Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2013

Pokaż wszystkie
  • Zewnętrzne źródło węgla do poprawy usuwania azotu ze ścieków
    • Magdalena Kaszubowska
    • Joanna Majtacz
    2013 Zeszyty Naukowe Politechniki Gdańskiej. Inżynieria Lądowa i Wodna

    Celem prowadzonych badań kinetycznych była ocena przydatności produktów odpadowych z produkcji alkoholu do intensyfikacji procesu biologicznej denitryfikacji, w głównym ciągu oczyszczania komunalnych oczyszczalni ścieków, opartych na metodzie osadu czynnego. Do badań wykorzystane były produkty z kilku wybranych zakładów przemysłowych (destylarni i gorzelni). Podstawą weryfikacji przydatności analizowanych produktów odpadowych był ich wpływ na szybkość procesu denitryfikacji, sprawdzony został także aspekt dawkowania zewnętrznego źródła węgla. Z uwagi na korzystny skład (wysokie stężenie związków organicznych) oraz niski koszt transportu olej fuzlowy może być rozwiązaniem w przypadku konieczności stosowania w oczyszczalni ścieków ze-wnętrznego źródła węgla do wspomagania procesu denitryfikacji.


  • Ziarnistość modułu Younga w modelach MES tkanki kostnej
    • Katarzyna Mazur
    • Leszek Dąbrowski
    2013

    Praca przedstawia wpływ zróżnicowania modułu Younga w sąsiednich elementach skończonych na obliczenia naprężeń, co jest charakterystyczne dla materiałów organicznych, m.in. tkanki kostnej. Przedstawiono duże koszty obliczeniowe uwzględniania zmienności modułu w obszarze zadania na drodze zagęszczania podziału na elementy skończone standardowe, z jednolitym modułem w obszarze elementu. Autorzy starają się udowodnić potrzebę stworzenia elementu skończonego uwzględniającego zmienność modułu Younga w swoim obszarze. Artykuł zawiera opis przeprowadzonych symulacji i interpretację ich wyników.


  • Zmiana jako kondycja współczesnego życia społecznego na przykładzie identyfikacji i satysfakcji zawodowej polskich nauczycieli
    • Michał Tomasz Tomczak
    2013

    W tekście zaprezentowano wyniki badań ankietowych o deskryptywnym charakterze, odnoszących się do wybranych wymiarów tożsamości zawodowej nauczycieli, takich jak między innymi kwestia identyfikacji z zawodem, poczucia dumy z powodu jego wykonywania, poczucia satysfakcji zawodowej i ogólnożyciowej oraz motywacji wyboru drogi życiowej i zawodowej. Kontekstem dla badań są dynamiczne i radykalne zmiany charakterze społecznym, politycznym, gospodarczym oraz wewnątrz samego systemu oświaty.


  • Zmiana parametrów termodynamicznych panujących w uszczelnieniu labiryntowym, a upust strumienia masy
    • Paweł Bogumił Kaszowski
    2013

    Uszczelnienia labiryntowe są istotnym elementem konstrukcji turbozespołu parowego. Dzięki zastosowaniu upustu diagnostycznego istnieje możliwość nadzorowania pracy dławnicy, poprzez określenie parametrów termodynamicznych panujących na długości uszczelnienia. Duży wpływ na zmianę parametrów, ilość upuszczanego strumienia masy przez upust diagnostyczny. Praca przedstawia zależność ciśnienia panującego w szczelinie za upustem oraz w komorze, w której znajduję się upust od ilości upuszczanej pary. Podano związek pomiędzy ciśnieniem, a nominalnym luzem uszczelnienia dzięki czemu istnieje możliwość nadzorowania pracy uszczelnienia.


  • ZMIANA STRUKTURY DOCHODÓW W POLSCE W RELACJI KAPITAŁ–PRACA Z UWZGLĘDNIENIEM SEKTORÓW GOSPODARKI NARODOWEJ
    • Małgorzata Gawrycka
    • Anna Szymczak
    2013 Ekonomia. Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

    Streszczenie w języku polskim: Dynamiczne zmiany strukturalne dokonujące się w gospodarce polskiej, dążącej do osiągnięcia rozwoju zbliżonego do gospodarek najbardziej rozwiniętych UE i związana z tym zmiana w zatrudnieniu oraz zaangażowaniu kapitału w poszczególnych sektorach gospodarki narodowej, skłaniają do podjęcia badań dotyczących zmian relacji dochodowych w układzie kapitał-praca w poszczególnych sektorach gospodarki i porównanie tych struktur ze wzorcem. Celem niniejszego opracowania jest zbadanie zróżnicowania udziału pracy w dochodzie narodowym w układzie sektorowym w latach 1997-2010 oraz porównanie zaobserwowanych struktur ze strukturą charakteryzującą gospodarkę ogółem. Zgromadzony materiał źródłowy umożliwił przeprowadzenie analizy porównawczej i zbadanie zmian w udziale pracy w dochodzie narodowym oraz porównanie struktur z przyjętym wzorcem.


