Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2008
Pokaż wszystkie-
Zaburzenia radioelektryczne wytwarzane przez nowoczesne urządzenia oświetleniowe
- Jarosław Łuszcz
- Marek Olesz
W artykule zaprezentowano zmienione wymagania normalizacyjne w zakresie emisji zaburzeń radioelektrycznych dla urządzeń oświetleniowych oraz przedstawiono przykładowe wyniki pomiarów emisyjności powszechnie stosowanych świetlówek kompaktowych w odniesieniu do innych źródeł swiatła.
-
Zagadnienia prawno-finansowe w procesie inwestycyjnym
- Ziemowit Suligowski
Szczególne problemy procesu inwestycyjnego. Zagadnienia prawno-finansowe ze szczególnym uwzględnieniem istniejących zagrożeń. Efekty kontroli Komisji Europejskiej. Niska jakość polskich projektów.
-
Zagospodarowanie wód opadowych
- Ziemowit Suligowski
Wody opadoiwe. Powstawanie spływu, problemy ekologicznbe i techniczne kanalizowania. Rozwiązania problemu.
-
Zagospodarowanie wód opadowych
- Ziemowit Suligowski
Wody opadowe. Problemy funkcjonowania systemów, zasadność rozwiązań alternatywnych. Przegląd rozwiązań, propozycje zasad ich stosowania
-
Zagrożenia korozyjne instalacji sterylizacyjnych
- Juliusz Orlikowski
- Stefan Krakowiak
Opisano zagrożenia związane z korozją stali specyfikowanych do budowy instalacji sterylizacyjnych oraz wskazano na metody ich detekcji.
-
Zagrożenia korozyjne tanków fermentacyjnych i leżakowych
- Juliusz Orlikowski
- Stefan Krakowiak
- Elżbieta Jóźwicka
Przedstawiono charakterystykę zagrożeń korozyjnych mogących występować w tankach leżakowych i fermentacyjnych wykonanych ze stali wysokostopowych. Opisano główne czynniki wpływające na korozję stali wysokostopowych. Określono przyczyny występowania korozji oraz sposoby jej zapobiegania.
-
Zależność parametrów przenikania i absorpcji wodoru od mikrostruktury stali S355 i jej złączy spawanych
- Krzysztof Szymlek
- Janusz Ćwiek
W artykule przedstawiono korelację pomiędzy mikrostrukturą stali S355 w różnym stanie obróbki cieplnej oraz strukturą jej złączy spawanych a przenikaniem i absorpcją wodoru. Za pomocą metody Devanathana-Stachurskiego dla różnych struktur, określono wartości współczynników dyfuzji sieciowej wodoru, pozornych współczynników dyfuzji wodoru i stężenia wodoru przy powierzchni wejściowejmembrany. Za pomocą ekstrakcji próżniowej określono wartości stężeń wodoru pułapkowanego nieodwracalnie dla materiału rodzimego w różnym stanie obróbki cieplnej i dla spoiny. Stwierdzono, że stal S355 w stanie normalizowanym o strukturze ferrytyczno-perlitycznej, charakteryzuje się największym współczynnikiem dyfuzji sieciowej.Największe stężenie wodoru pułapkowanego nieodwracalniema spoina.
-
Założenia do budowy modelu inteligentnych procesów biznesowych
- Janusz Czuchnowski
- Cezary Orłowski
W artykule zaprezentowano założenia do budowy modelu procesów biznesowych.
-
Założenia i cele projektu ZEUS
- Ryszard Krystek
Wstępnym celem projektu jest integracja działań na rzecz budowy systemu bezpieczeństwa w transporcie tak, aby jego funkcjonowanie nie było efektem doraźnych realcji społeczeństwa na pojedyncze katastrofy, lecz metodycznym działaniem, zapewnionym prawem ustanowionym na baziw solidnych i dobrze udokumentowanych działań naukowych. Głownym celem projektu jest opracowanie modelu zintegrowanego systemu bezpieczeństwa transportu, tak by służył decydentom jako narzędzie do podejmowania właściwych decyzji dotyczacych budowy i rozwoju infrastruktury oraz środków transportu, atakże specjalisom realizującym te decyzje.
