Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2005
Pokaż wszystkie-
Challenges in security and safety management of critical systems and infrastructures
- Kazimierz Kosmowski
Referat poświęcono aktualnym problemom zarządzania bezpieczeństwem systemów i infrastruktur krytycznych. Infrastruktury krytyczne szereguje się z uwzględnieniem kilku kryteriów. Zarysowuje się problematykę zarządzania podatnością obiektów podwyższonego ryzyka na działania z zewnątrz oraz zagadnienie analizy ryzyka na przykładzie systemu elektroenergetycznego. W końcowej części referatu opisuje się nowe wyzwania związane z zarządzaniem podatnością obiektów na działania z zewnątrz oraz ocenami ryzyka w sytuacji nieprzyjaznego otoczenia i potencjalnych ataków terrorystycznych.
-
Challenges of Cogeneration
- Jacek Marecki
Przedstawiono problemy skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w Polsce. Omówiono układy technologiczne i problemy sprawności wytwarzania skojarzonego. podano przykłady problemów, które powinny być rozwiązane w nowych warunkach ekonomicznych zarówno w dziedzinie optymalizacji ekonomicznej jak i technologicznej.
-
Challenges of modern assessment of safety of ships in critical conditions. Options for preliminary design
- Mirosław Gerigk
W pracy przedstawiono wyniki badań na temat zastosowania formalnej metody oceny bezpieczeństwa statków w stanie uszkodzonym w stosunku do obecnej metody, opartej na przepisach zawartych w konwencji SOLAS rozdział II-1, części A, B i B-1. Przedstawiono elementy analizy bezpieczeństwa obejmujące identyfikację zagrożeń i scenariuszy wypadków, ocenę zagrożeń, ocenę ryzyka i kontrolę ryzyka. Podano przykłady obliczeniowe i wnioski praktyczne.
-
Challenges of the risk analysis of critical systems for insurance purposes under uncertainty
- Kazimierz Kosmowski
- Dariusz Gołębiewski
Proponuje się metodę analizy ryzyka dla celów ubezpieczeniowych. Podkreśla się, że zarządzanie bezpieczeństwem systemów podwyższonego ryzyka i systemów krytycznych, obejmujące instrumenty Ubezpieczeniowe, wymaga stosowania odpowiednich metod szczególnej analizy ryzyka z uwzględnieniem problemu niepewności. Proponuje się podejście reprezentowania niepewności w ocenach ryzyka za pomocą przedziałów liczbowych, ogólnie przedziałów rozmytych. Przedstawia się również problem inherentnej niepewności związanej z występowaniem i skutkami poważnych zdarzeń awaryjnych, w tym możliwych zdarzeń wynikających z potencjalnych ataków terrorystycznych.
-
Chapter 19: Physical and mathematical models of losses in hydraulic motors
- Andrzej Balawender
Opisano bilans energii w silniku hydraulicznym z uwzględnieniem strat mechanicznych, objętościowych i ciśnieniowych opisanych modelami fizycznymi i matematycznymi.
-
Characteristics of the Lakes in Radunia River catchment according to the EU Water Framework Directive
- Teresa Jarzębińska
Przedstawiono charakterystykę hydrologiczną Raduni i jej dopływów. Określono typologię jezior zlokalizowanych w zlewni zgodnie z wymogami Ramowej Dyrektywy wodnej UE.
-
Characteristics of the Radunia river and its catchment in view of WFD
- Wojciech Majewski
- Teresa Jarzębińska
- Ewa Jasińska
- Elżbieta Wołoszyn
Celem Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW), między innymi problemami jest ochrona śródlądowych wód powierzchniowych, zabezpieczenie przed dalszym pogorszenien ich stanu i poprawa stanu ekosystemów wodnych. Badania Rzeki Raduni i jej zlewni zostały wykonane przez Instytut Budownictwa Wodnego i Politechnikę Gdańską. Dotyczyły one wód śródlądowych (rzeki, jeziora, zbiorniki), ich hydrologii, hydrauliki i jakości wody. Rzeka jest istotna jako źródło wody do picia, rolnictwa, leśnictwa.
