Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2006

Pokaż wszystkie
  • Znaczenie objętości początkowej materiału w przebiegu krzywych erozji kawitacyjnej = Importance of initial volume of material for cavitation erosion curve
    • Marek Szkodo
    • Artur Sitko
    2006

    W pracy przedstawiono rozważania na temat wpływu wielkości początkowej objętości materiału niszczonego pod wpływem obciążeń kawitacyjnych, na przebieg krzywych erozji tj. ubytku objętości materiału w czasie. Zaproponowano model matematyczny opisu krzywych erozji kawitacyjnej z uwzględnieniem tego wpływu.


  • Znaczenie standardów klasyfikacji towarów i usług dlafunkcjonowania światowego handlu elektronicznego
    • Tomasz Sitek
    2006

    Handel e-commerce wymusił ustanowienie wielu standardów umożliwiających dziś wymianę danych transakcyjnych pomiędzy sprzedawcą i nabywcą. I chociaż automatyzacja procesów handlowych jest faktem, to sama zawartość transakcji - w szczególności informacja o przedmiocie transakcji, czyli towarach i usługach - nie podlegała długo żadnej standaryzacji. Wiele firm klasyfikuje swój asortyment według własnych reguł. Istnieją jednak standardy globalne nabierające coraz większego znaczenia dla światowego handlu elektronicznego. W artykule przedstawiono takie standardy, opisując jednocześnie studium przypadku firmy handlowej wdrażającej je.


  • Zobaczyć i zrozumieć
    • Barbara Becker
    2006

    Przedstawiono rolę eksperymentu jako niezbędnego instrumentu w nauczaniu chemii. Podkreślono wagę jego osobistego odbioru i wyrabiania sobie na tej podstawie zdolności i umiejętności postrzegania oraz wnioskowania. Całość odniesiono do problemu nauczania, także w początkowym etapie studiów chemicznych, oraz roli jaką w tym procesie powinien spełniać nauczyciel.


  • Zróżnicowanie regionalne jakość kapitału ludzkiego a gospodarka oparta na wiedzy i tworzenie społeczeństwa informacyjnego
    • Renata Downar-Zapolska
    2006

    W rozdziale przedstawiono analizę wskaźników opisującychgospodarkę opartą na wiedzy (GOW). Przedstawiono wskaźnik GOW wwymiarze regionalnym, dla poszczególnych województw w Polsce iporównano go z syntetycznym wskaźnikiem jakości kapitału ludzkiego(WJKL) obliczonym również dla województw.


  • Zuschrift zu Stiglat K.: Bauingenieure und ihr Werk: ein Arbeitsbericht. // Stahlbau 73 (2004), H. 11, S. 873-878
    • Zbigniew Cywiński
    2006 STAHLBAU

    W dyskusji poruszono związki humanistyki, a głównie - poezji, z techniką.


  • Zużycie energii na potrzeby grzewcze w budynkach mieszkalnych w wybranych krajach europejskich. Cz. 1
    • Roman Wichowski
    2006 Instal

    W pierwszej części artykułu przedstawiono zużycie energii w sektorze budownictwa w wybranych krajach europejskich, które jest zróżnicowane i wynosi średnio 150-230 kWh/(m2a) w Europie Zachodniej i 250-400 kWh/(m2 a) w Europie Wschodniej i Centralnej. Omówiono także regulacje prawne w kilku krajach europejskich, dotyczące efektywności energetycznej i izolacyjności cieplnej budynków.


  • Zużycie energii na potrzeby grzewcze w budynkach mieszkalnych w wybranych krajach europejskich. Cz. 2
    • Roman Wichowski
    2006 Instal

    W drugiej części artykułu przedstawiono regulacje prawne szczegółowe odnoście zuzycia energii w budynkach w Polsce, w Niemczech i w Unii Europejskiej jako całości. Omówiono także emisję zanieczyszczeń w sektorze budownictwa, ktory jest znaczącym źródłem zanieczyszczenia środowiska. Przedstawiono wskaźniki jednostkowego zużycia ciepła w budynkach mieszkalnych w wybranych krajach europejskich. Pokazano także przykłady standardowej izolacji budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej w wybranych krajach europejskich.


  • Zwalczanie bakterii nitkowatych Nocardia w Kielnie
    • Krzysztof Czerwionka
    2006

    W pracy przedstawiono wyniki badań nad efektywnością zwalczania bakterii Nocardia za pomocą w gminnej oczyszczalni ścieków w Kielnie. W badaniach zastosowano dwa reagenty: blendę (zawierającą polichlorek glinu i polimer kationowy) w dawce 3 g Al3+/(kgs.m.d), oraz BC-100 PL (będący preparatem soli nieorganicznych i polimerów organicznych) w początkowej dawce 135 mg/dm3 ścieków a następnie 1 g/(kgs.m.d). Uzyskane wyniki wykazały, że blenda jedynie w nieznacznym stopniu ograniczyła liczebność bakterii Nocardia. Drugi z zastosowanych reagentów (BC-100 PL) umożliwił natomiast całkowite wyeliminowanie tych mikroorganizmów z biocenozy osadu czynnego.


  • Źródła i wybrane metody ograniczania zakłóceń w systemach automatyki z napędami przekształtnikowymi
    • Jarosław Łuszcz
    2006 Wiadomości Elektrotechniczne

    Problem emisyjności elektromagnetycznej urządzeń elektrycznych stosowanych we współczesnych sieciach zasilających jest zagadnieniem bardzo istotnym i wymagającym niejednokrotnie zaangażowania znacznych nakładów technicznych w celu jego ograniczenia. Ekranowanie urządzeń i przewodów o znacznych poziomach emisji elektromagnetycznej stanowi jedną z podstawowych metod rozwiązywania problemów zakłóceń elektromagnetycznych, szczególnie w środowiskach z urządzeniami o bardzo zróżnicowanych poziomach emisyjności i odporności, do których należą współczesne systemy automatyki.


  • Żywiołowe procesy urbanizacji w strefie podmiejskiej aglomeracji gdańskiej = Uncontrolled urbanization processes in the suburban area of the Gdańsk agglommeration
    • Jacek Sołtys
    2006

    Autor przedstawia wyniki badań procesów urbanizacji w gminach otaczających miasto aglomeracji gdańskiej, prowadzonych w 2001 r. (szczegółowo dla 9 gmin za okres kilku lat) i w 2005 r według gmin (w szerszym zakresie przestrzennym i czasowym - 15 lat). Zbadano skalę zjawiska i jego rozkład przestrzenny. Stwierdzono nasilenie się procesu. Wskazano uwarunkowanie zjawiska, w tym: bierną politykę przestrzenną gmin, grak strategicznego myślenia o rozwoju przestrzennym, niską świadomość ładu przestrzennego.