Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2010

Pokaż wszystkie
  • Program Erasmus Mundus : szansa na oryginalną formę kształcenia analityków
    • Kamila Klimaszewska
    2010 Analityka: Nauka i Praktyka

    Nową formą dydaktyki prowadzonej w roku akademickim 2009/2010 na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej w ramach programu Erasmus Mundus są studia magisterskie European Master in Quality in Analytical Laboratories - EMQAL. Program ten wychodzi naprzeciw potrzebom europejskiego szkolnictwa wyższego związanym nie tylko ze stałym podnoszeniem jakości, atrakcyjności i innowacyjności kształcenia, ale również naprzeciw potrzebom obywateli państw świata związanym z wzajemnym poznawaniem kultur. Europejskie studia magisterskie EMQAL to studia drugiego stopnia wspólnie opracowane i prowadzone przez uczelnie wchodzące w skład konsorcjum. W przypadku projektu EMQAL do konsorcjum należą: Universidade do Algarve - Portugalia, Universidad de Cadiz - Hiszpania, Universitat de Barcelona - Hiszpania, Universitetet i Bergen - Norwegia oraz Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej.Kandydatami na studia w ramach programu Erasmus Mundus są absolwenci studiów co najmniej pierwszego stopnia z krajów spoza UE. W realizacji programu kształcenia uczestniczą wykładowcy pochodzący z różnych ośrodków akademickich. Kurs EMQAL trwa trzy semestry podczas których słuchacz musi zdobyć 90 punktów ECTS (sprawdzone efekty uczenia się). Po dwóch semestrach słuchacze wybierają inny uniwersytet, aby tam wykonać i obronić pracę magisterską. Zakończenie przez studenta europejskich studiów magisterskich EMQAL wiąże się z otrzymaniem dyplomów dwóch uczelni.


  • Program rewitalizacji drogi wodnej E-70
    • Adam Bolt
    2010 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Coraz wyraźniej rysuje się potrzeba uruchomienia korytarzy transportowych północ- południe, w których drogom wodnym wykorzystującym Wisłę i Odrę przypisuje się coraz większe znaczenie w tym także równoleżnikowemu szlakowi E-70 spinającemu całą Europę. W pracy Autor przedstawił stan istniejący i uwarunkowania rozwoju dróg wodnych,kierunki i cele rewitalizacji oraz cele i uwarunkowania środowiskowe i gospodarcze.Opracowna Strategia Rozwoju Drogi Wodnej E-70, uwarunkowania środowiskowe jej rewitalizacji, zasady zrównoważonego rozwoju i konieczność integracji programów inwestycyjnych prowadzą do stwierdzenia o konieczności opracowania wspólnego programu rozwoju dróg wodnych, wykorzystania energetycznego oraz ochrony przeciw powodziowej pozwalającego na odpowiednią koncentrację nakładów oraz wspólne podjęcie badań w celu rozwiązania problemów środowiskowych.


  • Program rewitalizacji planowanej na terenie Polski śródladowej drogi wodnej E-70
    • Adam Bolt
    2010

    Omówiono zasadnicze problemy wznowienia ruchu transportowego i możliwości wynikające z opracowanych planów rewitalizacji drogi wodnej E-70 wraz z identyfikacją podstawowych barier technicznych.Wskazano kierunki prac majacych na celu aktywizację transportu śródladowego oraz założenia programu strategii rewitalizacji.


  • Programmable feedforward linearized CMOS OTA for fully differential continuous-time filter design
    • Stanisław Szczepański
    • Bogdan Pankiewicz
    • Sławomir Kozieł
    2010 Pełny tekst INTERNATIONAL JOURNAL OF CIRCUIT THEORY AND APPLICATIONS

