Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2008

Pokaż wszystkie
  • Wiarygodna integracja systemów ESB oraz Web services
    • Paweł Kaczmarek
    • Piotr Wierzbowski
    2008 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W pracy przedstawiono problem wiarygodnej integracji aplikacji rozproszonych z wykorzystaniem technologii Enterprise Service Bus oraz Web services. Przeprowadzono badania trzech platform integracji serwisów: Sun Open ESB, Windows Workflow Foundation oraz Mule ESB wraz z najbardziej popularnymi serwerami Web services. Badania wykazały, że delkarowane i zaimplementowane możliwości współpracy w platformach integracji różnią się w niektórych przypadkach. Przeprowadzona analiza wykorzystuje znane kategorie współpracy oraz stos protokołów Web services w celu określenia wiarygodności wpółpracy.


  • Wiarygodność i zaufanie jako fundamenty budowania relacji w e-biznesie
    • Beata Krawczyk-Bryłka
    • Katarzyna Stankiewicz
    2008

    Internet będący dla niektórych synonimem nowoczesności, dla innych jego użytkowników stał się codziennym narzędziem pracy, służącym do poszukiwania informacji o potencjalnych parterach biznesowych oraz komunikowania się z nimi. Z tego powodu odpowiedź na pytanie jak oceniana jest wiarygodność informacji internetowej, oraz jakim modyfikacjom podlega komunikacja zapośredniczona przez komputer (computer mediated communication) w porównaniu z komunikacją bezpośrednią, posiada oczywiste implikacje praktyczne w zakresie e-commerce. Uzyskanie praktycznej wiedzy na ten temat pozwoliłoby podejmować efektywne decyzje w celu pozyskiwania zainteresowania i przychylności potencjalnych klientów, w stosunku do prowadzonej firmy oraz jej produktów. Powyższe założenia stały się podstawą badań dotyczących z jednej strony, zaufania w specjalistycznej formie komunikacji interpersonalnej jak są negocjacje handlowe przeprowadzane za pomocą Internetu, z drugiej zaś oceny wiarygodności informacji internetowych w porównaniu z informacjami napływającymi z innych mediów (prasy, radia, telewizji). Przedstawiany artykuł prezentuje koncepcje i badania światowe oraz własne, dotyczące kryteriów oceniania treści pochodzących z sieci i znaczenia zaufania w komunikacji interpersonalnej dokonywanej za pośrednictwem Internetu w kontekście relacji biznesowych.


  • Wieloatrybutowy model decyzyjny w polityce remontowej technicznych systemów infrastruktury komunalnej
    • Mirosław Dytczak
    • Mirosław Kwiesielewicz
    2008

    Referat dotyczy rozmytego rozwinięcia metody porównań parami, stosowanej do szeregowania skończonej liczby wariantów decyzyjnych, atrybutów lub kryteriów w wielokryterialnym grupowym podejmowaniu decyzji. Zaproponowane podejście może być wykorzystane, gdy ekspert wyraża swoje preferencje zarówno w formie oceny rozmytej, jak i ostrej. Metoda rozwiązania problemu opiera się na rozmytym rozwinięciu układu równań normalnych, stosowanych w przypadku stosowania metody logarytmicznych najmniejszych kwadratów dla danych ostrych. Rozważa się rozmyte rozwiązanie jawne i niejawne. Metodę ilustruje się przykładem obliczeniowym


  • Wieloatrybutowy model decyzyjny w polityce remontowej elektrowni
    • Mirosław Dytczak
    • Mirosław Kwiesielewicz
    2008


  • Wielowymiarowa chromatografia cieczowa jako technika przygotowania próbki i oznaczania składu grupowego skomplikowanych mieszanin substancji
    • Ewelina Gilgenast-Krasińska
    2008