  • Zmiany temperatury elementów układu wykonawczego docierarki jednotarczowej
    • Adam Barylski
    2013 Pełny tekst Mechanik

    Przedstawiono wyniki badań docierania powierzchni płaskich na docierarce jednotarczowej. Praca stanowi wstęp do badań zagadnienia wzrostu temperatury elementów układu wykonawczego obrabiarki. Eksperymenty przeprowadzono na docierarce jednotarczowej ABRALAP 380 przy użyciu kamery termowizyjnej MICRO-EPSILON/TM 160.


  • Zmiany udziału pracy w dochodzie narodowym a nierówności społeczne na przykładzie państw Grupy Wyszehradzkiej
    • Małgorzata Gawrycka
    • Anna Szymczak
    2013 Studia Ekonomiczne

    Dokonująca się liberalizacja handlu, rynków pieniężnych i kapitałowych, umiędzynaro-dowienie produkcji oraz szybkie i szerokie wykorzystanie technologii stanowiące siłę napędową globalizacji włączyły, transformującą się gospodarkę polską w ten proces. Globalizacja określa rozprzestrzenianie się charakterystycznych trendów światowej ekonomii, polityki, życia społecznego i kultury na całym świecie, niezależnie od stopnia zaawansowania cywilizacyjnego czy położenia geograficznego. Niesie ze sobą pozytywne oraz negatywne skutki w wymienionych sferach. Jednym z obserwowanych efektów jest spadek udziału pracy w dochodzie narodowym zmniejszający znaczenie pracy. Natomiast z punktu widzenia krajowego rynku pracy, globalizacji życia gospodarczego towarzyszyły takie zjawiska, jak bezrobocie, zmiany w strukturze zatrudnienia w przekroju gałęziowym i kwalifikacyjnym, pogłębienie się rozpiętości płacowych między pracownikami niewykwalifikowanymi i wykwalifikowanymi, powiększanie się sfery „ubogich pracujących”. Celem niniejszego artykułu jest zbadanie wpływu zmian udziału pracy w dochodzie naro-dowym na stopień nierówności rozkładu dochodu w krajach Grupy Wyszehradzkiej w latach 1993-2011. Zakres opracowania obejmuje przegląd literatury poświęconej zagadnieniom udziału pracy w dochodzie narodowym z uwzględnieniem ważnego procesu, jakim jest globalizacja. W badaniach wykorzystano wtórne dane statystyczne z dostępnych baz danych OECD, World Bank. Zastosowano metodę indukcji i elementy statystyki opisowej.


  • Zmiany w instalacjach stacjonarnych a spełnienie wymagań emisji przewodowej
    • Stanisław Galla
    • Michał Konarski
    • Mirosław Czopek
    2013 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W pracy przedstawiono wyniki pomiarów emisji przewodowej przeprowadzonych w zakładowym laboratorium EMC obwodów zasilania instalacji alarmowych na zgodność z wymaganiami normy EN 55022 (dla urządzeń klasy B) w których nastąpiła zmiana zasilacza AC/AC względem zalecanej przez producenta konfiguracji. Uzyskane wyniki wskazują, że stosunkowo niewielkie odstępstwo od zalecanej konfiguracji instalacji skutkują przekroczeniem poziomów emisji przewodowej. W takich przypadkach cała instalacja nie będzie spełniała wymagań zasadniczych określonych w Dyrektywie EMC w zakresie emisji przewodowej.


  • ZMIANY W INSTALACJACH STACJONARNYCH A SPEŁNIENIE WYMAGAŃ EMISJI PRZEWODOWEJ
    • Stanisław Galla
    2013

    W pracy przedstawiono wyniki przeprowadzonych w zakładowym laboratorium EMC pomiarów emisji przewodowej obwodów zasilania instalacji alarmowych na zgodność z wymaganiami normy EN 55022 (dla urządzeń klasy B) w których nastąpiła zmiana zasilacza AC/AC względem zalecanej przez producenta konfiguracji. Uzyskane wyniki wskazują, że stosunkowo niewielkie odstępstwo od zalecanej konfiguracji instalacji skutkują przekroczeniem poziomów emisji przewodowej. W takich przypadkach cała instalacja nie będzie spełniała wymagań zasadniczych określonych w Dyrektywie EMC w zakresie emisji przewodowej.


