Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2008

Pokaż wszystkie
  • Zastosowanie metody różnic skończonych do symulacji czujników elektrokatalitycznych
    • Grzegorz Jasiński
    • Piotr Jasiński
    • Bogdan Chachulski
    • Antoni Zbigniew Nowakowski
    2008 Elektronika : konstrukcje, technologie, zastosowania

    W pracy przedstawiono nowe podejście do symulacji charakterystyk woltamperometrycznych czujnika elektrokatalitycznego w oparciu o ogólne prawa i równania opisujące zjawiska elektrochemiczne. Opracowano w tym celu odpowiednie oprogramowanie wykorzystujące metodę różnic skończonych. Wyniki symulacji porównano z wynikami pomiarów oraz symulacji uzyskanymi za pomocą stosowanych wcześniej narzędzi.


  • Zastosowanie modeli matematycznych przy projektowaniu podsystemów energetycznych statków
    • Ryszard Arendt
    • Andrzej Kopczyński
    2008 Pomiary Automatyka Robotyka

    W artykule przedstawiono koncepcję wykorzystania modeli matematycznych oraz badań symulacyjnych przy projektowaniu podsystemów energetycznych statku. Przedstawione procedury oraz modele matematyczne zostaną włączone do systemu ekspertowego wspomagającego projektowanie statków.


  • Zastosowanie modelowania źródła hałasu kolejowego dla polskich pociągów
    • Małgorzata Reiter
    • Bożena Kostek
    2008 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Celem referatu jest zaprezentowanie wyników implementacji modelu prognozowania źródłowego hałasu kolejowego zawartego w projektach HARMONOISE/IMAGINE, opartego na danych referencyjnych tego modelu. Wyniki prognozowania porównano z wynikami pomiarów przeprowadzonych w warunkach rzeczywistych i na tej podstawie wyznaczono wartości błędów pomiędzy obliczeniami a wartościami pomiarowymi. W modelu przyjęto takie same warunki atmosferyczne, w jakich przeprowadzone zostały pomiary. Przedstawiono problem związany z danymi referencyjnymi zawartymi w modelu, które nie w pełni odpowiadają strukturze polskiej kolei oraz przedyskutowano wpływ innych składników obliczeń na uzyskiwane wyniki. W referacie zasygnalizowano również możliwość wykorzystania omawianej metody do generowania dynamicznych map hałasu.


  • Zastosowanie MusicXML do wymiany danych oraz wizualizacji partytur
    • Wioleta Szwoch
    2008

    W rozdziale przedstawiono krótki opis standardu MusicXML. Pokazano możliwość jego zastosowania do wymiany danych pomiędzy bazą danych cyfrowych dokumentów muzycznych, a innymi aplikacjami czy bibliotekami. Zwrócono uwagę na problem wizualizacji wydobytych z bazy danych partytur cyfrowych w formacie MusicXML. Wskazano możliwość wykorzystania XML-owego standardu grafiki wektorowej SVG do wizualizacji partytur w środowisku internetu. Przedstawiono również praktyczne wykorzystanie przedstawionych koncepcji wykorzystania MusicXML w stworzonej cyfrowej bibliotece dokumentów muzycznych Moniuszko.


  • Zastosowanie nagniatania w obróbce wykończeniowej części maszyn
    • Włodzimierz Przybylski
    • Aleksandra Teresa Wiśniewska
    2008

    W pracy przedstawiono możliwości stosowania różnych odmian obróbki nagniataniem w technologii dokładnych części maszyn szczególnie klasy wałek. Dokonano porównania efektów obróbkowych przedmiotów obrabianych przez nagniatanie i toczenie. Podano przykłady stosowania nagniatania w produkcji wałków wraz z narzędziami i obrabiarką CNC opracowanymi w Katedrze Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Politechniki Gdańskiej. Przedstawiono koncepcję zastosowania nagniatania w adaptacyjnych systemach ESP.


  • Zastosowanie nagniatania w technologii złącz rurowych
    • Włodzimierz Przybylski
    2008

    W pracy przedstawiono wyniki badań i możliwości zastosowania nagniataków do tworzenia złączy rurowych przez nagniatanie zewnętrzne. Jako narzędzia do nagniatania zastosowano nagniatak jednokrążkowy z dociskiem sprężystym oraz wielorolkową głowicę z nastawianym wciskiem nagniatania. Obiektem badań było złącze rura-wkładka z aluminium AA6060 o różnych ukształtowaniach powierzchni wkładki (rowki i radełkowanie). Złącza uzyskane przez nagniatanie zewnętrzne poddano próbom rozłączania na maszynie wytrzymałościowej ZWICE 1475.


