Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2007

Pokaż wszystkie
  • Zautomatyzowany pomiar wybranych parametrów urządzeń systemów komórkowych w standardzie E1
    • Lech Hasse
    • Damian Nalik
    • Jerzy Michalski
    2007 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Przedstawiono system pomiarowy wybranych parametrów urządzeń naziemnej infrastruktury systemów komórkowych pracujący w standardzie E1. System został zbudowany na bazie komputera PC wyposażonego w kartę standardu E1 i zawiera opracowane i zaimplementowane oprogramowanie. Badania eksperymentalne obejmowały weryfikację poprawności działania systemu pomiarowego. Przeprowadzono je testując wykorzystywane w systemie GSM radiolinie firmy NOKIA, umożliwiające bezprzewodowe przesyłanie danych cyfrowych. Zmierzono bitową stopę błędu transmisji w jednej szczelinie czasowej przy zastosowaniu kodowania Hamminga.


  • Zdefiniowany programowo modem krótkofalowy dla potrzeb radiokomunikacji morskiej
    • Krzysztof Bronk
    • Jacek Stefański
    2007 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W artykule przedstawiono koncepcję modemu do transmisji danych w paśmie krótkofalowym dla potrzeb radiokomunikacji morskiej, do realizacji którego wykorzystana została technologia radia zdefiniowanego programowo SDR (Software Defined Radio). W pierwszej części tego referatu zaprezentowano wyniki badań uzyskane na podstawie opracowanego programowego symulatora takiego urządzenia. W dalszej części przedstawiono platformę sprzętową i programową zaimplementowanego modemu. Na zakończenie przedstawiono wyniki pomiarowe wybranych bloków funkcjonalnych modemu, zrealizowane w technologii SDR. Rezultaty te wyraźnie pokazują, że modemy zrealizowane w technologii radia programowalnego mogą w pełni konkurować z istniejącymi wersjami sprzętowymi.


  • Zespołowe kreowanie wyrobu na przykładzie konstrukcji kosiarki do trawy
    • Andrzej Kaczmarski
    • Marcin Jaworski
    • Andrzej Wiskont
    2007

    Artykuł przedstawia analizę zespołowej pracy konstruktorskiej w celu opracowania i eksploatacji kosiarki do trawy. Kosiarka została zbudowana w ramach tzw. Olimpiady kosiarkowej - konkursu organizowanego przez firmę Briggs&Stratton. W publikacji zawarto modele zespołowego kreowania wyrobu, jako wspólnej i twórczej myśli konstruktorów. Efektem pracy było stworzenie nowego urządzenia o zaprojektowanych walorach użytkowych i eksploatacyjnych (kosiarki do trawy).


  • Zintegrowana obróbka toczeniem i nagniataniem na obrabiarkach CNC
    • Włodzimierz Przybylski
    2007

    Przedstawiono zintegrowaną obróbkę toczeniem i nagniataniem wałów o dużej smukłości w jednym przejściu roboczym na tokarce CNC. Zastosowano specjalne oprzyżądowanie do jednoczesnej obróbki toczeniem i naganiataniem w zakresie średnic wałów od 20 mm do 110 mm. Nagniatająca głowica hydrauliczna jest zintegrowana z układem komputerowego sterowania tokarko-nagniatarki TUR 50 CNC-N. Podano wyniki badań i parametry obróbki tłoczysk siłowników hydraulicznych.


  • Zjawisko emigracji jako przejaw współczesnych przemian globalnych
    • Rafał Majewski
    2007

    Jedną z cech współczesnych przemian globalnych jest zjwisko migracji. Powoduje ono istotne skutki ekonomiczne, społeczne, kulturowe i polityczne tak dla kraju osiedlenia, jak i wychodźstwa. Mieści się też w sferze regulacji międzynarodowych.


  • Zjawisko oblodzenia w układzie zasilania silnika lekkiego samolotu
    • J. Weinar
    • Zenon Bonca
    2007 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    Oblodzenie w ujęciu ogólnym jest zjawiskiem tworzenia się powłoki lodowej na powierzchni samolotu lub w jego instalacjach. Jego wystąpienie może zagrozić bezpieczeństwu lotu. W części pierwszej artykułu omówiono problemy związane z oblodzeniem płatowca zarówno na ziemi, jak i podczas lotu. Wskazano na rodzaje oblodzenia i warunki sprzyjające jego tworzeniu. Przedstawiono przeciwdziałania podejmowane do walki z lodem tworzącym się na samolotach, a są to urządzenia odladzające i urządzenia przeciwoblodzeniowe. W drugiej części materiału omówiono problemy związane z oblodzeniem w układzie zasilania silnika. Zwrócono uwagę na identyfikację zagrożenia oblodzeniem występującym w gaźniku. Wskazano możliwości przeciwdziałania jego wystąpienia przez załogę samolotu. Podano wyniki szacunkowych obliczeń termodynamicznych dla przepływu powietrza i paliwa przez gaźnik potwierdzające omawiane w publikacji zjawisko.


