Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2012

Pokaż wszystkie
  • Konwersja autobusu z silnikiem diesla na trolejbus
    • Mikołaj Bartłomiejczyk
    • Jarosław Dombrowski
    • Marcin Połom
    • Olgierd Wyszomirski
    2012

    Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni od 2004 roku we własnym zakresie buduje trolejbusy w oparciu o nadwozia używanych autobusów. W monografii przedstawiono przyczyny rozpoczęcia tego przedsięwzięcie, jego przebieg oraz techniczny budowy trolejbusu w oparciu o nadwozie autobusowe.


  • Korekcja wymiarowa nagniataniem na tokarkach CNC
    • Bogdan Ścibiorski
    2012

    W rozdziale monografii poruszono problematykę nagniatania ślizgowego z wykorzystaniem kulek ceramicznych z węgliku wolframu WC. Kulki ceramiczne WC jako element nagniatający zastosowano podczas obróbki na tokarce CNC. Uzyskanie zadawalającej jakościowo powierzchni na stali 40H wymagało spełnienia szczegółowych warunków technologicznych. W rozdziale omówiono problemy technologiczne związane z ustawieniem narzędzia do nagniatania ślizgowego elementem ceramicznym


  • Korzyści płynące z zastosowania platformy roboczej pod nasyp gruntowy
    • Katarzyna Białek-Platova
    2012

    Przedmiotem artykułu są nasypy gruntowe posadawiane na słabym podłożu gruntowym z wzmocnieniem przy użyciu platformy roboczej w podstawie. Platformy robocze są to konstrukcje, których głównym zastosowaniem jest tymczasowe, powierzchniowe wzmocnienie słabego podłoża gruntowego. W artykule przedstawiono inną możliwość ich wykorzystania, tj. jako elementu wpływającego na poprawę przebiegu modyfikacji podłoża gruntowego oraz części konstrukcji trwałej.


  • Kościół św. Jana pamięcią miasta
    • Jakub Szczepański
    2012

    Artykuł dotyczący zagadnienia pamięci zbiorowej wyrażanej przez dzieła kultury materialnej gromadzone prze wieki w gdańskim kościele.


  • Kraty pomostowe w ujęciu norm i obliczeń numerycznych
    • Mateusz Sondej
    2012

    W niniejszej pracy przedstawiono zastosowania, klasyfikacje oraz koncepcje obliczeń krat pomostowych. Nośności normowe dla obciążenia od pojazdu porównano z wynikami numerycznymi. Obliczenia w programie ABAQUS pozwoliły oszacować nośność graniczną oraz wpływ poszczególnych czynników (przekrojów płaskowników i prętów poprzecznych).


  • Kreowanie miejsc pracy - czy jest to powód dla wspierania MSP?
    • Julita Wasilczuk
    2012 Przedsiębiorczość i Zarządzanie

    Kierując się dotychczasową wiedzą na temat roli sektora MSP w gospodarce, poddano analizie doniesienia światowej literatury, na temat związku pomiędzy przedsiębiorczością/MSP a liczbą miejsc pracy w gospodarce. Należy podkreślić, że nieczęsto w Polsce poddaje się w wątpliwość pozytywną relację pomiędzy tymi dwoma wielkościami, choć wyniki badań prowadzonych na świecie są niejednoznaczne. Wynikać to może z faktu, iż większość doniesień, które są podstawą do wyciągania wniosków na temat wpływu MSP i przedsiębiorczości na tworzenie miejsc pracy, opartych jest na badaniach prowadzonych na danych zagregowanych, co poddaje w wątpliwość ich rzetelność. Nie uwzględniają one bowiem innych czynników mogących wpływać na kreowanie miejsc pracy, a ponadto pomijają takie zmienne jak region, branża czy też sektor. Zaprezentowano także wyniki badań panelowych dotyczące wzrostu zatrudnienia w przedsiębiorstwach Pomorza. Wykazano brak związku pomiędzy planami przedsiębiorców w zakresie zatrudnienia a ich realizacją. W zakończeniu podjęto próbę zwrócenia uwagi na istotne mankamenty dotychczasowej polityki wspierania tej grupy przedsiębiorstw.


