Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2016

Pokaż wszystkie
  • Zmiany w procesie inwestycyjnym
    • Ziemowit Suligowski
    2016 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Konsekwencje zmian w procesie inwestycyjnym, nowe regulacje w zakresie prawa budowlanego. Zmienione procedury. Problemy formalne. Sankcjonowanie odstępstw. Nowe technologie i nowe wyposażenie.


  • Zmiany w systemach jakości BRC dedykowanych producentom żywności
    • Elwira Brodnicka
    • Marcin Jakubiec
    2016 MARKETING I RYNEK

    W artykule przedstawiono zmiany wprowadzone w najnowszych wersjach standardu BRC Food wersja 7 i BRC/IoP wersja 5. Na podstawie danych zamieszczonych w ogólnodostępnym katalogu „BRC Global Standards Directory” dokonano oceny stopnia certyfikacji polskich przedsiębiorstw wg standardu BRC Food. Przeprowadzono analizę liczby akredytowanych jednostek certyfikujących w Polsce z uwzględnieniem stopnia ich wydajności.


  • Zmiany zlodzenia Morza Karskiego w latach 1979-2015. Podejście systemowe
    • Anna Styszyńska
    • Andrzej A. Marsz
    2016 Problemy Klimatologii Polarnej

    Praca omawia zmiany powierzchni lodów na Morzu Karskim i mechanizmy tych zmian. Scharakteryzowano przebieg zmian zlodzenia, ustalając momenty skokowego zmniejszenia się letniej powierzchni lodów. Rozpatrzono wpływ cyrkulacji atmosferycznej, zmian temperatury powietrza i zmian zasobów ciepła w wodach na zmiany zlodzonej tego morza. Analizy wykazały, że wszystkie zmienne opisujące zarówno stan zlodzenia jak i stan elementów klimatycznych są ze sobą wzajemnie powiązane przez różnego rodzaju sprzężenia zwrotne. W rezultacie tworzy się rekurentny system, w którym zmiany powierzchni lodów, wpływając na przebieg innych elementów systemu (temperaturę powietrza, temperaturę wody powierzchniowej) w znacznej części same sterują swoim rozwojem. Zmiennością całego tego systemu sterują zmiany intensywności cyrkulacji termohalinowej (THC) na Atlantyku Północnym, dostarczając do niego zmienne ilości energii (ciepła). Reakcja systemu zlodzenia Morza Karskiego na zmiany natężenia THC następuje z 6.letnim opóźnieniem.


  • Zmniejszenie kosztu energii elektrycznej przedsiębiorstw energochłonnych w oprarciu o nową ustawę OZE.
    • Adrian Miller
    2016

    Przedstawiony artykuł opisuje model redukcji kosztów wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych wg Ustawy OZE z 2015 roku. Model ten zakłada obniżenie podstawy obliczania wysokości obowiązku uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia.


  • Zmodernizowany most Łazienkowski w Warszawie – analizy z wykorzystaniem modelu numerycznego MES
    • Mikołaj Binczyk
    • Krzysztof Żółtowski
    2016 Pełny tekst Materiały Budowlane

    W artykule przedstawiono proces modelowania statycznego przęseł mostu Łazienkowskiego w Warszawie, który został poddany odbudowie po pożarze 14 lutego 2015 r. Sprawdzające obliczenia numeryczne wykonano w związku z badaniami konstrukcji podczas próbnego obciążenia. Przeprowadzono weryfikację obliczeń projektowych i zaprojektowano próbne obciążenie. Podsumowano wyniki analizy i badań. Dodatkowo opisano nową, stalową konstrukcję nośną obiektu i proces jej montażu.


  • Znaczenie analiz ruchowych w procesie optymalizowania zakresu infrastrukturalnych inwestycji kolejowych
    • Radosław Gleba
    • Sławomir Grulkowski
    • Dariusz Szczepiński
    • Jerzy Zariczny
    2016 Zeszyty Naukowo-Techniczne Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji w Krakowie. Seria: Materiały Konferencyjne

    W artykule poruszono problem zachowania pełnej sprawności i uniwersalności rozwiązań technicznych w całym cyklu programowania inwestycji infrastrukturalnych. Wskazano na konieczność monitorowania prawidłowości projektowanych rozwiązań w perspektywie wieloletniej za pomocą analiz inżynierii ruchu kolejowego. Analizy pozwalają identyfikować również tzw. migrację problemów, co umożliwia weryfikację zakresu inwestycji. Posłużono się przykładami inwestycji liniowej na linii kolejowej nr 201 oraz punktowej na stacji kolejowej Gdynia Port.


