Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2005
Pokaż wszystkie-
Bezpieczeństwo podróżnych w świetle projektowania węzłów integracyjnych
- Daniel Załuski
W obliczu coraz bardziej zatłoczonych arterii komunikacji indywidualnej wraca zapotrzebowanie na użytkowanie komunikacji zbiorowej. W najbliższych latach Polska uzyskała środki z Unii Europejskiej na rozwój i modernizację strategicznych sieci kolejowych. W najbliższym czasie wybrane, polskie dworce kolejowe winny uzyskać rangę nowoczesnych terminali przesiadkowych, dostosowanych do standardów unijnych. Mowa tu głównie o poprawie bezpieczeństwa, estetyki, zakresu usług, jakości obsługi podróżnych. W artykule zostały poruszone podstawowe kryteria funkcjonalno - przestrzenne i organizacyjne, wymagane dla tego rodzaju obiektów, poparte przykładowymi rozwiązaniami z kraju i Europy.
-
Bezpieczeństwo ruchu drogowego na arteriach miejskich
- Kazimierz Jamroz
- Joanna Kaczmarek
Bezpieczeństwo ruchu na arteriach miejskich jest bardzo istotnym problemem, gdyż na tych ulicach skupia się najwięcej wypadków i ich ofiar. Aglomeracje miejskie i powiaty grodzkie mają do odegrania istotną rolę w zmniejszeniu liczby śmiertelnych wypadków drogowych w Polsce, co jest elementem Krajowego Programu BRD GAMBIT 2005. W niniejszej pracy przedstawiono wstępne wyniki badań czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, prowadzonych na sieci ulic Gdańska.
-
Bezpieczeństwo ruchu drogowego na arteriach miejskich.
- Kazimierz Jamroz
- Joanna Kaczmarek
Bezpieczeństwo ruchu na arteriach miejskich jest bardzo istotnym problemem, gdyż na tych ulicach skupia się najwięcej wypadków i ich ofiar. Aglomeracje miejskie i powiaty grodzkie mają do odegrania istotną rolę w zmniejszeniu liczby śmiertelnych wypadków drogowych w Polsce, co jest elementem Krajowego Programu BRD GAMBIT 2005. W niniejszej pracy przedstawiono wstępne wyniki badań czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, prowadzonych na sieci ulic Gdańska.
-
Bezpieczeństwo użytkowania urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych
- Marian Czapp
- Stanisław Czapp
W artykule przedstawiono zagrożenia pochodzące od urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz sposoby zapobiegania tym zagrożeniom. Do głównych zagrożeń można zaliczyć pracę przy czynnikach chłodniczych oraz zagrożenia elektryczne pochodzące od instalacji i urządzeń napędowych, oświetleniowych i sygnalizacyjnych. Zaprezentowano środki mające na celu wyeliminowanie tych zagrożeń, przedstawiono sposoby zapobiegania porażeniom elektrycznym w ciasnych pomieszczeniach chłodni lub mroźni wyposażonej w przewodzące ściany i/lub podłogi, w których występuje ekstremalne zagrożenie porażeniowe.
-
Bezpieczeństwo w systemie internetowym Sphere Online Judge
- Adrian Kosowski
- Michał Małafiejski
- Tomasz Noiński
Przedmiotem rozważań jest powszechnie dostępny portal internetowy udostępniający do rozwiązania wielu problemów o charakterze algorytmicznym. Użytkownicy za pośrednictwem przeglądarki internetowej nadsyłają programy, będące rozwiązaniami zadań, które są następnie kompilowane, uruchamiane i oceniane. Ze względu na charakter systemu, jego bezpieczeństwo jest niezmiernie ważne.
-
Bezpieczeństwo w utrzymaniu maszyn i urządzeń technicznych
- Tomasz Chrostowski
W niniejszym artykule wskazano na dokonujące się w polskich przedsiębiorstwach zmiany w podejściu do bezpieczeństwa pracy, związane z utrzymaniem maszyn i urządzeń technicznych.
