Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2005

Pokaż wszystkie
  • Problemy konstrukcyjne dużych ślizgowych łożysk wzdłużnych.
    • Leszek Dąbrowski
    • Michał Wasilczuk
    2005

    W pracy przedstawiono konstrukcyjne problemy dużych łożysk wzdłużnych, zwłaszcza łozysk nośnych hydrogeneratorów. Problemy te wynikają z nierównomiernego rozkładu obciążenia, odkształceń termicznych klocków, niewystarczającej obciążalności w warunkach rozruchu i zatrzymania oraz znacznego, krótko- i długookresowego zróżnicowania warunków pracy łożysk. Problemy te są najbardziej dotkliwe w łożyskach dużych rozmiarów. Najważniejszym problemem konstrukcyjnym jest konieczność precyzyjnego wyważenia przebiegu wielu zróżnicowanych zjawisk fizycznych, wpływających na ostateczny kształt szczelin smarowych i niezawodność łożyska. Idealnej konstrukcji należy poszukiwać wśród rozwiązań , których właściwości nie zależą od warunków pracy łożyska.


  • Problemy moralne w sprzedaży bezpośredniej
    • Maciej Waszczyk
    • Sławomir Radacki
    2005 Pieniądze i Więź

    Autorzy uściślają szerokie i węższe ujęcie definicyjne sprzedaży bezpośredniej, jako formy handlowania. Następnie przedstawiają problemy moralne, spotykane w tego typu sprzedaży. Problemy te zostały uszeregowane w zależności od relacji pomiędzy podmiotami transakcji.


  • Problemy podtopień budynków w procesach inwestycyjnych na terenach miejskich
    • Adam Bolt
    • Witold Sterpejkowicz-Wersocki
    2005

    W ostatnich latach obserwuje się coraz bardziej dynamiczną zabudowę wolnych terenów na obszarach miast. Zabudowa ta, w niektórych przypadkach, wprowadza jednak głębokie zmiany w naturalnie zrównoważonym środowisku wodno-gruntowym. W niniejszym artykule przedstawiono przykłady realizacji inwestycji na terenie Trójmiasta z ostatnich pięciu lat, które były powodem powstania zaburzeń w spływie wód gruntowych. Efektem tych zaburzeń były podpiętrzenia wód, podtopienia oraz przesięki i zawilgocenia budynków. Wszystkich tych negatywnych skutków można było się ustrzec, mając świadomość zagrożeń wynikających z wprowadzanych w ramach budowy zaburzeń, już na etapie projektu architektonicznego poprzez projekt budowlany i na realizacji kończąc.


  • Problemy projektowania analogowych filtrów CMOS Gm-C czasu ciągłego w strukturach trybu napięciowego i prądowego
    • Stanisław Szczepański
    2005

    Praca dotyczy wybranych aspektów teorii projektowania analogowych filtrów CMOS Gm-C czasu ciągłego, realizowanych w strukturach układowych, wykorzystujących zlinearyzowane wzmacniacze transkonduktancyjne (Gm) i liniowe elementy pojemnościowe (C). Zaprezentowano ogólną strukturę filtrów Gm-C wraz z opisem macierzowym. Zmodyfikowany opis macierzowy podano również dla filtrów Gm-LC, wykorzystujących dodatkowo elementy indukcyjne (L). Określono warunki transformacji układu dołączonego dla tych klas filtrów aktywnych oraz podano zależności analityczne dla równoważnych pod względem transmitancji i małosygnałowych wrażliwości struktur trybu napięciowego i prądowego. Opierając się na metodzie nieliniowych funkcji przenoszenia w sensie jąder całkowych Volterry, opracowano model analityczny dla struktury ogólnej filtrów CMOS Gm-C, uwzględniający małe nieliniowości elementów aktywnych i pasywnych. Wykazano, że model ten znajduje zastosowanie w małosygnałowej analizie nieliniowej, która może być realizowana zarówno w dziedzinie czasu jak i częstotliwości. W pracy przedstawiono szereg oryginalnych rozwiązań układowych scalonych wzmacniaczy transkonduktancyjnych CMOS o zwiększonej liniowości i zakresie dynamiki w stosunku do opracowań prezentowanych w literaturze przedmiotu. Badania teoretyczne zostały zweryfikowane eksperymentalnie na przykładach monolitycznych filtrów CMOS Gm-C w strukturach programowalnych.