    W artykule przedstawiono metodę linearyzacji wzmacniacza transkonduktancyjnego (OTA) CMOS z zastosowaniem sprzężenia w przód. Wzmacniacz zbudowany jest z użyciem prostych par różnicowych, wzmacniacza w pętli sprzężenia zwrotnego do samoregulacji transkonduktancji wzmacniaczy oraz liniowej rezystancji odniesienia (R). W wyniku uzyskano znaczną linaryzację charakterystyk przejściowych wzmacniacza OTA. Symulacje komputerowe SPICE wykonane dla technologii CMOS AMS 0,35um z pojedynczym napięciem zasilającym 3V wykazują zniekształcenia THD mniejsze niż -49,3dB dla sygnału harmonicznego o wartości amplitudy 1Vpp i przy zmianach temperatury w zakresie -30 do 60 st. C. Ten sam wzmacniacz ale bez linearyzacji ma symulowaną wartość THD poniżej -35,8dB w tych samych warunkach testowych. Dodatkowo zwiększony jest zakres wejściowego napięcia dla pracy liniowej. Pobór mocy wzmacniacza wynosi 0,86mW. Wzmacniacz został użyty do budowy filtru typu OTA-C czasu ciągłego, III rzędu, dolnoprzepustowego o aproksymacji eliptycznej. Filtr ten jest przestrajany w zakresie częstotliwości 332,6kHz - 10MHz.


  • Projecting procedure for meta-material fiber
    • Bartosz Reichel
    • Mateusz Kuszner
    2010

    We would like to show new way of derivation evolution equation for short pulses in dielectric waveguide including one model of metamaterial waveguide. This derivation model rely on projecting to the orthogonal basis. In our case to orthogonal basis for cylindrical waveguide.


  • Projekt aparatu kierowniczego Elektrowni Wodnej Świnna Poręba
    • Artur Olszewski
    • Jacek Paduszyński
    2010

    Wykonano projekt, obliczenia i dokumentację warsztatowo-technologiczną nowego oryginalnego aparatu kierowniczego. Zastosowano nowe rozwiązanie prowadzenia pierścienia regulacyjnego za pomocą obrotowych prowadnic zamocowanych na łopatach.


  • Projekt laboratorium zanurzonej wizualizacji przestrzennej
    • Jacek Lebiedź
    • Jacek Łubiński
    • Adam Mazikowski
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Artykuł prezentuje koncepcję urządzenia pozwalającego na nieograniczony terytorialnie spacer po zadanym świecie wirtualnym, które ma zostać zrealizowane na Politechnice Gdańskiej do końca 2013 roku w specjalnie zbudowanym pawilonie. Urządzenie to będzie symulować autonomiczne przemieszczanie się wewnątrz sceny generowanej komputerowo. Wrażenie samodzielnego ruchu uzyskane zostanie poprzez zastosowanie mechanizmu pozwalającego na chód w dowolnym kierunku bez zmiany pozycji maszerującego (chód w miejscu). Mechanizm ten będzie miał postać przezroczystej sfery obrotowej z użytkownikiem umieszczonym w środku obracającym sferę własnymi krokami (na podobieństwo chomika obracającego kołowrotek). Wizualizacja polegać zaś będzie na równoległej projekcji obrazu trójwymiarowego na wszystkie ściany wyposażonego w ten mechanizm pomieszczenia (tzw. CAVE) wzbogaconej o generację dźwięku przestrzennego.


  • Projektowanie filtrów pasywnych wyższych harmonicznych
    • Mirosław Włas
    2010 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W artykule przedstawiono metodę projektowania grupy filtrów prostych, których charakterystyka częstotliwościowa jest dobrana w sposób optymalny, z uwzględnieniem wpływu pozostałych filtrów. Sumaryczna moc bierna pojemnościowa filtrów dla pierwszej harmonicznej ma wynosić 10kVAr. Celem grupy filtrów jest:• eliminacja wyższych harmonicznych z sieci zasilającej, których źródłem jest układ TCR, • kompensacja mocy biernej generowanej przez TCR z uwzględnieniem działania układu regulacji całego kompensatora SVC. W artykule przestawiono wykorzystanie programu MathCAD ver. 2001, który jest idealnym narzędziem wspomagającym projektowanie i wykreślanie charakterystyk częstotliwościowych. Zastosowanie wspomagania komputerowego przyspiesza proces obliczeń i pozwala na inercyjne wyznaczenie parametrów filtrów w krótkim czasie.


