Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2008

Pokaż wszystkie
  • Two-dimensional diffusion wave model for numerical simulation of inundation - Upper Narew case study
    • Michał Szydłowski
    2008

    Przedstawiono zastosowanie uproszczonego modelu matematycznego przepływu wody ze swobodną powierzchnią, zwanego falą dyfuzyjną, do numerycznej symulacji zalewu powodziowego doliny rzeki. Równania modelu rozwiązano metodą objętości skończonych. Model w dwuwymiarowej wersji wykorzystano do odtworzenia przejścia fali powodziowej przez fragment doliny Górnej Narwi między miejscowościami Suraż i Łapy.


  • Two-particle entropy and structural ordering in liquid water
    • Jan Zielkiewicz
    2008 JOURNAL OF PHYSICAL CHEMISTRY B

    Entropies of simple point charge (SPC) water were calculated over the temperature range 278-363 K using the two-particle correlation function approximation. Then, the total two-particle contribution to the entropy of the system was divided into three parts, which we call translational, configurational, and orientational. The configurational term describes the contribution to entropy, which originates from spatial distribution of surrounding water molecules (treated as points, represented by the center of mass) around the central one. It has been shown that this term can serve as the metric of the overall orientational ordering in liquid water. Analyzing each of these three terms as a function of intermolecular distance, r, we also find a rational definition of the hydration shell around the water molecule; the estimated radii of the first and second hydration shells are 0.35 nm and 0.58 nm, respectively. We find, moreover, that the first hydration shell around the water molecule participates roughly in 70% of the total orientational entropy of water, and this rate is roughly temperature independent.


  • Tworzenie i edycja schematów blokowych
    • Wioleta Szwoch
    • Kamil Bonisławski
    2008 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W artykule scharakteryzowano programy, pozwalające na tworzenie schematów blokowych, przedstawiając ich zalety i wady. Zaprezentowano stworzony edytor schematów blokowych - iESB, pozwalający na tworzenie schematów zarówno z prostych figur, jak również predefiniowanych struktur składniowych występujących na schematach. Oprócz standardowych opcji charakterystycznych dla wielu edytorów, stworzona aplikacja pozwala na określenie estetyki narysowanego schematu. Dzięki zaimplementowaniu kryterium estetyki, możliwa jest obiektywna ocena wyglądu schematu.


  • Tworzenie wzorców zachowań dla aplikacji opartych o architekturę EDA
    • Krystyna Dziubich
    • Tomasz Dziubich
    2008 Metody Informatyki Stosowanej

    Zaprezentowano ideę aplikacji świadomych kontekstu zgodnych z architekturą sterowaną zdarzeniami EDA. Ten rodzaj aplikacji jest dedykowany dla przestrzeni inteligentnych. Opisano proces definiowania scenariusza i wzorców zachowań jako najbardziej istotny. Zawarto opis metody analizy i dekompozycji scenariusza oraz proces walidacji poprawności z wykorzystaniem sieci Petriego.


  • Type II secretory pathway for surface secretion of DraD invasin from the uropathogenic Escherichia coli Dr+ strain
    • Beata Zalewska-Piątek
    • Katarzyna Bury
    • Rafał Piątek
    • Piotr Bruździak
    • Józef Kur
    2008 Pełny tekst JOURNAL OF BACTERIOLOGY

    Właściwości wirulentne uropatogennych szczepów Escherichia coli Dr+ IH11128 związane są z obecnością struktur fimbrialnych typu Dr i białka inwazyny DraD, które może na powierzchni komórki bakteryjnej pełnić rolę fimbrialnej podjednostki szczytowej. Ostatnie badania wykazały, że białko DraD jest eksponowane na powierzchni bakterii w dwóch formach: związanej ze strukturą fimbrialną i jako niezależna od fimbrii otoczka białkowa. Celem prowadzonych badań było zdefiniowanie roli systemu sekrecji typu II w procesie transportu białka DraD na powierzchnię komórek E. coli eksprymujących fimbrie typu Dr. Wykorzystanie techniki nokautu genowego umożliwiło skonstruowanie szczepów E. coli posiadających insercję w obrębie genu gspD, stanowiącego ważny element szlaku sekrecji typu II. Przeprowadzone doświadczenia umożliwiły stwierdzenie, iż system sekrecji typu II bierze udział w transporcie białka DraD z periplazmy na powierzchnię komórki bakteryjnej na bazie homoligomerycznego kanału GspD.


