Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2005

Pokaż wszystkie
  • Active-Error Feedforward Technique for Linearization of CMOS Transconductance Amplifier
    • Stanisław Szczepański
    • Sławomir Kozieł
    2005

    W pracy przedstawiono koncepcję układową operacyjnego wzmacniacza transkonduktancyjnego CMOS o zwiększonej liniowości charakterystyk przejściowych. Proponowana struktura wzmacniacza transkonduktancyjnego opiera się na wykorzystaniu prostych transkonduktorów realizowanych za pomocą par różnicowych. Linearyzacja charakterystyki przejściowej układu następuje dzięki zastosowaniu w ścieżce "feedforward" wzmacniacza błędu. Wzmacniacz ten sterowany jest sygnałem będącym różnicą pobudzenia układu oraz sygnału wyjściowego podstawowego (nieliniowego) transkonduktora przetworzonego do postaci napięciowej. Różnica ta jest w istocie proporcjonalna do sumy składników nieliniowych w sygnale wyjściowym transkonduktora. Efekt ten warunkowany jest użyciem, jako elementu odwzorowującego, liniowego rezystora, który może być zrealizowany zarówno jako element dyskretny jak też monolitycznie, wewnątrz wzmacniacza operacyjnego (jest to możliwe przy zastosowaniu odpowiednich technologii, tzw. "high?resistive poly"). Sygnał wyjściowy wzmacniacza błędu zostaje następnie odjęty od sygnału wyjściowego wzmacniacza toru głównego. Przy założeniu liniowości wzmacniacza błędu powoduje to całkowite usunięcie składników nieliniowych w sygnale wyjściowym wzmacniacza głównego. W praktyce, wzmacniacz błędu realizowany jest w identycznej strukturze jak wzmaczniacz główny. Jego nieliniowość nie odgrywa jednak większej roli z uwagi na fakt, że wzmaczniacz błędu sterowany jest sygnałem, którego poziom jest znacznie niższy niż sygnał pobudzający wzmaczniacz główny.Wzmaczniacz pracujący zgodnie z opisaną wyżej koncepcją został zaprojektowany z uwzględnieniem parametrów technologii 0.35mm AMS dla napięcia zasilania ±1.25V. Wyniki symulacji komputerowej pokazują, że współczynnik zawartości harmonicznych (THD) dla napięcia wejściowego 0.6Vpp jest mniejszy niż 0.38% w porównaniu do 10% otrzymanych w przypadku układu nielinearyzowanego. Ponadto, układ linearyzowany wykazuje poszerzenie zakresu liniowej pracy (co należy rozumieć jako zwiększenie progu napięciowego, w którym charakterystyka przejściowa wchodzi w zakres nasycenia) w porównaniu do układu podstawowego transkonduktora. Pobór mocy układu wynosi zaledwie 0.3mW, co czyni prezentowany układ atrakcyjnym dla wielu zastosowań niskomocowych, np. w radiokomunikacji bezprzewodowej. Jako przykład, linearyzowany wzmacniacz transkonduktancyjny zastosowano do zaprojektowania filtru Gm?C implementującego maksymalnie płaską charakterystykę amplitudową 5-go rzędu. Wyniki symulacji potwierdziły, że filtr wykorzystujący wzmaczniacz linearyzowany posiada znacznie lepszą liniowość niż taki sam filtr wykorzystujący podstawowy układ transkonduktora


  • Ad hoc routing protocols - security objectives, threats and solution
    • Józef Woźniak
    • Adam Tretkowski
    2005

    Zaprezentowano przykładowe strategie routingu stosowane w bezprzewodowych sieciach ad-hoc z transmisją wieloetapową. Dokonanao przegladu protokołow routingu, zidentyfikowano podstawowe typy ataków i zagrożenia integralności i poufności transmisji w sieciach bezprzewodowych. Przedstawiono przykładowe rozwiazania algorytmów routingu.


  • Adaptacyjna identyfikacja ciagłoczasowych modeli procesów niestacjonarnych z uwzględnieniem przekłamań pomiarowych.
    • Janusz Kozłowski
    • Zdzisław Kowalczuk
    2005

