Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2004
Pokaż wszystkie-
The design of the prosthetic index finger actuated by shape memory alloy wires
- Grzegorz Rożnowski
- Marek Drzewiecki
Zaprezentowano projekt palca wskazującego protezy ręki, w którym poszczególne człony napędzane są za pomocą niekonwencjonalnych efektorów - stopów metali z pamięcią kształtu (SMA - NiTi).
-
The effect of chemical modifications on rheologicalproperties of collagen from of Baltic cod (Gadus morhua)skin stabilized by interaction with κ-carrageenan.
- Robert Tylingo
- Maria Sadowska
Zbadano wpływ stężenia aldehydu glutarowego i EDC N-[3-(dimetyloamino)propylo]-N'-etylokarbodiimid na reologiczne właściwości kompleksu k-karagenu z kolagenem wydzielonym ze skór dorsza bałtyckiego (Gadus morhua) 0,5 M roztworem kwasu octowego i wytworzonych z nich błon. Stwierdzono, że dodanie do dyspersji aldehydu glutarowego, którego stężenie zmieniano od 0,05 do 0,2% powodowało natychmiastowy wzrost jej lepkości. Dodatek aldehydu glutarowego w największym stopniu podwyższył lepkość dyspersji z około 70 do 420 cP. Przy zastosowaniu EDC, w stężeniu 30 - 180 mM, lepkość dyspersji wzrastała powoli w czasie i po 200 min wynosiła odpowiednio około 130 i 280 cP. Aldehyd glutarowy nie wpływa na wytrzymałość mechaniczną błon i wydłużenie przy zerwaniu. Natomiast EDC znacznie zwiększa elastyczność błon i obniża naprężenie niezbędne do zerwania błon.
-
The effect of chlorinated drinking water consumption on levels of volatile organohalogen compounds in urine.
- Żaneta Polkowska
- Katarzyna Kozłowska
- Tadeusz Gorecki
- Jacek Namieśnik
W przedstawionej pracy podjęto próbę oznaczenia niezmienionych form lotnych rozpuszczalników chlorowcoorganicznych w próbkach materiału biologicznego jakim jest mocz dawców, używających w gospodarstwie domowym a także w pracy wody uzdatnianej między innymi w procesie chlorowania. Do wykonania oznaczeń zastosowano zmodyfikowaną technikę analizy fazy nadpowierzchniowej nad cienką warstwą cieczy z samoczynną generacją ciekłego sorbentu w połączeniu z techniką bezpośredniego nastrzyku próbki na kolumnę chromatografu gazowego wyposażonego w detektor wychwytu elektronów (TLHS-DAI-GC-ECD).
-
The effect of Fe and Ru substitution on the superconductivity in MgCNi_3
- Tomasz Klimczuk
- Robert J. Cava
Dyskutowany jest efekt częściowego podstawienia żelazem (3d) i rutenem (4d) w miejsce niklu w intermetalicznym nadprzewodniku MgCNi3. Temperatura krytyczna w obu przypadkach obniża się monotonicznie wraz ze wzrostem koncentracji domieszki. Jednakże bardziej gwałtowny zanik T_c w przypadku MgCNi_(3-x)Fe_x sugeruje, że elektrony 3d żelaza rozrywają nadprzewodzące pary Coopera.
-
The effect of Ru substitution for Ni on the superconductivity in MgCNi_(3-x)Ru_x
- Tomasz Klimczuk
- Vinay Gupta
- Gavin Lawes
- A.p. Ramirez
- Robert J. Cava
W pracy prezentowane są pomiary podatności magnetycznej i ciepła właściwego domieszkowanego nadprzewodnika MgCNi_(3-x)Ru_x. Wraz ze wzrostem koncetracji Ru współczynnik Sommerfelda, jak również temperatura krytyczna (T_c) maleją, co stoi w sprzeczności z teoretycznymi oczekiwaniami.
-
The effect of water immersion ageing on low-velocity impact behaviour of woven aramid-glass fibre/epoxy composites.
- Krystyna Imielińska
- L. Guillaumat
Porównano dynamiczne przebiegi obciążeń i odkształceń w próbie udarowej ze spadajacą masą dla płytek z kompozytu epoksydowego zbrojonego tkaniną hybrydową aramidowo szklaną lub warstwami tkanin aramidowej i szklanej w stanie suchym i po ekspozycji w wodzie. Wyniki eksperymentalne porównano z przewidywniami teoretycznymi. Uzyskano dobrą zgodność.
-
The energy-time method of estimating the work of ships' main propulsion with hydrodynamic transmission.