-
Zarys koncepcji poznania w fenomenologii Maxa Schelera
- Mieczysław Migoń
W eseju przedstawiłem w zwięzły sposób problematykę teoriopoznawczą z jej odniesieniem do problemu realności w myśli filozoficznej współtwórcy fenomenologii. Uwypukliłem następującą tematykę teoriopoznawczą scil.: porządek tego, co dane, wiedza ekstatyczna, transcendencja świadomości, a także problem a priori w aspekcie wartość- etos, problem sfer, poznanie i jego miary, problem relatywności bytowej oraz pojęcie "fantazji". Pokazałem, że powyższa tematyka/problematyka jest motywowana przez Schelerowską fenomenologię rzeczy. I tak teorię poznania motywował Scheler w jak najszerszym zakresie jako zarówno teorię spostrzeżenia i myślowego przetwarzania obiektywnych treści bytu, jak również jako teorię spostrzegania wartości i osądzania istot. Z kolei pokazałem to, że Scheler przyjmuje, iż "oczywistość" bytu realnego (świata) i "oczywistość" istoty (ducha osoby) są ontycznie w jednakowym stopniu pierwotne. Najbardziej oczywiste jest to, że w ogóle jest "coś". Podkreśliłem, że różnica pomiędzy bytem intencjonalnym (ens intentionale) i bytem realnym (ens reale) jest faktem. Następnie uwypukliłem, że po 1922r. występuje przejście w myśli Schelera od fenomenologicznych intuicji związanych ściśle z intencjonalnym realizmem do bezpośredniego przeżycia realności. Z kolei podkreśliłem, że nie zmienia się jednak znaczenie faktu, że bezpośredni kontakt z bytem nawiązujemy tylko za pośrednictwem ujęcia istot i wartości. Wtedy to w przeżyciu realności świata dana jest nam zarówno istota, jak i wartość przedmiotowego świata. Pokazałem również, że oczywistość "czegoś" jest określona w ramach doświadczenia "oporu" i skuteczności "czegoś" jako rzeczy.
-
Zarządzanie bezpieczeństwem w złożonych obiektach i instalacjach krytycznych
- Kazimierz Kosmowski
- Jacek Zawalich
W rozdziale scharakteryzowano wybrane metody wspomagające zarządzanie bezpieczeństwem w systemach technicznych, w tym metodę RCM (reliability-centered maintenance) polegającą na proaktywnej obsłudze, której celem jest nie dopuszczać lub przynajmniej ograniczać skutki potencjalnych uszkodzeń oraz metodę RBM (risk-based maintanance) i procedurę RIMAP (risk-based inspection and maintanance procedures) stosowaną w zarządzaniu bezpieczeństwem obiektów i maszyn krytycznych. Przedstawiono ogólne powiązania w zintegrowanym systemie ocen ryzyka i zarządzania bezpieczeństwem z uwagą na elementy mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo obiektu krytycznego podczas sytuacji nienormalnych i awaryjnych.
-
Zarządzanie krajobrazem w czasach konsumpcji
- Anna Górka
Konsumpcyjna rzeczywistość późnej nowoczesności przeformułowuje kształty krajobrazu kulturowego. W zarządzaniu krajobrazem kulturowym ujawniają się sprzeczności pomiędzy ciągłością kultury a jej epizodycznością, pomiędzy tym co publiczne a tym co prywatne, pomiędzy użytkownikiem a konsumentem krajobrazu, wreszcie pomiędzy wartością dziedzictwa a jego wystawionym na sprzedaż symbolem. Rozwiązanie rodzących się w warunkach konsumpcji problemów kształtowania krajobrazu wymaga rozwijania kompetencji przestrzennej w procesie edukacji.
