Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2005

Pokaż wszystkie
  • Optymalne pokolorowania średnicowe dla wybranych klas grafów
    • Adrian Kosowski
    2005

    W pracy opisano wybrane właściwości szczególnego przypadku radiowego kolorowania grafów, zwanego kolorowaniem średnicowym. Podano zasadę działania algorytmu optymalnego kolorowania średnicowego i oszacowania liczby średnicowej grafu w przypadku ogólnym oraz dla ścieżek i cykli. Korzystając z podanego algorytmu, znaleziono dokładne wartości liczby średnicowej dla ścieżek i cykli niewielkiej długości, co pozwoliło na obalenie wcześniej stawianych w literaturze hipotez dotyczących wartości liczby średnicowej ścieżek. Wysunięto przypuszczenie, że udowodnione w pracy oszacowania górne dla ścieżek są dokładne.


  • Optymalne wyważanie ukłądu wielomasowego z alokacją przeciwmas.
    • Krzysztof Lipiński
    2005

    W pracy podjęto problem oddziaływąń występujących pomiędzy układem wielomasowym (mechanizmem) a jego fundamentem. Podjęto próbę minimalizacji oddziaływań dynamicznych działającyhch na fundament. Wymaga to połączenia procedur badania dynamiki układów wielomasowych z procedurami optymalizacji numerycznej. Zastosowano metodą optymalizacji z wykorzystaniem sympleksów. Poddano je testowi dla układu czworoboku przegubowego. Otrzymano przykładowe rozwiązanie dla fikcyjnego zestawu wartościach parametrów. Uzyskano istotną redukcję oddziaływań. Zmodyfikowano proponowany układ przeciwmas.


  • Organizacja bezpiecznej drogi do szkoły
    • Jerzy Góra
    • Kazimierz Jamroz
    • Magdalena Mirończuk
    2005

    Problem bezpiecznej drogi ''dom-szkoła-dom'' najczęściej dotyczy dzieci w wieku od 5 do 15 lat. W referacie omówiono m.in. planowanie bezpiecznej drogi do szkoły, przedstawiono charakterystykę projektu pilotażowego P-1.


  • Organizacja danych hipsograficznych na mapach numerycznych terenu dla potrzeb trójwymiarowej wizualizacji obszarów o zasięgu globalnym
    • Jerzy Demkowicz
    2005

    Zasadniczym problemem wizualizacji obszarów o zasięgu globalnym jest duża ilość danych przy zachowywaniu możliwie dużej rozdzielczości, która ostatecznie decyduje o dokładności zobrazowania a tym samym o jego przydatności. Zagadnienie to szerzej znane jest jako skalowanie i generalizacja. W szczególności problemem jest sam sposób przechowywania danych dla dużych obszarów. W artykule przedstawiono sposób przechowywania danych hipsograficznych z punktu widzenia wizualizacji trójwymiarowej na mapach numerycznych, opierający się min. na szeregach Mortona. Przedstawiono również efekty trójwymiarowej wizualizacji dla rejonu Pomorza Gdańskiego


  • Orientowanie ryb o obniżonej kondycji
    • Mariusz Kosmowski
    2005

    Praca dotyczy mechanizacji obróbki małych ryb. Przedstawiono wyniki badań elementów wspomagających orientowanie poprzeczne ryb o obniżonej kondycji. Opisano warunki zapewniające poprawną pracę elementów wspomagajacych.


  • Ortogonalność sygnałów przesyłanych a jakość transmisji i pojemność interfejsu radiowego WCDMA/FDD
    • Sławomir Gajewski
    2005

    W referacie przedstawiono metodologię analizy pojemności interfejsu radiowego WCDMA/FDD w łączu w górę i w dół, z uwzględnieniem własności transmisji syganłów w obu kierunkach. Wskazano różnice w mechanizmach przesyłania sygnałów, rzutujące na jakość transmisji oraz pojemność interfejsu radiowego w łączu w górę i w dół oraz określono zysk jakości wynikający z częściowego zachowania własności ortogonalnych transmisji w łączu w dół. Wyjaśniono także mechanizm wpływu interferencji zewnętrznych w obu kierunkach transmisji na pojemność interfejsu radiowego.