  • Ubezpieczenia na życie jako forma gromadzenia oszczędności
    • Ewa Mazurek-Krasodomska
    2008

    Mówiąc o aktywach finansowych gospodarstw domowych lub ich oszczędnościach często wymienia się również ubezpieczenia na życie, jako instrument służący ich gromadzeniu. W niniejszym opracowaniu przedstawiono zatem możliwości jakie dają ubezpieczenia na życie w zakresie lokowania oszczędności tych podmiotów. W szczególności omówiono produkty ubezpieczeniowe związane z procesem oszczędzania, traktowane często jako inwestycje oszczędnościowe dlugoterminowe.


  • Udane wdrożenie blended learning'u - problem techniczny czy kulturowy?
    • Anita Maria Dąbrowicz-Tlałka
    2008 Pismo PG

    Uczelnie wyższe coraz chętniej angażują się w konstruowanie wortali internetowych, które nie tylko mają stanowić uzupełnienie wiedzy studentów (i pracowników) z danej dziedziny wiedzy, ale i są wizytówką uczelni, która świadczy o poziomie kształcenia. Światowe doświadczenia związane z e−learning’iem nie zachęcają do zbytniego angażowania się w tę formę edukacji. Natomiast blended learning wydaje się idealnym rozwiązaniem. Zazwyczaj uważa się, że ze względu na ego pośredni charakter, blended learning nie wymaga tak zasadniczych zmian w procesie dydaktycznym, jak klasyczny e−learning. Okazuje się jednak, że relacje są tu bardziej złożone.


  • Udostępnianie komponentów edukacyjnych zgodnych z układami nauczania za pośrednictwem rejestru UDDI
    • Adam Kaczmarek
    2008

    Rozwój Internetu łączy się z rozwojem i rozpowszechnianiem mechanizmów nauczania na odległość. Sposób uczenia, w którym uczący zdobywa wiedzę dzięki mechanizmom Internetowym, nazywany jest e-learningiem. Dane edukacyjne to nie tylko zapisane informacje, które uczący mógłby przeczytać lub obejrzeć, to również interaktywne ćwiczenia oraz testy. Zestawy materiałów są odpowiednio dobierane do poziomu wiedzy osoby uczącej się. Jedną z metod dostarczania użytkownikom materiałów edukacyjnych opiera się na wykorzystaniu obiektów edukacyjnych. Jest to pojęcie wprowadzone na potrzeby e-learningu, w którym wprowadza się nazwę pewnej jednostki edukacyjnej, która może być wykorzystywana przez osobę uczącą się. Pewną odmianą obiektu edukacyjnego jest komponent edukacyjny. Charakteryzuje się tym, że posiada zasoby edukacyjne oraz metadane, które go opisują. Dodatkowo posiada metody, które umożliwiają mu funkcjonowanie i wydobywanie zawartych w nim informacji. Artykuł prezentuje rodzaje układów treści nauczania w kontekście zastosowania ich w komponentach edukacyjnych. Ponadto artykuł wprowadza koncepcję agregatu komponentów edukacyjnych. Agregat ten umożliwiałby przekazywanie treści nauczania zgodnie z preferowanym przez klienta układem. Te same treści mogłyby być udostępniane w różnych konfiguracjach. Zagadnieniem problemowym poruszanym w artykule jest metoda tworzenia agregatów komponentów edukacyjnych oraz sposób ogłaszania ich dostępności.