  • Problemy projektowania i oceny organizacji projektowych realizujących przedsięwzięcia informatyczne
    • Cezary Orłowski
    • Edward Szczerbicki
    2005

    W pracy zaprezentowano problematykę planowania i oceny organizacji projektowych realizujących przedsięwzięcia informatyczne. Wydaje się, bowiem, że przy realizacji przedsięwzięcia planowanie, organizowanie i kontrolowanie pracy zespołu ma 'kluczowe' znaczenie dla zakończenia przedsięwzięcia w założonym czasie i przyjętych środkach (przy określonych standardach jakości). Omówiono, więc metody oceny poziomu dojrzałości zespołu a także poddano analizie stosowane podejścia przy doborze składu.


  • Problemy projektowania i realizacji stalowych zbiorników dwupłaszczowych
    • Jerzy Ziółko
    2005

    Omówiono specyficzne problemy projektowania i budowy zbiorników dwupłaszczowych wynikające z ich konstrukcyjnego rozwiązania. Szczególną uwagę zwrócono na wpływ różnego osiadania obu płaszczy na stan naprężeń w strefie połączenia płaszcza z dnem zbiornika.


  • Problemy przebudowy jachtu ''Gedania''
    • Janusz Kozak
    2005

    Przedstawiono problemy technologiczne zaistniałe w trakcie procesu rewitalizacji stalowego jachtu Gedania. Pokazano założenia przebudowy, przyjęte rozwiązania realizacyjne a wreszczie metody jej wykonywania. Omówiono wybrane elementy procesu technologicznego.


  • Problemy rozwoju innowacji w usługach
    • Jerzy Koszałka
    2005

    Omówiono pojęcie innowacji i ich znaczenie dla rozwoju gospodarczego. Scharakteryzowano uwarunkowania rozwoju innowacji w usługach, w tym ogólne, odnoszące się do rozwoju innowacji w ogóle oraz szczegółowe, charakterystyczne dla innowacji wprowadzanych w usługach. Sformułowano rekomendacje, których wdrożenie powinno ułatwić rozwiązywanie problemów rozwoju innowacji w usługach.


  • Problemy w nauczaniu chemii na Wydziale Chemicznym
    • Waldemar Wardencki
    • Michał Pilarczyk
    2005

    W referacie przedstawiono problemy w nauczaniu chemii (ale także matematyki i fizyki) według źródła ich pochodzenia. Za podstawową przyczynę trudności w nauczaniu przedmiotów chemicznych uznano słabe przygotowanie absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z przedmiotów ścisłych. Wskazano również na inne przyczyny trudności m.in. konieczność zmian programowych związanych z wymaganiami Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Szeroko omówiono podejmowane na Wydziale Chemicznym PG wysiłki mające na celu: - pomoc studentom w szybkim przystosowaniu się do wymogów szkoły akademickiej, - wywołaniu zainteresowania chemią uczniów niższych klas gimnazjum i liceów,- zainicjowaniu współpracy z wybranymi liceami w celu zwiększenia udziału nauczycieli akademickich w programie nauczania chemii w zakresie szkoły średniej.


  • Problemy wdrożenia zrównoważonej karty wyników w małych i średnich przedsiębiorstwach
    • Artur Laszuk
    2005 Prace Naukowe Katedry Ekonomii i Zarządzania Przedsiębiorstwem PG

    Rozwój, rozumiany jako zachodzący w czasie proces pozytywnych zmian, warunkuje przetrwanie przedsiębiorstwa i prowadzącego je podmiotu w konkurencyjnym otoczeniu. Rozwój wymaga przyjęcia przez zarząd określonej strategii, która następnie musi zostać wdrożona. Jest to jedno z najtrudniejszych zadań jakie muszą wykonać menedżerowie. W realizacji tego zadania pomocna jest Zrównoważona Karta Wyników. Celem artykułu jest przedstawienie głównych problemów występujących w procesie wdrożenia ZKW w małych i średnich przedsiębiorstwach. W artykule została poruszona także problematyka wyboru aplikacji informacyjnych wspomagających wdrożenie i stosowanie tej metody w praktyce gospodarczej.