  • Zastosowanie połączenia mikroekstrakcji do fazy stacjonarnej i chromatografii gazowej do oznaczania lotnych kwasów tłuszczowych w próbkach środowiskowych i pokrewnych=Application of combination of solid phase microextraction and gas chromatography for determination of volatile fatty acids in environmental and related samples
    • Anna Banel
    • Bogdan Zygmunt
    2008 Ecological Chemistry and Engineering S - Chemia i Inżynieria Ekologiczna S

    Oznaczanie lotnych kwasów tłuszczowych (LKT) w próbkach środowiskowych wymaga najczęściej izolacji i wzbogacania analitów na etapie przygotowania próbek oraz zastosowania techniki o dużym potencjale separacyjnym i identyfikacyjnym na etapie oznaczeń końcowych. W pracy dokonano krytycznego przeglądu zastosowań wygodnej i często stosowanej techniki mikroekstrakcji do fazy stacjonarnej (SPME) w połączeniu z wysokosprawną techniką chromatografii gazowej (GC) w oznaczaniu LKT w próbkach środowiskowych i pokrewnych.


  • Zastosowanie przetworników jonoczułych typu isfet w bezprzewodowych sieciach sensorowych
    • Maciej Kokot
    2008 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W pracy przedstawiono zasadę działania pH-metrycznych czujników ISFET, ich istotne układy pracy oraz wady i zalety w analizie elektrochemicznej w środowiskach wodnych i niewodnych. Określono wymagania dla przetworników pracujących w warunkach polowych, poza laboratorium. Przedstawiono technologię bezprzewodowych sieci sensorowych. Zaproponowano układ węzła sensorowego ze skompensowanym termicznie różnicowym przetwornikiem ISFET o minimalnym poborze energii.


  • Zastosowanie rachunku operatorów w rozwiązywaniu równań różnicowych cząstkowych
    • Marta Wieluńska
    2008

    Zastosowano metody operatorowe, które pozwalają wyznaczyć wartości własne i elementy własne równania różnicowego z odpowiednimi warunkami jednorodnymi, oraz pokazane jest kiedy te wartości i elementy własne są dodatnie. Wyznaczone wartości własne i elementy własne można wykorzystać do wyznaczenia odpowiedzi dyskretnych układów dynamicznych o parametrach rozłożonych.


  • Zastosowanie reguł rozmytych w komputerowej animacji postaci
    • Piotr Szczuko
    2008

    Przedmiotem badawczym rozprawy jest wykazanie możliwości wspomagania komputerowej animacji postaci poprzez wykorzystanie metod inteligentnych, szczególnie logiki rozmytej, w taki sposób, aby możliwe było uzyskiwanie animacji płynnych i nacechowanych stylistycznie, dla których punktem wyjścia są animacje schematyczne, które nie posiadają tych cech. Wiedza zawarta w literaturze animacji i wiedza oparta na wynikach wydobywania danych z przykładów uczących (ang. data mining) jest reprezentowana w postaci reguł rozmytych. Przetwarzanie reguł pozwala na wyznaczenie opisu tych elementów animacji, które wpływają na subiektywnie postrzegane cechy ruchu: jakość, płynność i naturalność. Przedstawiony powyżej zakres eksperymentów wiąże się z postawionymi w rozprawie tezami:1. Logika rozmyta może być stosowana jako narzędzie przetwarzania reguł opisujących animację w procesie generowania animowanych gestykulacji.2. Wykorzystanie w algorytmach komputerowej animacji klasycznych reguł animacji rysunkowej sformułowanych w języku naturalnym, pozwala na poprawę realizmu ruchu wirtualnych postaci.3. Zastosowanie rozmytego przetwarzania reguł animacji zwiększa efektywność procesu tworzenia klatek pośrednich animowanego obrazu.W toku rozprawy powyższe tezy zostają udowodnione. Wynikiem praktycznym jest środowisko komputerowe do tworzenia animacji, wykorzystujące opracowany system wspomagania animacji oparty o wnioskowanie rozmyte.


  • Zastosowanie rozpoznawania notacji muzycznej do pozyskiwania danych w bibliotekach cyfrowych
    • Mariusz Szwoch
    2008

    Biblioteki cyfrowe dokumentów muzycznych umożliwiają przechowywanie różnorodnej, multimedialnej informacji muzycznej. Oprócz opisu bibliograficznego obejmować ona może również dane w postaci nagrań dźwiękowych i wideo, obrazów partytur oraz partytur w postaci cyfrowej. W związku z potrzebą efektywnego pozyskiwania zawartości multimedialnej biblioteki cyfrowej oraz automatycznego indeksowania przechowywanych multimediów, należy rozwijać odpowiednie narzędzia przetwarzania i rozpoznawania dokumentów muzycznych. W rozdziale przedstawiono możliwość wykorzystania do tych celów systemów rozpoznawania notacji muzycznej (OMR). Rozważania oparto na stworzonym systemie OMR Guido i prototypowej bibliotece cyfrowych dokumentów muzycznych - Moniuszko.


