Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2004

Pokaż wszystkie
  • Zakres sprawiedliwości dystrybutywnej w Polsce.
    • Stanisław Kot
    2004

    W rozdziale tym przedstawiono wyniki badań empirycznych sprawiedliwości dystrybutywnej i redystrybutywnej w Polsce. Zakres sprawiedliwości dystrybutywnej (w fazie dystrybucji) zilustrowano na przykładzie nierówności płacowych w latach 1992-1999. Podjęto też próbę oceny zakresu dyskryminacji płacowej z uwagi na płeć oraz segregacji na rynku pracy. Dla oceny sprawiedliwości redystrybutywnej wykorzystano oświadczenia podatkowe z roku 2000 z terenu Krakowa. Uzyskano oceny nierówności poziomych. Z uwagi na ograniczenia w dostępie do wyczerpujących zbiorów danych statystycznych, wyniki badań empirycznych dotyczą tylko wybranych aspektów sprawiedliwości dystrybutywnej i redystrybutywnej.


  • Zakres stabilnej pracy silnika indukcyjnego z obserwatorem prędkości kątowej wału wyznaczony za pomocą drugioej metody Lapunowa.
    • Anna Witkowska
    2004

    Zamieszczono analizę stabilności układu regulacji silnika indukcyjnego z obserwatorem prędkości kątowej wału w oparciu o drugą metodę Lapunowa. Na podstawie modelu matematycznego układu silnika z obserwatorem wyznaczono funkcję Lapunowa oraz udowodniono warunki jej poprawności. Dokonano analizy lokalnej dla małych prędkości oraz częściowej analizy globalnej rozważanego układu. Wyniki potwierdzono w symulacji komputerowej z zastosowaniem algorytmów napisanych w języku C oraz wykorzystaniem programu MATHCAD.


  • Zalecenia dotyczące zarządzania procesowego w systemach jakości małych firm - etap planowania.
    • Piotr Grudowski
    2004

    Artykuł przedstawia założenia i zasadnicze elementy metodyki zarządzania procesami w systemach jakości, dostosowanej do specyfiki małych organizacji. Szczegółowo omówiono etap planowania zarządzania procesami.


  • Zalecenia w zakresie rozmieszczania wpustów deszczowych. Część I.
    • Roman Edel
    • Ziemowit Suligowski
    2004

    Problemy właściwego w aspekcie bezpieczeństwa ruchu projektowania odwodnień drogowych. Podstawy projektowania, rodzaje wpustów, nasady wpustów.


  • Zalecenia w zakresie rozmieszczania wpustów deszczowych. Część II.
    • Roman Edel
    • Ziemowit Suligowski
    2004

    Rozwiązania lokalizacji wpustu. zlewnia pojedynczego wpustu i zalecenia co do przyjmowania ich rozstawu. Problem wytrzymałości wpustu jako konstrukcji.


  • Zależności pomiędzy strategią i taktyką a strukturą organizacyjną przedsiębiorstwa.
    • Kazimierz Frydel
    2004

    Niniejsza praca jest prawie kompletnym streszczeniem pracy kwalifikacyjnej autora; nie obejmuje jedynie problematyki z zakresu "psychologiczno-socjologicznego umocowania zasad kierowania przedsiębiorstwem". Stąd też w podstawowych założeniach-aksjomatach, zastępujacych autorowi brak menedżerskiej teorii zarządzania i stanowiących punkt wyjscia jego teoretycznych rozważań na temat współzależności (spójności) struktur zarządzania przedsiębiorstwem, brak w pracy założeń z tego obszaru. Niniejsza praca koncentruje się zatem na równaniach równowagi wymiany handlowej przedsiębiorstwa z jego otoczeniem i równaniach jego rozwoju, skąd wyprowadzone zostają definicje taktyki i strategii przedsiębiorstwa i wymogi organizacyjne, zapewniające skuteczność taktyki i strategii w działalności przedsiębiorstwa.


  • Zanieczyszczenia mikrobiologiczne ścieków.
    • Krystyna Olańczuk-Neyman
    2004

    Zastosowanie wysokoefektywnych metod w technologii oczyszczania ścieków umożliwia w pełni skuteczne usuwanie zanieczyszczeń organicznych oraz związków azotu i fosforu. Jednakże oczyszczone ścieki nadal zawierają wysoką liczbę bakterii wskaźnikowych oraz potencjalnie chorobotwórczych. W pracy przestawiono zagrożenia mikrobiologiczne związane z odprowadzaniem odpływów z oczyszczalni ścieków do wód powierzchniowych. Zwrócono uwagę na potrzebę zastosowania trzeciego stopnia doczyszczania, poprzedzającego dezynfekcję, szczególnie w przypadku odprowadzania oczyszczonych ścieków do odbiorników w rejonach chronionych.


