Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2016

Pokaż wszystkie
  • Koncepcja pomiaru efektywności podmiotu leczniczego
    • Justyna Kujawska
    2016 Pełny tekst PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    Każdy podmiot, w tym również podmiot leczniczy, stara się działać zgodnie z zasadą racjonalnego gospodarowania. Wszystkie podmioty świadczące usługi związane z ochroną zdrowia starają się efektywnie wykorzystywać posiadane zasoby. Dotyczy to szczególnie szpitali, które stoją przed trudnym wyzwaniem zwiększania efektywności, co oznacza kontrolowanie kosztów przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości świadczeń. Wiele z tych jednostek osiąga straty finansowe. Poprawie efektywności działania miały służyć przekształcenia własnościowe podmiotów wykazujących ujemny wynik finansowy. Celem artykułu jest ocena zmian efektywności działania szpitala w latach 2010-2015. Zastosowana metoda badawcza to ocena wskaźnikowa. Zaproponowano 17 wskaźników techniczno-finansowych uwzględniających aspekty alokacyjne. Z przeprowadzonych badań wynika, że zmiany organizacyjne przyczyniają się do poprawy efektywności działania podmiotu.


  • Koncepcja realizacji usług w sieci o nieciągłej i sporadycznej łączności
    • Wojciech Gumiński
    2016 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Zwiększenie bezpieczeństwa żeglugi morskiej jest jednym z priorytetowych działań IMO (ang. International Maritime Organization). Jedną z dróg jest zapewnienie powszechnej dostępności usług e-nawigacji na obszarach morskich pozbawionych dostępu do Internetu. Praca opisuje koncepcję zapewnienia dostępu do usług niewrażliwych na opóźnienia w znacznej odległości od lądu, w sieci o nieciągłej i sporadycznej łączności. Można ją zrealizować z wykorzystaniem wieloskokowej transmisji między mijającymi się jednostkami pływającymi. W pracy przedstawiona została architektura systemu i jej realizacja dla przykładowej usługi.


  • Koncepcja semantycznego systemu informacyjnego o materiałach niebezpiecznych
    • Dariusz Dobrowolski
    • Zdzisław Łojewski
    • Andrzej Marciniak
    • Paweł Kapłański
    • Piotr Dukowski
    2016

    Koncepcja semantycznego systemu informacyjnego o materiałach niebezpiecznych


  • Koncepcja usprawnienia procesu produkcyjnego na przykładzie przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego
    • Radosław Drozd
    • Ryszard Bielski
    2016

    Celem pracy jest koncepcja usprawnienie procesu, w przedsiębiorstwie przemysłu spożywczego na przykładzie produkcji hamburgerów wołowych w przedsiębiorstwie X. Usprawnienie procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie X ma na celu zautomatyzowanie linii produkcyjnych, a co za tym idzie – wyłączenie pracy rąk ludzkich z sektora końcowego, tj. sortowania i pakowania wyrobu gotowego. Oznacza to, że w końcowym etapie produkcji, gdzie wyrób pakowany jest ręcznie przez pracowników, nastąpi zmiana, która spowoduje skrócenie całkowitego czasu produkcji.


  • Koncepcja zwinności przedsiębiorstw w doskonaleniu konfiguracji biznesowych łańcucha dostaw procesów logistycznych.
    • Radosław Drozd
    • Katarzyna Tubielewicz
    2016 Pełny tekst Mechanik

    W artykule zaprezentowano koncepcję zwinności przedsiębiorstw stanowiącą podstawę zapewnienia przewagi konkurencyjnej nad biznesowymi rywalami w zmiennych warunkach otoczenia. Zwrócono uwagę na konieczność doskonalenia metod i procesów biznesowych w łańcuchu wartości. Podkreślono duże znaczenie wykorzystywanych technologii i systemów informatycznych w efektywnej konfiguracji logistycznych relacji biznesowych w ramach realizowanych łańcuchów dostaw na dynamicznym rynku. Celem artykułu jest omówienie koncepcji zwinności przedsiębiorstw w perspektywie dynamicznych, zmiennych i wysoce konkurencyjnych warunków otoczenia. Podkreślono konieczność ulepszania i stosowania technik wymiany informacji pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w procesach biznesowych, zwłaszcza w procesie przemieszczania ładunku od nadawcy do ostatecznego odbiorcy.