  • Zjawisko przesłuchu w wieloprzewodowych prowadnicach koplanarnych
    • Tomasz Stefański
    2007

    Celem pracy jest analiza zjawiska przesłuchu na bliskim i dalekim końcu sprzężonych linii koplanarnych (ang. Coupled Coplanar Waveguides C-CPW) i sprzężonych linii koplanarnych z centralnie umieszczonym uziemionym paskiem (ang. Coupled Coplanar Waveguides with central Grounded Strip C-CPWGS) o skończonej długości przy pobudzeniu falą prostokątną. Wymagało to stworzenia modeli numerycznych rozpatrywanych prowadnic i poddania ich weryfikacji doświadczalnej. Na tej podstawie zasadne było przyjęcie założenia o poprawności realizowanych symulacji w klasie analizowanych prowadnic. Upoważniło to autora pracy do wykonania dalszych wszechstronnych badań numerycznych ze względu na geometrie, parametry podłoża i warunki obciążenia prowadnic.Tezą pracy jest stwierdzenie, że wykorzystanie modeli sprzężonych linii koplanarnych uwzględniających specyfikę połączeń między przewodami uziemionymi zwiększa dokładność modelowania zjawiska przesłuchu, które występuje przy propagacji sygnałów cyfrowych. Autor zastosował równania wieloprzewodowej linii transmisyjnej do opisu propagacji fali elektromagnetycznej w liniach koplanarnych, rozszerzając zakres ich stosowalności tak, aby uwzględnić rozchodzenie się rodzaju wyższego rzędu (quasi-TE). Oprócz tego, wykorzystano wielorodzajowe parametry rozproszenia do symulacji efektów pasożytniczych związanych z nieidealnymi połączeniami przewodów uziemionych linii koplanarnych. Pozwoliło to uwzględnić ich niezerową impedancję oraz wpływ ich rozmieszczenia wzdłuż linii na zjawisko przesłuchu. Opracowane algorytmy symulacji uwzględniają hybrydową naturę propagacji fali elektromagnetycznej. Co więcej, działają na tyle szybko, że mogą stanowić istotną pomoc w procesie projektowym urządzeń elektronicznych.Poprawność symulacji numerycznych zweryfikowano eksperymentalnie poprzez pomiar napięć przesłuchu na bliskim i dalekim końcu w dziedzinie czasu przy pobudzeniu falą prostokątną o równoważnym paśmie częstotliwościowym wynoszącym 20GHz. W pracy zbadano numerycznie wpływ podstawowych parametrów elektrycznych i geometrycznych sprzężonych linii koplanarnych na wartości napięć przesłuchu na bliskim i dalekim końcu oraz zależność tych napięć od warunków dopasowania linii.


  • Zmiany funkcjonalne i architektoniczne w obrębie małych portów i przystani w aspekcie rozwoju turystyki wodnej polskiego wybrzeża Bałtyku
    • Piotr Marczak
    2007

    Istniejące porty nie zapewniają w pełni zaplecza technicznego i socjalnego na potrzeby turystyki jachtowej. Wyraźnie odczuwalny jest brak wyspecjalizowanego i kompleksowego zaplecza turystycznego, zwłaszcza iż walory klimatyczne, krajobrazowe i kuturowe terenów Polski Północnej stwarzają możliwości rozszerzenia dotychczasowego wykorzystania istniejących portów i przystani polskiego wybrzeża Bałtyku. Stąd realne staje się określenie programu adaptacji, budowy czy przebudowy zaplecza portowego na cele turystyki jachtowej.