    W pracy wykorzystano metody identyfikacji parametrycznej do pozyskiwania użytecznej dla diagnostyki informacji o zmianach dynamiki nadzorowanych procesów. W proponowanym podejściu ciągłym analizie poddano procesy przemysłowe modelowane za pomocą fizycznie interpretowalnych liniowych i nie liniowych równań różniczkowych zwyczajnych. Zachowanie sensu fizycznego estymowanych parametrów ułatwiło weryfikację wyników identyfikacji, wpływając tym samym na pewność i poprawność uzyskiwanej informacji diagnostycznej. Identyfikację parametrów ciągłych modeli procesów stacjonarnych przeprowadzono stosując klasyczny algorytm najmniej szych kwadratów. W przypadku procesów niestacjonarnych trajektorie zmian parametrów odtwarzano wprowadzając do procedury estymacji parametrycznej adaptacyjny mechanizm ważenia błędów predykcji. Ponieważ metoda naj mniej szych kwadratów nie jest odporna na przekłamania w danych, zaproponowano wykorzystanie odpornego na błędy grube estymatora w sensie najmniejszej sumy modułów błędów predykcji. Skuteczność omawianych metod zweryfikowano w badaniach symulacyjnych.


  • Adaptacyjna kompensacja zniekształceń napięcia wyjściowego falownika z modulacją szerokosci impulsów
    • Artur Cichowski
    • Janusz Nieznański
    • Wojciech Śleszyński
    • Andrzej Wojewódka
    2005

    W artykule przedstawiono nową metodę kompensacji zniekształceń napięcia wyjściowego falownika. Metody polega na automatycznym wyznaczaniu parametrów zaproponowanego modelu napięcia zniekształceń, bez konieczności przeprowadzania szeregu kłopotliwych pomiarów. Jakość kompensacji jest na bieżąco oceniana na podstawie wskaźnika zniekształceń harmonicznych prądu fazowego. Metoda zapewnia mały poziom zniekształceń liniowych i nieliniowych w przypadku stałej i zmiennej wartości częstotliwości nośnej.


  • Adaptation of various persons' identification techniques as a solution for security and safety
    • Dominika Gutowska
    • Longin Stolc
    2005

    Przedstawiono różne metody identyfikacji osób w oparciu o ich cechy biometryczne w zastosowaniu do bezpieczeństwa i zabezpieczeń. Takimi biometrycznymi cechami mogą być właściwości fizjologiczne jak odciski palców, kształt dłoni, właściwości tęczówki jak również cechy behawioralne jak sposób pisania lub wypowiadania się.


  • Adaptive fuzzy modelling and control for discrete-time nonlinear uncertain systems
    • Rutyun Qi
    • Mieczysław Brdyś
    2005

    Referat przedstawia metodę adaptacyjnego rozmytego modelowania i sterowania dla nieliniowego systemu dyskretnego z niepewnością. Proponowana metoda adaptacyjna składa się z dwóch części: rozmyte modelowanie on-line z zastosowaniem systemu Takagi - Sugeno (T-S) oraz sterowanie adaptacyjne z modelem referencyjnym. Model rozmyty T-S posiada samoorganizującą się strukturę, tzn. reguły rozmyte mogą być dodawane, zamieniane lub usuwane automatycznie z użyciem grupowania on-line a wynikowe parametry modelu T-S mogą być rekursywnie uaktualniane rekursywną metodą estymacji najmniejszychkwadratów, która pozwala identyfikować on-line, złożony nieliniowy system z niepewnością. Sterowanie adaptacyjne oparte jest na modelu rozmytym T-S, wykorzystywanym jako dynamiczny model obiektu. Układ sterujący może adaptacyjnie generować sygnał sterujący podczas, gdy struktura i parametry modelu T-S są uaktualniane on-line. Efektywność proponowanego podejścia została zweryfikowana przez jego zastosowanie w identyfikacji nieliniowego układu drugiego rzędu z niepewnością oraz w sterowaniu nadążnym pojedynczego ramienia robota.


  • Adaptive systems for process control in flexible manufacturing.
    • Włodzimierz Przybylski
    • Bogdan Ścibiorski
    • Aleksandra Teresa Wiśniewska
    2005

    W artykule przedstawiono koncepcyjne studia dla modelu sterowania dynamicznego elastycznym gniazdem obróbkowym. Analizowane gniazdo obróbkowe, zorientowane było na produkcję jednostkową i małoseryjną oraz składało się z trzech maszyn: tokarki CNC, frezarki CNC i maszyny pomiarowej.


  • Adiabatic potential energy surfaces of the vinoxy radical
    • Katarzyna Piechowska
    • Marie Christine Bacchus-Montabonel
    • Y. Suzanne Tergiman
    • Józef Eugeniusz Sienkiewicz
    2005

    Zostały obliczone powierzchnie energetyczne stanu podstawowego i dwóch najniższych stanów wzbudzonych.


