Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2005
Pokaż wszystkie-
Hardware-in-the-loop simulation of the synchronization process of power generators
- Andrzej Grono
Przedstawiono nowoczesne urządzenia do badań synchronizatorów automatycznych w warunkach laboratoryjnych. Szczególną uwagę poświęcono systemowi wizualizacji tych urządzeń )przy ich pomocymożliwa jest ciągła kontrola, sterowanie i wizualizacja procesem synchronizacji w systemie elektroenergetycznym.
-
Hel - osiedlowy system grzejny oparty na skojarzonym źródle energii, wspomagany pompą grzejną i kolektorem słonecznym
- Piotr Kubski
Omówiono przykład kompleksowej modernizacji lokalnego sytemu grzewczego. W jej ramach wprowadzono nowe skojarzone źródło ciepła, wymieniono system rurociągów, zaś budynki obu osiedli poddano konwencjonalnej termomodernizacji. W budynkach jednego z osiedli dodatkowo wprowadzono układ grzejny oparty na gruntowych pompach ciepla oraz kolektorach słonecznych.
-
Heterogeniczna realizacja algorytmu AES w układzie SoC FPSLIC z zastosowaniem technik projektowania sprzętowo-programowego
- Marek Strachacki
W pracy przedstawiono realizację algorytmu AES w układzie SoC FPSLIC. Opisano użytą metodologię projektowania sprzętowo-programowego. Podkreślono znaczenie procesu podziału funkcjonalności na moduły sprzętowe i programowe. Przedstawiono uzyskane rozwiązania i przeprowadzono dyskusję wyników. Dokonano także porównania z wynikami dostępnymi w literaturze.
-
Heterogeniczne sieci bezprzewodowe - wybrane problemy funkcjonowania
- Paweł Matusz
- Józef Woźniak
- Krzysztof Gierłowski
- Tomasz Gierszewski
- Tomasz Klajbor
- Przemysław Machań
- Tomasz Mrugalski
- Rafał Wielicki
W artykule została przedstawiona koncepcja hierarchicznej struktury bezprzewodowej sieci heterogenicznej. Scharakteryzowano poszczególne sieci wchodzące w skład sieci heterogenicznej i omówiono zagadnienia związane z bezpieczeństwem, współpracą tych sieci oraz przełączaniem użytkownika między nimi. Ponadto ukazano praktyczne zastosowanie sieci heterogenicznej na przykładzie projektu WCG (Wireless City Gdańsk).
-
Heterozłącze organiczne pentacen-perylen: własności fotoelektryczne
- Ryszard Signerski
Praca przedstawia analizę wyników badań doświadczalnych właściwości fotoelektrycznych heterozłącza organicznego pentacen-perylen.
-
Hierarchia bytów
- Stefan Zabieglik
Artykuł zawiera wprowadzenie do filozofii ekologicznej (główne nurty i przedstawiciele).
-
Hierarchical approach to security monitoring and risk evaluation
- Michał Wielgus
- Henryk Krawczyk
Przedstawiono problemy bezpieczeństwa sieciowego z uwzględnieiem metod szacowania i oceny bezpieczeństwa w skali lokalnej i globalnej. Podano przykłady analizy 3 systemów wraz z wnioskami oraz sugestie dotyczące trendów przyszłościowych.
-
Hierarchical model predictive control of integrated quality and quantity in drinking water distribution systems
- Kazimierz Duzinkiewicz
- Mieczysław Brdyś
- Tao Chang
W artykule zaproponowane zostało zintegrowane podejście do sterowania ilością i jakością w systemach zaopatrzenia i dystrybucji wody. Sterowanie zintegrowane polega na optymalizowaniu kosztów operacyjnych zaspokajając zapotrzebowanie na wodę o wymaganej jakości i spełniając ograniczenia systemu. To zagadnienie sterowania optymalizującego jest zagadnieniem złożonym z powodu nieliniowości, dużego wymiaru, ograniczeń na wyjście, występowania zmiennych mieszanych, istnienia co najmniej dwóch skal czasowych w dynamice systemu oraz istnienia niepewności. Zaproponowana została suboptymalna dwupoziomowa struktura sterowania, która zapewnia realizację wymaganych funkcji sterowania, czyniąc jednocześnie ich syntezę możliwą. Zaproponowane i przedyskutowane zostały algorytmy realizacji funkcji sterowania. Zaprezentowany został szczegółowo i zbadany projekt układu sterowania dolnego poziomu. Działanie układu sterowania zostało potwierdzone badaniami symulacyjnymi.