  • Koncept ekologicznie przyjaznego masowca „Gary Muwalt” napędzanego siłą wiatru
    • Janusz Kozak
    • Agnieszka Czaja
    • Piotr Dąbrowski
    2016 Prace Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni

    W artykule przeanalizowano możliwości, jakie niesie wykorzystanie siły wiatru we współczesnym transporcie morskim na przykładzie ekologicznego masowca z napędem żaglowym. W tym celu dokonano analiz oporowych przy użyciu metod CFD oraz analizy ekonomicznej na podstawie danych rynkowych. Jest to wstęp do dalszych prac, mających na celu stworzenie nowoczesnej jednostki ograniczającej emisję szkodliwych substancji do atmosfery oraz pozwalającej armatorom obniżyć koszty transportu ze względu na niższe zużycie paliwa. Projekt został wykonany przez Koło Naukowe CAD/CAE Studentów PG „PIKSEL”, działające na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.


  • Konkurencja między płatnikami a skuteczność działania systemów ochrony zdrowia nowych państw członkowskich Unii Europejskiej
    • Justyna Kujawska
    2016

    Celem artykułu jest zweryfikowanie, czy kraje, w których w systemach zdrowotnych, między płatnikami występuje konkurencja o pacjenta, osiągają lepsze wyniki (efekty) zdrowotne, niż kraje, w których konkurencja nie występuje. Zastosowano metodę porównywania wybranych wskaźników zdrowotnych takich jak np.: oczekiwana długość życia, oczekiwana długość życia w zdrowiu, udział wydatków na zdrowie według źródeł finansowania w PKB, wydatki na leki, jako procent PKB, zasoby ochrony zdrowia i ich wykorzystanie, itp. W Europie funkcjonuje sześć systemów zdrowotnych, gdzie płatnicy konkurują o pacjenta, jednak wśród nowych państw członkowskich UE są tylko dwa: Czechy i Słowacja. Wyniki zdrowotne tych krajów zostały porównane z wynikami pozostałych nowych państw członkowskich Unii Europejskiej z Europy Środkowo-Wschodniej. Efekty zdrowotne społeczeństw nie zależą od konkurencji między płatnikami, ale od zamożności krajów i sprawności działania systemów zdrowotnych.


  • Konkurencyjność w handlu usługami wybranych krajów Europy Środkowo-Wschodniej
    • Aleksandra Kordalska
    2016

    Celem artykułu jest ocena pozycji konkurencyjnej w handlu usługami wybranych krajów Europy Środkowo-Wschodniej – Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji oraz Węgier na tle gospodarki światowej. Dane wykorzystane do analizy pochodzą z bazy danych WIOD i obejmują lata 1995 – 2011. Podstawą oceny pozycji konkurencyjnej jest wskaźnik RCA obliczony na podstawie krajowej wartości dodanej oraz na podstawie eksportu brutto. Źródłem krajowej wartości dodanej jest dekompozycja eksportu brutto zaproponowana przez Wanga, Wei i Zhu. Wyniki analizy wskazują, że te kraje, które zwiększają udział krajowej wartości dodanej w eksporcie usług, są w stanie osiągać przewagę komparatywną w handlu nimi. Gospodarkami, które wyróżniają się w tym obszarze są Litwa, Łotwa oraz Estonia. Najsilniejsza przewaga komparatywna osiągana jest w sektorze transportowym, natomiast najtrudniej taką przewagę osiągnąć w sektorze pośrednictwa finansowego.


  • Konsekwencje zmian w prawie budowlanym. Rezygnacja z projektów?
    • Ziemowit Suligowski
    2016 Magazyn Instalatora

    W 2015 r. wprowadzono wiele zasadniczych zmian do ustawy prawo budowlane, ostatnia z nich została opublikowana już w 2016 r. Na skutek tych zmian zmienił się przebieg procesu budowlanego. Szereg inwestycji z zakresu inżynierii środowiska będzie realizowane na podstawie "zgłoszenia" a nie jak dotychczas "pozwolenia". Równocześnie zgodnie ze stanowiskiem GUNB zarówno -przyłącza do sieci infrastruktury jak też odpowiednie instalacje mogą być realizowane bez dokumentacji projektowej. Omówienie zmian, uwagi krytyczne.


  • Konstrukcje drewniane w architekturze sakralnej dawniej i dziś
    • Wojciech Mielnik
    2016 Pełny tekst Budownictwo i Architektura

    Drewniana architektura sakralna miała i ma duże znaczenie dla rozwoju budownictwa oraz jego walorów estetycznych. Zakorzeniona w tradycji ogniskuje w sobie cechy egzystencji człowieka, takie jak duchowość, kultura czy technika, materializowane przy użyciu najlepszych tworzyw oraz wiedzy i umiejętności budowniczych. To „duchowość okryta drewnem”. Obiekty wernakularne zapisane w przestrzeni nie tylko budują obraz minionych czasów, ale również kształtują tożsamość miejsc oraz żyjących w nich ludzi. Stanowią także determinantę i punkt odniesienia dla twórczej kreacji współczesnych architektów. Świątynie wznoszone obecnie są przykładem różnorodności form przy zastosowaniu dużego wachlarza typów konstrukcji, co daje nieograniczone możliwości ich projektantom.


