Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2005
Pokaż wszystkie-
Poszukiwanie wygodnego analitycznie opisu funkcyjnego dla praktycznych kształtów udaru prądowego
- Czesław Stefański
Zaproponowano kilka opisów funkcyjnych dla prądowego pobudzania uziemień. Wyznaczono pełną reakcję uziemienia na prądowy udar opisany badanymi rodzinami funkcji. Naszkicowano ogólny schemat analizy, wspólny dla wiekszości badanych opisów.
-
Pośrednie metody pomiaru chwilowego zużycia paliwa w silniku ZI o wtrysku pośrednim
- Zbigniew Kneba
- Jacek Kropiwnicki
W artykule przedstawiono przegląd metod zużycia paliwa w silnikach spalinowych. Szczególną uwagę poświęcono metodzie pomiaru czasu otwarcia wtryskiwacza. Opisano kalibrację tej metody.
-
Potassium trimethylsilanolate-mediated conversion of dialkyl phosphonates to their anhydrous potassium monoalkyl phosphonates under mild, non-aqueous conditions
- Joanna Dziemidowicz
- Dariusz Witt
- Magdalena Śliwka-Kaszyńska
- Janusz Rachoń
Przedstawiona została metoda syntezy bezwodnych soli potasowych fosfonianów monoalkilu z odpowiednich fosfonianów dialkilu w reakcji z trimetylosilanolanem potasu w bezwodnym eterze i chlorku metylenu. Metoda ta może być również stosowana dla makrocyklicznych kaliks[4]arenów z wbudowanymi grupami fosfonowymi na górnej obręczy; preferowanym rozpuszczalnikiem jest w tym przypadku bezwodny THF. Zaletą opisanej metody są łagodne warunki reakcji, wysokie wydajności oraz łatwa i szybka izolacja produktu poprzez filtrację.
-
Potential of ASH technology for protection against chemical and biological attacks
- Jan Hupka
- Robert Aranowski
- Bartosz Dąbrowski
- Romuald Bokotko
Technologia wykorzystująca reaktor cyklonowy dzięki dużej wydajności posiada szczególne predyspozycje do usuwania lub niszczenia składników broni chemicznej i biologicznej ze strumieni gazów o dużym natężeniu przepływu, pochodzących z systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, bez powodowania znacznych spadków ciśnienia. Reaktor cyklonowy posiada znaczne mniejsze rozmiary, około 10% objętości tradycyjnych systemów oczyszczania gazów o podobnej wydajności. Możliwości reaktora cyklonowego przedstawiono w oparciu o wysoce efektywne usuwanie HCN, SO2 oraz lotnych rozpuszczalników organicznych z powietrza.
-
Potrzeby i możliwości aplikacji urządzeń termograficznych w medycynie
- Antoni Zbigniew Nowakowski
W pracy przedstawiono znaczenie i wyniki badań termograficznych w aplikacjach medycznych.
-
Potrzeby wodne plantacji wiklinowych
- Piotr Kowalik
Omówiono doświadczenia nad nawadnianiem wikliny w Osobowicach koło Wrocławia i w Uppsali w Szwecji. Wskazano, że potrzeby wodne wikliny są tak duże jak plantacji świerkowych i przekraczają wskaźnik 2,2 wobec parowania penmanowskiego. Są to najwyższe notowane wartości parowania, a dodatkowo wiklina intensywnie transpiruje wodę pod koniec okresu wegetacyjnego, zwłaszcza we wrześniu, czego nie obserwuje się u żadnych innych roślin uprawnych.
-
Powiatowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - GAMBIT człuchowski
- Jerzy Żmuda-Trzebiatowski
- Mirosław Kastner
Referat zawiera genezę powstania pierwszego w Polsce Powiatowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - GAMBIT Człuchowski. W szczególności uwagę zwrócono na zagadnienia związane z budową lokalnego systemu brd oraz diagnozę stanu bezpieczeństwa w powiecie.
-
Pożądana sylwetka współczesnego inżyniera i magistra inżyniera
- Zbigniew Cywiński
W nawiązaniu do sposobów kształtowanie sylwetek inżynierów - proponowanych w przeszłości w Niemczech i w Polsce oraz mając na uwadze światowe wyznaczniki obecnych czasów i stosowne wyzwania przyszłości przywołano obecne wzorce edukacyjne i podano własne sugestie, właściwe dla potrzeb odpowiedniego kształtowania pożądanych sylwetek inzyniera i magistra inżyniera budownictwa.
-
Prace naukowo-badawcze i studialne pracowników Katedry Inżynierii Drogowej Politechniki Gdańskiej
- Ryszard Krystek
Historia Katedry; opis prac naukowo-badawczych i studialnych wykonanych w zespole inzynierii ruchu w latach 1996-2005.
-
Pracownicy wiedzy - ich rola we współczesnej organizacji i problemy w zarządzaniu nimi
- Małgorzata Dąbrowska
Artykuł przedstawia wybrane zagadnienia związane z pracownikami wiedzy oraz zarządzaniem nimi. W pierwszej jego części zamieszczono przegląd literatury związanej z tym rodzajem pracowników, a w drugiej dokonano analizy wybranych problemów związanych z zarządzaniem pracownikami wiedzy.
-
Prawne uwarunkowania upadłości przedsiębiorstw
- Błażej Prusak
W rozdziale tym zostały przedstawione definicje upadłości oraz funkcje i cele postępowania upadłościowego. Autor ukazał ponadto podstawowe zagadnienia z zakresu obowiązującego w Polsce prawa upadłościowego i naprawczego.