  • Projektowanie interfejsu użytkownika
    • Marcin Sikorski
    2010

    Praca omawia główne zagadnienia dotyczące projektowania interakcji użytkownik-system z perspektywy zarządzania projektem informatycznym, przedstawia stosowane w tym zakresie metody i sposób ich wykorzystania.


  • Projektowanie, nadzorowanie i doskonalenie systemu jakości według normy PN-EN ISO 9001:2009 w oparciu o podejście procesowe z uwzględnieniem specyfiki sektora MŚP
    • Piotr Grudowski
    2010

    Przedstawiona w niniejszym opracowaniu metodyka jest przydatna tym organizacjom, które pragną samodzielnie zaprojektować swój system zarządzania jakością (SZJ) i uzyskać dzięki temu systemowi coś więcej niż tylko certyfikat. Dlatego też zawarte w niej moduły mogą pełnić wielorakie funkcje:- stanowić kompleksowy system doradczy umożliwiający odpowiednie przygotowanie pracowników do samodzielnego zaprojektowania odpowiednich elementów SZJ,- przygotować odpowiednie mechanizmy umożliwiające obsługę, diagnozowanie i doskonalenie tych systemów:- wspierać kształcenie studentów kierunków technicznych i ekonomicznych w zakresie zarządzania jakością,- umożliwiać szkolenie nowych pracowników oraz przygotować ich do pełnienia określonych ról w SZJ (np. audytorów wewnętrznych);ułatwić kontakty z osobami i instytucjami zewnętrznymi w zakresie spraw związanych z SZJ oraz umożliwić podejmowanie skutecznych decyzji w tym zakresie.Szczególną uwagę zwrócono na rozwiązania integrujące zasady podejścia procesowego w różnych fazach wdrażania i w odniesieniu do różnych aspektów funkcjonowania SZJ. Wprowadzanie SZJ w oparciu o przedstawioną metodykę jest możliwe po krótkim przygotowaniu osób mających podstawową wiedzę w zakresie zarządzania jakością.Należy podkreślić, że metodyka ta może być skutecznie wykorzystywana zarówno w zastosowaniach indywidualnych, jak i, zwłaszcza w odniesieniu do mniejszych organizacji, w ramach grupowego wdrażania SZJ.Metodyka ta może być oczywiście wykorzystana także przez zewnętrznych konsultantów wspierających te organizacje, którym trudno jest się zmobilizować do samodzielnego wysiłku oraz przez audytorów jednostek certyfikacyjnych pragnących lepiej dostosować swój warsztat do specyfiki mniejszych organizacji. Duża część z przedstawionych informacji znaleźć może zastosowanie również w większych przedsiębiorstwach.Podstawowym warunkiem, by metodyka ta była skuteczna jest zaangażowanie wszystkich pracowników, w tym kierownictwa, w projektowanie i budowę SZJ. Tylko wtedy można bowiem oczekiwać, że system ten będzie traktowany jako własność organizacji oraz autentyczne narzędzie służące zdobywaniu przewagi konkurencyjnej.Integralną częścią opracowania jest suplement elektroniczny, dzięki któremu użytkownik może równolegle korzystać z wszystkich modułów metodyki, stosując łącza hipertekstowe szybko przywołujące najważniejsze pojęcia i elementy wykorzystywane w prezentowanej metodyce.


  • Projektowanie otoczenia dla osób niewidomych. Pozawzrokowa percepcja przestrzeni
    • Marek Wysocki
    2010