  • Kreowanie zmian systemów produkcyjnych
    • Jolanta Łopatowska
    2012 Gospodarka Materiałowa i Logistyka

    Umiejętność szybkiej identyfikacji czynników zmiany i budowania impulsów sprawczych zmian pozwala na elastyczną adaptację systemu produkcyjnego do warunków globalnego rynku i budowanie przewagi konkurencyjnej. Kreowanie zmian systemów produkcyjnych wspiera metodyka identyfikacji czynników transformacji, której podstawę stanowi badanie wzajemnego wpływu zmian wielowymiarowych przestrzeni otoczenia i elementów systemu produkcyjnego.


  • Kryteria fiskalne w procesie konwergencji Polski do wymogów UE
    • Gabriela Golawska-Witkowska
    • Anna Rzeczycka
    2012 Pieniądze i Więź

    W artykule przeprowadzono analizę stopnia dostosowania finansów publicznych w Polsce do wymogów wyznaczonych w procesie konwergencji fiskalnej. Podjęto się próby oceny skuteczności kontroli norm zbieżności w kontekście kryzysu finansów publicznych w krajach UE.


  • Kryteria oceny trwałości (przydatności) eksploatacyjnej szyn kolejowych
    • Jerzy Zariczny
    • Sławomir Grulkowski
    2012 Technika Transportu Szynowego

    Ocena stanu technicznego szyn kolejowych ma zasadniczy wpływ na ocenę stanu technicznego nawierzchni kolejowej. W artykule omówiono kryteria oceny trwałości (przydatności) eksploatacyjnej szyn obowiązujące w Polsce. Wskazano kryteria umożliwiające ocenę szyn z wadami kontaktowo-zmęczeniowymi. Dokonano takiej oceny dla wybranego fragmentu linii kolejowej nr 131 Chorzów Batory - Tczew


  • Krzyżowanie uśredniające w ewolucyjnej metodzie planowania ścieżki przejścia w zastosowaniu do problemu unikania kolizji na morzu
    • Łukasz Kuczkowski
    • Piotr Kolendo
    • Bartosz Jaworski
    • Roman Śmierzchalski
    2012

    Artykuł przedstawia zastosowanie operatora krzyżowania uśredniającego do wyznaczania ścieżki przejścia przy użyciu algorytmu ewolucyjnego w zastosowaniu do unikania kolizji na morzu. Krzyżowanie uśredniające zapewnia rozszerzenie zbioru rozwiązań możliwych do uzyskania w porównaniu z wariantem krzyżowania wymieniającego. Przeprowadzone badania wykazały, że zastosowany wariant krzyżowania pozwala na uniezależnienie wyników symulacji od postaci populacji początkowej oraz szybsze przejście algorytmu z fazy eksploracji do eksploatacji obszaru przyciągania optimum. Nowa wersja algorytmu pozwala na skuteczne poszukiwanie rozwiązań w sytuacji kolizyjnej na morzu.


  • Kształcenie i badania dla potrzeb energetyki jądrowej w Polsce - synergia działań na przykładzie Politechniki Gdańskiej
    • Andrzej Reński
    • Waldemar Kamrat
    • Jacek Marecki
    • Kazimierz Duzinkiewicz
    2012

    Przedstawiono możliwy wkład Politechniki Gdańskiej w rozwój kształcenia i badań na rzecz energetyki jądrowej, który wpisuje się w potrzeby wyrażone w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. Zapewnienie kadr dla energetyki jądrowej wymaga stworzenia w uczelniach i szkołach średnich kierunków związanych z energetyką jądrową.Podobnie w dziedzinie badań potrzebne jest tworzenie centrów badawczych ukierunkowanych na badania związane z energetyka jądrową. Przedstawiona inicjatywa Pomorskiego Akademickiego Centrum Energetyki Jądrowej jest aktywną odpowiedzią na badawcze i edukacyjne wyzwania Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.