  • Zmiany jakości osadów ściekowych podczas długookresowego unieszkodliwiania w basenach trzcinowych
    • Hanna Obarska-Pempkowiak
    • Katarzyna Kołecka
    2007

    Osady ściekowe pobierano z czterech pomiarowych basenów trzcinowych zlokalizowanych na terenie oczyszczalni ścieków w: Rudkobing, Naskov, Vallo oraz Helsinge k. Kopenhagi. We wszystkich oczyszczalniach stosowano wysokoefektywne metody biologicznego usuwania zanieczyszczeń.Osady ściekowe zostały pobrane wzdłuż profilu pionowego, który podzielono na jednakowe 10 cm warstwy. Zebrane w punktach poboru warstwy osadów ściekowych poddawano uśrednieniu.Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że w osadach ściekowych unieszkodliwianych w basenach trzcinowych wraz z głębokością następował wzrost stężenia suchej masy, natomiast stężenie substancji organicznej ulegało obniżeniu (z 51,4 do 36,6%). Wraz z głębokością następowała akumulacja związków fosforu. Wartości średnich stężeń Pog wzrastały z 3,5 do 5,2%s.m. Natomiast stężenia azotu Kiejdahla ulegały zmniejszeniu od 2,8 do 1,5%s.m.


  • Zmiany w poziomie dochodów gmin województwa pomorskiego w latach 1999-2004
    • Alicja Sekuła
    2007

    W artykule analizie poddana została strona dochodowa budżetów gmin wchodzących w skład województwa pomorskiego. Ze względu na dużą niestałość przepisów prawnych dotyczących funkcjonowania samorządów terytorialnych, w szczególności ich gospodarki finansowej, okres badawczy zawężono do lat 1999-2004, charakteryzujących się względną stabilnością. Badanie nie ograniczyło się do przedstawienia podstawowych wskaźników, tj. dochodów ogółem per capita i udziałów w dochodach, ale skupiło się także na poszukiwaniu cech, które sprzyjają ich wysokim poziomom.


  • Zmiany w preferencjach wyborczych mieszkańców powiatów województwa pomorskiego na przykładzie wyborów do Sejmu RP
    • Bolesław Garbacik
    2007

    Treścią rozdziału w monografii jest ukazanie zmian w preferencjach wyborczych społeczeństwa województwa pomorskiego na przykładzie wyborów do Sejmu w latach 2002-2007


  • Zmiany wybranych parametrów fizykochemicznych olejów oliwkowych i oleju rzepakowego w czasie procesu smażenia w cienkiej warstwie
    • Eleonora Ledóchowska
    • Zdzisława Hazuka
    • Anna Grabiec-Kwiatek
    2007 TŁUSZCZE JADALNE

    Badano zmiany wybranych wyróżników jakości oleju w zależności od czasu ogrzewania i rodzaju użytego tłuszczu, podczas modelowego smażenia w cienkiej warstwie tłuszczu. Oznaczanymi wyróżnikami były: LK, LOO, LAn, nD40, zawartość frakcji polarnej oraz ilość dimerów i polimerów TAG. Jako medium smażalnicze stosowano różne rodzaje olejów oliwkowych (Extra virgin, pomace, sansa) oraz olej rzepakowy.Stwierdzono, że tempo przemian termooksydatywnych oleju rzepakowego było szybsze niż olejów oliwkowych. W olejach tych powstawało znacznie mniej wtórnych produktów utleniania (toksyczne nienasycone aldehydy i ketony) oraz spolimeryzowanych TAG. Najwyższą stabilnością termooksydatywną charakteryzował się olej oliwkowy pomace II. Stwierdzono korelację pomiędzy wzrostem zawartości dimerów i polimerów TAG a wartością nD40 oraz pomiędzy LAn a wartością nD40.


  • Zmiany wybranych parametrów fizykochemicznych olejów oliwkowych i oleju rzepakowego w czasie procesu smażenia w cienkiej warstwie tłuszczu
    • Eleonora Ledóchowska
    • Maria Tynek
    • Zdzisława Hazuka
    2007 TŁUSZCZE JADALNE

    Badano zmiany wybranych wyróżników jakości oleju w zależności od czasu ogrzewania i rodzaju użytego tłuszczu, podczas modelowego smażenia w cienkiej warstwie tłuszczu. Oznaczanymi wyróżnikami były: LK, LOO, LAn, współczynnik załamania światła, zawartość frakcji polarnej oraz ilość dimerów i polimerów TAG. Jako medium smażalnicze stosowano różne rodzaje olejów oliwkowych (Extra virgin, pomace, sansa) oraz olej rzepakowy. Stwierdzono, że tempo przemian termooksydatywnych oleju rzepakowego było szybsze niż olejów oliwkowych. W olejach tych powstawało znacznie mniej wtórnych produktów utleniania (toksyczne, nienasycone aldehydy i ketony) oraz spolimeryzowanych TAG. Najwyższą stabilnością termooksydatywną charakteryzował się olej oliwkowy pomace II. Stwierdono korelację pomiędzy wzrostem zawartości dimerów i polimerów TAG a wartością współczynnika załamania światła oraz pomiędzy LAn a wspóczynnikiem załamania światła.


