Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2010

Pokaż wszystkie
  • Zintegrowany System Bezpieczeństwa Transportu : Koncepcja Zintegrowanego Systemu Bezpieczeństwa Transportu w Polsce. Tom III
    • Ryszard Krystek
    2010

    Książka jest obszerną monografią o bezpieczeństwie transportu powstałą w ramach projektu badawczego pt. ''Zintegrowany system bezpieczeństwa transportu'', zamówionego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2007 roku.


  • Zjawisko osmozy w systemach laminatów jednostek pływających - stanowisko badawcze
    • Michał Landowski
    2010

    Artykuł dotyczy zjawiska osmozy występującej w laminatach kadłubów jednostek pływających. Omówiono w nim mechanizm degradacji osmotycznej różnych systemów laminatów, zjawisko osmozy, budowę stanowiska badawczego do oceny degradacji powierzchni laminatu poddanego oddziaływaniu osmotycznemu wody.


  • Zjednoczona Europa. Podstawy wiedzy o państwie
    • Jacek Jakubowski
    2010

    W europejskie przestrzeni społeczno-politycznej szczególne miejsce zajmuje instytucja państwa. Rozumiana jako trwały związek ludzi zamieszkujących określone terytorium i podlegających władzy zwierzchniej wyznaczała na przestrzeni dziejów instytucjonalne zależności związane z rozwojem cywilizacji. Państwo obejmuje ściśle określone terytorium, stosuje przymus, akceptuje nierównowagę interesów grupowych. We współczesnym ładzie europejskim, kształtowanym poprzez ramy organizacyjne Unii Europejskiej istotne znaczenie mają wartości uniwersalne. Wypracowane na gruncie dziedzictwa poszczególnych narodów i grup etnicznych stanowią konstytutywne wyzwanie w procesie urzeczywistniania idei jedności w różnorodności.


  • Zmiany w zasadach ochrony odgromowej obiektów budowlanych według norm serii pn-en 62305
    • Henryk Boryń
    • Marek Olesz
    2010 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W pracy przedstawiono aktualne podstawy prawne projektowania i wykonywania systemów ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej w obiektach budowlanych. Wskazano nowe zasadnicze zalecenia norm serii PN-EN 62305, które zastąpiły dotychczas stosowane przedmiotowe normy krajowe i międzynaro-dowe. Zwrócono szczególna uwagę na ocenę ryzyka szkód pioru-nowych w obiektach budowlanych i instalacjach związanych.


  • Znikające polimery, czyli jak to robi czas czarodziej
    • Agnieszka Guzman - Sielicka
    2010

    Co robić, by zapobiec sytuacji, kiedy nasza ziemia stanie się jednym wielkim śmietniskiem? Produkować opakowania biodegradowalne, które w sposób nie szkodzący naturze ulegają rozkładowi. Celem projektu jest rozpowszechnienie wiedzy o wielowarstwowych polimerach w postaci folii do pakowania różnego typu produktów przyjaznych środowisku.


  • Zrównoważona konkurencyjność przedsiębiorstw - ujęcie teoretyczne
    • Hanna Adamkiewicz
    • Hanna Kruk
    2010 Pełny tekst Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów

    Zeszyt naukowy zawiera artykuły poświęcone aktualnym zagadnieniom nauk o zarządzaniu, zwłaszcza zarządzaniu różnymi sferami działalności przedsiębiorstw. W rozdziale autorskim podjęto próbę zdefiniowania zrównoważonej konkurencyjności przedsiębiorstwa, rozumianą jako zdolność dostosowywania się przedsiębiorstwa do warunków rynkowych związanych z proekologicznymi zachowaniami innych podmiotów oraz zdolność do konkurowania i osiągania korzyści z podejmowanych działań na rzecz środowiska przyrodniczego.