-
Characteristics of the topology of the Internet
- Jacek Rak
Rozdział dotyczy charakterystyki topologii Internetu. Ukazuje zagrożenia wynikające z bezskalowego charakteru sieci. Opisuje naturę ataku - destrukcyjnego działania mającego na celu wyeliminowanie ważnego elementu sieci. Przedstawia reguły doboru tras, pozwalające ustanawiać ścieżki realizacji połączeń omijające określone węzły sieci, narażone na atak.
-
Characterization of porous materials by capillary rise method
- Trong Dang-Vu
- Jan Hupka
Badane były kinetyki penetracji ciał porowatych złożonych z cząstek o różnych wymiarach. Na podstawie przeprowadzonych badań okazało się, że kinetyki penetracji i ważność prawa Washburna zależą nie tylko od wielkości cząstek ale także od dystrybucji wielkości porów. Różnica w czasie jaka wynika z przepływu cieczy przez ośrodek porowaty do całkowitego nasycenia cieczą została zaproponowana jako nowy parametr, opisujący rozkład wielkości porów w ciele porowatym oraz wyznaczenie kąta zwilżania.
-
Characterization of the Co-base layers obtained by laser cladding technique.
- Andrzej Zieliński
- Hanna Smoleńska
- Waldemar Serbiński
- Włodzimierz Kończewicz
- Andrzej Klimpel
Badano zawory wydechowe napawane dwoma stopami kobaltu, w tym mikrostrukturę strefy wierzchniej i strefy w pobliżu podłoża. Badano także rozkład pierwiastków w warstwie napawanej. Stwierdzono podobny skład chemiczny warstw i proszków.
-
Characterization of the Co-base layers obtained by laser cladding technique.
- Andrzej Zieliński
- Hanna Smoleńska
- Waldemar Serbiński
- Włodzimierz Kończewicz
- Andrzej Klimpel
Badano zawory wylotowe pokrywane stopami kobaltu: mikrostrukturę warstw w strefie wierzchniej i przy granicy napoina - metal. Badano rozkład pierwiastków w warstwach. Zarówno mikrostruktura, jak i skład chemiczny warstw były podobne w przypadku dwóch stosowanych stopów kobaltu.
-
Charakterystyczne uszkodzenia budowli powstałe w wyniku trzęsień ziemi w Polsce w 2004 roku
- Andrzej Cholewicki
- Zbigniew Zembaty
- Jarosław Szulc
- Robert Jankowski
Dwa trzęsienia ziemi, które miały miejsce w 2004 roku w Polsce oprócz oczywistych negatywnych odczuć mieszkańców spowodowały szereg uszkodzeń obiektów budowlanych. W referacie przedstawiono opis zaistniałych zjawisk oraz ocenę ich intensywności i wpływu na degradację substancji budowlanej, podając ilustrowane przykłady charakterystycznych uszkodzeń. Według postanowień normowych obszar Polski uważany jest za teren asejsmiczny i nie obowiązują w obliczeniach statyczno-wytrzymałościowych wyjątkowe kombinacje obciążeń (uwzględniające siły od wstrząsów sejsmicznych). Referat stanowi więc przyczynek do pogłębienia wiedzy konstruktora z zakresu inżynierii sejsmicznej, którą będzie mógł wykorzystać w procesie projektowania i diagnostyki konstrukcji budowlanych.
-
Charakterystyka areodynamiczna membranowego przekrycia wiszącego.
- Andrzej Ambroziak
- Paweł Kłosowski
Artykuł przedstawia charakterystykę aerodynamiczną membranowego przekrycia wiszącego. Prezentowane są dwie koncepcje przyjmowania wartości współczynnika aerodynamicznego. Pierwsza z koncepcji bazuje bezpośrednio na testach laboratoryjnych druga zaś wykorzystuje uproszczone podejście normowe.This paper presents the aerodynamic characteristics of membrane hanging roof. The two concepts of taking the value of the aerodynamic factor are presented. The first one based on the laboratory tests and the second simplified, based on standards approach are presented.