  • Zmiany zachodzące w komórkach mikroorganizmów pod wpływem podwyższonego ciśnienia
    • Edyta Malinowska-Pańczyk
    • Ilona Kołodziejska
    2007 Pełny tekst Medycyna Weterynaryjna

    Mechanizm śmierci mikroorganizmów w warunkach wysokociśnieniowych jest bardzo złożony i nie został w pełni wyjaśniony. Ciśnienia rzędu 5-40 MPa zazwyczaj nie prowadzą jeszcze do śmierci komórek, lecz powodują zmiany ich kształtu i wymiarów lub ruchliwości. W przypadku niektórych mikroorganizmów, głównie grzybów, wydłużenie komórki może prowadzić do mechanicznego rozerwania naprężonej ściany komórkowej i w efekcie do inaktywacji komórki. Uważa się, że główną przyczyną śmierci bakterii pod wpływem zwiększonego ciśnienia są zmiany w błonie cytoplazmatycznej, która traci swój półprzepuszczalny charakter. Według niektórych autorów efekt letalny wiąże się także z denaturacją kluczowych enzymów i wskutek tego z zahamowaniem podstawowych przemian metabolicznych. Ciśnienie w znaczący sposób działa na rybosomy, a proces biosyntezy białka jest bardzo wrażliwy na zmiany ciśnienia.


  • Zmodyfikowane sterowanie silnikiem indukcyjnym zasilanym z falownika prądu
    • Marcin Głąb
    • Zbigniew Krzemiński
    • Arkadiusz Lewicki
    2007

    .


  • Znaczenie i kryteria wyboru jednostki certyfikującej normatywne systemy zarządzania
    • Piotr Grudowski
    2007

    W opracowaniu zaprezentowano rozważania dotyczące kryteriów oraz roli wyboru jednostki certyfikującej wdrożone normatywne systemy zarządzania w przedsiębiorstwach. Szczególną uwagę zwrócono na uwarunkowania związane z wyborem i certyfikacją tych systemów w sektorze MŚP.


  • Znajomość własnego ciśnienia tętniczego i rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego w populacji wiejskiej - Program Kiełpino = The cognizance of patient's own blood pressure values and the hypertension prevalence among rural population - Kiełpino program
    • Zofia Babińska
    • Piotr Bandosz
    • Katarzyna Nowicka-Sauer
    • Bartosz Gabriel Trzeciak
    • Małgorzata Pietrzykowska
    • Piotr Gutknecht
    • Janusz Siebert
    2007 Pełny tekst Family Medicine & Primary Care Review

    Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych występujących w Polsce. Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do licznych powikłań, jest przyczyna przedwczesnej umieralności, wpływa na pogorszenie komfortu życia pacjenta i zwiększa koszty leczenia. Ocena znajomości własnego ciśnienia tętniczego krwi oraz rozpowszechnienia nadciśnienia tętniczego u pacjentów w wiejskiej praktyce lekarza rodzinnego - jest celem pracy.


  • Zużycie energii w budynkach mieszkalnych w wybranych krajach europejskich
    • Roman Wichowski
    2007 Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja

    Przedstawiono zużycie ciepła w sektorze budownictwa w wybranych krajach europejskich. Wskaźniki jednostkowego zużycia ciepła w budynkach mieszkalnych przedstawiono dla 5 wybranych krajów europejskich, tj. Danii, Francji, Grecji, Polski i Szwajcarii. Omówiono aktualnie stosowane grubości izolacji przegród zewnętrznych budynków mieszkalnych w wybranych krajach europejskich oraz przedstawiono straty ciepła przez te przegrody.


  • Zwarte końcówkowe kolorowanie grafów
    • Robert Janczewski
    • Michał Małafiejski
    • Anna Małafiejska
    2007 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Praca dotyczy jednego z nowych modeli kolorowania grafów, tzw. zwartego końcówkowego kolorowania. Praca zawiera definicję modelu, informacje o jego zastosowaniach, dolne i górne oszacowania na liczbę kolorów oraz wartości dokładne zwartego końcówkowego indeksu dla wybranych klas grafów: ścieżek, cykil, gwiazd, kół, grafów pełnych i innych.


  • Zwischenruf
    • Zbigniew Cywiński
    2007

    Na przykładzie łącznika pomiędzy budynkami Królewskiej Szkoły Baletu i Opery Królewskiej w Covent Garden (Londyn), podkreślono aktualne trendy w budownictwie skierowane na integrowanie formy (estetyka) z przeznaczeniem budowli (konstrukcja).