  • Adjoint approach sensitivity analysis of thin-walled beams and frames.
    • Ireneusz Kreja
    • Tomasz Mikulski
    • Czesław Szymczak
    2005 Pełny tekst Journal of Civil Engineering and Management

    Artykuł omawia zastosowanie metody układów sprzężonych w numerycznej analizie wrażliwości belek i ram zbudowanych ze stalowych profili cienkościennych poddanych skręceniu lub skręceniu ze zginaniem. Przedstawiono wyniki analizy wrażliwości przemieszczeń i sił wewnętrznych na zmianę parametrów geometrycznych konstrukcji.


  • Administracja uniwersytecka - teraźniejszość i przyszłość
    • Krzysztof Leja
    2005

    Autor, analizując strukturę zatrudnienia w uczelniach publicznych i niepublicznych wskazuje na niejednoznaczność określenia liczby oraz roli pracowników administracji uczelnianej, a zwłaszcza dyrektora administracyjnego (obecnie kanclerza)w wybranych uczelniach. Posta-wiona jest teza, że wprowadzeniu stanowiska kanclerza w uczelni towarzyszyć powinno roz-szerzenie jego kompetencji i zadań niezbędnych w kierowaniu współczesną wyższa uczelnią takich jak: 1/ opracowanie zasada oceny pracowników niebędących nauczycielami akademic-kimi, 2/ wszechstronna analiza kadr administracyjnych w celu optymalizacji wielkość zatrud-nieni w tej grupie związanej z zadaniami dydaktycznymi i badawczymi, 3/ przygotowanie i wdrożenie systemu szkoleń pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Przed-stawiono algorytm pozwalający ustalić liczbę pracowników w tych grupach, przyjęty w Aka-demii Medycznej w Gdańsku, stanowiący przykład, że w zakresie racjonalizacji zatrudnienia w uczelniach jest wiele do zrobienia. Autor podkreśla, że celem tych działań jest doskonalenie zarządzania uczelnią, co jest przedmiotem zainteresowania wielu krajów UE, czego dowodem jest opracowywanie programu studiów magisterskich w tym zakresie.


  • Adsorption properties of Triton X-100 and rhamnolipid biosurfactant in the contex of soil remediation
    • Krystyna Mędrzycka
    • Elżbieta Hallmann
    • Sebastian Pastewski
    • Elena Karpenko
    2005

    Zbadano adsorpcję surfaktantu syntetycznego Triton X-100 i biosurfaktantu z grupy ramnolipidów oraz ich koadsorpcję na granicy faz powietrze/woda oraz olej/woda. Jako fazę organiczną wybrano dodekan oraz syntetyczny olej bazowy na bazie polialfaolefin (PAO). Te same surfaktanty użyto do zbadania zwilżalności powierzchni stałych pokrytych cieńką warstwą substancji hydrofobowej. Na podstawie badań fizykochemicznych nie zauważono efektu synergistycznego dla mieszaniny surfaktantów.


  • Advanced differential equations with nonlinear boundary conditions.
    • Tadeusz Jankowski
    2005

    Badano problemy istnienia rozwiązań dla równań różniczkowych z nielinowymi warunkami brzegowymi. Podano też warunki dostateczne na istnienie rozwiązań ekstremalnych. Przedmiotem badań były również nierówności różniczkowe z wyprzedzonym argumentem.


  • Advanced speech archiving and restoration system for aviation applications
    • Andrzej Czyżewski
    • Józef Kotus
    • Andrzej Kaczmarek
    • Andrzej Rypulak
    • Arkadiusz Pawlik
    2005

    W referacie przedstawiono opracowany System Rejestracji I Rekonstrukcji Mowy dla potrzeb lotnictwa. System ten umożliwia jednoczesny zapis, archiwizację i poprawę zrozumiałości sygnału mowy pochodzącego z wielu różnych kanałów komunikacji radiowej. Głównym celem systemu jest rejestracja i rekonstrukcja komunikatów słownych wymienianych drogą radiową pomiędzy pilotem samolotu a stacją kontroli lotów - jest to niezwykle istotne w przypadku porwania samolotu lub przy prowadzeniu ekspertyzy powypadkowej. Opisany system opiera się na innowacyjnych rozwiązaniach, przedstawionych dokładniej w niniejszym referacie. Pierwsze z nich dotyczy zapewnienia synchronizacji pomiędzy tą samą wypowiedzią zarejestrowaną na różnych stacjach radiowych. Następne obejmuje wykonywanie procesu rekonstrukcji sygnału w oparciu o wielokanałową analizę tej samej wypowiedzi pochodzącej z różnych naziemnych stacji radiowych. Zaprezentowano ponadto wybrane algorytmy cyfrowego przetwarzania sygnału, zaimplementowane w wielozadaniowym systemie poprawy zrozumiałości mowy. Zaprezentowano ich zastosowanie na wybranych przykładach.