  • Zastosowanie superkomputera do tworzenia dynamicznych map hałasu
    • Maciej Szczodrak
    • Andrzej Czyżewski
    2008 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W artykule przedstawiono koncepcję i implementację Modelu Dynamicznego Prognozowania Hałasu przeznaczonego do tworzenia map hałasu. Omówiony został cel wykonania powstałej aplikacji. Zawarto krótki opis użytego sprzętu. Omówiono poszczególne elementy Modelu Dynamicznego Prognozowania Hałasu oraz zastosowane metody. Przedstawiono zagadnienia związane z implementacją algorytmów na klastrze komputerowym. Zaprezentowano również rezultaty eksperymentów otrzymanych podczas eksploatacji modelu prognozowania hałasu.


  • Zastosowanie superkondensatorów w autonomicznych systemach fotowoltaicznych
    • Wojciech Grzesiak
    • Tomasz Maj
    • Jerzy Początek
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    2008

    Superkondensatory (ang. supercapacitors, ultracapacitors, double-layer capacitors, gold capacitors and power capacitors) stanowią istotną nowość w energetyce prądu stałego, zwłaszcza w dziedzinie magazynowania i oddawania energii.Przy ogólnych cechach zbliżonych do cech akumulatorów superkondensatory wyróżniają się nieosiągalną dla akumulatorów zdolnością do szybkiego ładowania prądem o dużym natężeniu oraz do chwilowego, jeszcze szybszego, oddawania dużej mocy i prądu. Ponadto superkondensatory cechuje większa gęstość energii, niż ma to miejsce w innych kondensatorach, większa gęstość mocy niż w akumulatorach oraz wielokrotnie wyższa osiągalna ilość cykli ładowania i rozładowania w porównaniu z akumulatorami, sięgająca miliona cykli. Surowce użyte do produkcji superkondensatorów charakteryzują się niewielką toksycznością i cechują się przeciętną dostępnością. Z racji swojej rozległej działalności w dziedzinie fotowoltaiki Autorzy podjęli i zaprezentowali pionierskie próbyzastosowania superkondensatorów jako jedynego lub wspierającego źródła służącego do gromadzenia energii PV w autonomicznych instalacjach.


  • Zastosowanie superkondensatorów w autonomicznych systemach fotowoltaicznych
    • Wojciech Grzesiak
    • Tomasz Maj
    • Jerzy Początek
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    2008 Elektronika : konstrukcje, technologie, zastosowania

    Opracowany we własnym zakresie, wykonany i opisany zespół układów elektronicznych, nieodzownych w wyposażeniu każdej baterii superkondensatorów stwarza wyjściowe warunki do wszechstronnych badań eksploatacyjnych kosztownej baterii. Wśród nich przedmiotem czołowych i pionierskich w kraju zainteresowań autorów jest problem efektywnej współpracy autonomicznych instalacji PV i superkondensatorów, mających szanse na całkowite wyeliminowanie kłopotliwych akumulatorów.


  • Zastosowanie techniki dozymetrii pasywnej w monitorowaniu poziomu stężeń analitów z grupy BTEX w powietrzu atmosferycznym na terenie Aglomeracji Trójmiejskiej i Tczewa
    • Magdalena Urbanowicz
    • Bożena Zabiegała
    • Krystyna Szymańska
    • Jacek Namieśnik
    2008

    W celu określenia poziomu stężeń związków z grupy BTEX (benzen, toluen, etylobenzen, o-,m-,p-ksyleny) w powietrzu atmosferycznym na terenie Aglomeracji Trójmiejskiej i Tczewa, przeprowadzono 12 kampanii pomiarowych z wykorzystaniem techniki dozymetrii pasywnej na etapie pobierania próbek. Wybrano dwa typy dozymetrów pasywnych: próbniki typu dyfuzyjnego - Orsa 5 ( National Dräger) i Radiello (FS Maugeri); próbnik typu permeacyjnego - własnej konstrukcji wyposażony w półprzepuszczalną membranę wykonaną z polidimetylosiloksanu (PDMS). Zaobserwowano różnice w średniorocznych ważonych stężeniach związków z grupy BTEX w zależności od lokalizacji miejsca pobierania próbek. Otrzymane wyniki pozwalają stwierdzić iż poziomy związków z grupy BTEX w powietrzu atmosferycznym wykazują niewielką zmienność sezonową. Wyższy poziom stężenia zaobserwowano w sezonie wiosenno-zimowym a niższy w sezonie letnim. Wartości średniorocznego ważonego stężenia benzenu dla wybranych do badań dozymetrów pasywnych niewiele przekraczają dopuszczalna wartość granicznego poziomu benzenu przewidziana w dyrektywie unijnej. Wartości te mieszczą się w granicach marginesu tolerancji wynoszącego 10 µg m -3 dla średniego ważonego stężenia benzenu w odniesieniu do roku kalendarzowego.Przeprowadzone badania dostarczyły cennych informacji o jakości powietrza atmosferycznego pod względem zawartości związków z grupy BTEX w powietrzu atmosferycznym na terenie Aglomeracji Trójmiejskiej i Tczewa. Dodatkowo potwierdzono celowość wyboru techniki dozymetrii pasywnej jako narzędzia wykorzystywanego w monitorowaniu poziomu stężeń związków z grupy BTEX w powietrzu atmosferycznym.


