Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2008

Pokaż wszystkie
  • Route vertical alignment design in the process of its regulation
    • Zbigniew Kędra
    2008

    W monografii przedstawiona została metoda opracowania projektu niwelety toru kolejowego na podstawie pomierzonych nierówności pionowych oraz praktyczny przykład jej zastosowania w procesie utrzymaniu dróg szynowych, a w szczególności w projektowaniu robót związanych z regulacją osi toru. Wykonany w ten sposób profil istniejącej linii kolejowej jest podstawą do obliczenia wartości podnoszeń toru. Wartości te nanosi się w terenie na podkłady i są one wykorzystywane przez operatora maszyny jako namiary do podnoszenia i podbijania toru.


  • [Rozdział] 1. Metale ciężkie w środowisku jako problem ogólnoeuropejski
    • Józef Pacyna
    • Elisabeth G. Pacyna
    2008

    Metale ciężkie stanowią poważne zagrożenie środowiska ze względu na ich toksyczne oddziaływanie na poszczególne elementy środowiska i bioakumulację w łańcuchu pokarmowym zwierząt i ludzi. Celem pracy jest przedstawienie zanieczyszczenia środowiska rtęcią, ołowiem i kadmem jako problemu o znaczeniu ogólnoeuropejskim, a nie ważnym tylko w skali lokalnej. Metale ciężkie emitowane do atmosfery w jednej części Europy są transportowane z masami powietrza i opadają na powierzchnie wody i gleb w innej części Europy. Podobnie jest z emisją tych zanieczyszczeń do wody i ich transportem z rzekami w Europie.


  • [Rozdział] 2. Prognoza emisji metali ciężkich do atmosfery z obszaru Europy w perspektywie roku 2020
    • Ewa Strzelecka-Jastrząb
    • Stanisław Hławiczka
    • Janina Fudała
    • Józef Pacyna
    2008

    Wiedza na temat przyszłych, spodziewanych lub wymaganych, poziomów emisji zanieczyszczeń powietrza w Europie jest jedną z podstawowych informacji wykorzystywanych przy sporządzaniu różnego rodzaju długoterminowych strategii wspomagających politykę środowiskową Unii Europejskiej, programów zajmujących się zarządzaniem jakością powietrza atmosferycznego, czy też ocen narażenia zdrowotnego ludności. Przedstawiona prognoza emisji, obejmująca wszystkie kraje europejskie, została sporządzona dla wszystkich metali ciężkich: arsenu, kadmu, rtęci, niklu i ołowiu, dla dwóch przedziałów czasowych, czyli roku 2010 i 2020 oraz dwóch wariantów scenariuszy rozwoju socjoekonomicznego państw europejskich.


  • [Rozdział] 3.9 Zjawisko fotowoltaiczne w materiałach organicznych
    • Jarosław Jurzyk
    2008

    W pracy przedstawiono podstawowe pojęcia i zagadnienia związane z efektem fotowoltaicznym zachodzącym w materiałach organicznych. Opisano proces powstania zjawiska zarówno w komórkach jednowarstwowych jak i dwuwarstwowych. Wyszczególniono kilka aspektów odpowiedzialnych za wydajność układów fotowoltaicznych oraz przedstawiono porównanie współczesnych komórek. Praca ma charakter przeglądowy.


  • Rozdział 5. Nowoczesne metody diagnostyki zakażeń grzybiczych wywoływanych przez dermatofity = Novel diagnostic methods of funfal infections caused by dermatophytes
    • Anna Brillowska-Dąbrowska
    • Józef Kur
    2008