- Jerzy Girtler
- Zygmunt Paszota
W referacie zasygnalizowano potrzebę, a zarazem problem badania układów napędowych (napędów głównych) statków ze śrubami nienastawnymi i nastawnymi oraz przekładniami hydrostatycznymi z pompami o zmiennej wydajności. Zaproponoano koncepcję badań energetycznych takich układów w celu ustalenia, które z tych rozwiązań napędów głównych statków może zapewnić większą sprawność takich napędów podczas ich pracy z różnymi naporami i prędkościami śruby napędowej. Dla tych potrzeb wprowadzono pojecie działania jako wykonywanie pracy w ustalonym czasie i przyrównano je do wielkości fizycznej o jednostce miary nazwanej dżulosekundą. W tym ujęciu działanie dowolnego napędu statku zdefiniowano: jako wymagane (DW), czyli takie, do którego realizacji został statek przysposobiony w fazie projektowania i wytwarzania i jako możliwe (DM), czyli takie, które może dany napęd zrealizować w wymaganym czasie, będąc w określonym stanie technicznym i funkcjonując ustalonych warunkach.
-
The finite-volume Dirac-Hartree-Fock method for confined relativistic many-electron systems.
- Marek Gruchowski
- Radosław Szmytkowski
Rozpatrzono relatywistyczny układ N-elektronowy ograniczony w skończonej objętośći V. Ograniczenie modelowano za pomocą warunku brzegowego narzuconego na funkcję falową układu na brzegu hiperobjętości VN. Stosując przybliżenie elektronów niezależnych, z zasady wariacyjnej dla energii wyprowadzono układ równań Diraca-Hartree-Focka oraz warunki narzucone na rozwiązania tego układu na brzegu V.
-
The formal safety assesment in conforming to chosen vessel's type on the ground of hydromechanic characteristics in critical conditions.
- Monika Smajdor
Tragedia jednego ze statków typu ro-ro pokazała podatność tego typu statków na utratę stateczności, przewrócenie a w ostateczności zatonięcie. Wszystkie ro-rowce charakteryzują się małym zanurzeniem, a wynurzona część kadłuba podatna jest na działanie wiatru. Jeżeli dodatkowo w takich warunkach dochodzi element nieprawidłowego rozmieszczenia pojazdów i ich słabego zamocowania to groźba przesunięcia ładunku staje się realna. W konsekwencji statek traci stateczność i przewraca się. Z tego właśnie powodu do tego typu statku zastosowano metodę Formal Safety Assessment w warunkach krytycznych z propozycją minimalizacji ryzyka towarzyszącego zagrożeniom.
-
The function and structure of entrance examination on faculty of architecture in Poland.
- Bożena Kotarska-Lewandowska
Artykuł prezentuje zastosowanie aksonometrii do oceny wyobraźni przestrzennej i pośrednio do selekcji kandydatów na Wydział Architektury. Na przykładzie kilku oryginalnych zadań wskazuje się na potrzebę prowadzenia ciągłej kontroli jakości zadań testowych. Jakościowe i ilościowe procedury służące do oceny zadań bazują na teorii pomiaru dydaktycznego i koncentrują się potwierdzeniu odpowiedniego poziomu rzetelności, trafności i obiektywizmu pomiaru. Pomiar dydaktyczny zastosowany do ewaluacji testów wpływa na podniesienie jakości egzaminów wstępnych.
-
The GAMBIT programme - experience and outlooks.
- Ryszard Krystek
- Joanna Żukowska
- Marcin Budzyński
Referat jest podsumowaniem dziesięciu lat prac wdrożeniowych Krajowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT. Zawiera opis przedsięwzięć z zakresu poprawy bezpieczenstwa na drogach, począwszy od zmian legislacyjnych, po działania inżynierskie.
-
The Goertzel filter-bank usage in the non-stationary impedance measurement.
- Grzegorz Lentka
- Marek Niedostatkiewicz
Artykuł prezentuje metodę pomiaru parametrów impedancyjnych w warunkach niestacjonarnych bazującą na próbkowaniu sygnałów pomiarowych i przetwarzaniu cyfrowym. Zaproponowano i przeanalizowano zastosowanie banku filtrów Goertzela. Porównano zaproponowane podejście z tradycyjnie stosowaną metodą STDFT. Przedstawiono wynik symulacji i pomiarów.
-
The high impedance measuring probe for gain-phase analysers.
