Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2010
Pokaż wszystkie-
Positive solutions to second order four-point impulsive problems with deviating arguments
- Tadeusz Jankowski
Stosując tw. Leggetta-Williamsa, podano warunki dostateczne na istnienie dodatnich rozwiązań dla czteropunktowych problemów brzegowych dla równań różniczkowych rzędu drugiego z odchylonymi argumentami. Dyskutowane były problemy gdy argument odchylony był typu opóźnionego lub wyprzedzonego.
-
Possibilities of the performance improvement of the aero- and marine propulsion units equipped with combustion piston engines
- Włodzimierz Balicki
- Zbigniew Korczewski
- Stefan Szczeciński
Within the paper there have been presented the authors' opinions concerning possibilities and needs of the performance optimization of the aero- and marine units powered by piston engines both of ''classic'' and contemporary construction. There have been also discussed the reserves contained within combustion piston engines which enable its performance improvement (the power and specific fuel consumption) as well as the fulfillment of the ecological requirements.
-
Possibilities of utilizing used tires in whole
- Magdalena Melaniuk
- Katarzyna Januszewicz
- Ewa Klugmann-Radziemska
-
Possiblities of application of recombined lysostaphin as an alternative agent in the therapy of Staphylococcus aureus mastitis
- Antoni Jakubczak
- Piotr Szweda
- Józef Kur
- Mirosław Kleczkowski
- Aneta Franowska
-
Postawy polskich przedsiębiorstw wobec zmian prawa dotyczącego ochrony środowiska w UE
- Krzysztof Jagodziński
-
Postępy algorytmiki i ich wpływ na rozwój informatyki w Polsce
- Marek Kubale
Publikacja prezentuje najważniejsze polskie i światowe postępy algorytmiki i ich wpływ na rozwój informatyki w Polsce. w szczególności omówiono takie zagadnienia jak badanie pierwszości liczb, programowanie liniowe, płaskie rysowanie grafów i szybkie mnożenie macierzy.
-
Postępy w badaniach struktur nadcząsteczkowych poliuretanów segmentowych
- Helena Janik
W pracy opisano postępy w badaniach struktur nadcząsteczkowych poliuretanów segmentowych. Stwierdzono, że jest on złożona. Należy ją analizować zarówno w skali mikrometrycznej jak i nanometrycznej, co wskazuje na niezwykłą ostrożność interpretacji danych uzyskanych z metod badawczych, w których otrzymujemy dane uśrednione. Dzięki wykorzystaniu nowych metod badawczych takich jak AFM i m-Raman poznano naturę globul oraz ustalono i opisano struktury nadcząsteczkowe występujące w obszarach pomiędzy globulami i sferolitami LPU. Badania struktur nadcząsteczkowych stosowane są corazczęściej do analizy morfologicznej powierzchni w celu wyjaśnienia różnych jej właściwości i oddziaływań wykorzystywanych do zastosowania poliuretanów jako polimerów bio-medycznych. Badania ostatnich kilku lat pozwoliły także na wyjaśnienie charakteru zmian morfologicznych w preparatach poliuretanowych podczas ich badania w TEM, co jest bardzo istotne w interpretacji wyników badań elektronomikroskopowych.
-
Potencjalne korzyści wynikające z organizacji EURO 2012 dla regionu Pomorskiego
- Nelly Daszkiewicz
- Barbara Geniusz-Stepnowska
Rozdział dotyczy potencjalnych korzyści wynikających z organizacjiEURO 2012 dla regionu pomorskiego, czyli takich, które zostaną osięgnięte, jeśli pojawiające się szanse zostaną odpowiednio wykorzystane, zarówno przez władze regionalne jak i przedsiębiorców.
-
Potencjał regionu i przedsiębiorstw - uwarunkowania wyjściowe MSP na Pomorzu
- Julita Wasilczuk
W rozdziale przeanalizowano potencjał wyjściowy regionu i przedsiębiorstw na Pomorzu w kontekście goszczenia EURO 2012. Analiza została oparta na dostępnych badaniach nt. konkurencyjności regionów, ale także na podstawie badań własnych prowadzonych wśród przedsiębiorców działających w tym regionie. Analizowano przede wszystkim otwartość MSP na wzrost i obierane przez firmy cele, zakładając, że właśnie przedsiębiorstwa o celach wzrostowych, o wysokim potencjale wzrostowym będą skłonne zaangażować się w działania związane z szykowaną imprezą.
-
Potrzeby mieszkaniowe a popyt na mieszkania
- Marcin Potrykus
W opracowaniu wyznaczenono szacunkowe potrzeb mieszkaniowe w Polsce, określono główne determinanty popytu na analizowane dobro oraz kierunki ich oddziaływania.
-
Pounding-involved response of isolated and non-isolated buildings under earthquake excitation
- Sayed Mahmoud
- Robert Jankowski
Celem artykułu jest dokładna analiza zachowania się kolidujących ze sobą dwóch budynków z wibroizolacją i bez wibroizolacji poddanych obciążeniom dynamicznym podczas trzęsień ziemi. W analizie rozważno przypadki kiedy oba budynki mają wibroizolację, kiedy tylko jeden budynek ma wibroizolację oraz kiedy żaden z budynków nie ma wibroizolacji. Wyniki badań pokazują, iż budynki z wibroizolacją są bardziej podatne na zderzenia podczas trzęsień ziemi, które w przypadku tych konstrukcji mogą prowadzić do znacznych uszkodzeń.