  • Zmiany w krajobrazie kulturowym wywołane rekonstrukcją grodziska średniowiecznego w Owidzu Gmina Starogard Gdański
    • Joanna Rayss
    • Wanda Łaguna-Kozłowska
    2013

    W referacie autorzy przedstawiają wyniki działań projektowych i inwestycyjnych związanych z rekonstrukcją wczesnośredniowiecznego grodziska w Owidzu, w gminie Starogard Gdański, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Grodzisko w Owidzu jest jednym z większych rozpoznanych grodzisk wczesnośredniowiecznych w Polsce Północnej. Zajmuje obszar ponad 2ha i posiada własną formę krajobrazową. Grodzisko zlokalizowane jest w zakolu rzeki Wierzyca, w odległości 2 km od Starogardu Gdańskiego, w pobliżu miejscowości pofolwarcznej Owidz. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w ramach programu Infrastruktura i środowisko i realizowany jest w IV etapach. Etap I został ukończony i dotyczył rekonstrukcji samego grodziska oraz budowy budynku wystawienniczo-dydaktycznego. Etap II, kończący się we wrześniu, dotyczy budowy amfiteatru i budynku wieży schodowej wraz z sanitariatami, natomiast Etap III i IV znajdują się na etapie przygotowania inwestycji. Całe założenie, oprócz grodziska średniowiecznego jako ekspozycji, ma spełniać również rolę dydaktyczną, kulturową i rekreacyjną. Badania przeprowadzono wykorzystując bogaty materiał zdjęciowy uzyskany podczas procesu projektowego oraz w trakcie nadzoru autorskiego przy budowie I i II etapu.


  • Zmiany w zarządzaniu operacyjnym w usługach
    • Jolanta Łopatowska
    • Grzegorz Zieliński
    2013

    Celem niniejszego rozdziału jest identyfikacja czynników zmian w wymiarach jakości usług w odniesieniu do trzech kluczowych składowych występujących w podmiotach gospodarczych, jakimi są: obszar wejścia do działań operacyjnych, działania operacyjne oraz obszar wyjścia.


  • ZNACZENIE CZYNNIKA PRACY W DOCHODZIE NARODOWYM
    • Małgorzata Gawrycka
    • Anna Szymczak
    2013 Studia Ekonomiczne

    W większości krajów o rozwiniętej gospodarce rynkowej, udział pracy w dochodzie narodowym stale obniża się. W literaturze światowej wskazuje się różne przyczyny występowania tego zjawiska. Jedną z przy-czyn obserwowanej tendencji są nasilające się procesy globalizacji. Mają one wpływ na poziom dochodów osiąganych z tytułu świadczenia pracy, tym samym wpływają na udział pracy w dochodzie narodowym. Poza tym wśród czynników determinujących udział pracy wymienia się rów-nież: powolny wzrost płac i niską elastyczność zatrudnienia. Urynkowienie gospodarek Grupy Wyszehradzkiej przyczyniło się do zwiększenia otwartości tych gospodarek, rozpoczęcia szerszej współpracy na rynku międzynarodowym. W związku z powyższym wydaje się, ważne zbadanie, w jakim stopniu proces transformacji tych gospodarek miał wpływ na zmiany udziału pracy w dochodzie narodowym. Czy pojawia-jące się tendencje zmian są zgodne z tymi obserwowanymi w innych go-spodarkach świata. Celem niniejszego artykułu jest diagnoza związana z określeniem znaczenia czynnika pracy w dochodzie narodowym w latach 1995-2010 w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Zakres opracowania obejmuje przegląd literatury światowej poświę-conej problematyce związanej z udziałem pracy w dochodzie narodowym i zgromadzenie materiałów źródłowych na temat tego miernika. W badaniach wykorzystano metodę dedukcji i elementy statystyki opiso-wej


  • Znaczenie i wartość płynności finansowej dla przedsiębiorstw w Polsce - wyniki przeprowadzonych badań
    • Piotr Walewski
    2013 Pieniądze i Więź