    Brak wzroku w znaczący sposób ogranicza dostęp do informacji płynących z otoczenia, stąd osoby z dysfunkcjami wzroku podczas poruszania się w środowisku zurbanizowanym, narażone są na wiele niebezpieczeństw zagrażających ich życiu i zdrowiu. Tą sytuację pogłębiają braki w infrastrukturze przestrzeni publicznej, co w konsekwencji uzależnia osoby niewidome i słabo-widzące od pomocy innych. Przestrzeń nieprzystosowana do potrzeb osób niewidomych wpływa na ograniczenie ich aktywności i wykluczenie społeczne. Aby temu przeciwdziałać, projektanci i zarządzający przestrzenią, muszą likwidować i ograniczać powstawanie w środowisku zabudo-wanym barier, zarówno urbanistycznych, architektonicznych i transportowych, ale także świa-domościowych i organizacyjnych. Publikacja jest analizą naukową w części w charakterze pole-miki krytycznej z istniejącym stanem wiedzy i jej praktycznymi aplikacjami. Podejmuje próbę zebrania wiedzy, która mogłaby stać się podstawą do skonstruowania wytycznych dla stworzenia przestrzeni publicznej dostosowanej do potrzeb osób mających trudności z percepcją wzrokową. Rozdział 1.: Uwarunkowania dostępności przestrzeni a sytuacja osób niewidzących przed-stawia zagadnienia związane z ograniczeniami w funkcjonowaniu osób niewidomych wynikają-cymi zarówno z zagospodarowania przestrzeni publicznej, uwarunkowań prawnych i organiza-cyjnych oraz z braku wiedzy na temat potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku. W rozdziale omó-wiono idee projektowania dla wszystkich, które jest integralną częścią rozwoju zrównoważonego obejmującego politykę społeczną, ekonomię, funkcjonalność i estetykę rozwiązań przestrzen-nych. Tworzenie dostępnej przestrzeni publicznej wymaga większej świadomości problematyki niepełnosprawności. W pracy omówiono nowe podejście do edukacji na temat projektowania przestrzeni, które powinno być oparte na empirycznym poznawaniu potrzeb użytkownika, z uwzględnieniem również jego możliwości percepcyjnych. Autor przedstawił wybrane projekty edukacyjne realizowane w ramach programów europejskich oraz realizowane w Polsce. Działa-nia edukacyjne w zakresie projektowania dla wszystkich stają się elementem koniecznym dla zwiększenia dostępności środowiska zurbanizowanego dla osób niepełnosprawnych. W rozdziale 2.: Orientacja i mobilność osób niewidomych w środowisku zabudowanym omówiono wpływ zakresu percepcji na orientację i mobilność w przestrzeni publicznej. Przedstawiono sposób wykorzystania pozostających w dyspozycji osoby niewidomej zmysłów do pozyskiwania informacji o przedmiotach, bliższym i dalszym otoczeniu. Kluczowym czynnikiem zapewniającym dobrą orientację w przestrzeni jest odpowiednio przygotowana informacja, z której mogą korzystać osoby z dysfunkcją wzroku. Dla zwiększenia bezpieczeństwa i mobilności osób niewidomych przewiduje się tworzenie systemów orientacji, które będą systemami ogólnodostępnymi, czytelnymi i dostosowanymi również do potrzeb innych użytkowników przestrzeni. Poznaniu potrzeb osób niewidomych i słabowidzących poświęcone były badania ankietowe, których podsumowanie zawarto w podrozdziale 2.7. Badania prowadzone przez autora obejmują nie tylko zagadnienia związane z orientacją i mobilnością osób niewidomych w przestrzeni publicznej, ale odnoszą się również do problematyki integracji społecznej i wpływu pozawzrokowej percepcji na postrzeganie piękna. Rozdział 3. Kształtowanie przestrzeni przyjaznej osobom niewidomym poświęcony został w całości rozwiązaniom