Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2007
Pokaż wszystkie-
-
-
Wprowadzenie : introduction
- Romana Cielątkowska
Wprowadzenie do numeru składającego się z szeregu artykułów traktujących tematykę architekturę modernizmu powojennego. Autor eksponuje międzynarodowa rolę tematu oraz zainteresowanie nim zarówno krajowych jak i międzynarodowych instytucji.
-
Wprowadzenie do analizy obrazu w procesie detekcji i identyfikacji twarzy
- Aleksandra Bobcow
- Mariusz Dąbkowski
Opisano proces analizy obrazu na podstawie biometrycznych metod rozpoznawania twarzy. Przedstawiono algorytm detekcji oraz identyfikacji człowieka na podstawie punktów charakterystycznych twarzy oraz opisano szczegółowo jego etapy. Zdefiniowano pojęcia: biometria, proces pomiaru biometrycznego, analiza obrazu. Przedstawiono wybrane, istniejące systemy monitoringu wykorzystujące algorytmy wypracowane na podstawie biometrycznych cech twarzy. Przedstawiono dyskusję zalet oraz wad aplikacji.
-
Wprowadzenie do wytwarzania i testowania zaawansowanych systemów informatycznych na przykładzie technologii IPSec
- Marcin Barylski
W pracy przedstawiono model wytwarzania i testowania systemów informatycznych, przydatny zwłaszcza w tworzeniu zaawansowanego oprogramowania, sprzętu i dokumentacji. Zaproponowano połączenie kaskadowego modelu wytwarzania z prototypowaniem. Wybór właściwej ścieżki postępowania uwarunkowano ważnością wymagania, którego dotyczy wytwarzanie i testowanie. Zaletami przedstawionego rozwiązania są pogłębienie etapu analizy wymagań oraz zwiększenie roli testowania kluczowych komponentów systemu. Model omówiono na przykładzie systemu informatycznego implementującego technologię IPSec.
-
Wprowadzenie do zarządzania wiedzą
- Krzysztof Leja
Przedstawiono różne definicje zarzšdzania wiedzš, porównano strategię kodyfikacji i personalizacji,opisano transfer wiedzy w przedsiębiorstwie oraz szeroko omówino bariery wdrażania zarzšdzania wiedzš. W dalszej częci starano się udowodnić tezę, że przekształcanie przedsiębiorstw w organizacje wiedzy jest szansš dla osób 50+ przedstawiajšc model takiej organizacji.
-
Wrzenie w przepływie w kanałąch o małych średnicach
- Dariusz Mikielewicz
- Michał Klugmann
- Joanna Tesmar
W pracy przedstawiono wyniki badań wrzenia w przepływie w kanałach o małej średnicy. Przedstawione wyniki otrzymano dla przypadku cienkościennej rurki sredrnej o średnicyu wewnętrznej 2.3mm oraz długości 38cm. Wyniki porównano z własnym modelem wrzenia w przepływie uzyskując zadowalającą zgodność.
-
Wspołczesne technologie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach jadrowych
- Andrzej Reński
Scharakteryzowano obecny stan energetyki jadrowej na swiecie oraz przewidywane tendencje rozwojowe w zakresie zaawansowanych i przyszlosciowych technologii reaktorow jadrowych i nowych technologii wytwarzania energii elektrycznej na bazie paliwa jadrowego. Zwrocono uwage na cznniki determinujace ten rozwoj i na przyczyny ponownego zainteresowania tymi technologiami zarowno na swiecie, jak i w Polsce.