  • Znaczenie modelu biznesu w procesie zarządzania produktem na etapie jego rozwoju
    • Katarzyna Tubielewicz
    • Magdalena Grębosz
    2016 Pełny tekst Mechanik

    W artykule przedstawiono perspektywy zarządzania produktem na etapie jego rozwoju w kontekście kształtowania komponentów modelu biznesu. Celem artykułu jest dokonanie krytycznej analizy możliwości zarządzania produktem na etapie jego rozwoju przy wykorzystaniu technologii informatycznych poprzez rozwój relacji biznesowych.


  • Znaczenie ochrony zabytków dla rozwoju województwa na przykładzie woj. podlaskiego
    • Katarzyna Kubiszewska
    2016

    Literatura, jak i praktyka wskazują na możliwości wykorzystania zabytków jako elementów rozwoju gospodarczego, zarówno w skali regionu, jak i całego kraju. Aby móc mówić o nowej roli zabytków w gospodarce, koniecznym jest zapewnienie odpowiedniego finansowania bieżącego ich utrzymania oraz renowacji i restauracji. Poziom dostępnych środków publicznych dla ochrony zabytków można utożsamić ze znaczeniem ich dla władz regionu. Celem artykułu jest analiza wydatków publicznych na poprawę jakości zabytków zlokalizowanych w województwie podlaskim oraz ocena wielkości wydatkowanych środków publicznych na cele związane z ich ochroną. Analizę przeprowadzono na poziomie podregionów zgodnie z nomenklaturą Głównego Urzędu Statystycznego. Przeprowadzone analizy przynoszą odmienne wyniki w odniesieniu do literatury przedmiotu, dokumentów i strategii województwa podlaskiego takich jak: Program Rozwoju Kultury Województwa Podlaskiego do roku 2020 czy Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego oraz wydawanych i uzyskiwanych środków finansowych związanych pośrednio i bezpośrednio z kulturą i ochroną zabytków.


  • Zróżnicowanie w dostępie do onkologicznych usług zdrowotnych w województwach Polski
    • Justyna Kujawska
    2016 Pełny tekst Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy

    Nowotwory złośliwe to druga w kolejności przyczyna śmiertelności na świecie. Liczba zachorowań na raka w ostatniej dekadzie wzrosła. W Polsce występują trudności w dostępie do lecznictwa onkologicznego. Pierwszą trudnością jest zbyt długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. Kolejna to nieskuteczna diagnostyka, która powoduje, że nowotwór jest wykrywany w zaawansowanym stadium. Pochodną tych problemów jest rozmieszczenie ośrodków onkologicznych, przede wszystkim w dużych miastach, co powoduje długi czas dojazdu do punktu ambulatoryjnych świadczeń onkologicznych. Następną trudnością w dostępności jest organizacja systemu opieki zdrowotnej oparta na limitowaniu liczby udzielanych świadczeń. Celem opracowania jest wskazanie nierówności w dostępie do usług onkologicznych (w tym radioterapii) w województwach z wykorzystaniem metody DEA. Wyniki badań pokazują duże zróżnicowanie w dostępie do posiadanych zasobów osobowych i rzeczowych związanych z onkologiczną opieką zdrowotną. W województwie opolskim jest prawie 5 razy mniej lekarzy niż w mazowieckim, a koszty lecznictwa onkologicznego są dwa razy niższe. Częściowym rozwiązaniem poprawiającym sprawność opieki onkologicznej jest rezygnacja z kosztownych usług stacjonarnych na rzecz zwiększenia udziału usług realizowanych w formie ambulatoryjnej lub opieki jednodniowej. Z zastosowanego modelu DEA wynika, że w pełni efektywne województwa pod względem dostępu do opieki onkologicznej to: lubuskie, opolskie i podlaskie. W województwach tych są najniższe koszty jednostkowe na pacjenta. Należy jednak pamiętać, że wczesne wykrycie nowo-tworu i skuteczna terapia powodują niższe koszty bezpośrednie i pośrednie absencji chorobowej.