  • Kształcenie inżyniera czy usługa edukacyjna, czyli KRK w praktyce
    • Anita Maria Dąbrowicz-Tlałka
    2012 Pismo PG

    System szkolnictwa wyższego w Polsce przechodzi obecnie szereg zmian związanych z wdrażaniem Ram Kwalifikacji dla Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Zostały one przygotowane w ramach Procesu Bolońskiego i przyjęte w 2005 roku na konferencji w Bergen. Uchwalona w ubiegłym roku ustawa o zmianie ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym”, w ślad za ustaleniami unijnymi wprowadza szereg zmian w organizacji i prowadzeniu procesu dydaktycznego w polskich uczelniach. Zmiany dotyczą również dogłębnej weryfikacji programów kształcenia. Krajowe Ramy Kwalifikacji stawiają przed nami poważne wyzwanie, a zarazem szansę na stworzenie i ukształtowanie nowych, otwartych na rozwój technologii standardów. W projektowaniu nowych programów kształcenia konieczna jest zarówno rozwaga związana z odpowiedzialnością za prawdziwą jakość kształcenia, perspektywiczne myślenie o rozwoju rynku pracy, jak i dostrzeganie zmian demograficznych i społecznych.


  • Kształcenie ustawiczne – trendy w krajach regionu Morza Bałtyckiego
    • Marzena Grzesiak
    2012 Pełny tekst Przedsiębiorstwo we współczesnej gospodarce - teoria i praktyka

    Kwestie kształcenia ustawicznego i dostosowania kwalifikacji do potrzeb rynku pracy są przedmiotem dyskusji zarówno na szczeblu europejskim, jak i poszczególnych krajów. Działania administracji powinny zmierzać w kierunku określenia zapotrzebowania na określone umiejętności oraz aktywizacji społeczeństwa poprzez realizację idei uczenia się przez całe życie. Doświadczenia krajów skandynawskich dostarczają wielu przykładów dobrych praktyk w tym obszarze. Nie należy jednak spodziewać się rezultatów w krótkim czasie.


  • Kształtowanie mikrośrodowiska jako miejsca wspólnoty.
    • Robert Idem
    2012

    The work concerns the field of architecture and covers shaping housing environment. It is an attempt to reactivate a category of neighbourly community and present it from a new perspective, namely as an effect of a conscious cooperation of the architect and future inhabitants. Its essence is the idea of microenvironment, perceived as a place of housing community. The following are involved:- application of the idea of the place as a basic level of organizing socio-spatial structures in sustainable architectural design,- presentation of the idea of a community-shaped housing environment,- reliance of shaping housing microenvironment upon adequate to the situation, environmentally-friendly solutions (cultural patterns of nature).Such implied microenvironment is conducive to building the feeling of subjectiveness, identity and co-responsibility for environment among inhabitants, and influences the liveness of neighbourhood and improving quality of living.The work consist of six parts.The first part is an introduction, which covers the subject, scope, assumptions, aims, method and structure of the work. It presents the state of research, which is continued and detailed in the following parts.The second part is dedicated to theoretical concept of microenvironment as a community place. It involves the analysis of the concept of community and place, considering their importance in various fields. Next, a synthetic idea of microenvironment is presented, being the basis for further practical-methodological deliberations.The third part covers various ideas of microenvironment and their historical-cultural determinants. A description of contemporary forms of shaping microenvironment involves a division into shaping community by design, by action and integrated community shaping by both design and action (characteristic for the idea of cohousing). Next, a Polish context of shaping the microenvironment is presented. This part also includes deliberation on utopia and heterotopia regarding the raised issues.The fourth part represents an attempt to answer the question of how to shape the microenvironment, namely it is dedicated to the process of origin and method of forming the microenvironment. It covers the specific character of shaping the community estate space, methodological design approach and a wider, off-design aspect referred to functioning of social groups.The fifth part includes a presentation of case studies, while the sixth one contains conclusions.Shaping microenvironment as a community place is an interdisciplinary issue which goes beyond strictly architectural matters. Therefore the work involves wide reference to humanities-related output (sociology, social pedagogics or psychology).