-
Wspomagana komputerowo lokalizacja strefy potencjału zerowego w eksploatacyjnych badaniach uziemień
- Stanisław Czapp
- Jacek Orlikowski
Podczas pomiaru rezystancji uziemienia bardzo istotną rolę odgrywa właściwe umieszczenie sondy napięciowej w układzie pomiarowym. Sonda napięciowa powinna się znajdować w strefie potencjału zerowego, tzw. ziemi odniesienia, co umożliwia zmierzenie napięcia uziomowego. W praktyce nieraz trudno jest zlokalizować strefę potencjału zerowego - szczególnie wtedy, kiedy do dyspozycji jest ograniczony obszar do rozmieszczenia uziomów pomocniczych na terenie miejskim. W artykule przedstawiono program komputerowy umożliwiający lokalizację strefy potencjału zerowego w układach z różnorodnymi uziomami prostymi
-
Wspomaganie diagnostyki układu oddechowego przez modelowanie parametrów respiracji metodą oscylacji wymuszonych
- Renata Kalicka
- Wojciech Słomiński
- Krzysztof Kuziemski
Celem pracy jest weryfikacja praktycznej przydatności parametrów modeli procesu respiracji w diagnostyce układu oddechowego. Poddana ocenie została technika oscylacji wymuszonych. Wyniki badań eksperymentalnych zaczerpnięto z literatury. Wykorzystano cztero- i sześcioparametrowy model procesu respiracji. Estymaty parametrów porównano z wynikami badań przeprowadzonymi u osób, u których stwierdzono zaburzenia układu oddechowego. Wyniki badań porównawczych, a w szczególności wyniki badań wrażliwości stosowanych wzorów matematycznych na błędy danych, upoważniają do stwierdzenia, że otrzymane w wyniku modelowania parametry respiracji, oraz ich dokładności, pozwalają na wykorzystanie ich do celów diagnostycznych w badaniach dysfunkcji układu oddechowego. Otwiera to możliwość wdrożenia osobniczo zmiennych i adaptacyjnych procedur terapeutycznych. takie procedury prowadzą szybciej do pożądanego efektu terapeutycznego, a więc minimalizują koszty terapii i jej uciążliwość dla pacjenta.
-
Wspomaganie procesu decyzyjnego doboru i wdrożenia systemu informatycznego klasy ERP w przedsiębiorstwie
- Bohdan Ludwiszewski
W artykule opisano próbę opracowania metody analizy stosowanej w procesie wspomagania decyzji o rozpoczęciu prac nad doborem i wdrożeniem systemu klasy ERP w przedsiębiorstwie. Istotnym elementem prezentowanej metody jest uwzględnienie opinii użytkowników systemu obecnie wykorzystywanego w procesie podejmowania decyzji.
-
Wspólna Europa, różne ceny - analiza procesów konwergencji
- Joanna Wolszczak-Derlacz
Oczywiście lepiej być, pięknym, młodym i zdrowym, ale jeżeli mamy alternatywę być krajem drogim i bogatym czy tanim i biednym to dla mnie odpowiedź jest jasna. Wspólna Europa, różne ceny - to książka w której obalam pewne mity a w szczególności wyłuszczam:- dlaczego nie powinniśmy się bać wzrostu cen, a wręcz traktować jako błogosławieństwo- definicję i rodzaje konwergencji - ostatnio bardzo modnej, ale nie zawsze stosowanej poprawnie- jakie triki stosować, żeby uzyskać całkiem inne wyniki w analizie statystycznej i to w każdym wypadku poprawne.Jeżeli się komuś narażę to trudnoPrzy wolnym rynku powinno dochodzić do kupna produktów tam gdzie jest taniej i sprzedaży tam gdzie jest drożej dopóty dopóki będzie istniała różnica w cenach produktów. Dlaczego tak się nie dzieje albo przynajmniej dzieje się, ale w bardzo ograniczonym zakresie na terenie Unii Europejskiej jest pewnego rodzaju zagadką. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak rozwiązać tą zagadkę, albo przynajmniej interesuję Cię gdzie i co kupić najtaniej i czy euro przyczyni się do wzrostu cen to jest to książka dla Ciebie - niezależnie czy jesteś studentem, badaczem czy praktykiem.
-
Współczesne obiekty handlowe a rynek nieruchomości
- Sławomir Ledwoń
Choć obiekty handlowe na stałe wpisały się w krajobraz polskich miast, to ich rozwój przestrzenny może sprawiać wrażenie chaotyczności i braku podejścia systemowego. Mimo to możliwe jest wyodrębnienie tendencji rozwoju tej formy handlu. Ważnym aspektem ich lokalizacji są uwarunkowania planistyczne, w tym prawne, zapotrzebowanie na powierzchnię oraz ich obszar oddziaływania. Z kolei z punktu widzenia miasta istotny jest ich wpływ m. in. sąsiadujące tereny, sieć handlu detalicznego oraz infrastrukturę transportową.