    Celem artykułu jest prezentacja wyników badań dotyczących znaczenia i wartości płynności finansowej dla przedsiębiorstw działających w Polsce. Badania wykazały wzrastającą świadomość znaczenia płynności jako czynnika zwiększającego bezpieczeństwo finansowe i pośrednio wartość przedsiębiorstwa. Potwierdzono zależność między czynnikami egzogenicznymi a wartością płynności i ryzykiem jej utraty. W okresie dekoniunktury przedsiębiorstwa wyżej wyceniają płynność i są skłonne utrzymywać ją na wyższych poziomach („bufor płynności”) pomimo związanych z tym kosztów. Sektor finansowy podejmuje starania, aby odgrywać jeszcze bardziej aktywną rolę w zarządzaniu płynnością przez przedsiębiorstwa.


  • Zn(II) and Cd(II) coordination polymers with tri-tert-butoxysilanethiol and bipyridines. Synthesis, crystal structure and spectroscopy
    • Agnieszka Pladzyk
    • Łukasz Ponikiewski
    • Natalia Stanulewicz
    • Zbigniew Hnatejko
    2013 OPTICAL MATERIALS

    Trzy nowe silanotiolany cynku(II) I kadmu(II) [Zn{SSi(OtBu)3}2(μ-bpea) •CH3CN]n 1, [Cd{SSi(OtBu)3}2(μ -bpea) •2CHCl3]n 2 oraz [Cd{SSi(OtBu)3}2(μ -bpey)•C7H8]n 3 otrzymane z użyciem pochodnych bipirydylu [bpea = 1,2-bis(4-pyridyl)etan and bpey = 1,2-bis(4-pyridyl)etylen] zostały zsyntetyzowane i strutkualnie scharakteryzowane przy użyciu rentgenografii strukturalnej XRD. Ich budowa krystaliczna została dodatkowo potwierdzona przy użyciu analizy elementarnej, spektralnej (FT-IR), termicznej (TGA) oraz luminescencyjnej. Kompleksy 1–3 przyjmują postać długich jednowymiarowych łańcuchów typu 1D w których jednostki [M{SSi(OtBu)3}2] (M = Zn, Cd) SA połączone ligandami mostkującymi bpea lub bpey. Kompleksy wykazują termiczną trwałość do 300 stopni C wykazują właściwości luminescencyjne.


  • Zróżnicowanie gospodarek pod względem poziomu wdrożenia nowoczesnych technologi. Analiza empiryczna
    • Ewa Lechman
    2013 Pełny tekst Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

    Celem artykułu jest analiza zróżnicowania gospodarek, biorąc pod uwagę poziom wdrożenia nowoczesnych technologii. W analizie wykorzystano 145 krajów, zaś za okres badawczy przyjęto lata 2000-2010.


  • ZRÓŻNICOWANIE RYNKÓW PRACY NA PRZYKŁADZIE KRAJÓW GRUPY WYSZEHRADZKIEJ
    • Małgorzata Gawrycka
    • Anna Szymczak
    2013 Studia Ekonomiczne

    Mnogość cech charakteryzujących krajowe rynki pracy zmusza do dokonywania trudnego wyboru miar oddających obraz zróżnicowania tych rynków. Celem artykułu jest zbadanie zróżnicowania rozwoju ryn-ków pracy krajów Grupy Wyszehradzkiej z punktu widzenia popytu na pracę i podaży pracy, która została przeprowadzona dzięki zastosowaniu metody taksonomicznej. Zakres opracowania obejmuje przegląd literatury poświęconej problematyce rynku pracy i zgromadzenie materiałów źró-dłowych oraz ich wykorzystanie w części empirycznej. Przeprowadzane badania mają umożliwić ocenę polskiego rynku pracy na tle pozostałych rynków krajów Grupy Wyszehradzkiej. W badaniach wykorzystano me-todę indukcji, elementy statystyki opisowej oraz metody taksonomiczne.