    Celem ogólnym niniejszej rozprawy doktorskiej jest opanowanie problemu doboru optymalnych warunków przygotowania próbki, z uwzględnieniem rozdzielania grupowego w celu zapewnienia możliwości oznaczania zawartości wybranych analitów lub grup analitów w materiałach stanowiących skomplikowane mieszaniny bardzo wielu substancji. W części wprowadzającej pracy dokonano przeglądu i poddano krytycznej ocenie istniejące techniki i metody przygotowania próbki, rozdzielania wieloskładnikowych mieszanin, a także detekcji i kalibracji. W części wprowadzającej pracy dokonano przeglądu i poddano krytycznej ocenie istniejące techniki i metody przygotowania próbki, rozdzielania wieloskładnikowych mieszanin, a także detekcji i kalibracji. W badaniach uwzględniono następujące techniki detekcji: spektrofotometria UV - VIS - detektor z matrycą fotodiodową (DAD), refraktometria różnicowa (RID), fluorescencja (FLD) (w przypadku HPLC) oraz detektor płomieniowo - jonizacyjny (FID) i spektrometr mas (MS) (w przypadku techniki GC).Cele cząstkowe badań pracy sformułowano następująco:1. Porównanie efektywności nowoczesnych technik izolacji analitów z próbek stałych stanowiących materiał roślinny, albo produkt techniczny będący gumą, zawierające związki chemiczne o różnej polarności. Uzyskane wyniki badań powinny umożliwić nie tylko porównanie efektywności, w tym powtarzalności, a także wytypowanie najkorzystniejszych technik i warunków ich stosowania.2. Opracowanie metodyki rozdzielania (wzajemnie od siebie oraz od towarzyszących substancji balastowych) i oznaczania flawonoidów: kwercetyna, mirycetyna i naftochinonów: plumbagina, ramentaceon w metanolowych ekstraktach z roślin owadożernych po hydrolizie kwaśnej, z wykorzystaniem wysokosprawnej chromatografii cieczowej w warunkach układu faz normalnych i odwróconych oraz elucji gradientowej.3. Określenie przydatności chromatografii wykluczania oraz kolejno, adsorpcji w warunkach układu faz normalnych, jako etapów przygotowania próbki do końcowego oznaczenia zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w wysokowrzących produktach naftowych i materiałach gumowych.3.1 Porównanie granicy oznaczalności (LOQ) analitów z grupy WWA z wykorzystaniem następujących technik końcowego oznaczenia: RP-HPLC/FLD/UV-DAD, GC-MS oraz GC-FID.3.2 Określenie zależność granicy oznaczalności (LOQ) od skali przygotowania próbki z zastosowaniem różnych technik końcowego oznaczenia.W części "Wyniki i dyskusja" zamieszczono najważniejsze rezultaty i szczegółowe wnioski.


  • Wiener Filtering Applied to Conducted EMI Estimation in Soft Switching Inverter
    • Piotr Musznicki
    • Piotr Chrzan
    • Sławomir Mandrek
    2008

    W artykule tym przedstawiono metodę szacowania poziomu zaburzeń elektromagnetycznych przewodzonych generowanych w miekko-przełączalnym falowniku napięcia. Wykorzystano metodę filtracji Wienera, gdzie wykorzystano skończoną liczbę filtrów Wienera jako odzwierciedlenie wszystkich warunków generacji i propagacji zaburzeń. Do określenia transmitancji filtrów wykorzystano przebiegi napięć na zaciskach łączników energoelektronicznych oraz przebiegi zaburzeń elektromagnetycznych zmierzonych na sieci sztucznej. Wykorzystanie tej metody pozwoliło powiązać poszczególne źródła zaburzeń elektromagnetycznych z zaburzeniami generowanymi przez cały układ. Jako przykład zastosowania tejże metody wykorzystano wyniki eksperymentalne z układu z rezonansowym falownikiem napięcia z układem sterowania zasilanym z przetwornicy napięcia stałego.