  • Problemy współczesnych połączeń rurowych
    • Ziemowit Suligowski
    • Adam Bolt
    2005

    W pracy przedstawiono problemy pracy połączeń rurowych charakterystyczne dla współczesnych rozwiązań konstrukcyjnych rurociągów stosowanych w grawitacyjnych sieciach kanalizacyjnych. Omówiono technologie wykonawstwa i materiały stosowane w kraju, charakterystyczne obciążenia złączy i schematy zniszczenia. Przedstawiono analizę wpływu warunków posadowienia rurociągu na trwałość połączeń. Współczesne rozwiążania materiałowe nie zawsze pozwalają rurze na pracę w schemacie podpartej belki, o czym dość często się zapomina. Zasadniczego znaczenia nabiera stabilizacja warunków posadowienia, możliwości odstępstw są ograniczone i wymagają odpowiedniej analizy osiadań. Efektem powienien być świadomy dobór materiału (w tym jego cech wytrzymałościowych - a więc praktycznie opcji kilku producentów) oraz zastosowanego systemu połączeń.


  • Proceduralne aspekty stosowania ustawy z dnia 12.06.2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych
    • Przemysław Banasik
    2005

    W artykule poruszono proceduralne aspekty stosowania ustawy z dnia 12.06.2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, która stanowi implementację dyrektywy na 35/2000/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29.06.2000 r. o znaczeniu opóźnionych płatności w transakcjach handlowych. Istotnym zadaniem zarówno dyrektywy, jak i ustawy jest próba rozwiązania problemu opóźnionych płatności. Nadmiernie długie terminy płatności są i były przyczyną znacznych ustaleń administracyjnych i finansowych dla przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich.


  • Procesing the complex signal in the acoustic processor of a sonobuoy system
    • Aleksandra Raganowicz
    • Mariusz Rudnicki
    • Roman Salamon
    2005

    W artykule przedstawiono metody cyfrowego przetwarzania sygnału kompleksowego w procesorze akustycznym systemu radiohydroboi. Omówiono ogólną postać systemu oraz sygnału kompleksowego. Opisano dwie alternatywne metody przetwarzania sygnału: pierwszą w dziedzinie czasu, drugą w dziedzinie częstotliwości. Zaprezentowano schematy blokowe algorytmów obu sposobów przetwarzania. Omówiono problemy praktycznej realizacji poszczególnych metod analizy danych dotyczące, z jednej strony, zjawisk zachodzących w trakcie pracy części analogowej systemu, z drugiej złożoności obliczeniowej powiązanej z szybkością działania algorytmów, możliwości praktycznej realizacji cyfrowych algorytmów obliczeniowych. Przeanalizowano błędy obliczeniowe, którymi obarczone są opisane metody. Przedstawiono zalety i wady poszczególnych procesów przetwarzania sygnału, zwracając szczególną uwagę na aspekt praktycznej realizacji urządzenia w oparciu o wyspecyfikowany i opracowany sprzęt. Uzasadniono przewagę metody przetwarzania w dziedzinie częstotliwości w odniesieniu do zastosowanego sprzętu. Zaprezentowano, w formie graficznej, wyniki przetwarzania obu metod na rzeczywistych sygnałach pomiarowych zarejestrowanych w trakcie badań.


  • Processing and querying description logic ontologies using cartographic approach
    • Krzysztof Goczyła
    • Teresa Maria Grabowska
    • Michał Zawadzki
    • Wojciech Waloszek
    2005

    Logika opisowa (ang. description logic) jest formalizem reprezentacji wiedzy, który w ostatnich latach uzyskał dużą popularność pomiędzy inżynierami wiedzy. Po krótkim wprowadzeniu do formalizmu logiki opisowej artykuł prezentuje system wnioskowania opracowany na Politechnice Gdańskiej w ramach projektu PIPS 6 Programu Ramowego UE. System wnioskujący jest oparty na nowatorskiej metodzie kartograficznej, której podstawy również w artykule zostały opisane. Również w artykule porównano przedstawione rozwiązanie z innymi systemami wnioskującymi.