-
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce według kryterium czynnika wytwórczego
- Małgorzata Rozkwitalska
W artykule przeanalizowana została struktura bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce zgodnie z kryterium czynnika wytwórczego. Okres badań obejmuje lata 1992-2002.
-
Bezrobocie w Polsce w latach 1990 - 2002 na tle wybranych krajów znajdujących się w okresie transformacji systemowej
- Małgorzata Gawrycka
Przemiany spoleczno - gospodarzce doprowadziły do wielu zmian w Polsce. Jedną ze sfer życia społeczno - gospodarczego, która szybko i dotkliwie odczuła skutki dokonującej się transformacji był rynek pracy. Celem artykułu było zaprezentowanie przyczyn pojawienia się zjawiska bezrobocia w Polsce i w wybranych krajach znajujących się w okresie transformacji. Analizie poddano rozmiary oraz stopę bezrobocia w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji w latach 1990- 2002.
-
Bezrobocie w wybranych krajach unii europejskiej - analiza porównawcza
- Małgorzata Gawrycka
Przemiany społeczno - gospodarzce rozpoczęte w 1989 roku w Polsce doprowadziły do wielu zmian - w tym rónież na rynku pracy, zcego potwierdzeniem jest pojawienie się zjawiska bezrobocia jawnego charakterystycznego dla krajów rozwiniętych gospodarczo. Clem niniejszego artykułu jest przedstawienie stopy bezrobocia w Polsce w latach 1990- 2002 na tle wybanych krajów Unii Europejskiej
-
Białorusini wobec państwa polskiego i Polaków w latach trzydziestych XX wieku w województwie białostockim
- Krystyna Gomółka
Artykuł ukazuje miejsce i rolę Białorusinów w województwie Białostockim w latach 30-tych. Białorusini w powyższym okresie określali swoje ambicje albo w postaci przynależności do KB23 lub CHD. Likwidacji uległy ugrupowania centralne oraz przejściowe.
-
Biblioteki cyfrowe budowane w oparciu o oprogramowanie JeromeDL
- Lech Zięborak
- Michał Przyłucki
Omówiono podstawowe możliwości JeromeDL, oprogramowania do budowy bibliotek cyfrowych, stosującego rozwiązania sieci semantycznych (RDF, DublinCore) oraz standardy biblioteczne (MARC21, BibTeX). Przedstawiono mpraktyczne zastosowaniaoprogramowania JeromeDL do tworzenia bibliotek cyfrowych w Bibliotece Głównej Politechniki Gdańskiej (WBSS PG) i Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej.
-
Bio and slide bearings, their lubrication by non-Newtonian oils and applications in non-conventional systems
- Krzysztof Wierzcholski
- Mohammad Hossein Ghaemi
Project MTK-CT-2005-2008-517226Praca opisuje główne kierunki badawcze projektu europejskiego ToK, którego autor jest koordynatorem z ramienia Politechniki Gdańskiej.
-
Bio and slide biobearings, their lubrication by non-newtonian fluids and application in non-conventional systems. Vol. 1, Principles of human joint lubrication with non-newtonian liquids for deformable bone and cartilage in magnetic field
- Krzysztof Wierzcholski
W monografii przedstawiono zasady smarowania stawów człowieka o odkształcalnych chrząstkach i powierzchniach kostnych w polach indukcji magnetycznej. Uwzględnione zostały nienewtonowskie, lepkosprężyste właściwości cieczy synowialnych jako czynnika smarującego. Monografia prezentuje rozkłady wartości ciśnienia i nośności stawów człowieka w warunkach niestacjonarnego smarowania dla drgań o różnych amplitudach i częstotliwościach zmieniających się w czasie.
-
Biodegradability of simulant fluids and crude oil in aquatic environment
- Romuald Bokotko
- Francis V. Hanson
- Robert Aranowski
- Jan Hupka
Biodegradowalność symulantów płynów była oceniana poprzez pomiar CO2 (EPA 560/6-82-003). Badaniu poddawane były emulsyjne i nieemulsyjne symulanty ropy oraz lekka ropa naftowa typu A z Północnej Ameryki. Uzyskane wyniki wskazują na łatwą biodegradowalność obu symulantów w porównaniu do badanej ropy naftowej.