  • Wizja dla Łodzi : kiedy brakuje pomysłu
    • Daniel Załuski
    2008

    Krytyka urbanistyczno - architektoniczna projektu przebudowy śródmieścia Łodzi w rejonie dworca Łódź Fabryczna autorstwa Roba Kriera.


  • Wizualizacja pomiarów z mobilnego systemu monitoringu zanieczyszczeń powietrza
    • Jacek Lebiedź
    2008 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Artykuł stanowi omówienie różnych możliwych podejść do wizualizacji pomiarów wykonywanych przez urządzenie zainstalowane na poruszającym się po mieście pojeździe. Jest on podsumowaniem nadzorowanych przez autora studenckich prac projektowych, których celem było rozpoznanie możliwości wizualizacyjnych współczesnych technologii dla potrzeb grantu badawczego pt. Mobilny system ekspertowy do badania i analizy zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego.


  • Właściwości interpolacyjne parametrów dominowania w grafach
    • Dorota Kuziak
    2008

    Funkcję Pi o wartościach całkowitych nazywamy funkcją interpolującą, jeżeli dla każdego spójnego grafu G, Pi(T(G)) jest interwałem, przy czym T(G) jest zbiorem wszystkich drzew spinających grafu G. W artykule tym przedstawia się interpolacyjny charakter parametrów związanych z różnymi rodzajami dominowania.


  • Właściwości nie-quasi-statycznego modelu tranzystora wewnętrznego MOS
    • Wiesław Kordalski
    2008 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Przedstawiono założenia i właściwości oryginalnego nie-quasi-statycznego modelu małosygnałowego tranzystora wewnętrznego MOS oraz dokonano przeglądu i podziału znanych w literaturze przedmiotu małosygnałowych modeli tranzystora polowego.


  • Wody opadowe, aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne
    • Ziemowit Suligowski
    2008 Inżynieria Morska i Geotechnika

    W oparciu o ustalenia specjalistycznej konferencji przedstawiono podstawowe problemy związane z rozsądnym zagospodarowaniem wód opadowych. Braki jednoznacznych regulacji prawnych w tym określenia odpowiedzialności, niemożlliwość dostataecznie wiarygodnej oceny ilościowej oraz szczególna złożoność ssytemów narzucają konieczność poszukiwanie akceptowalnych rozwiązań. Problem dynamiczności rozwoju zjawisk meteorologicznych, szczególna ekspozyjcja zjawisk ekstremalnych.


  • Wolność gospodarcza w Polsce- istota i kierunki zmian
    • Wojciech Wyrzykowski
    2008 Pieniądze i Więź

    Celem artykulu jest przedstawienie istoty i znaczenia pojęcia''wolnośc gospodarcza'' w Polsce poprzez analizę dokonywanych zmian w prawie gospodarczym, ewolucję znaczenia tego pojęcia oraz ocenę stopnia realnej swobody gospodarczej polskich podmiotów gospodarczych na tle innych krajów


  • Wplyw natlenienia złóż hydrofitowych na efektywność usuwania zanieczyszczeń
    • Agnieszka Tuszyńska
    • Hanna Obarska-Pempkowiak
    2008 Pełny tekst OCHRONA ŚRODOWISKA

    Badania prowadzono w trzech hybrydowych systemach hydrofitowych (HSH): Wiklinie, Wieszynie i Wiedersbergu. Obiekty charakteryzowały się różnym ładunkiem doprowadzanej substancji organicznej. Określenie jakości substancji organicznej w ściekach polegało na przeprowadzeniu analizy specjacji substancji organicznej zgodnie z metodyką podaną w niemieckich wytycznych ATV-131 (1995). Na podstawie analizy frakcji ChZT wykazano, że szybkość rozkładu substancji organicznej (k) w złożach była determinowana obecnością frakcji zawiesinowych. Wykazano, że w pierwszych złożach w Wieszynie i Wiklinie następował proces akumulacji substancji organicznej w czasie powodujący stopniowe obniżenie szybkości jej rozkładu oraz efektywności usuwania zanieczyszczeń.