  • Zróżnicowanie zadłużenia w zależności od wielkości przedsiębiorstwa
    • Piotr Figura
    2016 Pełny tekst Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

    W artykule przedstawiono różnice w sposobie kształtowania wartości wskaźników z obszaru zadłużenia pomiędzy małymi, średnimi i dużymi przedsiębiorstwami. W trakcie przeprowadzonych badań uwzględniono 97 471 sprawozdań finansowych przedsiębiorstw, prowadzących działalność gospodarczą w 12 różnych działach polskiej gospodarki narodowej. Do potwierdzenia zróżnicowania zadłużenia w zależności od wielkości przedsiębiorstwa wykorzystano test nieparametryczny Kruskala-Wallisa. Przeprowadzone badania dowiodły, że polskie mikro i małe przedsiębiorstwa charakteryzują się niższym poziomem zadłużenia długoterminowego oraz zadłużenia liczonego w latach od jednostek gospodarczych średniej i dużej wielkości. W artykule zawarto ponadto porównanie literaturowych wartości wzorcowych dla wskaźników z obszaru zadłużenia z wartościami rzeczywiście kształtowanymi przez krajowe firmy.


  • Zwiększanie koncentracji studentów na zajęciach tradycyjnych przy pomocy narzędzi internetowych
    • Iwona Mokwa-Tarnowska
    2016 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Jak pokazują badania, współcześni studenci szybko tracą koncentrację i nie są w stanie skupić się przez dłuższy czas na zajęciach o charakterze instruktywistycznym. Skutkiem tego, tradycyjny sposób przekazywania wiedzy w czasie długich wykładów może stać się nieefektywny, nawet wtedy, gdy towarzyszy mu stymulacja wizualna. Żeby zwiększyć koncentrację uczących się, edukatorzy eksperymentują, łącząc tradycyjne i elearningowe środowisko nauczania i uczenia się. Wykorzystanie łatwych w użyciu, prostych narzędzi Web 2.0 do wspomagania zajęć może przyczynić się do znacznego zwiększenia koncentracji uczących się, a więc do efektywniejszego przyswojenia przez nich wiedzy przekazywanej im w sali wykładowej. Skuteczność wprowadzenia do zajęć tradycyjnych narzędzi zwiększających ich interaktywność zostanie wsparta opiniami studentów Politechniki Gdańskiej.


  • Zwiększenie dokładności systemu pozycjonującego przez integrację radiowych pomiarów odległości z systemem inercyjnym
    • Agnieszka Czapiewska
    2016 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W referacie zaprezentowano filtr Kalmana, dzięki któremu można zintegrować radiowe pomiary odległości ze współrzędnymi położenia obiektu wyznaczonymi za pomocą systemu inercyjnego. Podejście takie pozwala zmniejszyć wpływ dryftu sensorów systemu inercyjnego, a także zmniejszyć wpływ szumów radiowych pomiarów odległości na estymowane współrzędne położenia obiektów. Wyniki działania opisanego filtru zaprezentowano z użyciem pomiarów wykonanych w rzeczywistych warunkach.


  • Źródła idei twórczych Ralpha Erskine'a
    • Robert Idem
    2016

    Publikacja przybliża biografię i projekty Ralpha Erskine'a, analizując źródła jego idei twórczych. Ralph Erskine (1914-2005) to angielski architekt, który przez większość swojego życia mieszkał i pracował w Szwecji. Zasłynął ze swego prospołecznego i proekologicznego podejścia do architektury. Źródeł jego idei twórczych trzeba poszukiwać w domu rodzinnym i szkole. Rodzice Erskine’a byli socjalistami i zwolennikami Towarzystwa Fabiańskiego. Erskine uczęszczał do szkoły prowadzonej przez kwakrów. Tam poznał ideały kwakierskie, będące fundamentem jego poglądów na temat miejsca człowieka w społeczeństwie oraz społecznej roli architektury. Na studiach architektonicznych zaprzyjaźnił się z Gordonem Cullenem. Po ich ukończeniu pracował u Louisa de Soissonsa przy projekcie Welwyn Garden City. Do Szwecji, która pociągała go ze względu na rozwój bliskiej mu ideowo spółdzielczości, wyjechał tuż przed II wojną światową. Tu w pracy zawodowej mógł w pełni i konsekwentnie rozwijać humanistyczne, prospołeczne i proekologiczne podejście do projektowania.