  • Konstrukcje morskich farm wiatrowych – wyzywanie dla projektantów
    • Wiesław Tarełko
    2016 Przegląd Mechaniczny

    Pozyskanie energii wiatru jest jednym z najbardziej obiecujących źródeł energii odnawialnej. W artykule przestawiono zagadnienia związane z rozwojem energetyki wiatrowej, w tym budową morskich farm wiatrowych. W szczególności zaś zaprezentowano podstawy energetyki wiatrowej, stan aktualny i perspektywy rozwoju morskich farm wiatrowych, elementy konstrukcyjne morskich turbin wiatrowych oraz infrastrukturę przesyłania energii na ląd.


  • Konsumenci pokolenia Y - nowe wyzwanie dla komunikacji marketingowej
    • Edyta Gołąb-Andrzejak
    2016 Pełny tekst Handel Wewnętrzny

    Celem artykułu jest wykazanie zmian jakie zaszły w zachowaniach konsumentów w XXI wieku - na przykładzie segmentu rynku jaki stanowią konsumenci pokolenia Y - i idącej za tym konieczności adaptacji działań marketingowych. Przeprowadzona analiza literatury wykazała, że pokolenie Y jest pierwszym pokoleniem, które całe swoje życie spędziło w tzw. środowisku cyfrowym. Stanowi to wyzwanie dla osób zajmujących się marketingiem, ponieważ w odróżnieniu od poprzednich pokoleń nie jest pod wpływem mediów tradycyjnych. Praktyczne implikacje prowadzonych rozważań to konieczność wykorzystywania mediów cyfrowych w działaniach marketingowych, co zwiększa skuteczność w docieraniu do konsumentów z pokolenia Y. Wśród implikacji społecznych należy wskazać m.in. na rozwój handlu elektronicznego oraz mediów społecznościowych w zakresie wspierania procesów podejmowania decyzji o zakupie. Kluczowe słowa rozwijane w artykule to: konsument, pokolenie Y i marketing. Artykuł mieści się w kategorii przeglądu literatury poświęconej konsumentom pokolenia Y oraz przedstawia koncepcję zmiany działań w ramach marketingu-mix wynikającej z uwzględnienia specyfiki badanego pokolenia.


  • Kontekstowo zorientowany model bezpieczeństwa systemów internetowych
    • Paweł Lubomski
    2016 Pełny tekst

    W rozprawie dokonano analizy usługowych systemów internetowych pod względem bezpieczeństwa. Przedstawiono autorskie uniwersalne modele bezpieczeństwa CoRBAC oraz jego rozszerzenie TCoRBAC, będące rozwinięciem tradycyjnego modelu RBAC. Uwzględniono analizę szeroko rozumianego kontekstu funkcjonowania systemu oraz poziom jego zaufania do użytkownika. Opracowano metodę wyznaczania dwóch parametrów: zaufania do systemu (λ) będącego tożsamym z poziomem bezpieczeństwa (β) oraz użyteczność systemu (ε). Na podstawie zaproponowanych modeli zaimplementowano reprezentacyjne mechanizmy bezpieczeństwa zgodne z przyjętą polityką bezpieczeństwa. Przebadano właściwości tych rozwiązań w oparciu o modele, jak i dane eksperymentalne. Wykazano zauważalny wzrost poziomu bezpieczeństwa (β) systemu wykorzystującego modele CoRBAC i TCoRBAC w porównaniu do modelu RBAC. Co więcej jest to możliwe bez znaczącego spadku użyteczności systemu (ε). Analiza bezpieczeństwa może być wykonana na podstawie analizy ryzyka podatności wykrytych przez zewnętrzny audyt bezpieczeństwa, natomiast użyteczność na podstawie analizy logów działań użytkowników. Przyjęte rozwiązania jak i ich ocenę przeprowadzono poprzez przebadanie systemu Moja PG rozwijanego i używanego na Politechnice Gdańskiej od ponad 4 lat.