przestrzennym, które mają gwarantować lepszą orientację przestrzenną i bezpieczeństwo poruszania się osobom z dysfunkcją wzroku. Omówiono system fakturowej informacji, który ma istotne znaczenie dla samodzielnego poruszania się osób niewidomych. Dokonano przeglądu faktur opracowanych w różnych krajach, na podstawie którego sporządzono standaryzację systemu oznaczeń fakturowych. Standaryzacja ta ma wpływ na samodzielność poruszania się osób niewidomych w środowisku zbudowanym. Tworzy czytelny i zrozumiały system informacji poprawiający orientację przestrzenną i bezpieczeństwo poruszania się osób niewidomych. W drugiej części rozdziału podano przykłady rozwiązania miejsc transferowych ruchu pieszego, takich jak przystanki komunikacji miejskiej, dworce kolejowe i autobusowe, ale również otoczenia przejść dla pieszych. W rozdziale zwrócono szczególną uwagę na rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo ruchu pieszego, który w przestrzeniach śródmiejskich powinien być uprzywilejowany w stosunku do ruchu samochodowego czy rowerowego. Przedstawiono m.in. szczegółowe rozwiązania miejsc kolizyjnych ruchu rowerowego z pieszym, uwzględniając uwarunkowania percepcyjne osób niewidomych. W pracy omówiono także rozwiązania stosowa-ne we wnętrzach obiektów, które wpływają na sprawność i samodzielność poruszania się osób z wadami wzroku. Ważnym zagadnieniem poruszonym w pracy jest bezpieczna ewakuacja osób niewidomych z budynku w czasie pożaru. Przedstawiono autorskie rozwiązania oznaczeń doty-kowych stosowanych na drogach ewakuacji, które mają kierować osoby niewidome i słabowi-dzące do wyjść ewakuacji. Biorąc pod uwagę ograniczenia percepcyjne osób niewidomych i zadymienie występujące podczas pożaru, autor wskazuje na konieczność stosowania na dro-gach ewakuacji kierunkowych sygnałów akustycznych, które mają ułatwiać lokalizację wyjść ewakuacyjnych. W rozdziale 4. przedstawiono wybrane systemy wspomagające orientację w przestrzeniach publicznych. Omówiono warunki dostosowania do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących tradycyjnego systemu informacji miejskiej (SIM) oraz przedstawiono nowoczesne systemy nawigacyjne oparte na technologiach radiowych i GPS. Przyszłość tych rozwiązań zależy głów-nie od dokładności lokalizacji osoby niewidomej w środowisku zurbanizowanym, w tym również w przestrzeniach wewnętrznych, w których urządzenia GPS nie działają. Wnioski końcowe są podsumowaniem rozważań zawartych w niniejszej publikacji na temat współczesnych możliwości poprawy funkcjonowania osób niewidomych w środowisku zurbani-zowanym, będących wypadkową ich możliwości pozawzrokowego postrzegania otoczenia a wa-runkami zagospodarowania przestrzeni i możliwościami technicznego wspomagania orientacji przestrzennej. Rozszerzeniu zagadnień związanych z percepcją zmysłów, w tym percepcji osób niewidomych i wynikających z tego ograniczeń w życiu osoby z dysfunkcją wzroku, poświęcona została pierwsza część Dodatku. Omówiono w nim wszystkie zmysły, którymi osoba niewidoma posługuje się podczas poruszania się i orientacji w przestrzeni. Poznanie potrzeb i warunków funkcjonowania osób niewidomych jest konieczne do tworzenia przyjaznej przestrzeni, spełniającej ich wymagania. Druga część Dodatku jest przeglądem prawodawstwa krajowego i międzynarodowego, które są ramą do tworzenia standardów technicznych udogodnień dla osób niewidomych. Trzecia część Dodatku to prezentacja urządzeń technicznych wspomagających orientację przestrzenną.