  • Oscillating water-oil-water liquid membrane systems for molecular recognition of substances belonging to diferent taste classes
    • Maria Szpakowska
    • Aneta Magnuszewska
    • Izabela Czaplicka
    2005

    Badano oscylacje róznicy potencjału elektrochemicznego miedzy fazami wodnymi. Jedna faza wodna zawiera kationowy lub anionowy surfaktant podczas gdy w drugiej fazie wodnej znajduje sie substancja odpowiedzialna za smak. Dwie fazy wodne sa rozdzielone faza olejową. Oscylacje były analizowane poprzez konstrukcje portretów fazowych uzywając metody opoznienia czasowego. Kształt portretów fazowych jest rozny dla oscylatorów z kationowym i anionowym surfaktantem. Portret fazowy dla układu nieznaną substancja smakową moze byc porownany ze zbiorem portrtetów otrzymanych dla innych okreslonych układów. To może prowadzić do rozpoznania nieznanej substancji.


  • Oscillators with anionic surfactants as systems for molecular recognition of taste substances
    • Maria Szpakowska
    • Aneta Magnuszewska
    2005

    Zaprezentowano, charakterystyki oscylacyjne układów trojfazowych, ktore mogą byc uzyte do rozpoznawania substancji smakowych. Zaobserwowano, że zmiany osylacyjne róznicy potencjału elektrycznego miedzy fazami wodnymi zależą od rodzaju substancji smakowej obecnej w układzie. Ich rózne wartosci poczatkowe są ważną cechą z punktu mozliwości zastosowania tych układów w sensorach smaku. Dla kazdego układu wyznaczono portrety fazowe uzywając metody opóznienia czasowego. Kształt i powierzcnie portretów fazowych były podobne dla układu z sacharozą i kwasem octowym.


  • Osiedlowy system grzejny oparty na skojarzonym źródleenergii, wspomagany pompami grzejnymi i kolektorami słonecznymi
    • Piotr Kubski
    2005

    Omówiono przykład kompleksowej modernizacji osiedlowego systemu grzejnego. W jej ramach wprowadzono nowe skojarzone źródło energii elektrycznej i ciepła, wymieniono system rurociągów, zaś budynki obu osiedli poddano konwencjonalnej termomodernizacji. W budynkach jednego z osiedli zastosowano układ grzejny oparty na kolektorach słonecznych oraz gruntowych, sprężarkowych pompach grzejnych, zasilanych z własnego, osiedlowego źródła energii elektrycznej.


  • Oszacowanie kąta tarcia wewnętrznego piasków morskich na podstawie sondowań statycznych metodą CPTU
    • Lech Bałachowski
    2005

    Oszacowanie kąta tarcia wewnętrznego piasków na Wybrzeżu Bałtyku w gruntach normalnie skonsolidowanych i prekonsolidowanych, starych złożach i refulatach. Porównanie tych wartości z wynikami badań w aparacie trójosiowego ściskania.Dobór odpowiednich zależności korelacyjnych między wynikami badań laboratoryjnych i terenowych.


  • Otoczenie marketingowe
    • Dariusz Dąbrowski
    2005

    W rozdziale drugim podręcznika scharakteryzowano otoczenie marketingowe organizacji. Tematykę tę ujęto w trzech podrozdziałach: istota otoczenia marketingowego, makrootoczenia, otoczenie rynkowe.


  • Otrzymywanie strukturyzowanych lipidów wzbogaconych w kwas kapronowy na drodze enzymatycznej acydolizy
    • Eleonora Ledóchowska
    • J. Jachimczak
    2005

    Badano wpływ wybranych parametrów enzymatycznej acydolizy na stopień wbudowywania się kwasu kapronowego w cząsteczki oleju rzepakowego. Zmieniano stosunki molowe reagentów, czas reakcji, ilość wody w preparacie enzymatycznym, środowisko reakcji. Stwierdzono, że najkorzystniejsze warunki wbudowania się tego kwasu w cząsteczki TAG były przy następujących parametrach: zawartość wody w preparacie enzymatycznym 10 %, stosunek molowy oleju do kwasu 1:4 i 1:5, heksan, czas trwania reakcji 3h.


  • Outdoor I-V measurements of air-cooled silicon solar cell
    • Michał Klugmann
    2005

    Stosując radiator aluminiowy i przpływ powietrza z obu stron krystalicznego krzemowego ogniwa słonecznego osiągnięto skuteczne odprowadzanie ciepła i schłodzenie do temperatury otoczenia. Nową metodą (przy oświetleniu ogniwa i mniejszym napięciu) wyznaczono rezystancję szeregową i współczynnik nieidealności mierzonej charakterystyki I-V.