  • Udział złotego w mechanizmie stabilizowania kursu a ryzyko wystąpienia kryzysu walutowego w Polsce
    • Krystian Zawadzki
    2008

    Wśród szeregu niepożądanych zjawisk wynikających z zastąpienia złotego walutą euro, uwaga najczęściej skupiona jest na tych, które oddziałują już po przystąpieniu do jednowalutowego obszaru. Rzadziej dokonuje się analizy zagrożeń w fazie przygotowawczej, jeszcze przed formalnym przystąpieniem do obszaru euro. Jednym z takich niebezpieczeństw jest ryzyko wystąpienia kryzysu walutowego w czasie realizacji przez państwo kandydujące kursowego kryterium zbieżności, które nakłada na dany kraj obowiązek uczestnictwa w systemie stabilizowania kursu.


  • Ujednoznacznienie słów przy uzyciu słownika WORDNET
    • Julian Szymański
    • Anna Mizgier
    • Michał Szopiński
    • Paweł Lubomski
    2008 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Artykuł prezentuje problem odnajdywania sensu wyrazów (dezambiguacja) w zdaniu na podstawie ich kontekstu. Zaproponowany algorytm ujednoznaczniania wyrazów przeanalizowany został pod kątem złożoności, oraz zastosowania. Zaprezentowana w artykule platforma udostępnia użytkownikowi możliwość graficznego przeglądania procesu dezambiguacji zachodzącego między zadanymi w zdaniu słowami, a znaczeniami ze słownika WordNet. W końcowym paragrafie opisano przeprowadzone testy i uzyskane wyniki porównane do innych istniejących rozwiązań. W dyskusji wskazano kierunki dalszego rozwoju platformy do ujednolicania znaczeń.


  • Układ awaryjnego zasilania oparty na ogniwach paliwowych PEFC zasilany wodorem i metanolem
    • Janusz Cieśliński
    • Krzysztof Krasowski
    • Bartłomiej Siemieńczuk
    2008

    Głównymi elementami badanego układu zasilania są dwa moduły ogniw paliwowych PEFC typu Nexa kanadyjskiej firmy Ballard o mocy 1,2 kW każdy. Badany układ został wyposażony w reformer paliwowy firmy Genesis Fueltech model 20 L, w którym do wytworzenia czystego wodoru wykorzystuje się unikatową metodę przetwarzania wodnego roztworu metanolu opartą na połączeniu wysokociśnieniowego reformingu parą wodną oraz użyciu membrany separującej. Układ charakteryzuje się wysokimi potrzebami własnymi - dla mocy znamionowej równymi ok. 300 W, co znacząco obniża maksymalną możliwą do uzyskania sprawność całkowitą, która przy zerowych potrzebach własnych wyniosłaby do 59%.


  • Układ renina-angiotensyna-aldosteron oraz układ metaloproteinaz u chorych z migotaniem przedsionków
    • Franciszek Walczak
    • Janusz Siebert
    2008

    W procesie przebudowy mięśnia sercowego bierze udział zarówno krążący i tkankowy układ renina-angiotensyna-aldosteron (RAA), i układ metaloproteinaz (MMP), ostatni prawdopodobnie jako układ nadrzędny. Ich długotrwałe działanie wpływa na procesy komórkowe i zmiany strukturalne, zarówno w sercu, naczyniach, jak i nerkach.


  • Układy probiercze do prób napieciowych kabli i linii kablowych SN o izolacji polimerowej
    • Henryk Boryń
    2008 elektro.info

    Przedstawiono podstawowe informacje o układach probierczych stosowanych w badaniach napięciowych prowadzonych w produkcji kabli oraz w eksploatacji linii kablowych średniego napięcia o izolacji polimerowej. Omówiono procesy zachodzące w izolacji badanych kabli, zasady działania oraz podstawowe właściwości techniczne układów probierczych wytwarzających różne rodzaje napięć: przemienne o częstotliwości przemysłowej, stałe, przemienne o bardzo niskiej częstotliwości oraz oscylujące.


