla węzła sieci ISDN/PSTN i sieci transmisyjnej. Dla przyjętych kryteriów oceny wydajności wskazano metody wpływania na kształtowanie wydajności sieci. Zaproponowano ogranoczony zbiór parametrów wydajności sieci. Zaproponowano ogranoczony zbiór parametrów wydajności przestrzeganej całościowo.
-
Wydatki marketingowe w zakresie działalności innowacyjnej polskich przedsiębiorstw przemysłowych w latach 1997-2002.
- Dariusz Dąbrowski
W referacie przedstawiono analizę wydatków marketingowych w zakresie działalności innowacyjnej polskich przedsiębiorstw przemysłowych w latach 1997-2002 opartą na danych publikowanych przez GUS.
-
Wygnij swój komputer.
- Marcin Sikorski
- Marcin Wichary
W artykule przedstawiono wspolczesne trendy w rozwoju interfejsów uzytkownika wybranych rozwiazan infomatycznych.
-
Wykorzystanie badań geosyntetyków w projektowaniu budowli hydrotechnicznych.
- Adam Bolt
- Angelika Duszyńska
Zastosowanie geotekstyliów w konstrukcjach budowlanych (w tym również hydrotechnicznych), wymaga pełnienia przez wyroby geotekstylne określonych funkcji w projektowanym okresie użytkowania. Aby dany materiał właściwie spełniał postawione przed nim zadania, bardzo ważne jest wcześniejsze poddawanie go odpowiednim badaniom laboratoryjnym i terenowym. Procedura badań musi być ściśle powiązana z późniejszym przeznaczeniem geomateriału i uwzględniać warunki, w jakich materiał będzie pracował zarówno w trakcie wykonywania konstrukcji z gruntu zbrojonego, jak również podczas eksploatacji w projektowanym okresie użytkowania.