  • Wpływ degradacji urządzeń pomiarowych na pozyskiwanie symptomów niesprawnej pracy złożonych obiektów energetycznych [Influence of measuring equipment degradation on gaining of symptoms of large power units inefficient operation]
    • Jerzy Głuch
    2008 Pełny tekst Diagnostyka

    Opisywana jest możliwość budowania relacji cieplno-przepływowych diagnostycznych z zastosowaniem metody sztucznych sieci neuronowych. Są one zastosowane do detekcji zdegradowanych urządzeń pomiarowych w złożonych systemach pomiarowych. Przedstawiono to na przykładzie bloku energetycznego dużej mocy. Wykorzystano obliczenia symulacyjne degradacji. Rozważano zarówno degradacje samego systemu pomiarowego jak i degradacje geometrii urządzeń składowych. Pokazano dobrą jakość określania symptomów degradacji. Wykorzystano przykłady z praktyki eksploatacyjnej.


  • Wpływ form zatrudnienia na koszty pracy
    • Przemysław Banasik
    2008

    Streszczenie rozprawy doktorskiej pt. "Wpływ form zatrudnienia na koszty pracy"Praca składa się ze: wstępu, czterech rozdziałów oraz zakończenia. Konstrukcja pracy była zdeterminowana jej celem i zakresem, a jej treść koncentruje się na ekonomicznych kosztach różnych form zatrudnienia.W rozdziale pierwszym, zatytułowanym "Formy zatrudnienia oraz warunki formalno-prawne ich stosowania", przedstawiono możliwości ekonomiczne i prawne wpływające na strukturę zatrudnienia, a zwłaszcza na wybór podstawy prawnej kształtującej wykonywanie pracy. W rozdziale drugim, zatytułowanym "Koszty pracy jako jeden z czynników wpływających na wybór formy zatrudnienia", przeprowadzona została identyfikacja obciążeń podmiotów zatrudniających kosztami pracy w różnych formach zatrudnienia. W rozdziale trzecim, zatytułowanym "Analiza porównawcza kosztów pracy w ramach zatrudnienia elastycznego i tradycyjnego w Polsce oraz wybranych innych krajach Unii Europejskiej", wskazano i oceniono zalety oraz wady wynikające z wyboru miejsca prowadzenia działalności gospodarczej przez każdego z przedsiębiorców pochodzących z tej Unii. Dokonano tego w kontekście oceny ponoszonych przez nich kosztów pracy. Porównanie różnych wielkości ekonomicznych umożliwiło ustalenie zależności między kosztami pracy powstałymi w ramach zatrudnienia tradycyjnego i elastycznego oraz określenie tzw. relatywnego wskaźnika wydajności. W rozdziale czwartym, zatytułowanym "Ocena sytuacji przedsiębiorców odnoszącej się do wpływu form zatrudnienia na koszty pracy - badania empiryczne", autor dokonał podsumowania przeprowadzonych w formie ankiety i wywiadu badań ilościowych i jakościowych. Badania te pozwoliły na weryfikację części z postawionych hipotez. W zakończeniu dokonano podsumowania całości pracy i sformułowano wnioski.


