Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2015
Pokaż wszystkie-
Modelowanie dynamiki odbieraka prądu pojazdu kolejowego do celów diagnostycznych
- Andrzej Wilk
- Sławomir Judek
- Krzysztof Karwowski
- Mirosław Mizan
Niewłaściwa współpraca odbieraka prądu i sieci trakcyjnej, w trudnych warunkach lokalnych, może prowadzić do uszkodzenia sieci trakcyjnej i pantografu. W ramach rozwoju metod monitoringu i diagnostyki dla tych podsystemów, tworzone są nowe i dokładniejsze narzędzia symulacyjne, których zakres obejmuje modelowanie zarówno napowietrznej sieci trakcyjnej i pantografu, a także ich dynamicznego oddziaływania. Głównym celem jest dokładniejsza analiza wyników pomiarów uzyskanych z pilotażowego stanowiska monitoringu odbieraków prądu, w celu poprawy wiarygodności oceny monitorowanych urządzeń. W artykule zaproponowano model odbieraka prądu, zbudowany na podstawie metody energetycznej Lagrange’a, dzieląc jego strukturę mechaniczną na zestaw skupionych elementów zachowawczych i dyssypatywnych. Komputerowy model 3D odbieraka typu 160EC powstał w programie Inventor. Przeprowadzone symulacje porównano z wynikami eksperymentalnymi.
-
Modelowanie jednoosiowego rozciągania i ściskania betonu na poziomie kruszywa
- Jan Suchorzewski
- Michał Nitka
- Andrzej Tejchman-Konarzewski
W artykule przedstawiono wyniki symulacji betonu 2D podczas jednoosiowego ściskania i jednoosiowego rozciąganiu stosując metodę elementów dyskretnych na poziomie kruszywa. W obliczeniach wyróżniono 4 fazy betonu na poziomie mezoskali. Uzyskano dobrą zgodność wyników numerycznych z doświadczalnymi odnośnie krzywej naprężenie-odkształcenie oraz obszaru pękania.
-
Modelowanie matematyczne hydrolizy substratu wolnorozkładalnego na przykładzie badań kinetyki procesów biochemicznych osadu czynnego z oczyszczalni ścieków w Gdańsku
- Jakub Drewnowski
Przeprowadzone badania miały na celu określenie wpływu substratu wolnorozkładalnego (Xs) w postaci związków koloidalnych i zawiesinowych na kinetykę wybranych procesów biochemicznych, zachodzących w komorach osadu czynnego (tj. denitryfikacja, anoksyczny/tlenowy pobór fosforanów i pobór tlenu), opierając się na badaniach prowadzonych w komunalnej oczyszczalni ścieków „Wschód” w Gdańsku. Wyniki badań laboratoryjnych i pomiarów terenowych w powyższej oczyszczalni zostały następnie wykorzystane do zweryfikowania mechanizmu procesu hydrolizy związków Xs w modelu ASM2d oraz opracowania zmodyfikowanej wersji tego modelu opartej o tzw. koncepcję „dwustopniowej” hydrolizy.
-
Modelowanie neuronowe regeneracyjnego wymiennika ciepła siłowni turbo parowej
- Natalia Szewczuk-Krypa
- Jerzy Głuch
Wystąpienie ma na celu pokazać możliwości wykorzystania sztucznych sieci neuronowych do odtworzenia pracy wymienników regeneracyjnych elektrowni kondensacyjnej. Model pracy wymienników w zmiennych warunkach ruchu siłowi turbo parowej znajduje zastosowanie w badaniach diagnostycznych zarówno samych wymienników jak i całego systemu elektrowni.