-
High Q-factor Microwave Fabry-Perot Resonator With Distributed Bragg Reflectors
- Jerzy Krupka
- Andrzej Ćwikła
- Michał Mrozowski
- Robert N. Clarke
- Michael E. Tobar
Zrealizowany został rezonator Fabry-Perot pracujący na częstotliwości 39 GHz i wykorzystujący dwie pary ćwierćfalowych kwarcowych reflektorów Bragga. Dla fali o długości 98.26 mm otrzymano dobroć ok. 560,000, co oznacza 4.3-krotny wzrost w porównaniu z identycznym rezonatorem bez reflektorów Bragga. Analizę problemu wykonano przy pomocy metody różnic skończonych w dziedzinie częstotliwości (FDFD) i porównano z uproszczonym rozwiązaniem półanalitycznym. Uzyskano dobrą zgodność między parametrami otrzymanymi dla analizy teoretycznej i wynikami pomiarów. Zaproponowano kompensację termiczną częstotliwości rezonansowej przy użyciu prętów i cylindrów wykonanych z metali o różnych współczynnikach przenikalności cieplnej.
-
High resolution optical time-domain reflectometry using sub-picosecond laser sources
- Paweł Wierzba
- Jerzy Pluciński
- Bogdan Kosmowski
Przedstawiono działanie sensorów światłowodowych wykorzystujących reflektometrię optyczną w dziedzinie czasu. Omówiono ograniczenia możliwości pomiarowych tej klasy sensorów wynikające z zastosowania w nich reflektometrów światłowodowych zaprojektowanych do zastosowań w telekomunikacji. Zaprezentowano sensory wykorzystujące specjalizowane reflektometry o dużej rozdzielczości. Przedstawiono koncepcję sensora wykorzystującego dwa lasery sub-pikosekundowe i korelacyjną detekcję promieniowania odbitego.
-
High-cycle fatique criterion for anisotropic metals under multiaxial constant and periodic loads
- Janusz Kolenda
Przedmiotem rozważań jest okresowe naprężenie, którego kartezjańskie składowe są dane w postaci szeregów Fouriera. Dla uwzględnienia wpływu składowych stałych zastosowano zmodyfikowaną formułę Soderberga. Zdefiniowano naprężenie równoważne o synchronicznych składowych i sformułowano kryterium ograniczonej trwałości zmęczeniowej. Kryterium to obejmuje warunki wytrzymałości statycznej i bezpieczeństwa zmęczeniowego z zakresie wysokocyklowym oraz zawiera stałe materiałowe, które mają prostą interpretację fizyczną, są wyznaczane w jednoosiowych próbach, odnoszą się bezpośrednio do przyłożonych obciążeń i mogą odzwierciedlać anizotropię materiału.
-
High-electric-field quantum yield roll-off in efficient europium chelates-based light-emitting diodes
- Jan Kalinowski
- Waldemar Stampor
- Massimo Cocchi
- Dalia Virgili
- Valeria Fattori
Skonstruowano dwuwarstwowe organiczne diody EL, w których warstwa transportująca dziury była domieszkowana organicznymi kompleksami europu. Maksymalna kwantowa wydajność świecenia takich diod osiągała w polu elektrycznym 1MV/cm wartość 5% foton/elektron. Wysokopolowy spadek kwantowej wydajności świecenia zinterpretowano na gruncie modelu Onsagera dysocjacji stanów emitujących.
-
Higher-order spectra for harmonics detection in nonlinear systems at presence of Gaussian noise.
- Janusz Smulko
Przedstawiono metodę wykrywania harmonicznych w ukladach nieliniowych za pomocą funkcji bispektrum. Przebadano skuteczność proponowanej metody w porównaniu z metodą wykorzystującą gęstość widmową mocy. Badania przeprowadzono dla sygnałów będących sumą sygnału harmonicznego i realizacji szumu białego.