  • Projektowanie sieci komórkowej z wykorzystaniem zasobów radiowych systemu UMTS
    • Małgorzata Gajewska
    2010

    Celem pracy było więc opracowanie metod analitycznych i przeprowadzenie ich badań, aby zapewnić racjonalne projektowanie sieci komórkowej systemu UMTS, pozwalające na lepsze wykorzystanie zasobów radiowych, poprzez wprowadzenie mechanizmów przenoszenia pojemności i uzyskanie zwiększenia stopnia dostępności do usług. Badania symulacyjne, ukazujące uwarunkowania i sposoby przenoszenia pojemności oraz uzyskiwane wyniki, zostały zilustrowane w oparciu o mapę cyfrową dla określonego obszaru miejskiego.W rozprawie były rozważane zagadnienia projektowania sieci komórkowej z wykorzystaniem zasobów radiowych systemu UMTS. Sieć zaprojektowana dla określonego obszaru na mapie cyfrowej i warunków statycznych będzie określać granice zasięgów stacji bazowych, tj. komórek, które w warunkach dynamicznych będą mogły się znacząco zmieniać, a zwłaszcza będą mogły się znacznie zmniejszać, uniemożliwiając dostęp do usług w obszarach położonych bliżej granic komórek. Biorąc pod uwagę wynikające stąd fluktuacje obciążeń w różnych, zwłaszcza sąsiednich komórkach i przejściowe braki zasobów w niektórych komórkach oraz ich nadmiar w innych, można wyeliminować albo wyraźnie zmniejszyć obszary niedostępności do usług, przez przenoszenie pojemności między sąsiednimi komórkami w tej samej bądź w różnych warstwach struktury hierarchicznej. Jak pokazano w pracy, zastosowanie w sieci UMTS zaproponowanego mechanizmu przenoszenia pojemności pomiędzy komórkami, należącymi do tej samej lub różnych warstw hierarchicznej struktury komórek, umożliwia lepsze wykorzystywanie zasobów radiowych. Mechanizm ten pozwala na znaczne zredukowanie poziomu wspólnokanałowych interferencji zewnętrznych w obszarach granicznych komórek, a w konsekwencji umożliwia zwiększenie dostępnej w sieci pojemności, zmniejszenie mocy sygnałów nadawanych przez stacje bazowe i ruchome oraz zwiększenie zasięgu stacji bazowych wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. Szczególne korzyści uzyskuje się dzięki sterowaniu przenoszeniem pojemności w łączu w dół, w obszarach granicznych komórek, co stanowi duży problem w sieci III generacji. Zaproponowany mechanizm przenoszenia pojemności wspomaga mechanizm przełączania połączeń, stosowany obecnie w sieciach komórkowych III generacji, niezależnie od tego czy zastosowane będzie twarde, czy miękkie przełączanie połączeń. Mechanizm przenoszenia pojemności może też działać niezależnie od mechanizmu przełączania połączeń.


  • Projektowanie układów geometrycznych toru w dostosowaniu do systemu GPS
    • Władysław Koc
    2010

    W pracy zwrócono uwagę na fakt, że zastosowanie satelitarnej techniki pomiarowej (w wariancie pomiarów ciągłych) powoduje konieczność opracowania nowej metody projektowania układów geometrycznych toru. Ponieważ kształtowanie kierunków prostych trasy na podstawie pomiarów satelitarnych nie sprawia żadnych trudności, skupiono się na kwestii projektowania odcinków położonych w łuku. Założono, że projektowanie układu geometrycznego odbywać się będzie w odpowiednim (symetrycznym) lokalnym układzie współrzędnych, by następnie - na drodze odpowiedniej transformacji - przenieść uzyskane rozwiązanie do układu globalnego. Przedstawiono cały tok postępowania, wraz z wzorami teoretycznymi, kierując się tym, żeby opracowana koncepcja była jak najbardziej przyjazna w praktycznym stosowaniu. Dlatego też zilustrowano ją przykładem obliczeniowym, w którym wykorzystano dane uzyskane z istniejącej linii kolejowej.


  • Propagation of guided elastic waves in shell-type aircraft structural elements
    • Arkadiusz Żak
    • Marek Krawczuk
    • Wiesław Ostachowicz
    2010

    W pracy przedstawiony powłokowy spektralny element skończony do analizy zjawiska propagacji fal sprężystych w elementach konstrukcyjnych typu powłokowego.


  • Properties of surface layers of duplex stainless steel after burnishing processes
    • Jerzy Łabanowski
    • Agnieszka Ossowska
    2010 Solid State Phenomena

    Stress corrosion cracking resistance of cold worked layers of 25 Cr duplex stainless steel grade UR52N+ has been investigated. The surface layers were performed through burnishing treatment. The residual stresses at surface layers were determined using grazing angle incidence X-ray diffraction method (g-sin2 Ψ). Corrosion tests were performed with the use of Slow Strain Rate Test technique in boiling 35% MgCl2 solution. It has been shown that burnishing treatment increases corrosion resistance of the steel. Stress corrosion cracking resistance depends on the magnitude of cold work at surface layers. High level of cold work decreases corrosion resistance.