  • Zastosowanie zmodyfikowanego pierścienia wewnętrznego jako metody redukcji efektów dynamicznych podczs oprózniania silosów smukłych
    • Maciej Niedostatkiewicz
    2008 Pełny tekst Acta Agrophysica

    W artykule przedstawiono wyniki badań doświadczalnych nad zastosowaniem piescienia wewnetrznego jako elementu modelującego przepływ materiału sypkego oraz redukującego samowzbudne efekty dynamoiczne powstające podczas grawitacyjnego oprózniania silosu smukłego. Doświadczenia przpeorwadzono dla różnych wymiarów i lokalizacji peirścienia. Podjęto próbe analizy możlwiości aopplikacji pierścienia wewnetrznego jako metody redukcji efektów dynamicznych w silosach w skali naturalnej.


  • Zawartość wybranych metali ciężkich w makrofitach oczyszczalni hydrofitowej
    • Ewa Wojciechowska
    • Hanna Obarska-Pempkowiak
    2008 Gaz, Woda i Technika Sanitarna

    W artykule omówiono rozmieszczenie wybranych metali ciężkich (Cd, Pb, Zn, Cu, Fe, i Mn) w ekosystemie oczyszczalni hydrofitowej o przepływie powierzchniowym w miejscowości Bielkowo w województwie pomorskim. Analizowany obiekt znajduje się na cieku będącym dopływem Jeziora Goszyńskiego, na którym zlokalizowane jest ujęcie wody pitnej dla Gdańska i służy do oczyszczania spływów powierzchniowych z pól uprawnych. Badano rozmieszczenie metali w systemie hydrofitowym, stężenia metali w częściach podziemnych i nadziemnych roślin oraz zmiany sezonowe zawartości metali w poszczególnych częściach roślin. Stwierdzono, że w ekosystemach oczyszczalni hydofitowych następuje efektywne usuwanie metali ciężkich w wyniku ich akumulacji przez makrofity. Największe ilości metali ciężkich akumulowane był w korzeniach roślin. Zmiany sezonowe ilości metali przebiegały odmiennie dla trzech analizowanych gatunków roślin. W przypadku manny mielec następował wzrost ilości akumulowanych metali w ciągu sezonu wegetacyjnego, a dla trzciny maksymalna zawartość metali obserwowano latem, zaś w przypadku pałki szerokolistnej zawartość metali zmniejszała się w trakcie sezonu wegetacyjnego.


  • Zbiór zadań z odpowiedziami do ćwiczeń z elektroniki. [online]. [dostęp 2009.06.15]. Dostępny w World Wide Web: http://www.ely.pg.gda.pl/kelime/
    • Adam Muc
    2008

    Zadania obejmowały następującye zagadnienia: bierne elementy nieliniowe, diody , tranzystor bipolarny - układy polaryzacji, tranzystor unipolarny - układy polaryzacji, wzmacniacze oparte na tranzystorze bipolarnym, wzmacniacze operacyjne, wzmacniacze oparte na tranzystorze unipolarnym, źródła prądowe, filtry, generatory.


  • ZEUS - project of integrated transport safety system in Poland
    • Ryszard Krystek
    • Lech Michalski
    • Joanna Żukowska
    2008 Zeszyty Naukowe Akademii Marynarki Wojennej

    Polska, podobnie jak inne kraje UE, doświadcza znaczących dysproporcji pomiędzy liczbą wypadków w transporcie drogowym i pozostałych jego rodzajach. Każda z gałęzi posiada różny system zarządzania bezpieczeństwem , bazy danych, zarządców infrastruktury itp. Chociaż systemy poszczególnych rodzajów transportu tak się różnią, poprawę ich bezpieczeństwa można osiągnąć poprzez integrację i wzajemne korzystanie z dobrych - krajowych i międzynarodowych - doświadczeń. Jest to zgodne z polityką UE. Projekt ZEUS wraz ze swoim celem - budowa struktur zintegrowanego systemy bezpieczeństwa transportu w Polsce - jest przykładem takiej inicjatywy.