-
High-performance liquid chromatography in group-type separation and technical or process analytics of petroleum products
- Marian Antoni Kamiński
- Rafał Kartanowicz
- Ewelina Gilgenast-Krasińska
- Jacek Namieśnik
W pracy dokonano przeglądu i poddano krytycznej ocenie metody oznaczania składu grupowego produktów naftowych o różnej lotności, zarówno metody znormalizowane, jak i opisane w literaturze naukowej. W zdecydowanej większości są to metody wykorzystujące technikę chromatografii cieczowej w układzie faz normalnych (NP-HPLC). Na podstawie danych z literatury oraz własnych studiów i badań należy stwierdzić, że im wyższy zakres temperatury wrzenia materiału naftowego i im wyższy stopień rafinacji, tym trudniej dokonać rozdzielenia grupowego i tym bardziej daleki od zadowalającego jest dotychczasowy stan opanowania rozdzielania grupowego produktów naftowych z zastosowaniem HPLC. Odniesiono się też do wyników badań własnych, których celem było opracowanie nowych, selektywnych warunków separacji grupowej produktów naftowych o różnej lotności, z wykorzystaniem wielokolumnowych układów rozdzielczych HPLC, oceniając je jako wnoszące istotny postęp do stanu opanowania problematyki analitycznej, będącej przedmiotem niniejszej pracy przeglądowej.
-
Historia i tradycje planistyczne Młodego Miasta
- Piotr Lorens
Artykuł obejmuje przegląd planów i projektów rozwojowych obszaru Młodego Miasta w Gdańsku na tle historii jego przekształceń. Zawarto w nim skrótowe opisy kolejnych koncepcji projektowych oraz wynikajace z nich wnioski do współczesnych przekształceń.
-
Historia i tradycje planistyczne Młodego Miasta
- Piotr Lorens
Artykuł obejmuje przegląd planów i projektów rozwojowych obszaru Młodego Miasta w Gdańsku na tle historii jego przekształceń. Zawarto w nim skrótowe opisy kolejnych koncepcji projektowych oraz wynikajace z nich wnioski do współczesnych przekształceń.
-
Homoclinic solutions for a class of the second order Hamiltonian systems
- Marek Izydorek
- Joanna Janczewska
W niniejszej pracy badamy istnienie orbit homoklinicznych dlaukładu Hamiltonowskiego drugiego rzędu: q^{..} + V_{q}(t,q) = f(t), gdzie V z iloczynu kartezjańskiego R x R^{n} do R jest postaciV(t,q) = -K(t,q) + W(t,q). Zakładamy, ze V jest T-okresowe ze względuna zmienną t, K spełnia tzw. ''pinching'' warunek, W jest superliniowew nieskończoności, a norma f w L^{2} jest wystarczająco mała.Orbitę homokliniczną takiego układu znajdujemy jako granicę ciągu2kT-okresowych rozwiązań pewnego ciągu równań różniczkowych drugiegorzędu.
-
Horizontal flow boiling of refrigerants inside porous coated tube.
- Janusz Cieśliński
- Bartosz Dawidowicz
Przedstawiono wyniki badań przejmowania ciepła i spadku ciśnienia podczas wrzenia czynników chłodniczych R22, R134a i R407C w poziomej rurce z wewnętrzną powłoką porowatą.
-
How can we justify trust in software based systems?
- Janusz Górski
Artykuł wprowadza pojęcie ''trust case'' i wyjasnia jego znaczenie w kontekście systemów informatycznych. Przedstawia również doświadczenia zdobyte w trakcie budowy trust case dla złożonego systemu IT przeznaczonego do wspomagania procesów dystrybucji i stosowania leków. Przedstawia również szereg otwartych problemów badawczych dotyczacych budowy i zarządzanie dowodami zaufania (trust case).
-
HSDPA - szybka transmisja danych w systemie UMTS
- Krzysztof Malek
W artykule przedstawiono architekture nowej metody dostepu pakietowego HSDPA w systemie UMTS wraz z jej analiza funkcjonalna. Scharakteryzowano mechanizmy warstwy fizycznej realizujace adaptacje parametrów transmisji do stanu łacza radiokomunikacyjnego poprzezwybór odpowiedniej wartosciowosci modulacji (AMC), szybki protokół retransmisyjny (HARQ) oraz zaplanowanie ruchu pakietowego.