-
Współczesne problemy i i kierunki rozwoju elastycznych systemów produkcyjnych
- Ludmiła Zawadzka
Przedstawione opracowanie monograficzne poświęcone jest współczesnej problematyce elastycznych systemów produkcyjnych, a w szczególności ich zagadnieniom sterowania i wytwarzania. Zawarto w nim także charakterystykę najbardziej zaawansowanych technologii informatycznych; dokonano klasyfikacji ich metod oraz podstawowych problemów metodologicznych ich projektowania w zakresie planowania, sterowania i wytwarzania. Praca obejmuje również ilosciowe metody wspomagania decyzji projektowych w zakresie sterowania oraz możliwosci stosowania technologii bionicznych w elastycznej produkcji dla tworzenia inteligentnych systemów produkcyjnych. Projektowanie elastycznych systemów produkcyjnych cieszy sie nadal niesłabnącym zainteresowaniem zarówno w kraju, jak i na świecie, i jest obecnie jedynym z podstawowych kierunków prac badawczych o fundamentalnym znaczeniu w nauce o inżynierii i zarządzaniu produkcją.
-
Współczesne problemy mieszkaniowe Głównego Miasta Gdańska
- Dorota Wojtowicz-Jankowska
Główne Miasto Gdańska stanowi szczególny przykład dzielnicy mieszkaniowej, odbudowanej po dotkliwych zniszczeniach wojennych w duchu historycznym. Nowe kamienice spełniają wymogi powojennych przepisów prawa budowlanego uwzględniająć sposób doświetlenia, wentylacji, komunikacji mieszkań. Aktualnie jest to interesujący obszar miasta postrzegany jako zabytkowy dzięki zachowanym budowlom historycznym. W sytuacji, gdy Główne Miasto stanowi rejon mieszkaniowy istnieje konieczność uwzględnienia potrzeb jego mieszkańców w sposób równorzędny z potrzebami miasta jakimi są jego popularyzacja i prezentacja.
-
Współczesne tendencje zabezpieczania zabytkowych ruin w kontekście polskich potrzeb i możliwości
- Romana Cielątkowska
- Marta Radziwiłowicz
Publikacja przedstawia polskie możliwości adaptacji ruin w kontekście doświadczeń miedzynarodowych, z podkresleniem dokonań realizacji norweskich. Omawiając szczegółowo projekt i realizację w Hamar, autorka eksponuje rolę jakości zabezpieczeń (zarówno w fazie projektowej jak i realizacyjnej) oraz wysoki koszt tego rodzaju pozytywnych przedwsięzięć.
-
współczesne trendy w dziedzinie zdalnego nauczania
- Agnieszka Landowska
Zdalne nauczanie jest dziedziną starszą niż Internet i komputery. Pojęcie zdalnej edukacji oznacza nauczanie prowadzone w warunkach, gdy nauczyciel i uczeń są od siebie oddaleni w przestrzeni. W czasach, gdy podróżowanie było bardzo kosztowne, posługiwano się kursami korespondencyjnymi, które można uznać za pierwszą formę zdalnego nauczania. W miarę spadku kosztów podróży coraz częstsze stawały się wyjazdy do szkół, jednak nauczanie korespondencyjne nie zostało całkowicie wyparte. Upowszechnienie wynalazków radia i telewizji wprowadziło nowe medium do nauczania i nową generację form zdalnej edukacji. Zastosowanie komputerów i Internetu jest uważane za trzecią generację form zdalnego nauczania.
-
Współczesne wyznaczniki rozwoju budownictwa
- Zbigniew Cywiński
W artykule przybliżono obecne trendy w ocenie przyszłości budownictwa. Trafne rozpoznanie tych trendów może przyczynić się do przyjęcia racjonalnej strategii rozwoju budownictwa.
-
Współpraca naukowa Katedr Geotechniki Politechniki Śląskiej i Politechniki Gdańskiej w zakresie terenowych i laboratoryjnych badań gruntów
- Bohdan Zadroga
Scharakteryzowano zakres i metodykę terenowych i laboratoryjnych badań parametrów geotechnicznych gruntów niespoistych. Przedstawiono zależności empiryczne między tymi parametrami oraz możliwości wykorzystania tych zależności przy obliczaniu nośności fundamentów bezpośrednich i fundamentów na palach.
-
Współpraca transgraniczna Białorusi, Ukrainy i Polski w programach unijnych
- Krystyna Gomółka
Artykuł charakteryzuje przedsięwzięcia Polski, Białorusi i Ukrainy w ramach programów unijnych w latach 2007-2013. Ich celem jest podnoszenie poziomu życia w krajach naszych wschodnich sąsiadów i zmniejszenie różnic, likwidacja barier występujących pomiędzy nimi.