  • Wpływ imidazoakrydonu C-1311 na indukcję apoptozy, katastrofy mitotycznej lub starzenia komórek nowotworowych
    • Anna Skwarska
    2008

    Prezentowana praca stanowi kontynuację badań prowadzonych w Katedrze Technologii Leków i Biochemii, zmierzających do wyjaśnienia mechanizmu działania aktywnego przeciwnowotworowo imidazoakrydonu C-1311, znajdującego się obecnie w II fazie badań klinicznych prowadzonych na pacjentkach z rakiem piersi. Celem pracy było określenie końcowych efektów cytotoksycznego działania C-1311 w stosunku do wybranych rodzajów komórek nowotworowych pochodzenia ludzkiego, mianowicie białaczek MOLT4, HL60 i CEM oraz raka okrężnicy HCT116, wrażliwych na działanie tego związku. W komórkach białaczki MOLT4 imidazoakrydon C-1311 indukował przejściowy blok w fazie G2 cyklu życiowego, po którym komórki mogły wejść do mitozy, przy czym na skutek zaburzeń tego procesu, uległy katastrofie mitotycznej, która kończyła się na drodze apoptozy. Uzyskane wyniki stanowią eksperymentalne wsparcie poglądu, iż katastrofa mitotyczna nie jest odrębnym rodzajem śmierci komórek nowotworowych, a tylko etapem ją poprzedzającym. W komórkach białaczek HL60 oraz CEM C-1311 indukował stabilny blok G2, po którym bezpośrednio następowała śmierć apoptotyczna. Jednocześnie, poziom indukowanej apoptozy był niższy niż w komórkach MOLT4 co sugeruje, że zniesienie bloku G2 i indukcja katastrofy mitotycznej, może zwiększać efekt cytotoksyczny C-1311. W przypadku raka okrężnicy HCT116 odpowiedź komórek na działanie C-1311, istotnie zależała od statusu białka p53. Komórki HCT116 p53-/- ulegały katastrofie mitotycznej oraz apoptozie, podczas gdy komórki HCT116 p53+/+ w przeważającej części ulegały starzeniu.


  • Wpływ komercjalizacji przestrzeni na proces odnowy przestrzeni miejskiej
    • Dorota Dominika Kamrowska-Załuska
    2008

    StreszczenieArtykuł ten próbuje przybliżyć odpowiedź na pytanie o rodzaj wpływu komercjalizacji na proces odnowy przestrzeni miejskiej. W konsekwencji zmian, jakie nastąpiły w Polsce po roku 1989, przejścia w kierunku gospodarki wolnorynkowej, rola sektora publicznego uległa zmianie. Sytuacja ta wymaga rewizji instrumentów polityki przestrzennej.


  • Wpływ maksymalizacji danych wejściowych na skuteczność modeli parametrycznych i nieparametrycznych prognozowania upadłości spółek akcyjnych notowanych na WGPW
    • Tomasz Korol
    2008

    Celem tego opracowania było zbadanie wpływu maksymalizacji danych wejściowych na skuteczność prognozowania upadłości spółek giełdowych na podstawie takiej samej populacji spółek S.A. notowanych na WGPW dla modeli parametrycznych (logitowych, probitowych, analizy dyskryminacyjnej) oraz nieparametrycznych ( sztucznych sieci neuronowych. Realizacja tego celu pozwoliła między innymi na stwierdzenie, czy i do jakich modeli opłaca się wprowadzać większą ilość zmiennych wejściowych, wydłużając przez to znacząco czas opracowania modeli oraz czas uzyskania wyniku przy ocenianiu ''standingu'' finansowego firm w praktyce.


  • Wpływ nagniatania na właściwości stali austenityczno-ferrytycznych typu duplex
    • Jerzy Łabanowski
    • Agnieszka Ossowska
    2008

    Przedstawiono zastosowanie technologii mechanicznej modyfikacji warstwy wierzchniej poprzez nagniatanie wyrobów ze stali odpornych na korozję w celu zapobiegania ich przedwczesnemu niszczeniu. Badaniom poddano stal austenityczno-ferrytyczną typu duplex pod kątem poszukiwania metod zwiększenia jej odporności korozyjnej a zwłaszcza na korozję naprężeniową. Badania przeprowadzono w oparciu o próby rozciągania z małą prędkością odkształcania w środowisku obojętnym oraz agresywnym. Wykazano pozytywny wpływ nagniatania na odporność korozyjną stali.