-
Zarządzanie międzynarodowe a modele zarządzania : amerykański, azjatycki, europejski, globalny
- Małgorzata Rozkwitalska
Celem pracy jest przedstawienie głównych charakterystyk modeli zarządzania przedsiębiorstw amerykańskich, azjatyckich i europejskich. Podjęto także próbę zdefiniowania modelu globalnego zarządzania.Rozważania oparto na czterech zasadniczych częściach. W pierwszej przedstawiono znaczenie różnic kulturowych dla prowadzania działalności w skali międzynarodowej. Druga część opisuje pod-stawowe wyznaczniki zarządzania w firmach amerykańskich, azjatyckich i europejskich. Prezentując model azjatycki skupiono się przede wszystkim na przedstawieniu specyfiki zarządzania japońskiego. Krótko scharakteryzowano zarządzanie w firmach chińskich. Wątpliwości rodzą się w związku z analizą modelu europejskiego. Duża różnorodność kulturowa państw europejskich nasuwa pytanie, czy możliwe jest stworzenie jednolitego wzorca sposobu zarządzania firmą europejską? Próba odpowiedzi na postawione pytanie zawarta jest w punkcie 2 pracy. Wskazano na cechy wspólne w podejściu menedżerów europejskich do kwestii prowadzenia biznesu oraz rozbieżności, wynikające z kultur narodowych. W dalszej części rozważań zdefiniowano pojęcie przedsiębiorstwa globalnego oraz wskazano na główne atrybuty zarządzania globalnego. Czy przedsiębiorstwa odzwierciedlają specyfikę narodowych modeli zarządzania, czy też modelu globalnego? W ostatniej części pracy zawarto podsumowanie rozważań.
-
Zarządzanie należnościami w gospodarce rynkowej
- Anna Rzeczycka
- Gabriela Golawska-Witkowska
W pracy przedstawiono znaczenie zarządzania należnościami przedsiębiorstwa w kształtowaniu poziomu jego płynności. Określono strategie zarządzana należnościami oraz dokonano przeglądu metod, pozwalających na kształtowanie poziomu należności w przedsiębiorstwie.
-
Zarządzanie ryzykiem w inżynierii drogowej
- Kazimierz Jamroz
Każdego roku na polskich drogach ginie ponad 5000 osób. Jednym z narzędzi do wyboru odcinków najbardziej niebezpiecznych jest ocena potencjału redukcji ofiar śmiertelnych wypadków drogowych na tych odcinkach. W artykule przedstawiono przykłady zastosowania zarządzania ryzykiem w inżynierii drogowej. Przedstawiono także koncepcję ogólną metody zarządzania ryzykiem na drogach krajowych w Polsce.
-
Zarządzanie wiedzą ontologiczną w środowisku semantycznego internetu
- Krzysztof Goczyła
- Piotr Piotrowski
- Aleksander Waloszek
- Wojciech Waloszek
- Teresa Zawadzka
- Michał Zawadzki
W rozdziale zaprezentowano wyniki grupy badawczej Knowledge Management Group at Gdańsk University of Technology (KMG@GUT) w zakresie nowych metod reprezentacji i przetwarzania wiedzy sformułowanej w formie ontologii. Metody te wpisują się w aktualne kierunki rozwojowe inicjatywy Semantic Web: wykorzystują do zapisu ontologii logikę opisową (a więc są zgodne ze standardem OWL-DL), biorą pod uwagę rozproszenie wiedzy pomiędzy różne heterogeniczne źródła, z uwzględnieniem ich wiarygodności, umożliwiają modularyzację skomplikowanych ontologii, a także starają się zaradzić niedopasowaniu pomiędzy opartym na logice światem inżynierii wiedzy, a opartym na danych światem inżynierii oprogramowania. Prezentowane wyniki zostały praktycznie zweryfikowane w ramach projektu 6FP EU ''PIPS''.