    Dermatofity są głównym czynnikiem etiologicznym grzybic powierzchownych. Do tej klasy grzybów należą przedstawiciele trzech rodzajów: Epidermophyton, Microsporum i Trichophyton. Klasyczne metody diagnostyczne polegają na bezpośredniej ocenie mikroskopowej oraz badaniu hodowlanym. Identyfikacja gatunkowa jest możliwa na podstawie cech makroskopowych kolonii: ich struktury, koloru, kształtu, oraz obserwacji mikroskopowych (kształt i układ strzępek i zarodników). Ze względu na tempo wzrostu dermatofitów konwencjonalna diagnostyka jest długotrwała, a podobieństwo przedstawicieli niektórych gatunków wymaga od diagnosty wieloletniego doświadczenia. Ze względu na skutki uboczne terapii antydermatofitowej oraz możliwość wydania mylnej diagnozy konieczne jest przeprowadzanie identyfikacji patogenu w przypadku każdego podejrzenia zakażenia dermatofitami. Jednakże czas oczekiwania na wyniki identyfikacji tych patogenów oraz postrzeganie dermatofitoz jako niegroźnych chorób powodują w bardzo wielu przypadkach rozpoczynanie leczenia bez diagnostyki laboratoryjnej. Zastosowanie technik biologii molekularnej w rutynowej diagnostyce grzybic powierzchownych jest szansą na rozpowszechnienie przeprowadzania diagnostyki dermatofitoz. W literaturze opisanych jest wiele metod umożliwiających detekcję dermatofitów z zastosowaniem rekcji PCR oraz jej odmian: Real time PCR, PCR fingerprinting, RAPD, RFLP, AP-PCR. Jednakże w większości opisywanych przypadków DNA używane do analiz izolowane jest z czystych kultur dermatofitów, a zalecane metody izolacji są skomplikowane i wieloetapowe, co utrudnia, a w niektórych przypadkach uniemożliwia ich stosowanie w rutynowej diagnostyce. W prezentacji przedstawiony zostanie schemat postępowania diagnostycznego onykomikoz, który stosowany jest od dwóch lat w laboratorium diagnostycznym Oddziału Mikologii i Parazytologii Statens Serum Institut w Kopenhadze. Dzięki zastosowaniu techniki PCR wyniki identyfikacji próbek zawierających Trichophyton rubrum wydawane są w ciągu dwóch dni roboczych. W tym roku do badań rutynowych wprowadzona zostanie diagnostyka dermatofitoz włosów oraz dermatofitoz skóry gładkiej.W Katedrze Mikrobiologii Politechniki Gdańskiej opracowywane są testy diagnostyczne umożliwiające wykrywanie i szybką identyfikację dermatofitów bezpośrednio z próbek pacjentów. Wprowadzenie ich do rutynowej diagnostyki w laboratoriach przyczyniłoby się do rozpowszechnienia diagnostyki dermatofitów, a co za tym idzie do zwiększenia skuteczności terapii antydermatofitowej.


  • Rozdział 6. Epidemiologia molekularna - nowe metody typowania diagnostycznego mikroorganizmów = Molecular epidemiology new methods for diagnostic typing of microorganismus
    • Beata Krawczyk
    • Józef Kur
    2008

    Molekularne metody diagnostyczne oparte o analizę kwasów nukleinowych dają nowe możliwości laboratoriom w szybkim wykrywaniu i różnicowaniu mikroorganizmów patogennych. W pracy przedstawiono panujące tendencje w zastosowaniach metod typowania genetycznego znaczących klinicznie mikroorganizmów w Europie, a także omówiono niektóre techniki stosowane w laboratoriach mikrobiologicznych, z uwzględnieniem ich zdolności aplikacyjnych, zalet i wad oraz wymagań co do potencjału dyskryminacyjnego. Na tym tle pokazano użyteczność dwóch nowych technik ADSRRS i PCR MP, mogących znaleźć różne zastosowania w badaniach epidemiologicznych.


  • Rozkład mocy interferencji w łączu w górę dla zmiennych warunków pracy systemu UMTS
    • Małgorzata Gajewska
    • Sławomir Gajewski
    2008 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W pracy przedstawiono analityczną metodę określania mocy wspólnokanałowych interferencji zewnętrznych i własnych dla łącza w górę i w dół. Scharakteryzowano cyfrową mapę wysokości terenu miasta Gdańska wraz z warstwą budynków, na której zaplanowano przykładową sieć komórkową systemu UMTS z interfejsem radiowym WCDMA/FDD. Opisano wyniki badań symulacyjnych rozkładu mocy interferencji w łączu górę przy zmiennych warunkach operacyjnych pracy systemu UMTS.