  • Źródła informacji producentów rolnych w kwestii skutków integracji z Unią Europejską
    • Piotr Giruć
    2016 Pieniądze i Więź

    Artykuł zawiera informacje dotyczące sposobów uzyskiwania wiedzy przez producentów rolnych na temat korzyści i zagrożeń jakie niesie z sobą integracja rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Treść artykułu i zawarte w nim problemy prowokują do sformułowania ostatecznej odpowiedzi na pytanie o opłacalność produkcji rolnej i stawiają, zarówno przed czytelnikiem jak i producentem rolnym, tezę o konieczności przeobrażenia producenta rolnego w przedsiębiorcę, który nie tylko wykonuje podstawowe prace, typowe dla rolnika, ale również jako uczestnik mechanizmu rynkowego potrafi wypromować i sprzedać końcowy produkt.


  • Źródła informacji rynkowych przy kształtowaniu nowych produktów
    • Dariusz Dąbrowski
    2016 Handel Wewnętrzny

    Celem pracy jest przedstawienie stopnia korzystania z różnych źródeł informacji rynkowych przy kształtowaniu nowych produktów przez krajowe przedsiębiorstwa średnio-wysokiej i wysokiej techniki oraz powiązania między rodzajem źródła a wynikami nowych produktów.


  • π-Stacking attraction vs. electrostatic repulsion: competing supramolecular interactions in a tpphz-bridged Ru(ii)/Au(iii) complex
    • Dieter Sorsche
    • Markus Schaub
    • Frank Heinemann
    • Johannes Habermehl
    • Susanne Kuhri
    • Dirk Guldi
    • Julien Guthmuller
    • Sven Rau
    2016 DALTON TRANSACTIONS

    The synthesis and characterization of a mixed metal ruthenium(II)/gold(III) complex bridged by tetrapyridophenazine (tpphz) are described. It is isostructural and isoelectronic to the well-known photocatalysts with palladium(II) or platinum(II). Concentration dependent 1H-NMR spectroscopy and XRD studies show that the electrostatic repulsion between the gold(III) moieties exceeds the attractive π-stacking interaction. Theoretical calculations based on the new structural data confirm an increased positive charge on the bridging ligand as well as significantly altered orbital symmetry as compared to the previously investigated palladium(II) complex. This is the first example of a tpphz ruthenium(II) complex where π-stacking is completely inhibited. The detailed investigation of the solid-state structure showed for the first time in bimetallic tpphz bridged complexes no significant torsion within the bridging ligand itself. Although catalytic performance for proton reduction by gold(III) is naturally not observed, its photochemical decomposition in colloidal gold particles could be shown by TEM and DLS.


  • ОПРЕДЕЛЕНИЕ КОЭФФИЦИЕНТА ТРЕНИЯ ПОКРЫТИЙ НА ОСНОВЕ НИТРИДА МОЛИБДЕНА МЕТОДОМ ОСЦИЛЛИРУЮЩЕЙ МИКРОТРИБОМЕТРИИ
    • T. Kuznetsova
    • Mohammad Hossein Ghaemi
    • A. Abetkovskaya
    • Sergei Chizhik
    • T. Zubar
    • Bogdan Warcholiński
    • A. Gilewich
    • Anna Milewska
    • Oliwia Łupicka
    2016 Pełny tekst

    Методом осциллирующей микротрибометрии на базе атомно-силавой микроскопии (АСМ) выполнены измерения коэффициента трения износостойких цокрытий на основе нитрида молибдена: Mo2N и системыMo(C)N, осажденных на стальную подложку. Получены значения коэффициента трения для серии покрытий нитрида молибдена, а также серии покрытий нитрида молибдена с добавлением углерода. Содержание в покрытии нитрида молибдена 7% углерода приводит к снижению коэффициента трения покрытия и делает еГО более однородным по трибологическим свойствам. Увеличение количества углерода до 18% не приводит к дальнейшему изменению коэффициента при определении данным методом.