  • Kontrowersje wokół zagadnienia sprawiedliwości dystrybutywnej
    • Andrzej Karalus
    2016 Filo-Sofija

    Artykuł rekapituluje szkicowo kilka głównych ujęć problemu sprawiedliwości dystrybutywnej, osadzając wybrane stanowiska w kontekście klasycznych debat z filozofii polityki i filozofii społecznej. Sprawiedliwość dystrybutywną należy rozumieć jako normatywną zasadę dotyczącą tego w jaki sposób społeczeństwo rozdziela ograniczoną pulę zasobów wśród swoich członków. Punktem wyjścia dla artykułu jest słynna zasada dyferencji Rawlsa, polemiczna względem dominującego ujęcia utylitarystycznego. Krótko wspomniane będą koncepcje nawiązujące, mniej lub bardziej krytycznie, do Rawlsa; pod lupę wzięte zostaną egalitarystyczne projekty Sena i Dworkina oraz libertariańska koncepcja Nozicka. Kolejne przeformułowania zagadnienia sprawiedliwości dystrybutywnej są do siebie niesprowadzalne, gdyż artykułowane są z niewspółmiernych pozycji ideowych, dotyczących kwestii równości, wolności i solidarności (braterstwa). W artykule szczegółowiej analizowana jest ostatnia propozycja rozwiązania problemu sprawiedliwości dystrybutywnej. Chodzi o ideę powszechnego dochodu podstawowego (Universal Basic Income, w skrócie UBI), którego głównym eksponentem jest belgijski uczony Philippe Van Parijs. W końcowej części artykułu podjęta zostaje krótka refleksja nad specyfiką zagadnienia sprawiedliwości dystrybutywnej oraz jego interdyscyplinarnością.


  • Konwergencja społeczna i ekonomiczna regionów państw nordyckich
    • Marta Kuc-Czarnecka
    2016 Pełny tekst Roczniki Kolegium Analiz Ekonomicznych

    Celem niniejszego artykułu jest analiza konwergencji społecznej i ekonomicznej w regionach państw nordyckich. Do analizy obu typów konwergencji wykorzystano przestrzenne modele panelowe. Analiza statystyki I Morana wskazała na zasadność uwzględniania komponentu przestrzennego w modelach dotyczących zarówno wielkości PKB per capita, jak i syntetycznego miernika poziomu życia ludności. Nie udało się oszacować modelu o odpowiedniej jakości dla konwergencji społecznej. W przypadku konwergencji ekonomicznej najlepszy okazał się model SLM_FE, który wskazał na występowanie konwergencji typu beta. W przypadku konwergencji ekonomicznej zbadano również występowanie konwergencji typu sigma. Z analizy wynika, że dysproporcje w podziale PKB per capita między regionami państw nordyckich maleją w tempie 0,2% rocznie.


  • Korozja i zniszczenia kształtowników stalowych o przekrojach zamkniętych
    • Dariusz Kowalski
    2016 Przegląd Budowlany

    W artykule przedstawiono spotykany na obiektach budowlanych problem rozwoju korozji na wewnętrznych powierzchniach kształtowników zamkniętych eksploatowanych w środowisku zewnętrznym. Zachodzące wewnętrzne procesy korozyjne oraz towarzyszące im siły niszczące w związku z zamarzającą wewnątrz profili wodą, powodują utratę nośności i obniżenie bezpieczeństwa eksploatacji, przez co przyczyniają się do powstawania stanów awaryjnych. Wiele ze stwierdzanych problemów związana jest z niepoprawnym projektowaniem i kształtowaniem elementów konstrukcyjnych, jak również zbyt optymistycznymi założeniami dotyczącymi stosowania technik uszczelniania. Wykonawstwo tego typu konstrukcji ma również znaczny wpływ na powstawanie uszkodzeń i zniszczeń.


  • KORPUS MOWY ANGIELSKIEJ DO CELÓW MULTIMODALNEGO AUTOMATYCZNEGO ROZPOZNAWANIA MOWY
    • Marcin Szykulski
    • Piotr Bratoszewski
    • Józef Kotus
    • Andrzej Czyżewski
    • Bożena Kostek
    2016 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W referacie zaprezentowano audiowizualny korpus mowy zawierający 31 godzin nagrań mowy w języku angielskim. Korpus dedykowany jest do celów automatycznego audiowizualnego rozpoznawania mowy. Korpus zawiera nagrania wideo pochodzące z szybkoklatkowej kamery stereowizyjnej oraz dźwięk zarejestrowany przez matrycę mikrofonową i mikrofon komputera przenośnego. Dzięki uwzględnieniu nagrań zarejestrowanych w warunkach szumowych korpus może być wykorzystany do badania wpływu zakłóceń na skuteczność rozpoznawania mowy.