  • Rozpoznanie ról użytkowników usługi e-mail z wykorzystaniem metody opartej na ontologii
    • Radosław Brendel
    • Henryk Krawczyk
    2008 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Sieci społeczne jako struktury ukazujące społeczne powiązania pomiędzy osobami lub całymi organizacjami poddawane są często analizie w celu rozpoznania ról, jakie pełnią poszczególni aktorzy w danej sieci. Taka klasyfikacja ról odgrywanych przez aktorów może dostarczać wielu cennych informacji o danej sieci, gdyż daje nam całościowy obraz danej sieci pozwalając na zrozumienie, w jaki sposób sieć jest zorganizowana, i w jaki sposób zareaguje ona w przypadku pojawienia się zewnętrznych lub wewnętrznych zdarzeń. W artykule opisujemy, w jaki sposób taka klasyfikacja ról może zostać przeprowadzona w oparciu o metodę wykorzystującą ontologię opisaną w języku OWL oraz odpowiednie narzędzia z nią związane. Jako przykładową sieć społeczną wykorzystamy sieć użytkowników systemu poczty elektronicznej.


  • Rozproszone mechanizmy obrony przed niekooperacyjnym zachowaniem węzłów w wieloskokowych sieciach bezprzewodowych
    • Krzysztof Gierłowski
    • Tomasz Gierszewski
    • Jerzy Konorski
    2008 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W chwili obecnej rosnącym zagrożeniem dla funkcjonowania sieci staje się niekooperacyjne zachowanie węzłów, tzn. ataki polegające na przyjęciu przez nie procedur funkcjonowania niezgodnych ze standardem, aby uzyskać niesprawiedliwą przewagę nad innymi węzłami.Jest to możliwe na skutek obecnego podejścia do projektowania mechanizmów sieciowych, nastawionego na maksymalizację ogólnej efektywności przy jednoczesnym założeniu pełnej współpracy wszystkich węzłów. Co więcej, wykrycie tego typu praktyk jest zdaniem trudnym, ze względu na brak odpowiednich mechanizmów nadzoru i zapobiegania.W poniższym artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat ogólnej strategii wykrywania i obrony przed tego typu atakami w wieloskokowych sieciach bezprzewodowych, poparty przykładami konkretnych zachowań niekooperacyjnych. Załączamy również wyniki badań symulacyjnych oraz testów przeprowadzonych w stworzonym przez nas rzeczywistym systemie testowym.


  • Rozproszony system wyznaczania trajektorii poruszających się obiektów
    • Zdzisław Kowalczuk
    • Mariusz Domżalski
    2008 Pełny tekst Measurement Automation Monitoring

    W pracy rozważa się problem śledzenia trajektorii poruszających się obiektów przy użyciu rozproszonego systemu śledzenia. W systemie takim trajektoria poruszającego się obiektu jest wyznaczana przez grupę lokalnych estymatorów. Każdy z tych estymatorów korzysta z filtru Kalmana i danych z pojedynczego źródła w celu określenia trajektorii obiektu. Wyznaczone trajektorie są następnie przesyłane do systemu centralnego, gdzie następuje ich fuzja, czyli proces określania na podstawie trajektorii lokalnych jednej, potencjalnie najdokładniejszej trajektorii centralnej. Praca stanowi wstępną fazę badań algorytmów fuzji danych z wielu źródeł.


  • Rozwiązania konstrukcyjne układów chłodzenia cieczą silników tłokowych
    • Zbigniew Kneba
    2008 Pełny tekst Journal of KONES

    W artykule przedstawiono różne rozwiązania konstrukcyjne układów chłodzenia tłokowych silników spalinowych. Szczególną uwagę poświęcono sposobom chłodzenia cylindrów. Zwrócono uwagę na możliwości sterowania parametrami pracy układów.


  • Rozwiązania mechatroniczne w nadzorowaniu drgań robotów przemysłowych za pomocą sterowania modalnego
    • Krzysztof Jan Kaliński
    • Krzysztof Jasiński
    2008

    W pracy rozważa się drgania modelowanego dyskretnie niestacjonarnego układu nośnego manipulatora IRb-6 metodą sztywnych elementów skończonych. Do nazdorowania drgań wykorzystano algorytm sterowania modelanego przy energetycznym wskaźniku jakości, z elementami projektowania mechatronicznego. Uwzględnia on zmianę w czasie względem trajektorii ruchu zadanego, energii potencjalnej, kinetycznej oraz energii sysgnału sterującego.