  • Zróżnicowanie efektywności inwestycji w wybranych gospodarkach UE
    • Małgorzata Gawrycka
    • Anna Szymczak
    2010 Pieniądze i Więź

    Ocena efektywności inwestycji jest kluczowym elementem działalności inwestycyjnej. Aby była ona wszechstronna i wyczerpująca powinna wykraczać poza ramy oceny mikroekonomicznej i uwzględniać makroekonomiczny rachunek efektywności. Celem niniejszego opracowania jest ocena makroekonomicznej efektywności inwestycji w wybranych gospodarkach UE.


  • Związek pomiędzy jakością informacji rynkowych a sukcesem tworzenia nowych produktów
    • Dariusz Dąbrowski
    2010 Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej. Zarządzanie i Marketing

    Wyniki badania empirycznego przeprowadzonego wśród krajowych przedsiębiorstw wysokiej techniki wskazują, że jakość informacji rynkowych wykorzystywanych w rozwoju nowych produktów stanowi istotną determinantę sukcesu tego rozwoju. Na jakość tę złożyły się takie cechy jak: wiarygodność, przydatność, aktualność i kompletność informacji. W świetle rezultatów podjętego badania, każda z tych cech jest istotnie, pozytywnie powiązana z sukcesem nowego produktu


  • Związki cynoorganiczne
    • Barbara Radke
    • Andrzej Wasik
    • Jacek Namieśnik
    • Jerzy Bolałek
    2010

    W rozdziale przedstawiono ogólny przegląd technik oznaczania pochodnych cynoorganicznych w osadach dennych. Zamieszczono również szczegółowy opis metodyki oznaczania tych związków opracowanej na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej w Katedrze Chemii Analitycznej. Polega ona na ekstrakcji analitów za pomocą roztworu kwasu octowego i octanu sodu w metanolu z dodatkiem odczynnika kompleksującego. Ekstrakcję prowadzi się w podwyższonej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. Odpowiednio dobrane parametry tego procesu sprawiają, że uzyskany ekstrakt pozbawiony jest znacznej części substancji przeszkadzających w dalszych etapach procedury analitycznej.


  • Zwiększenie sprawności procesów technologicznych poprzez zastosowanie układów ORC i systemów trigeneracyjnych
    • Piotr Kubski
    • Witold Lewandowski
    • Michał Ryms
    2010 Pełny tekst Nafta-Gaz

    Poprawa sprawności energetycznej procesów technologicznych - obok ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i wykorzystania niekonwencjonalnych technologii do konwersji energii - stanowi obecnie najważniejszy element idei zrównoważonego rozwoju. Niniejsza praca wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynkowym, wskazując możliwości wpisania się w ten trend. Stanowi ona zbiór ogólnych wytycznych, opartych o literaturę przedmiotu i własne doświadczenie badawcze, zdobyte przy projektowaniu dla zakładów przemysłowych niekonwencjonalnych rozwiązań dotyczących zagospodarowania zasobów energii odpadowej. Jak się oczekuje, wykorzystanie instalacji do zagospodarowania energii odpadowej zapewni nie tylko poprawę wydajności procesów technologicznych, ale również podniesienie proekologicznego wizerunku przedsiębiorstwa.


  • Źródła błędów oraz miary jakości estymacji położenia obiektów w systemach radionawigacyjnych
    • Jacek Stefański
    2010 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W artykule przedstawiono źródła błędów oraz miary jakości estymacji położenia obiektów w systemach radionawigacyjnych.


  • Źródła finansowania innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach high-tech
    • Anna Lis
    • Beata Ferenc
    2010 Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa

    Celem artykułu jest przegląd i omówienie zewnętrznych źródeł finansowania innowacji w sektorze MŚP oraz zaprezentowanie wyników badań przeprowadzonych wśród przedsiębiorstw high-tech na temat dostępności i wykorzystania powyższych źródeł w działalności innowacyjnej. Przeprowadzone badania wykazały, iż pomimo coraz szerszej oferty usług finansowych, wśród analizowanych przedsiębiorstw nadal najbardziej popularną formą finansowania innowacji są środki własne, a w przypadku zewnętrznych źródeł - kredyt bankowy i leasing.