  • ZRÓŻNICOWANIE RYNKÓW PRACY NA PRZYKŁADZIE WYBRANEJ GRUPY KRAJÓW UE
    • Małgorzata Gawrycka
    • Anna Szymczak
    2013

    Opracowanie ma na celu zbadanie zróżnicowania potencjału krajowych rynków pracy państw, które w roku 2004 wstąpiły do struktur UE, z punktu widzenia popytu na pracę i jej podaży. W badaniach wykorzystano metodę indukcji, elementy statystyki opisowej i metodę taksonomiczną. Syntetyczny miernik rozwoju rynków pracy dał możliwość pozycjonowania krajowych rynków pracy. Przeprowadzone badania wskazały wysokie zróżnicowanie poszczególnych rynków pracy w grupie krajów, które w roku 2004 wstąpiły do struktur UE. Zarówno w roku 2004, jak i 2010 najwyższą pozycję w rankingu osiągnęły Cypr, Malta i Słowenia. Najniższą zaś Łotwa. Z badań wynika, że w roku 2010 względem roku 2004 nastąpiła znaczna poprawa syntetycznego miernika w przypadku Polski i Słowacji. W dokonanej klasyfikacji w roku 2004 Polska zajęła 9 miejsce (przedostatnie). Na końcu grupy w obu badanych latach znalazła się Łotwa. W roku 2010 Polska podwyższyła swoją pozycję w rankingu zajmując 6 miejsce.


  • Zużyty płyn wiertniczy - odpad czy ściek?
    • Aleksandra Małachowska
    • Katarzyna Piszcz-Karaś
    • Zofia Lustig
    • Anna Mykowska
    • Jan Hupka
    2013

    Płuczka wiertnicza wywiera znaczący wpływ na wszystkie operacje podczas procesu technologicznego jakim jest wiercenie górotworu. Odpowiedni skład płuczki wpływa na ilość jak i jakość pozyskiwania ropy naftowej i gazu ziemnego, dlatego powinien spełniać zadania mające związek z jego określonymi właściwościami. Jednym z najważniejszych zadań płuczki jest oczyszczanie dna otworu ze zwiercin, a następnie ich transport na powierzchnie [1]. Skład i rodzaj płuczki wiertniczej rózni się w zależności od rodzaju przewiercanych skał, stosowanej metody wiercenia, a także typu urządzeń wiertniczych. Płuczki zawierają składniki mineralne, nieorganiczne związki chemiczne, syntetyczne związki organiczne oraz produkty odpadowe z procesów przemysłowych [2,3]. Płuczki wiertnicze ogólnie można podzielić na: wodne, olejowe i gazowe, a każdą z nich można następnie podzielić na kolejny, różniący się składem płyn wiertniczy [4,5]. Każdy rodzaj płuczki, po procesie wiercenia zawiera w swym składzie m.in zwierciny, wody złożowe i technologiczne oraz pozostałości zaczynów cementowych. Spośród źródeł zanieczyszczeń wyróznia się środki chemiczne, biocydy, inhibitory korozji, substancje chemiczne stosowane w wierceniu i stymulacji, płyny złożowe [5,6]. Wzrastające wymagania ochrony środowiska, a także wzrost produkcji gazu ziemnego z formacji łupkowych zwiększa zapotrzebowanie na poszukiwanie bardziej alternatywnych metod utylizacji płuczek wiertniczych. Celem badań stanowi oszacowanie wpływu płynów wiertniczych na środowisko, a w konsekwencji opracowanie skutecznej metody ich oczyszczania i utylizacji. Założono, iż poszczególne związki stosowane do przygotowania płuczek, w szczególności środki biobójcze, inhibitory korozji kwasowej, metale ciężkie, związki radioaktywne oraz powierzchniowo czynne mogą wykazywać toksyczność względem mikroorganizmów obecnych zarówno w naturalnych ekosystemach jak i w oczyszczalniach ścieków, wykorzystujących metodę osadu czynnego. W związku z tym, w początkowym etapie badań przeprowadzono analizę składu elementaranego płuczki wiertniczej, a następnie zbadano toksyczność w stosunku do mikroorganizmów osadu czynnego.


  • Zyski i koszty zastosowania systemu do diagnozowania konstrukcji statku z wykorzystaniem Emisji Akustycznej
    • Katarzyna Kula
    2013

    Referat stanowi wprowadzenie teoretyczne do oceny rachunku przedsięwzięcia inwestycyjnego systemu do diagnozowania konstrukcji statku z wykorzystaniem Emisji Akustycznej


  • Żuraw pokładowy z kompensacją nurzania
    • Czesław Dymarski
    2013

    W pracy przedstawiono rozwiązanie konstrukcyjne oraz schemat napędu i sterowania hydraulicznego żurawia pokładowego przeznaczonego do przeładunku na morzu towarów jednostkowych w tym także niebezpiecznych. Bardzo istotną funkcją tego układu hydraulicznego jest znaczne stabilizowanie ruchów ładunku i tym samym ograniczenie działających na niego dynamicznych obciążeń podczas pracy żurawia na wzburzonym morzu.