-
Modelowanie neuronowe regeneracyjnego wymiennika ciepła siłowni turboparowej
- Natalia Szewczuk-Krypa
- Jerzy Głuch
Artykuł przedstawia możliwości wykorzystania sztucznych sieci neuronowych (SSN) w celu odtworzenia pracy wymienników regeneracyjnych elektrowni kondensacyjnej. Stworzony model pracy wymienników w zmiennych warunkach ruchu znajduje zastosowanie w badaniach diagnostycznych owych urządzeń jak i całego systemu elektrowni. Referat zawiera wprowadzenie do tematyki sztucznych sieci neuronowych, opis sztucznej sieci neuronowej (SSN) wykorzystanej do modelowania pracy wymienników regeneracyjnych, charakterystykę danych pomiarowych użytych w procesie treningu oraz uzyskane wyniki i wynikające z nich wnioski.
-
MODELOWANIE NIELINIOWOŚCI OBWODU MAGNETYCZNEGO NA PRZYKŁADZIE TRANSFORMATORA 1 FAZOWEGO. ASPEKTY DYDAKTYCZNE
- Mieczysław Ronkowski
- Michał Michna
- Filip Kutt
- Grzegorz Andrzej Kostro
W artykule opisano proces dydaktyczny związany zanalizą stanów przejściowych na przykładzie załączanianieobciążonego transformatora 1-fazowego. Eksploatacjatransformatorów z rdzeniem ferromagnetycznym wiąże się zkoniecznością przeciwdziałania skutkom dużych prądówłączeniowych, w tym odpowiedniego doboru zabezpieczeń.Zrozumienie przyczyn powstawania prądu łączeniowego jestkluczowym zagadnieniem przy doborze aparatury w obwodachzasilania transformatora. Autorzy opisują metodę modelowanianieliniowości obwodu magnetycznego transformatoraprezentowaną podczas zajęć dydaktycznych z przedmiotu SystemyElektromechaniczne dla studentów II stopnia studiów na kierunkuElektrotechnika.
-
Modelowanie ruchu obiektów poruszających się na granicy wody i powietrza. Modelowanie bezpieczeństwa tych obiektów
- Piotr Szulczewski
- Mirosław Gerigk
W artykule przedstawiono główne problemy związane z opracowaniem koncepcji nowej generacji szybkichbezzałogowych obiektów wodnych poruszających się na granicy wody i powietrza w różnych warunkachoperacyjnych, w tym stanów załadowania. Przedstawiono problemy związane z modelowaniem ruchu tychobiektów oraz oceną ich zachowania się w różnych fazach ruchu. W artykule opisano koncepcję wybranegoobiektu, w tym jego kształt i podział przestrzenny. Przedstawiono problem badawczy, metodę badań i zadaniabadacze związane z badaniami, projektowaniem i budową demonstratora technologii. Przedstawionopodstawowe problemy związane z modelowaniem ryzyka wypadku i oceną bezpieczeństwa obiektu. Wkońcowej części pracy przedstawiono proceedurę projektowania szybkich bezzałogowych obiektów wodnychporuszających się na granicy wody i powietrza. Informacje zawarte w artykule związane są z badaniamiukierunkowanymi na opracowanie dokumentacji technicznej i budowę demonstratora technologii. Prace prowadzone są na Politechnice Gdańskiej w zespole kierowanym przez jednego z autorów.
-
MODELOWANIE STRUMIENIA RUCHU ŚRODKÓW TRANSPORTU ŚRÓDLĄDOWEGO W DELCIE WISŁY – ANALIZA DOSTĘPNYCH POŁĄCZEŃ TRANSPORTOWYCH
- Patrycja Jerzyło
W artykule przedstawiono problematykę modelowania ruchu żeglugi śródlądowej w Delcie Wisły. Podano defi-nicję modelowania strumieni ruchu oraz wskazano na konieczność badań modelowych i dokładnych badań obser-wacyjnych. Scharakteryzowano model ruchu żeglugi śródlądowej. Przedstawiono przykładowe wyniki modelowa-nia strumienia ruchu w Delcie Wisły.