  • Źródła generacji rozproszonej w systemie elektroenergetycznym
    • Mirosław Włas
    2010 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W artykule przedstawiono podstawy elementów systemu rozproszonej generacji. Wskazano na budowę systemu elektroenergetycznego wyposażonego w sterowane odbiory, źródła rozproszone, magazyny energii i układy kontroli napięcia FACTS. Renesans tych źródeł "pozasystemowych" (ang. non-utility genera-tion - NUG) jest wynikiem głębokich przemian w sferach techno-logii, organizacji i finansowania, zarządzania i nowego spojrzenia na ochronę środowiska. Obecnie generacja rozproszona wychodzi naprzeciw procesom decentralizacji i prywatyzacji sektora energe-tycznego, ponadto postrzegana jest jako ważny składnik lokalnych rynków energii.


  • Źródła informacji najczęściej wykorzystywane przez młodych konsumentów podczas podejmowania decyzji nabywczych w Internecie
    • Magdalena Brzozowska-Woś
    2010 Pełny tekst Ekonomiczne Problemy Usług

    Z każdym rokiem w Polsce zwiększa się odsetek Polaków dokonujących zakupów w Sieci. Konsumentowi łatwiej jest znaleźć informację, ponieważ w wielu przypadkach dzięki Internetowi zniknęły trudności w dostępie do niej. Osłabienie skuteczności tradycyjnych środków przekazu prowadzi do szukania alternatywnych i wiarygodnych sposobów docierania do klientów. Dlatego tak istotną sprawą w procesie skutecznego przesyłania informacji do konsumentów jest pozyskanie źródeł nieformalnych, takich jak osoby z bliskiego otoczenia - rodzina, znajomi czy współpracownicy. Konsumenci poszukujący najlepszych ofert na rynku są zainteresowani opiniami i doświadczeniami innych konsumentów.


  • Żeglarstwo wśród studentów na przykładzie wyników działania ''Żelgowanie na PG'': działałania szkoleniowe
    • Janusz Kozak
    2010

    Od kilku lat na Politechnice Gdańskiej realizowany jest program aktywizacji żeglarskiej studentów pod nazwą "Żeglarstwo na Politechnice". Prowadzone są dwukierunkowe działania: - z jednej strony akcja szkoleń na podstawowe stopnie żeglarskie adresowana do szerokiej rzeszy studentów i towarzysząca jej akcja kształcenia własnego zaplecza instruktorskiego, - z drugiej działania szkoleniowo- sportowe ukierunkowane na wychowanie własnej ekipy zawodników w klasie "Omega-sport" tak, aby reprezentowali PG w miarę na dobrym poziomie w skali kraju.W pracy przedstawiono historię podejmowanych działań, metody ich realizacji, wyniki i wnioski z nich wynikające.


  • Żuławy : tożsamość kształtowana przez wodę i ludzi
    • Marta Koperska-Kośmicka
    2010

    Mieszkańcy Żuław przez stulecia oswajali niebezpieczeństwo ''wielkiej wody''. Najważniejsze powodzie były jednocześnie punktami zwrotnymi w historii regionu. Artykuł pokazuje jaki wpływ na obecny kształt Delty Wisły miały czynniki naturalne, a jaki - działalność osiadłych tu ludzi.


  • Żywność wysokiej jakości-perspektywa klienta
    • Grzegorz Zieliński
    2010 PRACE I MATERIAŁY WYDZIAŁU ZARZĄDZANIA UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

    W niniejszej publikacji przedstawiono podstawowe perspektywy postrzegania jakości żywności. Zaprezentowane zostały dwa kluczowe obszary wiążące się z postrzeganiem jakości żywności przez klientów: obszar związany z samym produktem spożywczym, a także obszar bezpośrednio związany z klientem i jego decyzjami zwiazanymi z zakupem żywności. Identyfikacja poszczególnych obszarów pozwoliła w dalszej konsekwencji na określenie kluczowych czynników wpływających na ocenę jakości żywności przez klientów.


  • Аграрная реформа Столыпина
    • Inna Suchkova
    2010

    Аграрная реформа Столыпина