  • Koszty modernizacji na przykładzie linii 131
    • Roksana Licow
    • Franciszek Tomaszewski
    2016 Pełny tekst Problemy Kolejnictwa

    W poszukiwaniu optymalnego wykorzystania środków finansowych przedsiębiorstwa kolejowego (PKP PLK) oraz czasu planowania napraw torowisk stworzono model trwałości toru. Model w swych założeniach opiera się na parametrach techniczno – eksploatacyjnych linii kolejowej nr 131. W artykule przedstawiono dwa warianty procesu trwałości toru. Pierwszy wariant zakłada oczyszczenie toru, drugi przeprowadzenie modernizacji. Dla obu wariantów określono koszty prac związanych z oczyszczaniem i pracami modernizacyjnymi torowisk oraz określono wpływ tych wariantów na środowisko. W artykule przestawiono również zakres prac modernizacyjnych i prac związanych z naprawą ciągłą nawierzchni kolejowej.


  • KRAJOBRAZOWY WYMIAR RURALISTYKI
    • Anna Górka
    2016

    Tytuł Krajobrazowy wymiar ruralistyki w pełni oddaje treść pracy. Najogólniej mówiąc, rozprawa relacjonuje poszukiwania sposobów udziału krajobrazu w planowaniu przestrzennym obszarów wiejskich. Książka, wbrew swojemu układowi, nie powstawała według zwyczajowej ścieżki: od tezy, mieszczącej się w dziedzinie architektury i urbanistyki, do argumentów, które wywiedzione z tej dyscypliny, przemówiłyby za nią. Analiza stanu badań wskazywała na brak impulsów rozwojowych w obrębie współczesnych studiów nad kształtowaniem przestrzeni polskiej wsi i ochroną jej krajobrazu. Wydawało się też, że racjonalne przesłanki zrównoważenia – filozoficzne, ekologiczne, ekonomiczne, społeczne i estetyczne – które mogłyby wzmocnić formowanie ładu przestrzennego obszarów wiejskich, chybiają celu. Stąd wybór „krajobrazowej” – holistycznej i zintegrowanej – perspektywy badawczej. „Krajobrazowy” temat wymusił ujęcie interdyscyplinarne i czerpanie z wielu działów wiedzy. Uzgodnienie hipotezy badawczej poprzedził więc przegląd wielu zagadnień krajobrazu oraz jego wiejskiej specyfiki, niejednokrotnie dość odległych od macierzystej dyscypliny architektury i urbanistyki. W istocie konieczne było ustalenie własnego podejścia badawczego, które polegało na czerpaniu treści z powiązanych gałęzi nauki i konstruowaniu z nich wątków, zasilających główny trzon ruralistyki. Efektem tego sposobu postępowania jest rozbudowa języka ruralistyki. Przyjęta perspektywa pozwoliła na postawienie i udowodnienie dwóch tez: [1] istnieje potrzeba wpisania wiejskości krajobrazu w misję ruralistyki oraz [2] w realizacji tej misji niezbędne jest instrumentarium krajobrazowe.


  • Krajowa Polityka Miejska jako wyraz miastopoglądu?
    • Łukasz Pancewicz
    2016 Studia Ekonomiczne Regionu Łódzkiego

    Po dwóch latach pracy w październiku 2015 Krajowa Polityka Miejska została przyjęta przez rząd RP, jako krok w stronę skoordynowania działań, w odpowiedzi na wyzwania stojące przed polskimi miastami. Jest to nowe podejście, choć Polska nie jest jedynym krajem na świecie stosującym to narzędzie koordynacji zarządzania miastami. W Krajowej Polityce Miejskiej zebrano wyniki ekspertyz rządowych. Jej ustalenia mają kierunkować zarówno działania publiczne, jak i szerszą dyskusję publiczną, odnosząc się do koncepcji wdrażania miasta zrównoważonego. Punktem interpretacji i oceny w artykule Krajowej Polityki Miejskiej jest pojęcie "miastopoglądu", zapożyczone z języka ruchów miejskich, a odnoszące się do konieczności współdziałania na rzecz przekształceń miast poza podziałami politycznymi. Analiza tego, na ile polityka, w jej obecnej formule, może być użyteczna jako instrument poprawy polskich miast, jest dokonywana w oparciu o dwie perspektywy teoretyczne: proceduralną - badającą jej funkcjonowanie w ramach struktur administracji, i normatywną - związaną z określeniem pożądanego kierunku działania wobec miast.