-
Power equalization of AES FPGA implementation
- Marek Strachacki
- Stanisław Szczepański
This paper briefly introduces side channel attacks on cryptographic hardware with special emphasis on differential power analysis(DPA). Based on existing countermeasures against DPA, design method combining power equalization for synchronous and combinatorialcircuits has been proposed. AES algorithm has been implemented in Xilinx Spartan II-E field programmable gate array (FPGA) deviceusing the standard and power-equalized methods. Power traces for DPA have been collected using XPower tool. Simulation results showthat standard AES implementation can be broken after N=500 encryptions, while power-equalized counterpart shows no correlation between power consumption and the cipher key after N=2000 encryptions.
-
Powodzie : inżynieria miejska
- Ziemowit Suligowski
Analiza zjawisk na obszarach zurbanizowanych. Prioblem specyfiki lokalnej. Klasyfikacje niemieckie. Melioracje miejskie. Oceny, dokładność, bezpieczeństwo.
-
Pozamiejskie dworce kolejowe na europejskich liniach kolei dużych prędkości
- Daniel Załuski
Prezentacja nowego typu dworców kolejowych na liniach dużych prędkości w Europie Zachodniej. Wytyczne lokalizacji nowych dworców.
-
Praca regulatora generatora w warunkach sprzyjających powstawaniu lawiny napięcia - wybrane problemy
- Jacek Klucznik
- Robert Małkowski
- Ryszard Zajczyk
- Piotr Szczeciński
W referacie zwrócono uwagę na wybrane zagadnienia związane z pracą wieloparamatrowego regulatora generatora w warunkach awarii napięciowej. Przedstawiono wyniki analizy wpływu, tak często pomijanego elementu układu regulatora generatora, jakim jest stabilizator systemowy. Zwrócono uwagę na celowość automatyzacji procesu zaniżania mocy czynnej, dla zwiększenia możliwości generacji mocy biernej. Ponadto, wskazano błędy w strukturze toru głównego regulacji napięcia w przypadku układu z tzw. przejmowaniem sygnałów przez bramki LV i HV.
-
Praca strzemion w elementach sprężonych w świetle badań eksperymentalnych
- Jacek Sokołowski
- Marek Wesołowski
W pracy przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych belek żelbetowych i sprężonych, które ulegały zniszczeniu w strefach przypodporowych. Zbadano elementy o zmiennej smukłości ścinania (od 2,5 do 3,5)oraz o zmiennym stopniu sprężenia (od 0,00 do 1,00). Uzyskane wyniki w aspekcie zachowania się strzemion pionowych porównano z wielkościami obliczeniowymi według koncepcji Morscha i Leonhardta.
-
Praca strzemion w elementach sprężonych w świetle badań eksperymentalnych
- Jacek Sokołowski
- Marek Wesołowski
W pracy przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych belek żelbetowych i sprężonych, które ulegały zniszczeniu w strefach przypodporowych. Zbadano elementy o zmiennej smukłości ścinania (od 2,5 do 3,5)oraz o zmiennym stopniu sprężenia (od 0,00 do 1,00). Uzyskane wyniki w aspekcie zachowania się strzemion pionowych porównano z wielkościami obliczeniowymi według koncepcji Morscha i Leonhardta.
-
Prace badawczo-rozwojowe prowadzone w KEiAP
- Janusz Cieśliński
Przedstawiono aktualną tematykę badań naukowych prowadzonych w Katedrze Ekoinżynierii i Aparatury Procesowej, która koncentruje się wokół zagadnień wrzenia w przepływie i dużej objętości na powierzchniach rozwiniętych, wrzenia nanocieczy, segregacji materiałów ziarnistych i wyznaczaniu charakterystyk urządzeń energetycznych.
-
Practical Use of Generic IT Organization Evolution Model
- Jarosław Pastuszak
- Maciej Stolarek
- Cezary Orłowski
In the paper we analyze, basing on the practical experiences, how the Generic IT Organization Model could be used to describe evolution of real-world IT support organization in relation to IT Service Management area.
-
Praktyczne obliczenia w instalacjach słonecznego ogrzewania wody
- Zdzisław Kusto
Najbardziej efektywne pod względem technicznym i ekonomicznym jest słoneczne ogrzewanie wody użytkowej, do którego można już znaleźć obszary ekonomicznej opłacalności. W artykule skoncentrowano się na obliczeniach rocznego bilansu ciepła w instalacji słonecznego ogrzewania wody użytkowej. Do obliczeń wykorzystano charakterystyki sprawnościowe rzeczywiście istniejących kolektorów słonecznych. W opracowaniu opisano metodę postępowania przy wyborze typu kolektora najlepiej pasującego do zadanych warunków użytkowania oraz przedstawiono uzasadnienie proponowanej metody. Dodatkowo pokazano przykłady obliczeniowe.