  • Kształtowanie nowego wizerunku miast delty Wisły
    • Anna Golędzinowska
    2012 Pełny tekst Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

    Obszar delty wisły został dotknięty szeregiem negatywnych zjawisk będących następstwem burzliwej historii tych ziem. ważnym elementem działań naprawczych jest zmiana negatywnego wizerunku miejsca oraz wzmoicnienie poczucia tożsamości terytorialnej wśród (w większości napływowej) społeczności lokalnej.artykuł przedstawia dotychczasowe dościwadczenia oraz perspektywy dalszych działań wybranych miast delty wisły dotyczących wykorzystania, kształtowania lub reinterpretacji charakterystycznych elementów krajobrazu kulturowego na potrzeby zmiany wizerunku miejsca. tłem dla rozważań są zasady marketingu terytorialnego odnoszące się do wizualnych cech przestrzeni.


  • Ku stochastycznemu paradygmatowi ekonomii dobrobytu. - S. M. Kot.
    • Stanisław Kot
    2012

    W pracy proponuje się stochastyczny paradygmat ekonomii dobrobytu, bazujący na zdefiniowanej aksjomatycznie uporządkowanej trójce (X,u,W), gdzie X jest rozkładem dochodów, u-kardynalnie mierzalną funkcją użyteczności dochodów, a W jest rozkładem dobrobytu. Proponuje się efektywne metod estymacji rozkładu dobrobytu, a w szczególności średniej, czyli utylitarystycznego dobrobytu społecznego. Sformułowano też podstawy teorii stochastycznych skal ekwiwalentności, bazującej na kryterium dominacji stochastycznej. W części aplikacyjnej monografii przedstawiono wyniki analizy dobrobytu w Polsce w latach 1993-2005.


  • Kulisy architektury szkła w Japonii
    • Zbigniew Cywiński
    • Ewa Maria Kido
    2012 Świat Szkła

    ..


  • Kury - Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie/Fabryka Sztuki
    • Dąbrówka Tyślewicz
    2012

    Wystawa fotografii, która odbyła się w Fabryce Sztuk Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły w Tczewie. Katalog towarzyszący wystawie liczy 12 stron i zawiera teksty krytyczne i notę biograficzną w języku polskim oraz 7 kolorowych reprodukcji prac.


  • Kwalifikowanie technologii spawania zgodnie z wytycznymi normy pn-en iso 15614-8 na przykładzie płyt sitowych stosowanych w u-rurowych wymiennikach ciepła
    • Grzegorz Rogalski
    • Dariusz Fydrych
    2012 Pełny tekst Przegląd Spawalnictwa

    W artykule przedstawiono charakterystykę normy PN-EN ISO 15614-8:2005 "Specyfikacja i kwalifikowanie technologii spawania metali. Badanie technologii spawania. Część 8: Spawanie rur z płytami sitowymi". Zaprezentowano algorytm postępowania w przypadku stosowania tej normy, podano warunki, które uzasadniają wybór normy PN-EN ISO 15614-8 do zatwierdzania technologii spawania. Przedstawiono przykład złączy spawanych stosowanych w połączeniach typu dno sitowe-rury oraz wyniki badań kwalifikacyjnych dla połączenia dna sitowego ze stali kotłowej gatunku P355NH z rurami z austenitycznej stali odpornej na korozję gatunku 316L.


  • Laboratorium Proekologicznych Źródeł Energii na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    2012

    Możliwości rozwoju rodzimego przemysłu fotowoltaicznego, mającego w dłuższej perspektywie potencjał na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, są ograniczone przez brak krajowego rynku. W tym aspekcie istotna jest działalność Laboratorium Proekologicznych Źródeł Energii, które funkcjonuje na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej w Katedrze Aparatury i Maszynoznawstwa Chemicznego od 1995 roku i służy realizacji zarówno celów dydaktycznych, jak i badawczych.Podstawowe cele działania laboratorium to:- prowadzenie badań eksperymentalnych służących poszukiwaniu nowych form, źródeł i sposobów wytwarzania, przetwarzania i magazynowania energii, realizacja prac dyplomowych i doktorskich, projekty wdrożeniowe,- wszechstronna edukacja proekologiczna (prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów różnych wydziałów PG, organizowanie cykli wykładów popularnonaukowych, szkoleń, seminariów i odczytów),- promocja technologii energooszczędnych (szkolenie przeszłych użytkowników, organizowanie konferencji naukowych, technicznych i popularnonaukowych).