-
Modelowanie współpracy odbieraka prądu z siecią trakcyjną
- Sławomir Judek
- Krzysztof Karwowski
- Mirosław Mizan
- Andrzej Wilk
W artykule przedstawiono aspekty oceny współpracy odbieraka prądu z górną siecią trakcyjną na podstawie porównania modeli matematycznych. Zaprezentowano modele odbieraków prądu i sieci jezdnej wskazując na ich użyteczność do oceny siły stykowej i uniesienia przewodów jezdnych. Wykonano szereg symulacji stanów dynamicznych interakcji górnej sieci trakcyjnej i odbieraka prądu dla różnych parametrów. W szczególności zwrócono uwagę na wpływ tarcia suchego i lepkiego pantografu na przebieg siły stykowej i uniesienia sieci jezdnej.
-
Modelowanie wymiany wody w zbiornikach hodowlanych przy użyciu zmodyfikowanego modelu tłokowego na przykładzie basenów hodowlanych dla fok
- Paweł Wielgat
Niniejszy artykuł opisuje sposób prostego modelowania wymiany wody w basenach hodowlanych fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. W celu rozpoznania warunków wymiany wody oraz udziału stref zastoiskowych w basenach posłużono się dwiema uzupełniającymi się metodami. Były to badania traserowe z wykorzystaniem znacznika fluororescencyjnego oraz komputerowe obliczenia rozkładu linii prądu z użyciem modelu kinematycznego opisanego równaniem biharmonicznym. W oparciu o uzyskane dane stworzono model matematyczny opisujący wymianę wody w basenach będący modyfikacją prostego modelu przepływu tłokowego.
-
Modelowanie zachowania układu mięśni
- Wiktoria Wojnicz
- Edmund Wittbrodt
W rozdziale są opisane podejścia do zamodelowania zachowania zespołu mięśni, które są oparte o zasady mechaniki. Zgodnie z tymi zasadami problem zamodelowania zachowania zespołu mięśni należy rozwiązać jako odwrotne lub proste zadanie dynamiki. Odwrotne zadanie dynamiki pozwala na wyznaczenie sił/momentów generowanych przez poszczególne mięśnie na podstawie danych kinematycznych, tzn. trajektorii ruchu oraz jej pochodnych (prędkości i przemieszczenia). Z kolei proste zadanie dynamiki wymaga znajomości sił/momentów generowanych przez poszczególne mięśnie w celu wyznaczenia trajektorii ruchu.
-
Modern City Centre: Evolution of the Idea of Gdynia's "Premiere District" 1926-2007
- Maria Sołtysik
The article shows the evolution of the concept of the "Premiere District" in Gdynia in the years 1926-1939. It also shows the historical background of these changes and the history of creation the city centre in Gdynia
-
Modern Methods of Software Development
- Dawid Zima
Software development methods consist of such activities like analysis, planning, development, testing, deployment, maintenance and retirement. All of them can be divided into two main categories - traditional and agile. The objective of this paper is to review some of the most popular traditional, agile and open source development methods. Special attention was paid to the common stages of all methods - testing and maintenance.
-
Modern Platform for Parallel Algorithms Testing: Java on Intel Xeon Phi
- Artur Malinowski
Parallel algorithms are popular method of increasing system performance. Apart from showing their properties using asymptotic analysis, proof-of-concept implementation and practical experiments are often required. In order to speed up the development and provide simple and easily accessible testing environment that enables execution of reliable experiments, the paper proposes a platform with multi-core computational accelerator: Intel Xeon Phi, and modern programming language: Java. The article includes the description of integration Java with Xeon Phi, as well as detailed information about all of the software components. Finally, the set of tests proves, that proposed platform is able to prepare reliable experiments of parallel algorithms implemented in modern programming language.