  • Advances in electrical impedance methods in medical diagnostics
    • Antoni Zbigniew Nowakowski
    • Tadeusz Pałko
    • Jerzy Wtorek
    2005

    Omówiono elektroimpedancyjne metody diagnostyczne i aparaturę pomiarową opracowane w Politechnikach - Gdańskiej i Warszawskiej.Przedyskutowano właściwości elektryczne różnych tkanek biologicznych, omówiono konstrukcję celek i elektrod do pomiarów in vivo oraz in vitro. Opisano konstrukcję wybranych systemów pomiarowych - pletyzmografów, kardiografów i tomografów elektroimpedancyjnych a także stosownego oprogramowania, np. rekonstrukcji w EIT. Omówiono cechy charakterystyczne metod i aparatury a także specyfikę pomiarów in vivo.


  • Air-sparged hydrocyclone (ASH) technology for cyanide recovery
    • Jan Hupka
    • Bartosz Dąbrowski
    • Jan D. Miller
    • Doug Halbe
    2005

    Przewoźną instalację wyposażoną w napowietrzane reaktory cyklonowe zbadano pod kątem przydatności w procesie ciągłego odpędzania i absorpcji HCN z kopalnianych wód procesowych. Zastosowanie reaktora cyklonowego pozwoliło na ponad 99% absorpcję HCN podczas jednego przejścia fazy gazowej przez reaktor. Natomiast uzyskana efektywność odpędzania HCN, zależna przede wszystkim od stałej Henry'ego, przekroczyła 40% dla jednego przejścia fazy gazowej przez reaktor.


  • Air-sparged hydrocyclone (ASH) technology for separation and environmental clean-up
    • Jan Hupka
    • Jan D. Miller
    2005

    Przedstawiono zastosowanie technologii wykorzystującej napowietrzany reaktor cyklonowy w oczyszczaniu środowiska. W pierwszych opracowaniach reaktora cyklonowego wykorzystano wkłady ze stali porowatej i polietylenu jako kontaktory fazy gazowej z ciekłą. Jako wynik badań nad rozwojem technologii wkłady porowate zostały zastąpione metalowymi siatkami, co wyeliminowało problem zatykania się elementów. Przeprowadzone badania laboratoryjne i testy polowe wykazały przydatność reaktora cyklonowego w odpędzaniu lotnych węglowodorów zanieczyszczających wodę, absoprcji SO2 i par toluenu oraz odzysku cyjanków.


  • AKJ powstał z goracych głów, czyli z niczego
    • Tomasz Parteka
    2005

    Publikacja wspomieniowa dotycząca tworzenia pierwszego Akademickiego Klubu Jeździeckiego w Gdańsku.


  • Aksjologiczne aspekty ingerencji w zabytkową substancję budowlaną
    • Waldemar Affelt
    2005

    W artykule podano zasady zabytkoznawczej analizy wartościującej dawne obiekty budowlane w kontekście zrównoważonego rozwoju. W przypisach podano definicje podstawowych pojęć z zakresu konserwatorstwa i zabytkoznawstwa dawnej substancji budowlanej: rehabilitacja, obiekt budowlany, rewitalizacja, remont konserwatorski, wyposażenie, wystrój, zabytek, dobro kultury, krajobraz kulturowy, rozwój zrównoważony, dziedzictwo światowe, ochrona zabytków, opieka nad zabytkami, artefakt, dzieło sztuki, percepcja, restauracja, konserwacja dóbr kultury, rozwarstwienie (stratygrafia), stereotomia, prace konserwatorskie, prace restauratorskie, badania zabytku, konserwacja-restauracja, archeologia przemysłu, konserwator. Omówiono znaczenie autentyczności jako naczelnej kategorii zabytkoznawczej oraz aspektu tożsamościowego zabytku budownictwa. Sformułowano postulat edukacyjny w zakresie umiejętności inżynierów kumulowania wielodyscyplinarnej wiedzy i znawstwa zawodowego na rzecz zachowania dziedzictwa inżynierii budowlanej dla przyszłych pokoleń.


  • Aktualne aspekty nietechniczne w kształtowaniu kładek dla pieszych
    • Zbigniew Cywiński
    2005

    W swoim rozwoju historycznym kładki dla pieszych przechodziły różne etapy - od tych tkwiących głęboko w swoim środowisku naturalnym poprzez te zintegrowane ściśle z zabudową dawnego miasta, do kłądek ''praktycznego materializmu''. Dzisiaj czyni starania o istotne zharmonizowanie kładek z otaczającym je środowiskiem, ''wpuszczające'' niekiedy przyrodę na samą konstrukcję kładki.