- Jerzy Hoja
- Grzegorz Lentka
Autorzy opracowali tanią sondę pomiarową przeznaczoną do pracy z analizatorami gain-phase jak Solartron 1260 Impedance/Gain-phase Analyser, 1255 Frequency Response Analyser (FRA) lub starszymi wersjami 1250, 1253. Przedstawiona architektura sondy wyznacza jej parametry metrologiczne. Pomiary możliwe są w 8 zakresach obejmujących wartości 100ohm<|Zx|<100Gohm w szerokim zakresie częstotliwości 10uHz-1MHz. Obwód wejściowy sondy pozwala na podłączenie obiektu 2-przewodowego i posiada wbudowane ograniczenie prądowe. Zakres pomiarowy jest sterowany poprzez port drukarki PC. Przeprowadzone testy przykładowych dwójników RC pozwoliły na oszacowanie względnego błędu pomiaru modułu impedancji na poziomie 2% oraz bezwzględnego błędu pomiaru fazy impedancji na poziomie 1.3deg. W testach porównawczych z Solartron Impedance Interface 1294 przeznaczonym do pomiarów wysokoimpedancyjnych, omawiana sonda okazała się lepsza dla impedancji większych niż |Zx|>1Gohm.
-
The high-energy critical minimum in elastic electron scattering by argon.
- A.r. Milosavljevic
- Sławomir Telega
- D. Sevic
- Józef Eugeniusz Sienkiewicz
- Bratislav Marinkovic
Zostało zbadane położenie wysokoenergetycznego minimum krytycznego w rozpraszaniu elektronów na argonie. W celu przeprowadzenia dyskusji zachowania się czynnego przekroju różniczkowego w okolicy minimum krytycznego przeprowadzono analizę położenia minimum zarówno dla energii, jak i kątów.
-
The HRCT image analysis for quantitative description of peripheral airways remodelling.
- Jacek Rumiński
- Bartosz Karczewski
- Grzegorz Mincewicz
- Agnieszka Aloszko
- Grzegorz Krzykowski
Przedstawiono analizę obrazów HRCT dla ilościowego opisu remodelingu dróg oddechowych. Zaproponowano metodologię postępowania w przypadku przekształceń geometrycznych celem uzyskania dokładnych wartości parametrów opisujących kształt.
-
The idea of a geothermal power station working in national geological conditions.
- Piotr Kubski
Przedstawiono koncepcję elektrowni geotermalnej pracującej w krajowych warunkach geologicznych. Przeprowadzono analizę obiegu Clausiusa-Rankine'a i na tej podstawie dobrano parametry obiegu na czynnik niskowrzący - izobutan. Określono główne wymiary urządzeń do realizacji technicznej takiej elektrowni. Przeprowadzono uproszczoną analizę ekonomiczną takiej inwestycji.
-
The impact of European Monetary Union on Price Convergence.
- Joanna Wolszczak-Derlacz
Artykuł dotyczy skutków wprowadzenia wspólnej waluty euro. Bada zarówno skutki krótkookresowe tj. odczucia co do podwyżek cen przez konsumentów i inflację w okresie przejścia na jedna walutę, jak i skutki długookresowe związane z redukcją kosztów tranzakcyjnych, eliminacją ryzyka kursowego i większą przejrzystością cen.
-
The Implementation of a Microserver.
- Arnold Adamczyk
Artykuł prezentuje zasady projektowania mikroserwerów o ograniczonej złożoności obliczeniowej i niewielkim poborze energii. Zaproponowana redukcja funkcjonalności protokołow TCP/IP, pomimo niewielkiego zapotrzebowania na obliczenia, pozwala na realizację wydajnego połączenia klient-serwer w układach mikrokontrolerowych.
-
The importance of degradation in the fate of selected organic compounds in the environment. Part. I. General considerations.
- Agata Kot-Wasik
- Dagmara Dąbrowska
- Jacek Namieśnik
Związki organiczne, w zależności od elementu środowiska w jakim występują (gleba, osady denne, wody powierzzchniowe i gruntowe) mogą ulegać powolnym przemianom pod wpływem rozmaitych procesów fizycznych, chemicznych biologicznych czy też fotochemicznych. W pracy przedstawiono drogę degradacji wybranych trwałych zanieczyszczeń organicznych w różnych warunkach. Omówiono problem pojawiania się produktów pośrednich w czasie degradacji i sposoby ich identyfikacji.
-
The importance of degradation in the fate of selected organic compounds in the environment. Part II. Photodegradation and biodegradation
- Dagmara Dąbrowska
- Agata Kot-Wasik
- Jacek Namieśnik
Degradacja jest naturalnym, wszechobecnym procesem rozkładu substancji organicznych obecnych w środowisku. Produkty degradacji lub pośrednie produkty rozkładu związków organicznych często wykazują inną toksyczność w stosunku do mikroorganizmów, zwierząt i ludzi niż związki wyjściowe. Procesy fotodegradacji i biodegradacji zachodzą zwykle jednocześnie. Fotodegradacja uznawana jest za wstępny proces, po którym następuje rozkład przy pomocy mikroorganizmów. Ten rozkład jest jednym z najważniejszych i najefektywniejszych sposobów usuwania związków organicznych ze środowiska. W pracy opisano główne drogi przemian niektórych związków organicznych w wyniku procesu foto- i biodegradacji.