-
Charakterystyka polifenoli: występowanie, właściwości, przegląd metodyk analitycznych
- Barbara Kusznierewicz
- Lidia Wolska
- Agnieszka Bartoszek-Pączkowska
- Jacek Namieśnik
Polifenole należą do grupy wtórnych metabolitów roślin. Główne źródła w żywności, dzienne spożycie i biodostępność polifenoli zależą od gatunku rośliny, klimatu, sezonu, procesu obróbki i przyzwyczajeń kulturowych. Związki polifenolowe wykazują szereg korzystnych dla zdrowia właściwości, pośród których wymienia się głównie aktywność przeciwutleniającą, przeciwrakotwórczą i przeciwzapalną. Potencjalnie szerokie zastosowania tych związków w produkcji żywności funkcjonalnej, kosmetyków i leków powodują, że niezbędny jest rozwój metodyk analitycznych pozwalających na ich śledzenie w roślinach, w trakcie procesów produkcyjnych oraz w organizmie człowieka. Ze względu na złożoność matrycy i niski poziom stężeń polifenoli w próbkach biologicznych niezbędne do ich oznaczania są czułe techniki chromatograficzne, wymagające wstępnego etapu przygotowania próbki. Najwięcej informacji analitycznych na temat obecności tych związków w badanych próbkach można uzyskać łącząc metody chromatograficzne z metodami spektroskopowymi.
-
Charakterystyka, przyrządzanie i przechowywanie czynników oddechowych. Characteristics, preparation and storage of breathing mixtures
- Barbara Stejter
- Waldemar Wardencki
Omówiono klasyfikację i metody przygotowania typowych mieszanin gazowych stosowanych podczas nurkowania (tzw. czynniki oddechowe). Obszernie przedstawiono wymagania stawiane czynnikom oddechowym oraz sposoby ich przechowywania.
-
Charakterystyka warstw ze stopu kobaltu napawanych laserowo i plazmowo po ekspozycji w spalinach
- Włodzimierz Kończewicz
- Hanna Smoleńska
Badano warstwy wytworzone z proszku na bazie kobaltu, napawane laserowo i plazmowo. Proszki zaweirałY 5,3% wolframu.Jakość otrzymanych warstw była dobra. Badania ich degradacji prowadzono w środowidku spalin przez dwa miesiące.
-
Charakterystyka wielowymiarowa silnika spalinowego jako elementu hybrydowego układu napędowego pojazdu
- Jacek Kropiwnicki
- Sławomir Makowski
Charakterystyka wielowymiarowa przypisuje kazdemu punktowi pracy silnika wektor, którego składowymi są, w rozważanym przypadku, jednostkowe zużycie paliwa ge oraz emisja jednostkowa toksycznych składników spalin: tlenku węgla CO, węglowodorów HC i tlenków azotu NOx. W referacie opisano stanowisko badawcze umożliwiające wykonanie pomiarów niezbędnych do wyznaczenia charakterystyki wielowymiarowej silnika spalinowego przeznaczonego do zastosowania w hybrydowym układzie napędowym, oryginalną procedurę obliczeniową i uzyskane wyniki w odniesieniu do silnika Lombardini LGW 523 MPI.
-
Charakterystyka właściwości lipaz oraz ich zastosowanie do otrzymywania produktów tłuszczowych
- Eleonora Ledóchowska
Omówiono charakterystykę lipaz pod kątem ich specyficzności. Pokazano możliwości produkcji różnych strukturyzowanych lipidów w zależności od specyficzności lipaz i donorów acyli.
-
Charakterystyka współczesnych materiałów amalgamatowych na wypełnienia stomatologiczne=Characteristics of amalgam materials for stomatology fillers
- Stanisław Rymkiewicz
Przedstawiono wyniki analizy własności aktualnie stosowanych amalgamatów stomatologicznych. Wskazano kierunki rozwoju tego materiału.