-
Zarządzanie wiedzą w projekcie unijnym na przykładzie projektu MAYDAY
- Małgorzata Zięba
Artykuł przedstawia propozycję wdrożenia zarządzania wiedzą w projekcie unijnym na przykładzie projektu MAYDAY. Skuteczne zarządzanie wiedzą w projektach unijnych może nie tylko ułatwić realizację tych projektów, ale wręcz przesądzić o ich sukcesie, bądź porażce. Dlatego też, każdy lider projektu powinien się zastanowić, jakie narzędzia do zarządzania wiedzą powinien wykorzystać w swoim projekcie i jak należy je skutecznie wdrożyć. Przedstawiony w artykule przykład Intranetu, wprowadzonego na potrzeby projektu MAYDAY, może być punktem wyjścia przy implementacji podobnych rozwiązań w projektach unijnych.
-
Zarządzanie wiekiem 50+
- Andrzej Szuwarzyński
- Małgorzata Zięba
Celem publikacji jest przybliżenie zagadnień zarządzania wiekiem na podstawie literatury, dobrych praktyk wypracowanych w różnych krajach Europy oraz wyników projektu MAYDAY, realizowanego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Opracowanie składa się z pięciu rozdziałów. Pierwszy rozdział zawiera opis podstawowych zasad realizacji projektów w ramach IW EQUAL oraz tło realizacyjne projektu MAYDAY. W drugim rozdziale opisano procesy demograficzne zachodzące w Unii Europejskiej. Rozdział ten zawiera analizę historycznych uwarunkowań i tendencji starzenia się społeczeństwa. Ponadto, zawarto w nim przegląd konsekwencji starzenia się społeczeństwa oraz powody tego starzenia. Kolejną część rozdziału poświęcono analizie sytuacji osób starszych w społeczeństwie. Podkreślono, że kształcenie ustawiczne jest jednym z najważniejszych elementów systemu zarządzania wiekiem. Rozdział trzeci dotyczy zarządzania wiekiem w wybranych krajach Unii Europejskiej. Rozdział ten rozpoczyna krótki przegląd teoretyczny dotyczący tej koncepcji, a w jego dalszej części zawarto między innymi opis sytuacji starszych pracowników na rynku Unii Europejskiej.Kolejny rozdział jest poświęcony zarządzaniu wiekiem na poziomie organizacji. Poza analizą literaturową, zamieszczono w nim szereg dobrych praktyk związanych z zarządzaniem wiekiem na poziomie organizacji. Rozdział piąty poświęcony jest wybranym aspektom zarządzania wiekiem, które zostały opracowane w ramach projektu MAYDAY. Skupiono się na zagadnieniach związanych z przeprowadzonym w ramach projektu oddziaływaniem na wszystkie grupy interesariuszy.
-
Zarządzanie wiekiem na poziomie organizacji
- Małgorzata Zięba
Rozdział ten jest poświęcony zarządzaniu wiekiem na poziomie organizacji. Poza analizą literaturową, zamieszczono w nim szereg dobrych praktyk związanych z zarządzaniem wiekiem na poziomie organizacji. Zwrócono tu uwagę na wielopokoleniowe zespoły pracownicze, które sprzyjają wymianie wiedzy. W większości przypadkóww opisie dobrych praktyk zwraca się uwagę na konieczność zapewnienia starszym pracownikom dostępu do szkoleń.
-
Zarządzanie wiekiem w wybranych krajach Unii Europejskiej
- Małgorzata Zięba
Rozdział dotyczy zarządzania wiekiem w wybranych krajach Unii Europejskiej. Zawarto w nim krótki przegląd teoretyczny dotyczący tej koncepcji, a w jego dalszej części zamieszczono między innymi opis sytuacji starszych pracowników na rynku Unii Europejskiej. Można tu również znaleźć przegląd różnego rodzaju inicjatyw związanych z zarządzaniem wiekiem w UE. Dotyczą one systemowych rozwiązańw postaci programów rządowych, regulacji prawnych, systemów rekrutacji, kształcenia ustawicznego i innych sposobów aktywizacji starszych pracowników.