  • Unconditional privacy over channels which cannot convey quantum information
    • Karol Horodecki
    • Michał Horodecki
    • Paweł Horodecki
    • Debbie Leung
    • Jonathan Oppenheim
    2008 PHYSICAL REVIEW LETTERS

    Quantum cryptography enables one to verify that the state of the quantum system has not been tampered with and thus one can obtain privacy regardless of the power of the eavesdropper. All previous protocols relied on the ability to faithfully send quantum states or equivalently to share pure entanglement. Here we show this need not be the case-one can obtain verifiable privacy even through some channels which cannot be used to reliably send quantum states.


  • Underwater welding - a review
    • Jerzy Łabanowski
    • Dariusz Fydrych
    • Grzegorz Rogalski
    2008 Pełny tekst Advances in Materials Science

    W artykule przedstawiono stan obecny oraz perspektywy rozwoju technik spawania pod wodą. Przeanalizowano najważniejsze problemy spawania w środowisku wodnym. Przedstawiono najważniejsze kierunki badań spawania podwodnego podejmowane w Katedrze Technologii Materiałów Maszynowych i Spawalnictwa Politechniki Gdańskiej


  • Universal observable detecting all two-qubit entanglement and determinant-based separability tests
    • Remigiusz Augusiak
    • Maciej Demianowicz
    • Paweł Horodecki
    2008 Pełny tekst PHYSICAL REVIEW A

    W pracy zbadano możliwość konstrukcji uniwersalnej obserwabli, którejwartość średnia na pewnej ilości kopii danego stanu kwantowegorozstrzygałaby jednoznacznie i niezależnie od badanego stany czy jest on splątany. Pokazano, że w przypadku dwukubitowych stanów kwantowych konstrukcja takiej obserwabli jest możliwa oraz ilość kopii potrzebna do zmierzenia jej wartości średniej jest równa cztery. Ponadto, zbadano czy wartość średnia obserwabli może służyć jako kwantyfikator splątania. Wreszcie, używając tej wartości średniej podano ograniczenia dolne i górne na inne znane z literatury kwantyfikatory splątania w układach dwukubitowych.


  • Uniwersalne stanowisko do pomiaru termicznej stałej czasowej bolometrów
    • Paweł Wierzba
    2008 Elektronika : konstrukcje, technologie, zastosowania

    W komunikacie przedstawiono stanowisko umożliwiające pomiar termicznej stałej czasowej bolometrów. Stanowisko to składa się z układu pomiarowego połączonego z cyfrowym oscyloskopem lub analizatorem sygnału i umożliwia pomiar stałej czasowej w zakresie do kilku sekund. Omówiono budowę i działanie opracowanego układu i zaprezentowano wyniki pomiarów. W komunikacie przedstawiono kierunki dalszych prac.


  • Uniwersytet organizacją służącą otoczeniu
    • Krzysztof Leja
    2008

    W opracowaniu przedstawiono warunki, jakie muszą być spełnione, aby uniwersytet przekształcił się w organizację służącą otoczeniu. Wykorzystując koncepcję Wawrzyniaka, zidentyfikowano oczekiwania interesariuszy uczelni, czynniki (regulatory) wpływające na ewolucję uczelni oraz niezbedne zmiany w organizacji uczelni, polegające na ewolucji uczelni w kierunku organizacji opartej na wiedzy.


  • Unusual fluorescence anisotropy spectra of three-component donor-mediator-acceptor systems in uniaxially stretched polymer films in the presence of energy transfer
    • Piotr Sas-Bojarski
    • Michał Sadownik
    • Simeonika Rangełowa-Jankowska
    • Leszek Kułak
    • Katarzyna Dasiak
    2008 CHEMICAL PHYSICS LETTERS

    W pracy analizowano transfer energii w układzie donor-mediator-akceptor w osiowo rozciąganych foliach polimerowych. Stwierdzono, że informacja zawarta w orientacji wektora pola elektrycznego wiązki światła wzbudzającego układ jest zachowana po zajściu procesu transferu energii pomiędzy molekułami w foliach rozciąganych. Natomiast w foliach nierozciąganych fluorescencja mediatora i akceptora jest bardzo silnie zdepolaryzowana.