  • Output filter for voltage source inverter supplying induction motor
    • Zbigniew Krzemiński
    • Jarosław Guziński
    2005

    W artykule przedstawiono problemy związane z występowaniem składowej zerowej w falowniku napięcia. Jako rozwiązanie zastosowano filtr bierny składowej zerowej dodatkowo pełniący funkcję filtru sinusoidalnego. Filtr nie wprowadza zauważalnych przesunięć prądów i napięć na wejściu i wyjściu układu. Przedstawiono metodę doboru elementów filtru w prostokatnym układzie współrzędnych oraz wyniki badań symulacyjnych i eksperymentalnych. Badania przeprowadzono w układzie otwartym oraz zamkniętym przy bezczujnikowym sterowaniu multiskalarnym.


  • Oznaczanie niezmienionych form lotnych związków bromo- i chloroorganicznych w próbkach płynów biologicznych z wykorzystaniem opracowanej metodyki TLHS-DAI-GC-ECD
    • Katarzyna Kozłowska-Tylingo
    2005

    Rozprawa doktorska dotyczyła opracowania nowej procedury analitycznej opartej na wykorzystaniu analizy fazy nadpowierzchniowej nad cienkim filmem cieczy z samoczynną generacją strumienia ciekłego sorbentu w połączeniu z chromatografem gazowym wyposażonym w detektor wychwytu elektronów (TLHS-DAI-GC-ECD). Skupiono się na :1. wykonaniu badań optymalizacyjnych poprzedzających walidację metodyki TLHS-DAI-GC-ECD (sprawdzenie trwałości wodnych roztworów wzorcowych lotnych analitów oraz ich ekstraktów otrzymanych na etapie wzbogacenia);2. porównaniu przydatności metodyki TLHS-DAI-GC-ECD stosowanej w opisanym w pracy projekcie badawczym ze standardową, dobrze już opisaną w literaturze techniką statycznej analizy fazy nadpowierzchniowej w połączeniu z chromatografią gazową i detekcją wychwytu elektronów (HS-GC-ECD), która została zaadaptowana do wy-konywania tego typu oznaczeń. Obie techniki poddano procesowi walidacji.3. oznaczeniu lotnych związków chlorowcoorganicznych w próbkach wody i płynów biologicznych (moczu, krwi) dawców narażonych na ekspozycję tych analitów w różnych miejscach otaczającego ich środowiska (ekspozycja endemiczna lub/i zawodowa).


  • Oznaczanie zawartości fazy stałej w tłuszczach i związane z tym problemy analityczne
    • Roman Pawłowicz
    2005

    Zawartość fazy stałej jest podstawowym parametrem, który w sposób ilościowy charakteryzuje właściwości fizyczne tłuszczów stałych. Istnieje wiele pośrednich metod analitycznych pozwalających określić indeks fazy stałej w tłuszczu na podstawie innych właściwości fizycznych. Pulsacyjny magnetyczny rezonans jądrowy jest metodą zalecaną przez normy międzynarodowe do oznaczania zawartości fazy stałej w tłuszczach. Przed tym oznaczeniem tłuszcze poddaje się termostatowaniu. Ze względu na różnice w sposobie krystalizacji, tłuszcze zostały podzielone na grupy, dla których opracowano odmienne procedury termostatowania.


  • Packing three-vertex paths in a subcubic graph
    • Adrian Kosowski
    • Michał Małafiejski
    • Paweł Żyliński
    2005

    W pracy rozważany jest problem pakowania scieżek P3 w grafach podkubicznych, pokazano oszacowania dolne na ilość ścieżek w zależności od stopnia spójności grafu oraz minimalnego stopnia.


  • Pale wkręcane ATLAS
    • Przemysław Kościk
    • Jerzy Sukow
    • Kazimierz Gwizdała
    2005

    Omówiono nową technologię pali ATLAS. Przedstawiono przykłady zastosowania w odniesieniu do gruntów silnie uwarstwionych. Przedyskutowano metody obliczeń.


  • Parameter of nonlinearity B/A of three-component systems with separate volumes of liquid, its vapor and a neutral gas
    • Anna Perelomova
    2005

    Otrzymane zostało wyrażenie dla zaburzenia entropii substancji o trzech komponentach jako funkcja zaburzeń jej ciśnienia i gęstości. Na podstawie wzoru prędkość i parametru nieliniowosci fali akustycznej zostały wyliczone jako funkcje i ciśnienia i koncentracji pary i powietrza. Rezultaty są przedstawione w postaci wykresów.


  • Parametric imaging in dynamic glucose metabolism studies in brain
    • Jacek Rumiński
    • Bartosz Karczewski
    2005

    Artykuł analizuje badania dynamiczne 18FDG-PET, które służą do estymacji metabolizmu glukozy w mózgu. Zbadano w nim wpływ zakłóceń na wyznaczanie interesującego nas parametru LCMRGlc.