-
Prediction of adsorption equilibria for mixtures of pesticides present in industrial wastewater
- Monika Żurawska
- Adam Blaszke
- Jan Hupka
Opierając się na właściwościach termodynamicznych roztworów w równowadze ciecz-ciało stałe, przeprowadzono analizę wybranych modeli matematycznych znanych z literatury, na wyrażenie izoterm adsorpcji cieczowej. Korelację danych przeprowadzono dla dziewięciu modeli matematycznych, w formie znanego zmodyfikowanego równania Freundlich'a. Wykorzystano doświadczalne wyniki badań nad usuwaniem zanieczyszczeń pestycydowych ze ścieków pochodzących z rowu opaskowego centralnego składowiska odpadów pestycydowych jednego z zakładów syntezy organicznej Polski południowej.Porównano wartości obliczone z danymi eksperymentalnymi i dokonano oceny modeli.
-
Prediction of corrosion fatigue crack propagation life for welded joints under cathodic potentials
- Marek Jakubowski
Przy ochronie katodowej poniżej potencjału optymalnego obserwuje się przyspieszenie propagacji pęknięcia korozyjno-zmęczeniowego w porównaniu do konstrukcji nie chronionej. Zaproponowano własną formułę empiryczną na wpływ potencjału ochronnego na prędkość propagacji pęknięcia oraz własny wzór na [delta]K w złączu pachwinowym. Wyprowadzono wzór na krzywą ''S-Np'' (naprężenie - długość okresu propagacji pęknięcia). Zaprezentowana procedura może być zastosowana bezpiecznie do złączy stali PW (minimalne granice plastyczności 315 i 355MPa) dla potencjałów poniżej -0,8 przy częstotliwościach obciążenia zbliżonych do czstotliwości falowania morza.
-
Prediction of the motion stability of three-wheel mobile robot
- Krzysztof Jan Kaliński
- Michał Mazur
W pracy rozważa się projektowanie i realizację trajektorii ruchu 3-kołowego robota mobilnego, z uwzględnieniem jego kinematyki i dynamiki. Kołowe roboty mobilne zaliczane są do układów nieholonomicznych, w przypadku których przyjęte ograniczenia (więzy) dotyczą chwilowych prędkości punktów charakterystycznych układu. Model matematyczny obiektu przedstawiono w postaci skończonej liczby nieliniowych równań różniczkowych kinematyki i dynamiki robota 3-kołowego. Metody badania stabilności tego typu układów powinny być efektywne numerycznie, ponieważ badanie takie przebiega wielokrotnie, dla kolejnych chwil czasu ruchu robota. Proponuje się metodę prognozowania stabilności w sensie Lagrange'a, której słuszność wykazano przy użyciu elementów analizy modalnej. Zgodnie z definicją stabilności w sensie Lagrange'a, bada się ograniczenie rozwiązania równań ruchu. Podstawą oceny stabilności w sensie Lagrange'a w proponowanej metodzie jest badanie części rzeczywistych wartości własnych macierzy stanu układu w każdej chwili czasu (powinny być one niedodatnie). Wprowadzenie transformacji modalnej pozwala na rozprzężenie układu równań różniczkowy opisujących badany ruch. Pozwala to w prosty sposób wykazać słuszność proponowanej metody. Opracowano metodykę oraz uruchomiono autorskie programy symulacji komputerowych modelu obliczeniowego robota, w językach algorytmicznych wyższego rzędu (C i Fortran). Wyniki obliczeń potwierdzają znaczenie praktyczne proponowanych badań, w kontekście prognozowania stabilności w zadanym ruchu robota 3-kołowego.
-
Predykcyjne sterowanie zintegrowanym systemem ściekowym
- Tomasz Gmiński
Oczyszczalnie ścieków muszą spełniać wiele wymogów dotyczących jakości oczyszczonych ścieków. Prowadzi to do znacznej liczby celów, jakie należy osiągnąć, aby właściwie przebiegał proces oczyszczania. Realizacja tych celów może opierać się na zastosowaniu sterowania optymalizującego w technologii krzepkiego sterowania predykcyjnego (ang. Robust Model Predictive Control - RMPC). Zostało ono zaimplementowane w hierarchicznej strukturze sterowania.
-
Prefabrykowane pale wbijane
- Kazimierz Gwizdała
- Jakub Roch Kowalski
Omówiono zastosowanie prefabrykowanych, żelbetowych pali wbijanych w różnych rodzajach budownictwa. Zakres pracy obejmuje dotychczasowe oraz współczesne zastosowania pali prefabrykowanych. Zawarto następujące zagadnienia: materiały do produkcji pali, charakterystykę geometryczną, sposoby łączenia, metody prefabrykacji, metody kontroli, omówiono sprzęt do wbijania, scharakteryzowano zjawiska towarzyszące wbijaniu. Podsumowaniem i potwierdzeniem rzeczywistych możliwości zastosowań są przykłady zrealizowanych obiektów w różnych rodzajach budownictwa.
-
Preferencyjna solwatacja jonu kobaltu(II) w rozpuszczalnikach mieszanych N,N-dimetyloformamid-metanol i formamid-metanol
- Joanna Szymańska-Cybulska
.
-
Preferencyjna solwatacja jonu kobaltu(II) w rozpuszczalnikach mieszanych N,N-dimetyloformamid-metanol i formamid-metanol
- Joanna Szymańska-Cybulska
.
-
Preliminary analysis of proposed ship docking systems for a designed floating dock
- Czesław Dymarski
- Agnieszka Maczyszyn
W artykule przedstawiono alternatywne koncepcje, wraz z ich analizą porównawczą, urządzeń dokujących statek na doku pływającym. Dok ten projektowany był na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w ramach projektu ECOLOGICAL DOCK E!2968. Zaprezentowane rozwiązania różnią się głównie rodzajem zastosowanych w nich urządzeń: w pierwszym przypadku są to przewijarki i wózki dokujące, zaś w drugim - wciągarki linowe.