  • Zarządzanie jakością własnego życia.
    • Romuald Kolman
    2004

    W opracowaniu zamieszczono wybrane elementy teorii przemian jakościowychprocesów jakości życia. Zaprezentowano modele zarządzania jakością własnego życia osób nie oczytanych i oczytanych w zagadnieniach jakości życia.


  • Zarządzanie procesami przedsiębiorstwa (BMP-Business Process Management).
    • Janusz Czuchnowski
    2004

    W przedstawionym rozdziale opisano założenia metody projektowania i doskonalenia zintegrowanego systemu zarządzania organizacją i procesami. System zarządzania organizacją i procesami, w odróżnieniu od aktualnych systemów polegających na zarządzaniu organizacją poprzez funkcje (wydziały, działy), jest bardziej efektywną formą zarządzania organizacjami ukierunkowanymi na rynek.


  • Zarządzanie projektami innowacyjnymi w środowisku wieloprojektowym - kluczowe zagadnienia.
    • Marek Wirkus
    2004

    W ninejszym rozdziale poruszono kluczowe zagadnienia charakteryzujące procesy zarządzania, któe występują w zarządzeniu projektami w środowisku wieloprojektowym. Środowisko takie tworzy się w organizacjach produkcyjnych lub usługowych, w których realizowanych jest jednocześnie kilkanaście lub kilkadziesiąt przedsiewzięć rozwojwych. W przeprowadzonych analizach literaturowych oraz badaniach praktycznych nad tym zagadnieniem ograniczono się do projektów innowacyjnych, których wynikiem jest określony wyrób materialny lub niematerialny, usługa lub proces. Przedstawiono uzyskane wyniki, w ramach których zidentyfikowano i krótko scharakteryzowano kluczowe zagadnienia wyróżniające zarzdzanie w środowisku wieloprojektowym, i zestawiono je w kontekście zarządzania pojedyńczym projektem innowacyjnym. Zarządzanie w śrdowisku wieloprojektowym charakteryzuje się złożonością i wysoką dynamiką zachodzących zmian, co wymaga stosowania w duzym stopniu sformalizowanych, ale jednocześnie elastycznych metod zarządzania.


  • Zarządzanie ryzykiem w projekcie informatycznym - metody identyfikacji i oceny zagrożeń.
    • Jacek Rak
    2004

    W artykule przedstawiono zagadnienia identyfikacji oraz oceny czynników ryzyka podczas realizacji projektu informatycznego W pierwszej części przybliżono pojęcie ryzyka i ukazano typowe etapy zarządzania ryzykiem. Kolejny rozdział stanowi przegląd najczęstszych zagrożeń, mogących z dużym prawdopodobieństwem zaistnieć, niezależnie od rodzaju projektu. W dalszej części przedstawiono metody szacowania realnych kosztów zarówno w odniesieniu do konkretnego czynnika ryzyka jak i ryzyka łącznego w skali całego projektu. Ostatni fragment niniejszego artykułu ukazuje zarys działań zapobiegawczych w odniesieniu do rozpoznanych zagrożeń


  • Zarządzanie strategiczne w portach morskich. Globalizacja, integracja, prognozowanie, planowanie, strategie.
    • Andrzej Tubielewicz
    2004

    Zachodzące w gospodarce światowej procesy radykalnie zmieniają warunki funkcjonowania portów i metody zarządzania nimi. Jako główne czynniki tych zmian wymieniane są: globalizacja, regionalizacja, internacjonalizacja, koncentracja produkcji i usług, rozwój rynków finansowych, niepewna przyszłość, nowoczesne technologie, rozwój logistyki, postęp w komunikacji i informacji, rosnące znaczenie wiedzy, umiejętności, przedsiębiorczości i innowacyjności. Książka przedstawia wpływ występujących zjawisk w gospodarce światowej na transport morski, a w szczególności na porty, identyfikując i weryfikując czynniki i skutki zmian oraz omawia, w jaki sposób oddziaływują one na stosowane w portach metody zarządzania. Pokazuje również praktyczne podejście kierownictwa portów na świecie do stojących przed nimi wyzwań początków XXI wieku. Najwięcej miejsca poświęcono metodom zarządzania strategicznego, planowania długookresowego, jak i opracowaniu strategii portów oraz praktycznej ich weryfikacji na podstawie studiów przypadków.


  • Zasada równości wobec prawa a działalność podmiotów zagranicznych.
    • Iwona Werno-Zadroga
    • Jarosław Ślęzak
    2004

    W arykule omówiono zmiany ustawodastwa polskiego w zakresie podejmowania i wykonywania działalnośći gospodarczej przez podmioty zagraniczne.Autorzy zwrócili uwagę na realizację zasady równości wobec prawa w stosunku do tych podmiotów.