-
Biodegradowalność substytutów ropy naftowej w symulacji likwidacji rozlewów olejowych
- Romuald Bokotko
- Francis V. Hanson
- Jan Hupka
Usuwanie rozlewów olejowych nadal pozostaje wyzwaniem technicznym i technologicznym. Komputerowa symulacja rozlewów olejowych rozwija się intensywnie, lecz mimo to dużym ograniczeniem jest brak danych doświadczalnych, koniecznych do weryfikacji modeli teoretycznych.
-
Biological activity of conjugates of muramyl dipeptides with batracylin derivatives
- Piotr Trzonkowski
- Krystyna Dzierzbicka
- Julia Bociewicz
- Ewa Szmit
- Andrzej Myśliwski
W artykule opisano aktywność biologiczną koniugatów muramylo-dipeptydów z batracyliną lub pochodnymi batracyliny. Badania przeprowadzone w Akademii Medycznej w Gdańsku miały na celu oznaczenie immunomodulacyjnych właściwości tych koniugatów wobec subpopulacji leukocytów krwi obwodowej hodowanych w obecności komórek nowotworowych (K562, WEHI164, Ab melanoma). Leukocyty izolowane były z krwi obwodowej uzyskanej od zdrowych ochotników. Spadek żywotności komórek nowotworowych był większy w obecności komórek układu immunologicznego, co sugeruje wpływ efektu immunomodulacji, zarówno w przypadku koniugatów, jak i batracyliny. Stwierdzono, że niektóre z przebadanych koniugatów, właściwościami hamowania rozwoju komórek wybranych linii nowotworowych przewyższają batracylinę, wydają się więc obiecującymi związkami, które w przyszłości mogą znaleźć zastosowanie jako leki.
-
Biological activity of tuftsin and its two analogues
- Anna Wardowska
- Krystyna Dzierzbicka
- Piotr Trzonkowski
- Andrzej Myśliwski
Przedstawiono badania, których celem była ocena wpływu analogów tuftsyny na żywotność mononuklearnych komórek krwi obwodowej (PBMC), limfocytów krwi obwodowej (PBL) i monocytów, ocena wpływu sekrecji czynnika martwicy nowotworu alfa (TNF) i interleukiny 6 (IL6) oraz zbadanie wpływu badanych związków na cytotoksyczność nuturalnych komórek zabójczych (NK).
-
Biotest - nowe narzędzie do kompleksowej oceny stanu środowiska
- Magdalena Kursa-Mikołajczak
- Agnieszka Kuczyńska
- Lidia Wolska
- Jacek Namieśnik
W ostatnich latach obserwuje się wzrost znaczenia metod biologicznych, zarówno biomonitoringu jak i bioanalityki. Metody analityczne wykorzystujące materiał biologiczny stanowią coraz poważniejszą konkurencję dla klasycznych metod analitycznych.W obszarze metod bioanalitycznych na wyróżnienie zasługują testy biologiczne (biotesty). Konieczność wykonywania analiz wielu próbek środowiskowych w stosunkowo krótkim czasie doprowadziła do wzrostu znaczenia szybkich zminiaturyzowanych testów toksyczności, zwanych mikrobiotestami.
-
Biotribology of bioreactors in electrorheology aspects = Biotribologia bioreaktorów w aspektach reologicznych
- Krzysztof Wierzcholski
Przedstawiony został mechanizm zmian lepkości w cieczach elektroreologicznych stosowanych w bioreaktorach przy wykorzystaniu nano-skali. Praca przedstawia również nowe kierunki badawcze w zakresie problemów biotribologii, występujących w bioreaktorach.
-
Blackout initial disturbances in electric Power System searching
- Katarzyna Wróblewska-Swarcewicz
- Zbigniew Lubośny
The paper contains short survey of the blackouts that took place in the last few years. The sources and initial disturbances are discussed. The typical scenario of the disturbance, leading to blackout in the electrical power system are presented.Next, models of a power system eligible to considered topic are discussed. Finally the algorithm of the blackout initial disturbances in power system searching is presented.The consideration finishes exaple of the proposed algorithm operation.