  • Rozwiązania szczególne
    • Ryszard Krystek
    2008

    W wyjątkowo skomplikowanych układach geometrycznych krzyżujących się dróg, w trudnych warunkach lokalizacyjnych połączonych z asymetrycznym obciążeniem węzła ruchem, nie można zastosować klasycznych rozwiązań symetrycznych. Wówczas powinny być stosowane szczególne rozwiązania, uwzględniające specyfikę lokalnych warunków topograficznych, istniejącej zabudowy oraz rozkładu potoków ruchu. W opracowaniu opisano zagadnienia dotyczące rozwiązań szczególnych takie jak: zespoły węzłów, węzły z podłączeniem dróg podrzędnych, deformacje węzłów, węzły przedmostowe, włączenia autostrad do układu miejskiego oraz techniki poboru opłat na drogach.


  • Rozwój małych firm na Pomorzu - teoria i wyniki badań
    • Julita Wasilczuk
    2008

    Artykuł przedstawia współczesne teorie wzrostu małych przedsiębiorstw. Ich analiza służy do przedstawienia wyników dotyczących zmian zatrudnienia oraz wielkości sprzedaży w 1 584 firmach przebadanych na Pomorzu.


  • Rozwój metod pomiaru rezystancji udarowej uziemień na podstawie prac prowadzonych w Politechnice Gdańskiej
    • Stanisław Wojtas
    • Miron Galewski
    • Marek Wołoszyk
    2008

    Przedstawiono historię prac związanych z pomiarami rezystancji uziemień prowadzonych w Politechnice Gdańskiej od połowy ubiegłego wieku. Omówiono metodę pomiaru, stosowane mierniki, konfigurację obwodu i definicję rezystancji uziemienia mierzonej przy prądach impulsowych o czasie czoła zbliżonym do udaru piorunowego. Porównano wyniki pomiarów uziemień metodami statyczną i udarową. Wprowadzony współczynnik udaru jako stosunek obu wielkości jest wskaźnikiem zachowania się uziemienia podczas wyładowania atmosferycznego. Metoda udarowa pozwala mierzyć uziemienia odgromowe, zarówno linii elektroenergetycznych jak również obiektów kubaturowych, bez rozłączania przewodów odprowadzających.


  • Rozwój technik spawania pod wodą
    • Jerzy Łabanowski
    2008 Przegląd Spawalnictwa

    W artykule przedstawiono stan obecny oraz perspektywy rozwoju technik spawania pod wodą. Przeanalizowano najważniejsze problemy spawania w środowisku wodnym oraz wskazano kierunki podejmowanych badań zmierzających do opanowania tego trudnego procesu.


  • Równania stosowane w technologii oczyszczania ścieków
    • Piotr Kowalik
    2008

    Praca omawia zagadnienia matematyzacji procesów oczyszczania ścieków. Punktem wyjścia jest system reakcji chemicznych i biochemicznych. Praca omawia modelowanie matematyczne oczyszczalni ścieków wraz z przykładami i wnioskami na przyszłość.


  • Różne aspekty działalności innowacyjnej w sektorze MSP
    • Piotr Grudowski
    2008

    W opracowaniu przedstawiono rozważania dotyczące znaczenia i specyfiki działalności innowacyjnej w małych i średnich przedsiębiorstwach.Określono charakterystyczne cechy tej grupy organizacji w odniesieniu do wprowadzania innowacji procesowej i organizacyjnej. Szczególną uwagę zwrócono na zalezności pomiędzy działalnościa innowacyjną a zarządzaniem wiedzą i normatywnymi systemami zarządzania.


  • RSN reverse converter based on core function
    • Maciej Czyżak
    2008

    zaprezentowano nową architekturę konwertera z systemu resztowego do systemu binarnego opartego na funkcji jądra dla modułów 5-bitowego. Zastosowano niekrytyczną funkcję jądra.Obliczanie funkcji jądra jest realizowane przy użyciu chińskiego twierdzenia dla funkcji jądra (CRTCF). Założono także, że jeden z modułów jest potegą 2. Architektura ta umożliwia zmniejszenie złożoności sprzętowej o ok. 12.5% w porównaniu z innymi architekturami dla tego samego zakresu liczbowego.