  • Zasady kontroli fiansowej w przedsiębiorstwie.
    • Artur Laszuk
    2004

    Artykuł opisuje główne zasady i kryteria kontroli finansowej jakie należy stosować w zarządzaniu przedsiębiorstwem. W artykule został poruszony także problem wiarygodności działań kontroli i adekwatności wyników kontroli do poddanych jej ocenie zjawisk oraz ujednolicenia zasad kontroli i sprawozdawczości kontrolnej.


  • Zasady współpracy sieci IPV4 i IPV6 oraz kierunki migracji do IPV6.
    • Jacek Światowiak
    • Krzysztof Nowicki
    2004

    W artykule przedstawiono metody współpracy sieci IPv4 z sieciami pracującymi z protokołem IPv6. Omówiono możliwe warianty migracji z IPv4 do IPv6, w tym wykorzystanie translacji protokołów. Zwrócono uwagę na niebezpieczeństwo zahamowania europejskiego Internetu spowodowane zbyt wolnymi procesami migracji do IPv6.


  • Zasłonak fioletowy Cortinarius violaceus (Fr.) Fr. w rejonie jeziora Borowno Wielkie na Pomorzu Gdańskim.
    • Marcin Stanisław Wilga
    2004

    Opisano stanowisko na ziemi Kociewskiej zaslonaka fioletowego Cortinarius violaceus - rzadkiego gatunku grzyba, wymiwrającego w Polsce. Podano jego rozsiedlenie na świecie i w Polsce, opisano budowę morfologiczną owocnika, biologię i ekologię gstunku. Wymieniono 20 gatunków grzybów z klasy Basidiomycetes, towarzyszących zasłonakowi fioletowemu na jego siedlisku. Podano gatunki drzew i krzewów występujących w obrębie stanowiska tego grzyba. Pozyskany owocnik trafił w formie suszu do zbiorów Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.


  • Zasoby i zużycie gazu ziemnego w świecie i w Europie.
    • Roman Wichowski
    2004

    Przedstawiono swiatowe zasoby gazu ziemnego z podziałem na różne kraje wg stanu na 1 stycznia 2003 roku. Omówiono zużycie gazu ziemnego w różnych regionach świata z podziałem na Amerykę Północną, Europę Zachodnią, Europę Środkową i Wschodnią, oraz kraje Wspólnoty Państw Niepodległych, uprzemysłowione kraje azjatyckie wraz z Australią i Nową Zelandią oraz rozwijające się kraje azjatyckie (Chiny Indie, Korea Płd., pozostałe kraje azjatyckie), kraje Środkowego Wschodu, kraje Afryki oraz kraje Ameryki Środkowej i Południowej


  • Zastosowanie algorytmów genetycznych do projektowania ram stalowych z dwuteowników spawanych.
    • Rafał Pankau
    2004

    W artykule opisano problem optymalnego projektowania konstrukcji ramowych wykonanych z dwuteowników spawanych. Ograniczenia skonstruowano na podstawie PN-90/B-03200, a uzyskane optymalne kształty przekrojów spełniają warunki stateczności ogólnej, miejscowej oraz nośności przy zginaniu, ścinaniu, zginaniu ze ścinaniem w stanie krytycznym. Wyniki obliczeń przedstawiono w tabeli, w której zestawiono optymalne przekroje dla różnych przypadków obciążeniowych.


  • Zastosowanie algorytmów genetycznych do projektowania ram stalowych zgodnie z PN-90/B-03200.
    • Czesław Szymczak
    • Mariusz Pyrz
    • Rafał Pankau
    2004

    W artykule przedstawiono optymalizacje ramy przy wykorzystaniu w obliczeniach zapasu nosnosci wynikajacego z dopuszczenia pracy scianek skladajacych sie na profil w stanie nadkrytycznym ograniczonym.Optymalizacje przeprowadzono wykorzystujac metode oparta na algorytmach genetycznych.Wyniki optymalizacji dla stanu krytycznego i nadkrytycznego ograniczonego zestawiono ze soba i porownano.


  • Zastosowanie algorytmu ewolucyjnego do projektowania i optymalizacji kombinacyjnych układów cyfrowych w oparciu o bramki wielowejściowe.
    • Adam Słowik
    • Michał Białko
    2004

    W artykule zaprezentowano możliwość projektowania i optymalizacji kombinacyjnych układów cyfrowych z bramkami wielowejściowymi (o liczbie wejść większej niż dwa). Do projektowania i optymalizacji tych układów wykorzystano utworzony algorytm MLCEA. Celem algorytmu jest zaprojektowanie takiego ukłądu, który spełnia zadaną tabelę prawdy oraz składa się z możliwie jak najmniejszej liczby bramek. Do badań wybrano cztery układy testowe z literatury. Otrzymane wyniki w postaci funkcji logicznych spełniających określone tabele prawdy porównano z wynikami otrzymanymi przy pomocy metod: Map Karnaugh'a oraz Quine'a - McCluskey'a.