  • Properties of surface layers of titanium alloy Ti6Al4V after laser melting processes
    • Agnieszka Ossowska
    • Andrzej Zieliński
    • Marcin Buczek
    2010 Pełny tekst Advances in Materials Science

    The article presents the investigation results of titanium alloy Ti6Al4V surface layer after laser melting process. The process of laser melting was performed using Nd-YAG laser. The evaluation of structure of the alloy as well as hardness and chemical composition was performed. It was shown that laser melting changes the structure and properties of titanium alloy Ti6Al4V and process parameters as scanning speed affects the thickness of zones in top layer of the material. Due to the laser melting process more wear resistive surface can be obtained that increases the wear and corrosion resistance of orthopeadic prosthesis.


  • Properties of Windows Extracted from Fractional Delay Filters Optimal in Chebyshev Sense
    • Marek Blok
    2010

    Jedną z najefektywniejszych numerycznie metod projektowania filtrów cyfrowych jest metoda okien. Jednak prostota tego podejścia wiąże się z reguły z niską jakością tak projektowanych filtrów, przede wszystkim ze względu na problemy z doborem odpowiedniego okna. Z tego powodu w zastosowaniach wymagających ciągłej aktualizacji współczynników filtrów, tak jak ma to miejsce w przypadku filtrów ułamkowo-opóźniających o zmiennym opóźnieniu, często konieczne jest korzystanie z filtrów o niskiej jakości. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie okien wyodrębnionych z filtrów optymalnych zaprojektowanych zawczasu z użyciem złożonych metod optymalnych. Tak pozyskane pojedyncze okno referencyjne można później z powodzeniem użyć do projektowania całej rodziny filtrów różniących się jedynie opóźnieniem. Efektywność takiego podejścia zależy przede wszystkim od właściwości okien wyodrębnionych z filtrów optymalnych. W tej pracy prezentowane są wyniki badań właściwości okien wyodrębnionych z filtrów optymalnych w sensie kryterium Czebyszewa.


  • Proposition of aerial laser survey point cloud methodology modification
    • Wioleta Błaszczak-Bąk
    • Artur Janowski
    • Waldemar Kamiński
    • Jacek Rapiński
    2010

    W rozdziale monografii autorzy sugerują nowe rozwiązanie - modyfikację metodologii analizy chmury punktów pozyskanej ze skaningu lotniczego w technologii LIDAR. Modyfikacja polega na poprzedzeniu procesu filtracji realizowanego w ETAPIE PRZETWARZANIA WSTĘPNEGO, algorytmem optymalizacji [Błaszczak 2006, Błaszczak, Kamiński 2007]. Głównym celem badań była kontrola wiarygodności i efektywności metodologii opracowania chmury punktów z wykorzystaniem algorytmu optymalizacji. Wyniki badań potwierdziły, że wprowadzona modyfikacja usprawnia działanie algorytmu filtracji danych, skraca czas filtracji, wpływa na efektywne i szybsze przygotowania danych do budowy DTM, bez utraty informacji niezbędnych do prawidłowej realizacji zadania.


  • Protokół IPv6 w sieciach przemysłowych, biurowych i internecie - konieczność?
    • Krzysztof Nowicki
    • Tadeus Uhl
    2010

    W pracy przedstawiono motywacje wprowadzania nowego standardu protokołu IP. Scharakteryzowano protokół IPv6 i stan jego standaryzacji. Opisano metody współpracy sieci IPv4 z sieciami pracującymi z protokołem IPv6. Omówiono możliwe warianty migracji z IPv4 do IPv6, w tym wykorzystanie translacji protokołów. Zwrócono uwagę na niedoskonałości protokołu IPv6 oraz trudności w realizacji procesów migracji.


  • Próbne obciążenia statyczne i dynamiczne pali w odniesieniu do zaleceń Eurokodu 7
    • Kazimierz Gwizdała
    • Adam Krasiński
    • Tadeusz Brzozowski
    • Andrzej Słabek
    2010 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    Omówiono metody badań oraz zalecenia formalne Eurokodu 7. Na przykładach przedstawiono interpretacje badań nośności pali wg PN-83/B-02482 porównując je do Eurokodu 7.