  • Processing of musical data employing rough sets and artificial neural networks
    • Bożena Kostek
    • Piotr Szczuko
    • Paweł Żwan
    • Piotr Dalka
    2005

    Artykuł opisuje założenia systemu automatycznej identyfikacji muzyki i dźwięków muzycznych. Dokonano przeglądu standardu MPEG-7, ze szczególnym naciskiem na parametry opisowe dźwięku. Przedyskutowano problemy analizy danych audio, związane z zastosowaniami wykorzystującymi MPEG-7. W oparciu o eksperymenty przedstawiono efektywność deskryptorów niskiego poziomu w automatycznym rozpoznawaniu dźwięków instrumentów muzycznych. Przedyskutowano wpływ doboru parametrów opisowych na skuteczność rozpoznawania. W eksperymentach wykorzystano systemy decyzyjne działające w dziedzinie zbiorów przybliżonych oraz sztucznych sieci neuronowych. Dodatkowo wykonano eksperyment automatycznego rozpoznawania stylu muzycznego. Przytoczono wnioski.


  • Procesualne kryteria oceny zrównoważonego projektowania architektonicznego
    • Robert Idem
    2005

    importance of participation in sustainable design is constantly increasing, as sustainable design becomes a basic idea in architecture. thus mentioning of sustainable design process criteria is authorized. they consist of three following levels: 1) participation in design, 2) participation design, 3) participation design based on the consensus. there is differentia specifica of participation in participatory design because of the certain moral values present in the process. pro-environmental education of all process' partakers is essential. taking part in city revitalization is a touchstone of public spirit.


  • Production structures and strategies supporting lean parts manufacturing: an industrial case study.
    • Mieczysław Siemiątkowski
    2005

    Przedstawiono model sformalizowanego opisu wzorców możliwości wytwarzania zróżnicowanego spektrum przedmiotów oraz analizy podobieństwa ich procesów technologicznych, dla kształtowania struktur przestrzennych systemów typu gniazdowego, z uwzględnieniem paradygmatu oszczędnej produkcji. Zaproponowano algorytm grupowania przedmiotów wg określonych, w postaci ciągów znakowych, sekwencji operacji procesu technologicznego oraz kryterium odległości Levensteina, jako miary ich zróżnicowania. Zawarto wyniki badań symulacyjnych efektywności alternatywnych przebiegów procesu w rzeczywistym przedsiębiorstwie (Eaton TC, Tczew). Wykazano, w sposób ilościowy, przewagę struktur z dzieleniem dostępnych zasobów nad rozwiązaniami struktury z rozproszeniem gniazd i duplikowaniem stanowisk technologicznych.


  • Produktywność eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych
    • Tomasz Chrostowski
    2005 SCIENTIFIC PROBLEMS OF MACHINES OPERATION AND MAINTENANCE

    W artykule przedstawiono nowe podejście do analizy technicznio-ekonomicznej przedsiębiorstwa, ukierunkowane na uzupełnienie sformułowania pojęcia produktywności eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych. Po stronie efektów wyróżniono: efekty użytkowania, bezpieczeństwo pracy, jakość produktów uzależnioną od stanu technicznego urządzeń, gotowość techniczną, nieuszkadzalność maszyn i urządzeń technicznych. Po stronie nakładów uwzględniono: koszty pracy i części zamiennych, koszty obsługi technicznej, koszty utrzymania systemów informatycznych i dokumentacji, koszty utraconej produkcji, koszty zakupu dodatkowej zdolności obsługowej, koszty utraconych możliwości sprzedaży oraz koszty szkoleń.


  • Prof. dr hab. inż. Jean Lehuerou Kerisel (1908-2005)
    • Eugeniusz Dembicki
    2005

    Życiorys prof. Jean Lehuerou Kerisela