-
Modern remote sensing and the challenges facing education systems in terms of its teaching
- Beata Hejmanowska
- Waldemar Kamiński
- Marek Przyborski
- Krystian Pyka
- Jerzy Pyrchla
Currently the fastest growing area of geodesy is undoubtedly remote sensing. The importance that it has recently conducted on the effectiveness of worldwide research determines its huge success. Examination of the specific characteristics of objects without direct contact with them is a key feature has opened the way to the new very interesting areas of contemporary research. In this light, it seems reasonable to say that there is a need that the modern methods of collecting and analysing remote sensing data currently widely used in the world of science and technology needs implement in the programs of teaching students, that they would be familiar with the level at which primarily remote sensing now is, and about its interdisciplinary nature. Modern remote sensing meets the expectations and provides methods from different fields of science, the one thing common is remote test of characteristic features of interested objects. This article presents the ways in which universities are trying to meet this need.
-
MODERNIZACJA KASKADOWEGO UKŁADU REGULACJI WYWOŁYWACZA FAL BASENU MODELOWEGO
- Marcin Drzewiecki
Artykuł opisuje modernizację stanowiska badawczego w Centrum Techniki Okrętowej (CTO) S.A. – głębokowodnego basenu modelowego z płytowym wywoływaczem fal z płytą mocowaną powyżej dna basenu na pojedynczym przegubie. Modernizacja obejmowała zastąpienie oryginalnego analogowego układu regulacji nowoczesnym cyfrowym układem sterowania, opartym na 8-bitowym mikrokontrolerze AVR. Na podstawie dokonanej identyfikacji poprzedniego układu regulacji zrealizowany został nowy, bardziej przyjazny użytkownikowi układ, który – umożliwiając wdrażanie nowych rozwiązań wykorzystujących nowoczesną technikę cyfrową – zapewnia równocześnie oczekiwaną powtarzalność realizacji fal basenowych.
-
Modernizacja podwórza modernistycznej kamienicy gdyńskiej
- Tomasz Majewski
- Maciej Niedostatkiewicz
W artykule opisano stan istniejący oraz program naprawczy podwórza modernistycznej kamienicy gdyńskiej której głównym elementem była usytuowana w centralnej części żelbetowa altana stanowiąca obudowę szyby wentylacyjnego
-
Modernizacja układów geometrycznych toru z wykorzystaniem metody oceny wielokryterialnej
- Kamila Szwaczkiewicz
W pracy przedstawiono główne założenia opracowanej metody wielokryterialnej oceny stosowanej przy przebudowie układów geometrycznych toru. Określono kryteria wpływające na inwestycje modernizacyjne. Zdefiniowano zastosowaną w analizie funkcję celu. Przedstawiono przykład zastosowania algorytmu optymalizacyjnego z wykorzystaniem programu komputerowego
-
Modernization and adaptation of historical interiors
- Jarosław Bąkowski
- Jacek Poplatek
Modernization of the historical building's interior entails the need to take many decisions, often conflicting. Operational requirements, protection of the architectural heritage, fire-safety recommendations, construction regulations, all these aspects involve a whole set of problems that require a rational solution, respecting ambient architectural and historical value, as well as the needs arising from the planned transformation. Respecting complex spatial relationships, the introduction of the contemporary architectural means into the historic building requires custom design solutions. The method adopted to solve design problems rely on restoring the original technical solutions, based on an analysis of constructional elements of the original structure. The article describes methods and means used during the adaptation and renovation process of several interiors, both in design and construction domains. A tissue of a historical building required special approach to these tasks, with special emphases on good recognition of problems, careful planning and consistent implementing of proper solutions. An additional factor affecting the quality of the solutions is the planned building’s function. Its occupancy and the complexity of the carried out processes substantially affect the ability of its adaptation. With several selected projects taken as examples, there is a description of problems which can be encountered in the design practice, and which would allow for the adoption of general and universal rules of conduct in the case of modernization, retrofitting, transformation or re-use of historical buildings.
-
Modernization of tram lines with the use of railway design standards
- Jacek Szmagliński
- Kamila Szwaczkiewicz
The article presents the main differences between the process of upgrading railway and tram routes. Geometrical layout designing is an issue of the interest. Railway designing rules that may be helpful in the design of the modernization are specified.